نرخ دیه چگونه محاسبه می‌شود؟ جدول دیه سال 1401

تا به حال برایتان سوال پیش نیامده که به عنوان مثال، دیه شکستگی دست چگونه محاسبه می‌شود؟ بر چه اساسی تخمین زده می‌شود که برای شکستگی دندان، چه مبلغی باید پرداخت شود؟ پاسخ این سوالات، منوط به آشنایی کامل با راهنمای محاسبه دیه است.

دیه انواع مختلفی دارد که مبلغ هرکدام از آن‌ها با دیگری متفاوت است. به عنوان مثال، مبلغی که باید برای جراحت بدون خون پرداخت شود، کاملا با جراحتی که منجر به خون‌ریزی شود، متفاوت است.

در این مقاله از مجله اینترنتی ایده آل مگ قصد داریم به صورت کامل به بررسی راهنمای محاسبه دیه بپردازیم. اگر چند دقیقه از وقت خود را به همراهی با ما اختصاص دهید، با انواع دیه و مبلغ هرکدام از آن‌ها، آشنا خواهید شد.

دیه چیست و چه انواعی دارد؟

دیه یکی از انواع مجازات‌های اسلامی است که برای تنبیه مجرمانی که به هر دلیلی، امکان قصاص آن‌ها وجود ندارد، در نظر گرفته شده است. در قانون مجازات‌های اسلامی، تعریف دیه این گونه است:

دیه چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

دیه مقدار مال معیّنی است و در شرع مقدس به سبب جنایت غیر عمدی بر نفس، عضو یا منفعت یا جنایات عمدی در مواردی که به هر جهت قصاص ندارد، مقرر شده است.

همانطور که از اسم دیه نیز مشخص است، این جریمه برای موارد زیر مقرر شده و پرداخت می‌گردد:

 • قتل نفس غیر عمد
 • اعضای بدن (یکی از عضوهای بدن، قطع شده یا به صورت کامل، از کار بیفتد)
 • جراحت
 • منافع اعضا (یکی از حواس پنجگانه بدن انسان از کار بیفتد)

برای هر کدام از این موارد، در قانون مجازات‌های اسلامی، دیه مشخص و مقدری تعیین شده است. اما قبل از هر کاری، باید با مبحثی تحت عنوان “دیه کامل انسان” آشنا شویم.

دیه شکستگی بینی در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟
بخوانید

دیه کامل انسان چیست؟

دیه کامل مبلغی است که در قانون مجازات‌های اسلامی، برای قتل نفس غیر عمد مرد مسلمان در نظر گرفته شده است. این مبلغ هر ساله و توسط ریاست قوه قضاییه تعیین شده و ابلاغ می‌گردد.

محاسبه دیه کامل انسان

نکته: برای محاسبه دیه کامل انسان، مبلغی معادل قیمت ۱۰۰ شتر سالم را در نظر می‌گیرند. البته ممکن است از مواردی همچون قیمت ۲۰۰ گاو سالم، ۱۰۰۰ گوسفند سالم و … نیز استفاده شود.

دیه کامل از آن‌جایی حائز اهمیت است که مبلغ تعیین شده برای سایر انواع دیه را بر اساس درصدی از آن محاسبه می‌کنند. در واقع، در قانون مجازات‌های اسلامی، برای هر کدام از جرائمی که مشمول پرداخت دیه می‌شوند، درصدی از دیه کامل انسان به عنوان جریمه در نظر گرفته شده است.

میزان دیه سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

همانطور که گفته شد، مبلغ دیه کامل، در ابتدای هر سال و توسط ریاست قوه قضاییه تعیین شده و به تمامی نهادهای ذی‌صلاح، ابلاغ می‌شود. بر همین اساس، مبلغ دیه کامل ۱۴۰۱ به میزان ۶۰۰ میلیون تومان، معادل ۶ میلیارد ریال در نظر گرفته شد.

برای به دست آوردن مبلغ سایر انواع دیه در سال ۱۴۰۱، دانستن مقدار دیه کامل این سال، کافی است؛ البته به شرطی که با درصدهای انواع دیگر دیه، آشنایی داشته باشیم.

محاسبه دیه برای انواع جراحت

جراحت یکی از انواع جرائمی است که بر اساس قانون مجازات‌های اسلامی، مشمول پرداخت دیه می‌شود. نحوه وارد کردن جراحت، در پرداخت دیه آن، تاثیرگذار نیست. (جراحتی که بر اثر تصادف ایجاد شود، فرقی با جراحت حاصل از نزاع خیابانی ندارد)

دیه جراحت چگونه محاسبه می‌شود

جراحت سر و صورت 

در شرع اسلام، جراحت انواع مختلفی دارد که در ادامه به معرفی هرکدام از آن‌ها خواهیم پرداخت:

نوع جراحتمبلغ دیه
حارصه سر و صورت (جراحتی که منجر به خونریزی نشود)یک صدم دیه کامل
دامیه سر و صورت (جراحتی که وارد پوست شده و منجر به خونریزی شود)دو صدم دیه کامل
متلاحمه سر و صورت (جراحتی که موجب بریدگی گوشت شده ولی به پوست استخوان نرسد)سه صدم دیه کامل
سمحاق سر و صورت (جراحتی که به پوست نازک روی استخوان برسد)چهار صدم دیه کامل
موضحه سر و صورت (جراحتی که باعث آشکار شدن استخوان شود)پنج صدم دیه کامل
هاشمه سر و صورت (جراحتی که موجب شکستگی استخوان شود)ده درصد دیه کامل
منعله سر و صورت (جراحتی که منجر به جا به جایی استخوان شود)پانزده درصد دیه کامل
مامومه سر و صورت (جراحتی که به کیسه مغز برسد)یک سوم دیه کامل

نکته: گوش، بینی، زبان، فک، لب و داخل دهان، همگی بخش‌هایی از سر و صورت محسوب می‌شوند.

جراحت سایر اعضای بدن

درصدهایی که برای انواع جراحت سر و صورت در نظر گرفته شده‌اند، برای سایر اعضای بدن نیز صدق می‌کنند. البته با این تفاوت که در این گونه موارد، درصدی از دیه کامل آن عضو، پرداخت می‌شود.

به عنوان مثال، دیه جراحتی که روی دست ایجاد شود، نسبت به دیه کامل دست محاسبه و پرداخت می‌شود.

همچنین بخوانید: 

نحوه محاسبه دیه اعضای بدن

برای محاسبه دیه نقص یکی از اعضای بدن، دو قانون کلی وجود دارد:

 1. قانون اول: اگر یکی از اعضای زوج بدن انسان قطع شود، دیه آن بر اساس نصف دیه کامل محاسبه می‌شود.
 2. قانون دوم: اگر یکی از اعضای فرد بدن انسان قطع شود (تنها یک عضو از آن در بدن موجود باشد، دیه آن برابر با دیه کامل انسان خواهد بود.

نکته: دیه منافع اعضا (از بین رفتن یکی از حواس پنجگانه انسان) برابر با دیه کامل انسان خواهد بود.

دیه دامیه چیست و چه تفاوتی با دیه حارصه دارد؟
بخوانید

نحوه محاسبه دیه قتل 

اگر دادگاه تشخیص دهد که قتل نفس به صورت غیر عمد اتفاق افتاده است، باید دیه کامل انسان از طرف فرد قاتل یا بستگان درجه اول او، به اولیای دم مقتول پرداخت شود.

دیه قتل چقدر است؟

اگر قتل به عمد اتفاق افتاده باشد، اما اولیای دم مقتول از قصاص صرف نظر کرده و به دریافت دیه راضی شوند نیز، دیه کامل انسان به عنوان جریمه در نظر گرفته می‌شود.

دیه تصادف چگونه محاسبه می‌شود؟

نحوه محاسبه دیه در تصادفات رانندگی، تفاوتی با سایر جرائمی که منجر به پرداخت دیه شوند، ندارد. به عنوان مثال، اگر در یک حادثه رانندگی، شخص ثالثی به قتل برسد، باید دیه کامل انسان به عنوان جریمه به اولیای دم او پرداخت شود.

دیه تصادف چگونه محاسبه می‌شود؟

نکته: از آنجایی که تمام وسایل حمل و نقل موتوری، باید دارای بیمه‌نامه شخص ثالث باشند، پرداخت دیه تصادفات معمولا بر عهده شرکت بیمه کننده خواهد بود. اگر وسیله نقلیه بیمه نبوده یا راننده متواری شده باشد، پرداخت دیه بر عهده “صندوق تامین خسارت‌های بدنی” خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دیه تصادفات رانندگی، می‌توانید مقاله “دیه تصادف چیست و قانون پرداخت دیه در تصادفات رانندگی چگونه است” را مطالعه نمایید.

