هر آنچه باید درباره دیه بخیه بدانید

دیه یکی از انواع مجازات‌های تعریف شده در قانون مجازات‌های اسلامی است و در مواردی که به هر دلیل، امکان قصاص وجود نداشته باشد، پرداخت آن واجب می‌شود. بخیه نیز یکی از همین مواردی است که می‌تواند منجر به پرداخت دیه شود. بخیه می‌توان بر اثر عوامل مختلفی مانند نزاع، تصادف و … شکل بگیرد.

نکته مهمی که در رابطه با این نوع از دیه باید به آن توجه داشته باشید، این است که مبلغ آن، بستگی به شدت زخم و همچنین جای جراحت دارد. به عبارتی دیگر، مبلغی که برای دیه سر و صورت باید پرداخت شود، کاملا با بخیه دست و یا جاهای دیگر بدن تفاوت دارد.

در این مقاله از مجله اینترنتی ایده آل مگ قصد داریم به صورت کامل، به بررسی دیه بخیه در قسمت‌های مختلف بدن بپردازیم. همچنین با نحوه محاسبه مبلغ آن نیز بیشتر آشنا خواهیم شد. لطفا تا پایان با ما همراه باشید.

دیه بخیه چیست؟

همانطور که از اسم آن نیز مشخص است، این دیه در مواردی قابل پرداخت است که جراحتی روی یکی از قسمت‌های بدن فرد مضروب، شکل گرفته باشد. شدت این جراحت، کاملا در تعیین مبلغ دیه تاثیرگذار است.

دیه بخیه چیست

فرض کنید در یک نزاع، یکی از طرفین دعوا ضربه‌ای به دست طرف دیگر وارد کرده و او را زخمی می‌کند. در این شرایط، فرد مضروب می‌تواند به دادگاه شکایت کرده و ادعای دریافت دیه جراحت داشته باشد.

در این شرایط، دادگاه بعد از بررسی دقیق پرونده و همچنین تعیین شدت آسیب دیدگی، حکم به پرداخت مبلغی به جهت دیه و از طرف فرد ضارب خواهد داد.

دیه تصادف چیست و قانون پرداخت دیه در تصادفات رانندگی چگونه است؟
بخوانید

دیه بخیه به چه مواردی تعلق می‌گیرد؟

قبل از آن‌که به موارد مختلف دیه جراحات و بخیه بپردازیم، بهتر است با تعریف انواع جراحت در قانون مجازات‌های اسلامی بیشتر آشنا شویم:

انواع دیه بخیه

حارصه: جراجتی که منجر به خونریزی نشده است و تنها مواردی مانند کبودی را به جای گذاشته است.

دامیه: به جراحتی می‌گویند که منجر به خونریزی شده باشد.

متلاحمه: جراحت عمیقی است که از پوست و گوشت رد شده، اما به استخوان نرسیده است.

سمحاق: نوعی جراحت است که علاوه بر عبور از پوست و گوشت، به استخوان هم رسیده باشد.

موضحه: جراحتی که به حدی عمیق باشد که پوست روی استخوان را پاره کرده باشد.

دیه بخیه به همه این موارد تعلق می‌گیرد و تشخیص نوع آن نیز، بر عهده دادگاه و پزشکان معتمد است.

دیه کامل زن چیست و آیا با دیه مرد برابر است؟
بخوانید

دیه بخیه سر و صورت 

دیه سر و صورت، بسته به نوع جراحت، به صورت درصدی از دیه کامل انسان محاسبه می‌شود. در جدول زیر، می‌توانید مبالغ مختلف این دیه را مشاهده کنید:

نوع دیهنحوه تعیین مبلغ آن
دیه حارصه سر و صورتیک درصد از دیه کامل
دیه دامیه سر و صورتدو درصد از دیه کامل
دیه متلاحمه سر و صورتسه درصد از دیه کامل
دیه سمحاق سر و صورتچهار درصد از دیه کامل
دیه موضحه سر و صورتپنج درصد از دیه کامل

تذکر: تمامی اجزای سر و صورت مانند پوست سر، گوش، چشم، لب و … شامل دیه سر و صورت می‌شوند.

دیه بخیه سایر قسمت های بدن

این دیه برای قسمت‌های مختلف بدن، دقیقا مانند دیه بخیه‌های سر و صورت محاسبه می‌شود. اما باید به یک نکته مهم توجه داشته باشید:

دیه بخیه‌های سر و صورت، به صورت درصدی از دیه کامل انسان محاسبه می‌شود. این درحالیست که دیه سایر اعضای بدن مانند دست، پا و … بر اساس درصدی از دیه کامل آن عضو، تعیین شده و پرداخت می‌شوند.

به عنوان مثال، دیه کامل یک دست، برابر با نصف دیه کامل انسان است. در نتیجه، دیه بخیه دامیه دست، به صورت درصد از دیه کامل دست (۵۰ درصد دیه کامل انسان) محاسبه می‌شود.

دیه سال ۱۴۰۰ چقدر است + جدول دیه اعضای بدن
بخوانید

کلام پایانی 

همانطور که مشاهده کردید، دیه بخیه، اصلا به تعداد بخیه‌ها بستگی ندارد؛ بلکه مهم‌ترین فاکتورها در تعیین آن، نوع جراحت و محل زخم است. به همین دلیل است که محاسبه دقیق مبلغ دیه بخیه، نیاز به بررسی‌های تخصصی و دقیق پزشکی و قانونی دارد.