نحوه محاسبه دیه در ماه‌های حرام

در شرع اسلام، چهار ماه محرم، رجب، ذی‌القعده و ذی‌الحجه به عنوان ماه‌های حرام در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که قتل نفس در یکی از این چهار ماه رخ دهد، پرداخت دیه، مشمول قانون “تغلیظ” خواهد شد.

بر اساس قانون تغلیظ دیه: به دیه کامل انسان در ماه‌های حرام، یک سوم مبلغ کل دیه اضافه می‌شود. لازم به ذکر است که این قانون، تنها برای قتل نفس صدق می‌کند و سایر انواع دیه در ماه‌های حرام، تفاوتی با سایر ماه‌های سال ندارند.

برای اطلاعات بیشتر از نحوه محاسبه دیه در ماه‌های حرام، می‌توانید مقاله “چرا دیه در ماه حرام با ماه‌های غیر حرام تفاوت دارد” را مطالعه نمایید.

کلام پایانی 

اکنون و با مطالعه کامل این مقاله، می‌توانید ادعا کنید که با راهنمای محاسبه دیه برای انواع جرایم مختلف، آشنایی کافی دارید. با این وجود، اگر همچنان در ارتباط با محاسبه مبلغ دیه در شرایط مختلف، سوال یا ابهامی دارید، در بخش نظرات همین مقاله مطرح نمایید تا در اولین فرصت، پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

سوالات متداول در ارتباط با محاسبه دیه 

انواع دیه کدامند؟

در قانون مجازات‌های اسلامی، دیه به چهار دسته : دیه قتل نفس غیر عمد، دیه قطع عضو، دیه منافع اعضا (از بین رفتن یکی از حواس پنجگانه) و دیه جراحت تقسیم می‌شود.

دیه قطع عضو در ماه های حرام چقدر است؟

دیه قطع عضو در ماه‌های حرام هیچ تفاوتی با مقدار این دیه در سایر ماه‌های سال ندارد. زیرا تنها دیه قتل نفس غیر عمد است که در ماه‌های حرام شامل قانون تغلیظ (اضافه شدن یک سوم کل دیه به مبلغ دیه) می‌شود.

دیه متلاحمه سر و صورت چیست؟

متلاحمه به جراحتی گفته می‌شود که موجب بریدگی گوشت شود، اما به پوست استخوان نرسد. در قانون مجازات‌های اسلامی، برای متلاحمه سر و صورت، سه درصد از دیه کامل انسان در نظر گرفته شده است.

میزان دیه سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

بر اساس اعلام ریاست قوه قضاییه، مبلغ دیه کامل انسان در سال ۱۴۰۱ برابر با ۶۰۰ میلیون تومان، معادل ۶ میلیارد ریال برآورد شده است.

 

۳.۶/۵ - (۹ امتیاز)
184 نظرات
 1. مرتضی می گوید

  باسلام
  دیه شکستگی استخوان زنداعلی ساعد راست که تحت عمل جراحی قرارگرفته وبه طور مطلوب بهبود یافته چقدر است.ممنون میشم اگه پاسخ دهید

  1. زواره زادگان می گوید

   با عرض سلام و احترام، مقدار دیه شما برابر ۳۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان تعیین خواهد شد

  2. ب می گوید

   سلام دیه از کار افتادگی یه دست و اینکه دست دیگه رو گفتن دیه مقدر هست یعنی چی و چقدر میشه

   1. خسروی می گوید

    دیه از کار افتادگی دست بر اساس رای دادگاه و گزارش پزشکی قانونی تعیین میشه. دیه مقدر به دیه ای گفته میشه که در قانون مجازات های اسلامی بهش اشاره شده باشه. اگر دست شما دچار شکستگی شده باشه، دیه اون ۸ درصد خواهد بود

  3. علی می گوید

   سلام خسته نباشید ببخشد دو دهم دیه کامل چقدر میشه؟

   1. خسروی می گوید

    ۱۲۰ میلیون تومان دوست عزیز

 2. احسان رستمی می گوید

  سلام وقت شما بخیر
  با تشکر از مطالب بسیار مفید سایت
  اگر ممکنه بفرمایید بابت صدمات زیر چند درصد دیه تعلق میگیره اگر بصورت حدودی هم بفرمایید مشکلی نیست
  ۱- شکستگی دنده های های سوم ،چهارم، پنجم و ششم قفسه سینه سمت راست که بدلیل هموتوراکس تحت لوله گذاری قرار گرفته است .
  ۲ پارگی ترمیم شده لب پایین دامیه همراه با تورم-
  ۳- پارگی ترمیم شده بین دو ابرو و زیر زبان ( دامیه )
  ۴- کبودی دور چشم راست و چپ، داخلی تحتانی بازوی چپ، ساعد راست ،فوقانی شانه ر است که مراحل جذب را می گذراند.
  ۵ ساییدگی درحال التيام قدامی تحتانی بینی ،میانی پیشانی، قدامی میانی ساق راست، خلفی فوقانی ساعد چپ و گونه راست ( هر یک حارصه )
  ۶جرات ( دامیه ) خلف آرنج چپ
  ۷_ خونریری متوسط زیر ملتحمه چشم چپ –
  ۸_ خونمردگی مچ دست چپ و روی دست راست
  ۹_ شکستگی سه درصد از تاج نمایان دندان ۳ پایین راست
  ضایعات فوق در اثر اصابت جسم سخت حادث شده اند.

  1. زواره زادگان می گوید

   با سلام و عرض ادب، مقدار دقیق دیه باید توسط دادگاه تعیین شود؛ اما با توجه به توضیحات شما می‌توان گفت حداقل مقدار ۱۲۹ میلیون تومان، دیه برای شما تعیین می‌شود.

 3. شعیب می گوید

  با سلام ببخشید مزاحم شدم من هفته ی پیش تصادف کردم وبه یک عابر پیاده زدم که منجر به شکستن پاشنه ی پا وآسیب دیدن رگ پاشون شد گفتم حدودا چقدر دیه از من میگیرن

  1. زواره زادگان می گوید

   با سلام و عرض ادب، مقدار دیه باید با توجه به نظر پزشکی قانونی تعیین شود؛ اما حداقل دیه شکستگی استخوان را باید پرداخت کنید. مقدار این دیه، ۳۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است.

 4. سعیدی می گوید

  سلام عرض ادب
  در تاریخ ۲۷/۵/۱۴۰۰تصادف کردم
  در ماه ذی الحجه بوده دیه آیا دو برابر میشود یا خیر
  شکستگی دنده های ۶و ۷ محیط بر قلب هستند
  از ناحیه سمت چپ به ریه آسیب وارد شده
  آرنج و زانو و مچ پا چپ جراحت عارصه وارد شده
  دیه من چقدر شده ممنون تشکر

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام و عرض ادب، دیه شکستگی در ماه حرام و غیرحرام با هم تفاوتی ندارند. دیه شکستگی هر دنده محیط بر قلب حدود ۱۲ میلیون تومان و دیه زخم‌شدگی در حد حارصه ۲میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است. در مورد صدمه به ریه، توسط دادگاه ارش و طول درمان تعیین می‌شود. با توجه به این توضیحات، حداقل مقدار دیه شما ۳۱ میلیون تومان می‌شود.

 5. مرتضی شهریار می گوید

  سلام
  استخوان ران پای چپ در محل اتصال به لگن شکسته که هنوز با پیچ و مهره جوش خورده
  همچنین کشکک زانو خرد شده و بعد از چند ماه جوش خورده
  اثرات پارگی پوست گوشت اضافه اورده و پا هم ۱.۸ سانتیمتر کوتاه شده
  میشه حدود دیه رو لطف کنید بگید چقدر باید پرداخت بشه

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام و عرض ادب، برای تعیین دقیق مقدار دیه به حکم پزشکی قانونی نیاز است. با توجه به توضیحات شما تنها می‌توان گفت که برای کشکک زانوی شما حداقل ۸۲ میلیون تومان دیه تعیین می‌شود. برای کوتاه شدن پای شما جریمه‌ای به عنوان ارش و طول درمان تعیین خواهد شد.