در صورتی که در ارتباط با انواع مختلف دیه در شرع مقدس اسلام، سوال یا ابهامی دارید، حتما در بخش نظرات همین مقاله مطرح کنید تا در اولین فرصت، پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

سوالات متداول در ارتباط با دیه بخیه

دیه بخیه پیشانی چقدر است؟

از آنجایی که پیشانی یکی از اعضای سر و صورت محسوب می‌شود، دیه بخیه آن نیز به صورت درصدی از دیه کامل انسان محاسبه می‌شود. مقدار دیه بخیه در پیشانی، بستگی به نوع جراحت ایجاد شده در این ناحیه دارد.

دیه بخیه دست چقدر است؟

 بخیه روی دست، بستگی به نوع جراحتی که روی آن ایجاد شده است، دارد. به صورت کلی، دیه جراجت دست (بسته به نوع آن) به صورت درصدی از دیه کامل دست (نصف دیه کامل انسان) محاسبه و پرداخت می‌شود.

دیه بخیه سر در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

 بخیه سر، یکی از انواع دیه جراحت سر و صورت است و به صورت درصدی از دیه کامل انسان محاسبه و پرداخت می‌شود. مقدار دیه بخیه سر نیز بستگی به نوع جراحت ایجاد شده (حارصه، دامیه، متلاحمه و …) دارد.

دیه بخیه لاله گوش چقدر است؟

گوش نیز یکی از اعضای سر و صورت محسوب شده و به همین دلیل، دیه بخیه‎‌های آن، به صورت درصدی از دیه کامل انسان (بسته به نوع و شدت جراحت) محاسبه و پرداخت می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
14 نظرات
 1. علیرضا می گوید

  سلام دیگه پیشانی که شیشه برید؟ در حین کار بوده تا بخیه خورده چقدر است

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام، برای تعیین میزان دیه شما باید پزشکی قانونی نوع جراحت را مشخص کند. (متلاحمه یا سمحاق یا موضحه) با توجه به نظر این مرجع، مقدار دیه شما بین ۳ تا ۵ درصد دیه کامل انسان است.

 2. صمد می گوید

  سلام دیه ۹ عدد بخیه دامیه سر در سال ۱۴۰۰چنده

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام، با توجه به توضیحات شما، مقدار دیه حدودا ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان محاسبه می‌شود.

 3. جاسم حزبی می گوید

  سلام.۲۰ بخیه درسرکه شامل شکستگی جمجمه سر شده چقدر دیه داره؟

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام و عرض ادب، جراحات شما باید ایتدا توسط پزشکی قانونی بررسی و نوع آن تعیین شود؛ مثلا اگر شکستگی سر شما از نوع «شکستگی جمجمه سر در حد هاشمه» باشد، مقدار ۴۸ میلیون دیه به شما تعلق می‌گیرد.

  2. رضا می گوید

   سلام من زیرچشمم ازگوشه چشم بخیه خورده تاوسط زیرچشمم دیش چقدره تقریبا.وسط ابرو هم ۳تا بخیه بین چشمم وابرو ۱ بخیع دیه همش چقدره تقریبا..ممنون

   1. زواره زادگان می گوید

    سلام و عرض ادب، برای تعیین دقیق مقدار دیه باید نوع جراحت شما مشخص شود (دامیه، حارصه، هاشمه و …)؛ به همین دلیل باید ابتدا حکم پزشکی قانونی را دریافت کنید.

 4. جاسم حزبی می گوید

  سلام
  خسته نباشید🌹

  دیه هر بخیه سر از نوع ملاحمه چقدرمیباشد؟؟

  دیه کوفتگی کتف وکردن چقدرمیباشد؟؟

  طول درمان اثری بر افزایش دیه میشود؟؟

  1. زواره زادگان می گوید

   با سلام و درود، در قانون مجازات اسلامی، موضوعی به نام طول درمان وجود دارد که مبلغ آن توسط پزشکی قانونی تعیین می‌شود. دیه بخیه ملاحمه شما در سال ۱۴۰۰، مبلغی حدود ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان محاسبه می‌شود. در مورد کوفتگی کتف و گردن، اگر کوفتگی باعث کبودی شود برای هر کبودی مبلغی معادل ۱ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان در نظر گرفته می‌شود.

 5. Ali می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید
  بازوی بنده در درگیری با چاقو پاره شد و ده تا بخیه خورد پیشانیمم ضربه خورد ولی نشکست فقط کبود شد چقدر دیه میبرن

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام و روزبخیر، جراحت مربوط به بازوی شما باید توسط پزشکی قانونی بررسی تا نوع آن (حارصه، دامیه و…) تعیین شود. با توجه به حکم پزشکی قانونی می‌توان مقدار دیه را تعیین کرد. دیه کبودی هم ۷۲۰ هزار تومان است.

 6. سهراب مردانه می گوید

  منم دست چپم انگشت ک وچیکم سه تابخیه خورده دیه ش چقدرمیشه

  1. خسروی می گوید

   دیه شما به نوع جراحت یا شکستگی بستگی داره. تعداد بخیه تاثیری در مبلغ دیه نداره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code