 6. Mrt می گوید

  سلام خسته نباشید خدا برکت بده
  میشه این دیه رو حساب کنید ممنون
  سوختگی درجه ۲ a ساعد چپ و کف دست چپ و پشت دست چپ انگشتان دست چپ جمعا ۲ درصد
  ۲- جراحت حارصه پشت دست راست ۳ عدد
  ۳-جراحت حارصه بند اول انگشتان ۳-۴-۵ و بند آخر انگشت دوم دست راست
  ۴-جراحت دامیه بینی سمت راست
  ۵-جراحت حارصه سمت چپ صورت و سمت چپ بینی
  ۶-جراحت متلاحمه بخیه شده سمت چپ سر
  ۷-جراحت صمحاق بخیه شده جلو سر
  ۸-کاهش سطح هوشیاری خفیف
  ۹-شکستی بدنه مهره دوم گردنی (c2)
  ۱۰-تورم پشت دست و ساعد دست چپ ک بر اثر اصابت جسم سخت طی تاریخ ۱۴۰۰/۲/۹ً ایجاد گردید است و نیاز است جهت معاینه مجدد در تاریخ ۱۴۰۰/۶/۹ مراجعه نماید

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام و روزبخیر با توجه به توضیحات شما، دیه به صورت زیر محاسبه می‌شود:
   ۱. ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان
   ۲. ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان
   ۳. ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان
   ۴. ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان
   ۵. ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان
   ۶. ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان
   ۷. ۱۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان
   ۸. بسته به نظر دادگاه ارش تعیین می‌شود.
   ۹. بسته به نظر دادگاه ارش تعیین می‌شود
   ۱۰. هر کبودی ۷۲۰ هزار تومان

   1. میثم می گوید

    سلام وقت بخیر.تشکر بابت سایت عالیتون و مطالب مفیدتون.ببخشید مزاحم شدم.ممنون میشم راهنمایی کنید.در تصادف باموتور که راکب خودم بودم و فرار راننده خاطی
    ۱ جراحت دامیه اندازه یک دست پشت کتف راست
    ۲ جراحت دامیه اندازه یک دست پشت باسن چپ
    ۳جراحت دامیه روی بازوی راست حدود ۱۲ سانت
    ۴جراحت دامیه ۳ عدد به قطر ۲ سانت روی پای راست
    ۵جراحت دامیه روی قوزک پای راست اندازه ۴ سانت
    ۶ جراحت دامیه روی پشت دست راست ۳ عدد هرکدام به قطر ۲ سانت
    ۷ جراحت دامیه به قطر ۱ سانت
    منظور از دامیه اگر درست متوجه شده باشم خراشیدگی هایی هست که بر اثر کشیده شدن بر روی اسفالت هست.منظور بنده خراشیدگی هست با خونریزی
    من واقعا احتیاج به محاسبه این دیه دارم خیلی لطف میکنید پاسخگو باشید.

    1. خسروی می گوید

     دوست عزیز دیه شما معادل ۱۱ دامیه و برابر با ۶۶ میلیون تومان خواهد شد

  2. علی می گوید

   سلام، بنده زیر بغلم و کمرم چاقو خوردم، عمق چاقو به حدی بود که از درون هم جراحی شد و بخیه خورد. پزشکی قانونی دیه هردو را روی هم معادل ۲درصد دیه کامل (دامیه) حساب کرد.. به نظرتون اشتباهی رخ نداده؟

   1. خسروی می گوید

    دوست عزیز به نظر تشخیص پزشکی درست بوده و برای شما ۱۲ میلیون تومان دیه تعلق میگیره

 7. علیرضا می گوید

  سلام
  ممنون میشم این رو برام حساب کنید

  ۱.کبودی لاله گوش در اثر برخورد ضربه محکم
  ۲.جراحت مخاط دهان در طرف چپ حارصه
  ۳.ساییدگی سرشانه حارصه به ارزش ۵/. درصد دیه کامل
  ۴.ساییدگی قدام سمت چپ و بالای زانوی چپ هر یک حارصه

  —-
  دیه هر یک حارصه چند هستش؟

  با تشکر

  1. حجت می گوید

   سلام من سر کار دچار حادثه شدم پای راستم روی پام اسخوانهایی که به انگشتام میرسه یکیش خورد شده ودکتر میگه نمیشه کاریش کنی باید گچ گرفته بشه تا جوش بخوره میخواستم ببینم دیه چقدر میشه

 8. حسام الدین می گوید

  سلام . شش هزارم دیه کامل و ارش دو دهم درصد دیه کامل چقدر میشه ؟

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام و روزبخیر، شش هزارم دیه در سال ۱۴۰۰، دو میلیون و ۸۸۰ هزار تومان و دو دهم درصد دیه کامل هم معادل ۹۶۰ هزار تومان است.

 9. فرشته ثابت می گوید

  سلام و خسته نباشید. جسارتا میشه بفرمایید که به این آسیب ها چه مقدار دیه تعلق میگیره؟ من ۲۴/۶/۱۳۹۹ تصادف کردم .
  ۱) جراحت حارصه و تورم پشت پای راست
  ۲) جراحت دامیه و تورم مچ پای راست
  ۳) کبودی ساق پای راست
  ۴) عمل جراحی کشش استخوان درشت پای راست
  ۵) کبودی و جراحت حارصه قدام شقیقه راست
  ۶) جراحت حارصه سمت راست پیشانی
  ۷) جراحت حارصه سمت راست بینی
  ۸) جراحت حارصه سمت راست چانه
  ۹) جراحت حارصه و کبودی زانوی چپ
  ۱۰) جراحت حارصه و کبودی زیر زانوی چپ
  ۱۱) جراحت حارصه کبودی آرنج راست
  ۱۲) جراحت حارصه بند میان انگشت سوم و چهارم دست چپ
  ۱۳) جراحت حارصه بند اول انگشت چهارم دست چپ
  ۱۴) جراحت کف دست چپ
  ۱۵) کبودی خلف آرنج دست چپ
  ۱۶)جراحت مچ دست راست
  ۱۷) جراحت پشت دست راست
  ۱۸) جراحت کبودی قوزک پای چپ
  ۱۹)جراحت پنجه پای چپ
  ۲۰) آسیب نسوج نرم ران راست و همراه خردشدگی ثلث میانی استخوان ران راست که عمل جراحی شد
  ۲۱) شکستگی ستون فقرات در محل مهره ششم سینه(تنه مهره) و مهره هشتم(تنه مهره)
  و اینکه از زمان تصادف تا الان ۱۳ ماه طول درمان گرفتم و هنوز استخوان رانم جوش نخورده

 10. فرشته ثابت می گوید

  سلام و خسته نباشید. جسارتا میشه بفرمایید که به این آسیب ها چه مقدار دیه تعلق میگیره؟ من ۲۴/۶/۱۳۹۹ تصادف کردم .
  ۱) جراحت حارصه و تورم پشت پای راست
  ۲) جراحت دامیه و تورم مچ پای راست
  ۳) کبودی ساق پای راست
  ۴) عمل جراحی کشش استخوان درشت پای راست
  ۵) کبودی و جراحت حارصه قدام شقیقه راست
  ۶) جراحت حارصه سمت راست پیشانی
  ۷) جراحت حارصه سمت راست بینی
  ۸) جراحت حارصه سمت راست چانه
  ۹) جراحت حارصه و کبودی زانوی چپ
  ۱۰) جراحت حارصه و کبودی زیر زانوی چپ
  ۱۱) جراحت حارصه کبودی آرنج راست
  ۱۲) جراحت حارصه بند میان انگشت سوم و چهارم دست چپ
  ۱۳) جراحت حارصه بند اول انگشت چهارم دست چپ
  ۱۴) جراحت کف دست چپ
  ۱۵) کبودی خلف آرنج دست چپ
  ۱۶)جراحت مچ دست راست
  ۱۷) جراحت پشت دست راست
  ۱۸) جراحت کبودی قوزک پای چپ
  ۱۹)جراحت پنجه پای چپ
  ۲۰) آسیب نسوج نرم ران راست و همراه خردشدگی ثلث میانی استخوان ران راست که عمل جراحی شد
  ۲۱) شکستگی ستون فقرات در محل مهره ششم سینه(تنه مهره) و مهره هشتم(تنه مهره)
  و اینکه از زمان تصادف تا الان ۱۳ ماه طول درمان گرفتم و هنوز استخوان رانم جوش نخورده

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز محاسبه دیه این آسیب‌ها نیاز به بررسی دقیق توسط یک کارشناس حقوقی داره. توصیه می‌کنیم به صورت حضوری به یک کارشناس مراجعه کنید.

 11. یوسف می گوید

  سلام خسته باشید
  انگشت شست دست چپم زیر ناخن از دو جا هنگام کار تو کارخانه شکسته میخواستم بدونم دیه اش چقدر میشه با تشکر فراوان

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز دیه شکستگی انگشت دست معادل یک دهه دیه کامل خواهد بود

  2. فاطمه می گوید

   سلام
   لطفا بفرمایید یک و نیم درصد دیه کامل انسان و پنج هزار دیه کامل چقدر می‌شود؟

   1. خسروی می گوید

    دوست عزیز یک و نیم درصد از دیه کامل معادل ۹ میلیون تومان و ۵ هزارم دیه معادل ۳ میلیون تومان خواهد بود

 12. آرش می گوید

  سلام
  لطف می‌فرمایید بگید دیه برای من چقدر تعلق میگیرد؟
  به من حمله کرده مورد ضرب و شتم قرار گرفتم.
  ۱- شکستگی بینی کامل
  ۲- شکستگی گونه
  ۳- پارگی پلک بالا و پایین چشم چپ
  ۴- بخیه به تعداد ۱۵ عدد روی پلک بالا و پایین و بینی و زیر لب
  ۵- کبودی زیر هر دو چشم
  ۶- قرمز شدن سفیدی هر دو چشم

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز پرونده شما نیاز به بررسی دقیق توسط پزشکی قانونی و کارشناس حقوقی داره

 13. بابک می گوید

  با سلام
  ۱.دیه جراحت دامیه پلک بالا چشم راست با بخیه که با به جا گذاشتن اثر بهبود میابد
  ۲.دامیه مخاط لب تحتانی که دوتا بخیه خورده از داخل
  ۳.خراشیدگی و اسیب پوست سر از سه ناحیه
  دیه این چقدر میشه با تشکر

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز به این سوال شما پاسخ داده شده است

 14. بابک می گوید

  با سلام
  دیه موارد زیر چقد میشه جمعا ؟لطف کنید پاسخ بدید ممنون میشم .با تشکر
  ۱.جراحت دامیه پلک بالا چشم چب با دوتا بخیه به نحوی که با ایجاد اثر از خود بهبود میابد
  ۲.جراحت مخاط لب تحتانی از داخل با دوتا بخیه
  ۳.جراحت و خراشیدگی و رفتن پوست پوست سر از سه ناحیه

  1. خسروی می گوید

   سلام دوست عزیز . دیه دامیه پلک چشم شما معادل ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان
   دیه لب شما معادل ۲۴ میلیون تومان
   جراحت پوست سر شما معادل ۵۶ میلیون تومان
   البته همه این مقادیر تقریبی هستند و برای اطلاع از مقدار دقیق بیمه باید به یک کارشناس حقوقی مراجعه کنید.

 15. بابک می گوید

  .

 16. صمدی می گوید

  سلام پسرم درمغازه کا ر میکرد که شیشه سکوریت شکست وپای چپش بخیه ودوروز بستری شد ودست چپش چند بخیه برداشت ومابامبلغ بیمارستان وپزشکی قانونی واز کار افتادگی مباغ ۵میلیون هزینه کردیم ولی دادگاه ۲درصد زده ایامیشه اعتراض نوشت ومبلغ قانونی چقدره

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز مبلغ دیه به نوع جراحت بستگی داره و نه تعداد بخیه ها

   1. محسن می گوید

    باسلام حدود ۱۰ روز پیش تصادف کردم ومهره T1 T2 T11 T12 شکسته و پشتم کامل خراصیدگی داره که یاعت جراحت شده میخواستم بدونم دیه چقد تعلق میگره من مقصر نیستم از پشت زدن به متورم

    1. خسروی می گوید

     دوست عزیز شما باید منتظر گزارش پزشکی قانونی باشید تا برای شما ارش تعیین بشه

 17. علیرضا می گوید

  سلام
  در تصادف مهر ۱۴۰۰ پای چپم قوزک داخلی و خارجی شکسته و ۱۰ سانت زیز زانو پریدگی استخوان دارم
  چانه هم ۶ تا بخیه خورده
  حدودا مقدار دیه چقدر میشه؟

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز دیه شما بستگی به نوع جراحت داره که این موضوع رو باید پزشکی قانونی ابتدا براتون تعیین کنه

 18. احمدیان می گوید

  سلام و خسته نباشید بسیار مطالب ارزشمندی دارین یاد گرفتیم بابت زحماتتون سپاسگذاریم لطف کنین مبالغ دیه بنده را هم ذکر کنین و اینکه در ماه محرم روز اربعین اتفاق افتاده و موضوع درگیری بوده آیا نرخ دیه ۴۸۰ هست یا ۶۴۰ ممنون میشم

  ۱ جراحت حارصه آمیانه چپ
  ۲ تورم مچ دست با ارزش یک دهم درصد دیه کامل
  ۳ جراحت حارصه ساعد چپ
  ۴ کبودی بست ناخن انگشت سوم
  ۵ جراحت حارصه زیر بغل
  ۶ جراحت حارصه قفسه سینه و قدام شانه جمعا با ارزش یک درصد دیه کامل

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز دیه ماه حرام فقط برای قتل نفس افزایش پیدا می‌کنه . بنابراین شما باید پرونده خودتون را بر اساس درصدهایی از ۴۸۰ میلیون تومان محاسبه کنید

 19. رضا داودی می گوید

  سلام دیه شکسته شدن ران پا و ساق پا با پلاتین
  و۷۰ بخیه که برده شده
  چقدر است در شب محرم ۱۴۰۰

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز فقط گزارش پزشکی قانونی و رای نهایی دادگاه می‌تونه دیه شما رو تعیین کنه

 20. حسین می گوید

  سلام جناب آقای خسروی من یک بار دیگم سوال کردم ولی جواب ندادین ممنون میشم راهنماییم کنین
  براثرتصادف استخوانهای کف دستم بند دوم یک ناحیه .بند سوم از دوناحیه بند چهارم یک ناحیه وانگشت دومم بند سومش کلا شکسته و۸ عدد پیم زدن ونزدیک ۲۰ جلسه فیزیوترابی رفتم که یه خورده راه افتاده واستخوان ترقوه هم شکست .ودنده هام هم ضربه خورد ولی نشکسته .ممنون میشه دیه منو بگین چقدر میشه .باسپاس فراوان.

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز به این صورت نمیشه میزان دیه شما رو تعیین کرد. چون اولا باید نوع جراحت ها تعیین بشه و ثانیا دادگاه باید بر اساس نظر پزشکی قانونی دیه پیم و فیزیوتراپی شما رو مشخص کنه

 21. مرتضی می گوید

  سلام لطف میکنید برا مارم حساب کنید
  ۱ بخیه سمت چپ سر که الان حالش تبدیل به ۳تا سیاهی شده
  ۲خراش روی چونه
  ۳خراش روی دست چپ
  ۳خراش روی ۲زانو
  ۵ بخیه روی دست چپ و سیاه شدنش الان
  ۶ قرمز شدن جای زحمتی دستا۳تا

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز شما باید نوع جراحت ها رو ذکر بفرمایید

 22. حمید می گوید

  سلام وقت بخیر سال ۹۹تو ماه رجب تصادف کردم دادگاه حکم داده ک نمیتونم حساب کنم ممنون میشم کمکم کنید
  چهار و نیم هزارم دیه کامل
  سه صدم دیه کامل
  دو چهلم دیه کامل
  سه صدم دیه کامل
  ممنون میشم بفرمایید چقدر میشه ؟

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز دیه شما برابر ۵۴ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان خواهد بود

 23. مهسا می گوید

  سلام لطفا کسی میتونه اینو برام حساب کنه ممنون میشم.
  ۱_۲عددخراشیدگی حارصه و کبودی سمت چپ گردن که ارش خراشیدگیها جمعا به میزان ۲% دیه کامل .
  ۲_خراشیدگی حارصه وکبودی قسمت داخلی بازوی چپ
  ۳_کبودی در قسمت فوقانی و میانی وتحتانی بازوی چپ جمعا سه عدد
  ۴_سائیدگی حارصه وکبودی وتورم ساعد چپ که ارش تورم به میزان ۲۵صدم درصد دیه کامل
  ۵_خراشیدگی حارصه وکبودی وتورم سمت چپ صورت که ارش آن ۳ صدم درصد دیه کامل
  ۶_خراشیدگی حارصه زانوی راست
  ۷_دوعدد کبودی ساق پای راست

 24. احمد می گوید

  سلام ببخشید ۲۷ درصد دیه کامل به اضافه دو سوم از یک بیستم دیه کامل انسان چقدر میشود ممنون میشم جواب بدین

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز این درصد ها رو با ماشین حساب و بر اساس ۴۸۰ میلیون تومان محاسبه کنید

 25. علی می گوید

  سلام و خسته نباشید
  انگشت شست بنده هنگام کار در کارگاه شکسته شد و تاندون هم قطع شد و دو عدد پین در حین جراحی گذاشته شد و بافت آرنج دست هم توسط لبه های تیز سرامیک ها بریده شد ولی آرنجم نشکسته
  حالا مخاستم راهنماییم کنین بدونم دیه شکستگی وقطع تاندون شست و بریدگی آرنج دست که ۱۲تا بخیه خورد چقدر میشه
  باتشکر

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز برای بریدگی آرنج باید نوع و شدت جراحت توسط پزشکی قانونی تشخیص داده بشه و تعداد بخیه ها مهم نیست. در مورد شکستگی انگشت هم ۱.۶ درصد از دیه کامل برای ششکستگی لحاظ میشه و درصدی هم تحت عنوان ارش برای قطع تاندون لحاظ میشه

 26. حسین می گوید

  سلام جناب نرخ دیه شکستگی استخوان سوم گردن چقدر شامل میشه؟؟؟!!

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز دیه گردن باید به صورت ارش و توسط دادگاه تعیین بشه

 27. شاهو می گوید

  سلام وقت بخیر
  پای بنده درتصادف درقسمت ساق پا نی درشت و نی نازک هر دو در دوجا شکسته وعمل الیزاروف شده
  مقدار دیه چقدر میشود ممنون از پاسخگویی شما

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز برای هر کدوم از شکستگی های شما معادل ۳۸ میلیون تومان دیه در نظر گرفته میشه

 28. محمدی می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  یازده هزارم دیه کامل و هشت هزارم دیه کامل چقدر میشه؟
  ممنون از پاسخگوییتون

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز شما باید این درصدها رو بر اساس دیه کامل که ۴۸۰ میلیون تومان است محاسبه کنید

 29. سید می گوید

  سلام وقت بخیر،لطفاً مبلغ دیه رو برام محاسبه کنید
  ممنون میشم
  طبق نظر پزشک قانونی
  شکستگی بند انتهای انگشتان سوم و چهارم و پنجم دست چپ که بدون عیب جوش خورده است و ساقط شدن ناخن انگشتان سوم و چهارم دست چپ که بطور طبیعی در حال رویش میباشد

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز دیه شما باید بر اساس ارش و توسط دادگاه تعیین بشه

 30. علیرضا می گوید

  سلام خسته نباشید ۹/۸۴درصد دیه کامل چقدر میشه

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز این درصد رو بر اساس ۴۸۰ میلیون تومان حساب کنید

 31. هادی می گوید

  سلام لطفا بگید یک دوم از سه هزارم دیه کامل چقدر میشه؟

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز این درصد رو بر اساس ۴۸۰ میلیون تومان حساب کنید

 32. صابر یونسی می گوید

  باسلام .بی زحمت میشه مقدار این دیه رو مشخص کنید. ۱.شکستگی انتهای استخوان زنداعلی ساعد راست التیام یافته.که موجب مختصری انحراف به داخل در مچ راست ایجاد شده .
  ۲.ارش شکستگی لامینای سمت راست و زائده خاری مهره ششم گردن.
  ۳.ارش شکستگی زائده خاری مهره پنجم گردنی.
  ۴.ارش شکستگی استخوان کف دستی دوم دست چپ که بصورت مطلوب التیام یافته .
  ۵. دندان‌ها فوقانی راست سقوط کرده

 33. سارا ارا می گوید

  سلام خسته نباشید
  من این ماه دررماشین مقصر تصادف کردم و کنار چشمم به شدت زخمی شده و پارگی پلک شده و کنار چشمم به اندازه۸ سانتی متر زخمی شده و به استخوان نزدیک شده بود و زخمم ۳تا زخم جدا جدا بود میشه حدود دیه من رو بگین

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز بر اساس اطلاعاتی که شما دادید تخمین مبلغ دیه ممکن نیست. باید منتظر گزارش پزشکی قانونی و تشخیص نوع زخم ها و شدت جراحات بمونید

 34. علی می گوید

  باعرض سلام بنده طی تصادفی ک رانندش خودم بودم با بیمه ۴۸۰میلیونی .. پزشکی قانونی نوشته ۴ حارصه و ۷ دامیه و خردشدگی استخوان پاشنه پای چپ ک با ادوات ارتوپدی قرار گرفته و ضربه ب قفسه سینه و کوفتگی بافت ریه در اثر اصابت جسم سخت. چقدر میشه مبلغ دیه.. متشکرم اگع جواب بدین

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز بستگی به محل وقوع دامیه ها و حارصه ها داره مبلغ دیه شما

 35. زهرا می گوید

  سلام خسته نباشید
  ممنون میشم مقدار این دیه رو مشخص کنید
  کبودی در ناحیه قدام زانوی چپ و راست،ثلث فوقانی ساق چپ،ثلث تحتانی ران چپ،سطح خارجی زانوی چپ

 36. شکراله می گوید

  سلام و خسته نباشید
  میشه مقدار این دیه رو مشخص کنید
  چهار در صد از دیه کامل
  یک در صد از دیه کامل
  چهار عدد یک در صد از یک سی ام دیه کامل
  دو در صد از یک سی ام دیه کامل
  یک در صد از دیه کامل

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز با استفاده از ماشین حساب و بر مبنای دیه کامل که ۶۰۰ میلیون تومان است درصدها رو محاسبه کنید

 37. رضا می گوید

  سلام ممنون میشم مقدار این دیه رو مشخص کنید.۱.حارصه بندابتدایی انگشت شصت پای چپ به نیم درصد از یک دوم از یک دهم.
  ۲.کبودی ران وساق پای چپ به دوفقره یک و نیم هزارم دیه کامل.
  ۳.اسیب نسج استخوانی به دو درصد
  ۴.پارگی لیگامان زانوی چپ به شش و بیست و پنج صدم درصد

 38. رضا می گوید

  سلام ممنون میشم مقدار این دیه رو مشخص کنید.۱.حارصه بندابتدایی انگشت شصت پای چپ به نیم درصد از یک دوم از یک دهم.
  ۲.کبودی ران وساق پای چپ به دوفقره یک و نیم هزارم دیه کامل.
  ۳.اسیب نسج استخوانی به دو درصددیه کامل
  ۴.پارگی لیگامان زانوی چپ به شش و بیست و پنج صدم درصد دیه کامل

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز مبلغ دیه کامل ۶۰۰ میلیون تومان است و می تونید به راحتی این درصدها رو با استفاده از ماشین حساب تلفن همراه خودتون و بر مبنای ۶۰۰ میلیون تومان محاسبه کنید

   1. رضا می گوید

    ببخشید سوال من اینه که ۶/۲۵(شش و بیست و پنج صدم درصد) دیه کامل یعنی چی.یعنی زیریه درصد دیه کامل هستش یاشش درصددیه کامل.

    1. خسروی می گوید

     دوست عزیز این درصد معادل ۳۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود

 39. محمد می گوید

  سلام عرض ادب ببخشید میشه هزینه دیه رو برام محاسبه کنید ؟
  ۱. تورم ناحیه پیشانی و پشت دست راست(ارش جمیعا معادل شش دهم درصد از دیه کامل)
  ۲.ساییدگی حارصه سطح پشتی دست راست
  ۳.ساییدگی حارصه زانوی راست
  ۴.ساییدگی حارصه ناحیه پیشانی
  موارد فوق به دنبال برخورد جسم سخت (تصادف)

  1. خسروی می گوید

   مبلغ کل دیه شما معادل ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خواهد بود دوست عزیز

 40. ستار حسینی می گوید

  با سلام و عرض ادب
  در سایت خواندم که دیه ی شکستگی هرکدام از استخوان های درشت نی و نازک نی هرکدام به میزان ۸ درصد دیه کامل هست .
  ولی الان با این جزئیاتی ک براتون ذکر خواهم کرد پزشک قانونی برایم ۶.۷٪ دیه ی کامل در نظر گرفته.
  آیا شرکت بیمه ای که میخواهد دیه دهد روی ۶.۷ درصد پزشک قانونی میدهد و یا خودش دیه من را ب صورت جداگانه مشخص میکند .
  ۱.شکستگی استخوان درشت نی ساق پای راست که علیرغم جراحی به صورت کامل التیام نیافته است.
  ۲.شکستگی استخوان نازک نی ساق پای راست که بدون عیب التیام یافته است.
  ۳.جراحت عمیق موضحه روی ساق پای راست
  ۴.جراحت دامیه چپ پیشانی که با ایجاد اثر التیام یافته است.
  ۵.جراحت متلاحمه روی قسمت تحتانی ساق پای راست
  ۶.نقص عضوی ناشی از چرخش استخوان درشت نی در محل شکستگی که موجب لنگش و درد شده است

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز مواردی که در سایت مطرح کردیم بر اساس موارد مطرح شده در قانون مجازات های اسلامی است. ولی در بسیاری از موارد پزشکی قانونی بر اساس تشخیص، برای آسیب‌ها ارش تعیین میکنه و بیمه هم بر اساس گزارش پزشکی قانونی دیه رو پرداخت میکنه

 41. Nahal می گوید

  با سلام دیه کبودی دست راست -کبودی قدام بند ابتدایی و میانی و کبودی خلف بند ابتدایی و میانی در انگشت پنجم دست راست- تورم انگشت پنجم دست راست -شکستگی بند میانی انگشت دست راست چقدر میشود؟

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز برای هر کدام از کبودی های شما ۹۰۰ هزار تومن ارش تعیین خواهد شد. برای شکستگی بند انگشت شما ۴ میلیون ۸۰۰ هزار تومان دیه تعیین خواهد شد و برای تورم انگشت هم بر اساس نظر پزشکی قانونی ارش محاسبه می‌شود

 42. Mimm می گوید

  سلام ببخشید نرخ دیه برای شکستگی استخوان ترقوه که عمل شده و پلاتین گذاشته شده چقدره میشه مقدار تقریبی شو محاسبه کنید لطفا

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز در صورتی که ترقوه شما بدون عیب درمان شود دیه معادل ۲۴ میلیون تومان خواهد بود. در صورتی که قابل درمان نباشد یا با عیب درمان شود، دیه معادل ۳۰۰ میلیون تومان خواهد بود

 43. آرش می گوید

  با سلام
  ۱_کبودی اقدام انتهای ران راست و خلف زانوی راست (جمعا ۲عدد)
  ۲_خراشیدگی در نواحی:روی زانوی راست و دو عدد ثلث فوقانیه ساق راست (جمعا سه عدد حارصه)
  ۳_خراشیدگی در نواحی :بند ابتدایی انگشت پنجم دست چپ وبند ابتدایی و انتهایی انگشت کوچک دست راست (جمعا ۳عدد حارصه)
  ۴_تورم زانوی راست
  ۵_شکستگی ثلث تحتانی استخوان ران راست که تحت عمل جراحی قرار گرفته .
  ران راستم ۴۰سانت میشه داخلشه دیه چقدر محاسبه میشه تصادف کردم اصابت ب جسم سخت .با تشکر

 44. داراب جهان رمضان می گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید ، محاسبه دیه سفید ران پای چپ که توسط چاقو به عمق ۵ سانت رو می خواستم بدون به چه صورت

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز بسته به نوع جراحت و شدت اون که توسط پزشکی قانونی مشخص میشه، برای شما ارش در نظر گرفته خواهد شد

 45. میثم می گوید

  سلام و درود فراوان بر شما ، لطف میکنید بفرمایید این شرح دیه که پزشک قانونی داده برای من چقدر هست و چگونه محاسبه میشه، ممنون
  ۱. جرح متلاحمه بند میانی انگشت چهارم دست راست تا بند انتهای
  ۲.جرح موضحه بند انتهای انگشت دست راست تا بستر ناخن
  ۳.شکستگی بند انتهایی انگشت دست راست التیام مطلوب
  ۴.کندگی ناخن انگشت که بطور فاسد روییده

 46. موسوی می گوید

  سلام خداقوت ….
  میشه مقدار تقریبی دیه موارد زیر رو بفرمایید
  اینا پزشکی قانونی تایید کرده ولی درصدشون نگفته .
  ۱.جراحت دامیه ساعد دست راست
  ۲.شکستگی ترقوه سمت راست جراحی شده
  ۳.شکستگی تنه استخوان پای راست جراحی شده
  ۴.جراحت حارصه ،دومحل ساق راست
  ۵.جراحت حارصه خلف دست راست
  ۶.جرح حارصه سمت راست صورت
  ۷.تورم خلف سمت راست سر

  سوالم اینه که به من گفتن ،دیه من طبق روز تصادف محاسبه میشه (اسفند ۱۴۰۰).نه طبق روز….؟
  گفتن چون راننده بودم و من از بیمه شخص ثالث خودم استفاده کردم ،

 47. امیرحسین می گوید

  سلام ممکنه بگید دو هزارم دیه کامل و ده صدم شکستگی بینی چقدر میشه مبلغش؟

  1. خسروی می گوید

   دو هزارم دیه کامل معادل ۱ میلیون و ۲۰۰ هزارتومن و ده صدم هم معادل ۶۰ میلیون تومان است

 48. محمدقادري می گوید

  سلام اقاي خسروي لطف ميكنيد سوال بنده روپاسخ بديد شكستگي استخوان ترقوه ٤درصد شكستگي دنده يك چهلم ديه كامل داميهسردوفقره دودرصد پريدگي ناخن دست نيم درصد ديه كامل شكستگي انگت دوم وسوم وچهارمدست چپ وشكستگي. انگشت دوم وسوم وچهارم دست راست ٦فقره دودرصد ازيك دهم ديه كامل و٣درصدديه كاملجهت نقص عضوناشيازمحدوديت حركتي درمفصل شانه راست ارش درحق مصدوم

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز این درصدها رو باید بر اساس دیه کامل که ۶۰۰ میلیون تومان هست محاسبه کنید. به راحتی با استفاده از ماشین حساب میتونید مبلغ دیه رو برآورد کنید

 49. مهدی می گوید

  سلام،خسته نباشید.میخواستم بدونم ۱۲٪دیه کامل انسان در ماه محرم الحرام چقدر میشود.بی زحمت محاسبه کنید

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز مقدار دیه در ماه های حرام فقط برای قتل نفس تغییر می‌کند. ۱۲ درصد از دیه سال ۱۴۰۱ در همه ماه‌ها، برابر با ۷۲ میلیون تومان است.

 50. نوید می گوید

  با سلام
  مقدار دیه تقریبی موارد زیر را بفرمایید.

  ۱_شکستگی مامومه استخوان جمجمه در شرایط مطلوب بهبود یافته است.

  ۲_جراحت دامیه پلک فوقانی چشم چپ و جراحت دامیه کنار خارجی چشم چپ با بر جای گذاشتن اثر بهبود یافته است.

  ۳_ارش تورم اطراف چشم چپ به میزان نیم درصد دیه کامل و ارش تورم سمت چپ صورت به میزان نیم درصد دیه کامل

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز برای مورد اول ۸ درصد از دیه کامل معادل ۴۸ میلیون تومان، برای مورد دوم در مجموع ۲۴ میلیون تومان و برای مورد سوم هم در مجموع ۶ میلیون تومان دیه در نظر گرفته خواهد شد

 51. مریم می گوید

  سلام وقت بخیر برادرم سال ١٤٠٠بایک نفر تصادف کرد وموجب شکستگی استخوان کتف شد ودادگاه ٨ درصد حکم داده آیا طبق دیه ۱۴۰۱محاسبه میشه یعنی۴۸ میلیون یا دیه سال قبل

  1. خسروی می گوید

   طبق دیه سال ۱۴۰۱ حساب میشه دوست عزیز . دیه بر اساس تاریخی که پرداخت میشه حساب میشه

 52. محمد می گوید

  میزان تقریبی دیه۱خونریزی شدید زیر ملتحمه چشم چپ۲ساییدگی حارصه در دو ناحیه جداگانه سمت راست صورت۳ساییدگی حارصه در سمت راست فوقانی شکم۴چهار ناحیه ساییدگی حارصه نواری شکل در سمت راست و چپ خلف و تنه و کبودی در ناحیه تحتانی سمت چپ خلف تنه۵ساییدگی حارصه در نواحی بند ابتدایی و اتنهایی انگشت اول دست چپ۶ساییدگی حارصه در نواحی زانو و زیر زانوی چپ بطور جداگانه۷ساییدگی حارصه نواری شکل در بازوی راست۸تورم و کبودی دور چشم چپ،درصدی تعیین نکرده پزشک قانونی فقط همین نامه ست با همین توضیحات

 53. داود می گوید

  ۱-داميه سمت چپ پيشانی دو درصد ديه کامل۲-داميه آهيانه راست سر دو درصد ديه کامل۳-داميه
  خارجی فوقانی بازوی چپ يک درصد ديه کامل۴-دو مورد داميه ناحيه کمر دو درصد ديه
  کامل-۵-حارصه ناحيه فوقانی سينه راست نيم درصد ديه کامل-۶-جراحت ناحيه فوقانی نيم سينه
  چپ(جائفه)يک سوم ديه کامل-۷ -حارصه ميانی قدام سر يک درصد ديه کامل-۸-کبودی زير چشم چپ
  سه هزارم ديه کامل-۹-به لحاظ به جای ماندن اثر جراحت داميه سمت چپ پيشانی يک درصد ديه
  کامل-۱۰-تجمع هوا و خون در فضای جنب طرف چپ نيم درصد ديه کامل/

 54. . می گوید

  سلام وقت بخیر مادر من ماه پیش تصادف کردش

  ۱.دستش از دوجا شکسته

  ۲.سرش شکسته و سوراخ شده که ۱۳ تا بخیه
  خورد

  ۳گردنش به شدت اسیب دید که احتمال دادن مهره گردنش شکسته باشه

  ۴کتفش در رفت

  ۵ گوشش پاره شد و چندتا بخیه خورد

  ۶ زیر چشم چپش کبود شد

  ۷ چونه اش ساییده شد و یه خط بزرگ افتاده
  دیه چقدر میشه؟

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز شما بسیار کلی اشاره کردید و نمیشه به این صورت درباره مبلغ دیه نظر داد. بهترین راه اینه که صبر کنید تا پزشکی قانونی گزارش خودش رو ارائه بده

 55. مسعود می گوید

  ۲درصد،دامیه سمت چپ پیشانی
  ۳هزارم دیه کامل ،کبودی زیر چشم
  ۲فقره ۲صدم ،یک دوم دیه کامل
  ۳فقره ۱صدم،یک دوم دیه کامل
  لطفا محاسبه کنید چقدر میشه

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز این درصدها رو بر اساس دیه کامل سال ۱۴۰۱ که ۶۰۰ میلیون تومان هست محاسبه کنید

 56. محمد می گوید

  با سلام
  بنده در حین حال کار دچار حاثه شدم که پس اجرایه های قانونی، پزشک قانونی ۸درصد برایم ارش تعیین کرد
  که ۳۰درصد کارفرما و ۵۰درصد پیمانکار مقصر شدند
  حال بنده عمل کرده ام و کل پول عمل و …. رو خودم دادم حال فقط ارش شاملم میشه یا هزینه هایی که هم کردم (عمل، فیزیوتراپی، و دکتر رفتنم و…)؟

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز دادگاه در پرونده شما طول درمان و هزینه‌های عمل رو هم لحاظ خواهد کرد به احتمال زیاد. ولی بهتره در این مورد با یک کارشناس حقوقی هم مشورت داشته باشید

 57. باقي می گوید

  سلام وقت بخير ، ميخواستم اگه ممكنه راهنماييم كنيد
  همسرم برج ١٠ سال ١٤٠٠ با موتور تصادف كرد الان راي دادگاه اومده كه ٤ مورد قيد شده براي ديه … مورد اول يك و نيم هزارم ديه كامل ، مورد دوم سه صدم ديه كامل ، مورد سوم پنج هزارم ديه كامل و مورد چهارم يك و نيم صدم ديه كامل قيد شده . خواستم ببينم چطور محاسبه ميشه و چه مبلغي ميشه و طبق ديه سال ١٤٠٠ هست يا ١٤٠١ ؟ متشكرم
  و مورد بعد اينكه هزينه بيمارستان و درمان در راي اشاره اي نشده براي هزينه بيمارستان كجا ميتونيم اقدام كنيم
  سپاس

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز این درصدها بر اساس دیه کامل ۱۴۰۱ که ۶۰۰ میلیون تومان است محاسبه می‌شوند.

 58. مجتبی می گوید

  سلام وقت به خیر
  ببخشید دیه خونریزی روی پرده سخت شامه مغز حدودا چقدر میشه؟

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز این مورد در قانون مجازات های اسلامی به صورت دقیق مشخص نشده و باید بر اساس گزارش پزشکی قانونی براش ارش مشخص بشه

 59. علی می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشد دو دهم دیه کامل چقدر میشه؟

  1. خسروی می گوید

   ۱۲۰ میلیون تومان دوست عزیز

 60. اسی می گوید

  درود ۰/۵۳درصد دیه کامل انسان چقدر میشه ممنون

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز ۵۳ صدم درصد از دیه کامل تقریبا معادل ۳ میلیون تومان خواهد بود

 61. اسی می گوید

  درود ۰/۵۳ درصد دیه کامل چقدر میشه

  1. خسروی می گوید

   پاسخ شما داده شد دوست عزیز

   1. A می گوید

    سلام دیه حارصه ران چپ و کبودی ران چپ ، حارصه سر ، حارصه آرنج راست ، حارصه آرنج چپ ، حارصه مچ دست چپ ، حارصه کف دست چپ سه قسمت . چقدر میشه ؟

    1. خسروی می گوید

     دوست عزیز مبلغ دیه شما معادل ۳۰ میلیون تومان خواهد بود

 62. خانم شریفی می گوید

  سلام اقای خسروی من چطورمیتونم تو واتساپ باشماصحبت کنم ممنون میشم

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز شما برای دریافت اطلاعات بیشتر باید با یک کارشناس حقوقی صحبت کنید تا به صورت دقیق شما رو راهنمایی کنند

 63. سعید می گوید

  سلام وقت بخیر دیه ۴دنده شکسته و انگشت اشاره شکسته و تاندونش هم از بین رفته و زیر لب بخیه شده و ۴ تا از دندانها هم ضربه خوردن میزان دیه چقدر میشه؟

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز برای شکستگی دنده ها ۶۰ میلیون و برای شکستگی انگشت اشاره هم ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و سایر موارد ارش تعیین خواهد شد

 64. تقی پور می گوید

  سلام وقت بخیر دادگاه بابت شکستگی لگن از دو ناحیه ۸٪ ارش درنظر کرفت و بابت عدم توانایی زایمان طبیعی ۵ درصد دیه مسخص کرد ایا اینکه نداشان زایمان طبیعی برای من یک نقص عضو حساب میشه درصد تعیین سده درست هست و مبلغش چطوری محاسبه میشود؟ سپاس

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز برای شکستگی لگن ارش به درستی تعیین شده و بابت عدم زایمان هم شما دچار نقص عضو نشدید و ارش درست هست. اما برای اطمینان بیشتر با یک کارشناس حقوقی مشورت کنید

 65. Arash می گوید

  با سلام و خسته نباشید …
  ببخشید میخوام بدونم ۲۷ درصد دیه کامل چقدر میشه
  و اینکه بعد صدور رای نهایی دادگاه تا چه زمانی دیه
  پرداخت میشه ( بیمه ایران ) ممنون از زحمات شما

  1. خسروی می گوید

   پاسخ شما داده شد دوست عزیز

 66. Arash می گوید

  با سلام‌ و خسته نباشید …
  ببخشید ۲۷ درصد دیه کامل چقدر میشه و اینکه بعد صدور قرار نهایی دادگاه چقدر طول میکشه تا دیه پرداخت بشه ( بیمه ایران ) ممنون از زحمات شما

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز ۲۷ درصد از دیه کامل معادل ۱۶۲ میلیون تومان خواهد بود و پرداخت دیه بستگی به نحوه پیشرفت پرونده شما داره

 67. محمدجواد می گوید

  سلام من در حادثه ای در کارخانه منجر ب پارع شدن بین بند یک و دو انگشت اشاره دست راستم پاره شد و منجر ب پارگی تاندون شد بعد از یک ماه طول درمان تاندون کامل جوش نخورد و دچار افتادگی شد میخاستم ببینم دیع اش چقدر میشه

  1. خسروی می گوید

   پاسخ شما داده شد دوست عزیز

 68. محمدجواد می گوید

  با سلام من درکارخانه انگشت اشاره دست راستم دچار پارگی شد ک زخم متلاحه برداشت و تاندون انگشتم پارع شد و بعداز طول درمان انگشتم دچار افتادگی شد میخاستم ببینم دیه اش چقدر میشه

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز برای هر دو مورد باید دادگاه ارش صادر کنه و تعیین مقدار دیه مقدور نیست

 69. علی می گوید

  سلام وقت بخیر جراحت وسیع متلاحمه روی دست که ۵سانت در هفت سانت هست ۱متلاحمه حساب میشه یا خیر چند متلاحمه

  1. خسروی می گوید

   یک متلاحمه حساب میشه دوست عزیز

 70. مهلا می گوید

  سلام میشه این دیه رو محاسبه کنید
  ۱ تورم جزئی خلف سر با ارش دو دهم درصد
  ۲ سیاه شدگی خلف را چپ
  ۳کبودی ساق پا
  ۴ کبودی مختصر بازو و ساعد راست
  ۵ دو کبودی در بازوی چپ
  ۶ کبودی شانه چپ
  ۷ کبودی سمت چپ قدام قفسه سینه و کتف چپ
  ۸ خراش حارصه بازوی راست
  ۹ کبودی انگشت چهارم دست راست
  ۱۰ جراحت حارصه بند میانی انگشت چهارم دست راست و انگشت سوم دست چپ
  صدمات در اثر اصابت جسم سخت طی ۴ روط اخیر ایجاد شده

 71. هانیه می گوید

  سلام شکستگی بند اول شصت دست راست که عمل شده چقدر دیه تعلق میگیره؟

  1. خسروی می گوید

   دیه شما معادل ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خواهد بود دوست عزیز

 72. Barana می گوید

  سلام ببخشید من ترقوه ام شکسته و عمل کردم و الان پلاتین گذاشتم میخواستم بدونم دیه اش چقد میشه

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز دیه شما معادل ۲۴ میلیون تومان خواهد بود

 73. جمشید می گوید

  سلام خسته نباشی
  تصادف کردم ۱۴۰۰/۱۰/۳
  هنوز نگرفتم میخواستم بدونم حالان با نرخ نامه جدید تحلق میگیره

  1. خسروی می گوید

   بله دوست عزیز نرخ دیه بر مبنای زمان پرداخت محاسبه میشه

 74. اسماعیل می گوید

  سلام ‌دیه اومده برام پرداخت کنم نیم درصدبابت جراحت حارصه ارنج چپ یک نیم هزارم دیه بابت کبودی آرنج چپ یک نیم هزارم دیه کامل بابت خلف ساق چپ ۳دهم درصد بابت تورم پای چپ له چقدر میشه کل اش

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز دیه شما معادل ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خواهد بود

 75. علی می گوید

  سلام بنده دردرگیری قسمت سروکتف سمت چپم آسیب دیده ولی درصدی درپزشکی قانونی اعلام نشده ممنون میشم مقداردرصدومبلغ حدودی روبفرمایید

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز دادگاه بر اساس گزارش پزشکی قانونی برای شما دیه تعیین خواهد کرد. دیه شما بستگی به مقدار و شدت آسیب های وارد شده دارد

 76. قاسمی می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  میشه مبلغ دیه ی زیر رو بفرمایید :
  دو دهم درصد دیه کامل بابت ارش تورم خفیف پلک
  سه هزارم دیه کامل بابت کبودی پلک تحتانی
  هفت درصد دیه کامل برای دامیه مخاط لب فوقانی
  و حارصه سمت چپ بینی

  1. خسروی می گوید

   دیه شما معادل ۵۷ میلیون تومان خواهد بود دوست عزیز

   1. قاسمی می گوید

    سپاس از پاسخگویی شما 🙏🏻

 77. مهدی می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  میشه مبلغ دیه زیر رو بفرمایید در اثر تصادف جنسیت آقا
  ۱.جراحت دامیه پیشانی که اثر آن به جا مانده (تبصره ۴ ماده ۷۰۹)
  ۲.جراحت دامیه پلک فوقانی
  ۳.جراحت دامیه گردن که ارش آن معادل دو درصد دیه کامل تعیین می گردد
  ۴.جراحت دامیه داخل ثلث فوقانی بازوی چپ
  ۵.خراشیدگی حارصه شکم که ارش آن معادل نیم درصد دیه کامل برآورد می‌شود
  ۶.کبودی زانوی چپ و راست
  ۷.کبودی خلف ثلث فوقانی ساعد چپ
  ۸.جراحت حارصه داخل ثلث میانی بازوی چپ، در اثر اصابت جسم سخت
  سایر صدمات دیه مقدر دارند
  باتشکر

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز مواردی که ذکر کردید روی هم ۵۶ میلیون دیه خواهند داشت

 78. محسن می گوید

  ببخشید دو دهم درصد دیه و چهار درصد دیه کامل انسان چقدر میشه؟

  1. خسروی می گوید

   ۲۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان دوست عزیز

 79. بهنام می گوید

  سلام خسته نباشید من حادثه در کار بودم دچار شکستگی استخوان دنبالچه شدم ۱۰۰/.مقصر شرکتی هستش که کار میکنم دیه این شکستگی چقدر محاسبه میشه ؟

 80. امیر حسین می گوید

  سلام دیه:دو درصد دیه کامل از بابت جراحت دامیه مخاط لب فوقانی
  ۲:یک و نیم هزارم دیه کامل از بابت کبودی بند انتهایی انگشت پنجم درست چپ
  ۳:یک و نیم هزارم دیه کامل از بابت کبودی بستر ناخن انگشت پنجم دست چپ
  ۴:چهار پنجم از یک پنجم از یک سوم از یک دهم دیه کامل از بابت کندگی استخوان بند انتهایی انگشت پنجم دست چپ در محل اتصال تاندون باز کننده انگشت پنجم دست چپ ک صحیحا التیام یافته.
  ۵دوفقره یک سوم از یک بیستم دیه کامل از بابت شکستگی ریشه دندان اول فک فوقانی چپ و دو سوم قسمت نمایان دندان اول فک فوقانی راست ک هر دو دندان از قبل سیاه شده بوده و در حال حاضر ساقط شده محسوب میگردد.
  ک ب لحاظ حد نصاب دیات ک کمتر از یک دهم دیه کامل بوده قطعی است.
  با تشکر اگ این رو بگید 🙏🙏

  1. خسروی می گوید

   دیه شما معادل ۳۷ میلیون تومان خواهد بود دوست عزیز

 81. اقبال می گوید

  سلام دیه پارگی ابروی چشم راست و شکستگی یک سوم دندان جلو بالا کبودی نقاط مختلف بدن کبودی ناخن انگشت سبابه دست راست ضرب خوردگی دنده چقدر ميشه؟ ممنون از لطف شما

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز دیه کبودی های شما هر کدام مبلغ ۹۰۰ هزار تومان خواهد بود و برای سایر موارد هم دادگاه بر اساس گزارش پزشکی قانونی ارش تعیین خواهد کرد

 82. فری می گوید

  سلام میخواستم بدونم هشت هزارم دیه کامل و ۱/۵ هزارم دیه کامل چقدر میشه؟ ممنون

  1. خسروی می گوید

   ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان دوست عزیز

 83. ابوالفضل می گوید

  باعرض سلام عزیز برای بنده پزشکی قانونی۵درصد دیه‌کامل بریده‌است ولی درحکم دادگاه شده۱۱/۵درصد الان بیمه کدام رو ملاک قرار می‌دهد

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز رای قطعی حکم دادگاه خواهد بود

 84. ابوالفضل شکری می گوید

  باعرض سلام خدمت شما عزیز حکم دادگاه برای من به‌شرح ذیل‌می‌باشد بابت سائیدگی عمیق دامیه آرنج راست دردوناحیه وآرنچ‌چپ درسه‌ناحیه جمعاً۵درصد دیه کامل،بابت خراشیدگی حارصه مچ‌دست راست،ثلث فوقانی ساق پای راست در دوناحیه جمعاً۱/۵نیم‌درصد دیه کامل،بابت سائیدگی عمیق دامیه وسط کمر،شانه‌چپ جمعا سه‌فقره که ارزش آن معادل۳درصد دیه‌کامل،بابت آسیب نسج نرم اطراف ستون فقرات کمری ازنوع تشدید بیمار زمینه‌ای دیسک بین مهره پنچم‌ واول ۲درصد دیه‌کامل ارزش تعیین می گردد.عزیز ازشما ممنون میشم بگید چقدر می‌شود؟

  1. خسروی می گوید

   مجموع دیه شما معادل ۶۹ میلیون تومان خواهد بود دوست عزیز

 85. ابوالفضل شکری می گوید

  ممنون ازشما عزیز❤❤

 86. ابوالفضل شکری می گوید

  سلام عزیز من پارسال ماه‌محرم تصادف کردم آیا برمیزان دیه تاثیر می‌گذارد؟با ماه حرام امسال محاسبه خواهد شد؟

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز تاثیری ندارد. فقط دیه قتل نفس در ماه حرام تغییر می کند

 87. ابوالفضل شکری می گوید

  ممنون ازشما🌹🌹

 88. ابوالفضل شکری می گوید

  ممنون ازشما

 89. امی ف می گوید

  سلام مچ دست راستم از دوجا شکسته و دماغ هم همینطور گونه خط و کبودی روی گیج گاهم تورم دارم محاسبه میکنید

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز برای شکستگی مچ دست ۶۰ میلیون – برای شکستگی دماغ ۶۰ میلیون و برای کبودی ها هر کدام ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دیه تعیین میشه

 90. یحیی ملک محمودی می گوید

  سلام دیه بخیه پارگی کمی کف پا جقدر است بر اثر تصادف ماشین با عابر

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز دیه شما بستگی به نوع آسیب وارد شده دارد و نه تعداد بخیه ها

 91. حمید رضا می گوید

  سلام خسته نباشید
  ۳هزارم دیه کامل ویک درصد دیه کامل ۴پنجم ازیک پنجم از یک دوم دیه کامل چقدر میشه

  1. خسروی می گوید

   ۵۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دوست عزیز

 92. شایان می گوید

  شکستگی ترقوه راست جراحت دامیه زیر چانه زیر ابرو راست و چانه وجراحت حارصه مچ دست راست انگشت ۱و۲و۴و۵گردن وشانه راست ساق چپ و کفل و کبودی ساق چپ

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code