معرفی انواع روانشناسی و کاربردهای آن در زندگی انسان

روانشناسی علم مطالعه ذهن و رفتار انسان است. این علم شاخه‌های مختلفی دارد. انواع روانشناسی ذهن انسان را مطالعه می‌کنند تا نحوه کار و تاثیر آن بر رفتارها را درک کنند. یک متخصص روانشناس، بیمار را از طریق روان‌درمانی معالجه می‌کند و با ایجاد تغییر رفتار در او باعث بهبود روانش می‌شود.

علم مطالعه ذهن و رفتار انسان بسیار قدیمی است. به وجود آمدن این علم به ۴۰۰ تا ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. این علم در ابتدا با فلسفه درهم آمیخته بود؛ اما در ۱۵۰ سال اخیر به صورت یک علم جداگانه تعریف شده است.

روانشناسی و روانپزشکی هم دو علم جداگانه هستند و تفاوت آن‌ها در روش درمانی است که استفاده می‌کنند. روانشناسان و روانپزشکان هر دو به بهبود مشکلات روان انسان کمک می‌کنند؛ اما نحوه کارشان با هم متفاوت است. روانشناسان بر روان‌درمانی و روانپزشکان بر دارودرمانی تمرکز دارند.

اگر به دنبال اطلاعات بیشتری در مورد علم روانشناسی و شاخه‌های آن هستید یا به روانشناسی علاقه دارید و به عنوان شغل آینده خود به آن نگاه می‌کنید، با ایده‌آل مگ در ادامه این مقاله همراه باشید.

تعریف علم روانشناسی

علم روانشناسی به مطالعه ذهن و رفتار می‌پردازد. در واقع چگونگی عملکرد، حس افراد و همچنین تفکر آن‌ها، حاصل مجموعه‌ای از تاثیرات زیست‌شناختی، محیطی و اجتماعی است. روانشناسی، تمام جنبه‌های زندگی انسان را در بر‌می‌گیرد؛ البته روانشناسان هر کدام، یک جنبه خاص زندگی را بررسی می‌کنند و نمی‌توان ادعا کرد که دیدگاهی تکمیلی در این مورد وجود دارد.

شناخت علم روانشناسی

تاریخچه علم روانشناسی در دنیا

روانشناسی پیشینه‌‌ای طولانی دارد. پیشینه‌ای که به یونان باستان و نظریه‌های افرادی مانند سقراط، افلاطون و ارسطو برمی‌گردد. در واقع برای سال‌های طولانی روانشناسی بخشی از فلسفه شناخته می‌شد. این همراهی تا جایی بود که اصطلاح روانشناسی هم توسط فیلسوفی بنام رادولف گوسلنيوس ابداع شد. در واقع علوم فلسفی مانند جامعه‌شناسی، فیزیولوژی و عصب‌شناسی، هم مرز روانشناسی تلقی می‌شده‌اند.

اگر بخواهیم به طور مستقل راجع به روانشناسی صحبت کنیم،باید گفت که تاریخچه انواع روانشناسی شامل سه دوره اصلی است.

دوره ساختارگرایی

دوره ساختارگرایی توسط ويلهلم وونت مطرح شد. او کسی بود که اولین آزمایشگاه برای مطالعه علم روانشناسی به صورت تجربی و مستقل را در سال ۱۸۷۹ در آلمان تاسیس کرد. محور مطالعات او بر شکست ساختار اجزای فرآیندهای ذهنی استوار بود.

دوره کارکردگرایی

در مقابله با تفکر ساختارگرایی، دوره کارکردگرایی شکل گرفت. روانشناس آمریکایی ویلیام جیمز پیشتاز این میدان بود. او باور داشت که روانشناسی علمی کاربردی است و ذهن می‌تواند به نفع فرد عمل کند. از دیگر چهره‌های شاخص این دوره می‌توان به هاروى کار و جان دیویی هم اشاره کرد. همچنین ایوان پاولف مبتکر فرایند یادگیری شرطی شدن کلاسیک هم یک کارکرد‌گرا بود. هرمان ابينگ هاوس هم در این زمینه مطالعاتی بر روی حافظه انجام داد.

دوره رفتارگرایی

در این بین، دوره رفتارگرایی هم به وجود آمد که به منزله روش و راهنمای روانشناسان است. از پیشروان این عرصه می‌توان به جان بی، ادوارد لی سراندآيپ ، واتسون و بی اف اسکينر اشاره کرد. این افراد باور داشتند که اعتقادات و تمایلات انسان می‌تواند به صورت علمی مورد مطالعه قرار گیرد. آن‌ها مدافع این تفکر بودند که روانشناسی باید به علم رفتار‌شناسی تبدیل شود.

تاریخچه علم روانشناسی در ایران

علم روانشناسی در ایران پیشینه‌ای بیش از هزار سال دارد؛ البته باز هم در اینجا شاهد مرزهای باریک میان روانشناسی و فلسفه هستیم. در واقع روانشناسی در ایران تحت عنوان علم النفس یا اخلاق به عنوان یکی از شاخه‌های فلسفه تدریس می‌شد.

آثار متفکران بزرگی مانند رازی، ابن سینا و ملاصدرا هم این ادعا را ثابت می‌کنند. در آثار این دانشمندان، بحث‌های اصلی انواع روانشناسی مانند عاطفه، تخیل، احساس و تفکر بررسی شده است. فراتر از این، ارزیابی روش‌های تجربی در زمینه‌های احساسی و ادراکی هم بخشی از آثار این بزرگان است.

تا اوایل دهه ۱۳۴۰ در ایران فعالیت چشمگیر و مستقلی در حوزه روانشناسی وجود نداشت؛ اما با ایجاد سازمان‌های روانشناسی و تدریس علم روانشناسی در دانشگاه‌ها، تحولات بزرگی در این زمینه به وجود آمد. یکی از دانشمندان بزرگ این حوزه دکتر محمود صناعی است. در دهه‌های اخیر هم شاهد سیری صعودی و تحولاتی چشمگیرتر در زمینه روانشناسی در ایران هستیم.

انواع روانشناسی و شاخه‌های آن

گفتیم که علم روانشناسی ابعاد و زوایای بی‌شماری از زندگی انسان‌ها را دربرمی‌گیرد.این موضوع تا جایی است که تاکنون حدود ۵۰ نوع از انواع روانشناسی توسط انجمن روان‌شناسی آمریکا ثبت شده است. در اینجا ۲۰ شاخه از این حجم گسترده و انبوه را معرفی می‌کنیم.

روانشناسی چیست؟

۱. روانشناسی بالینی

روانشناسی بالینی یک از محبوب‌ترین و مهم‌ترین شاخه‌های علم روانشناسی است. هدف این شاخه، بررسی، ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات رفتاری و هیجانی در بیماران است. برای رسیدن به این هدف، روانشناسان بالینی از تئوری‌های معتبر دنیا و روش‌های علمی روانشناسی استفاده می‌کنند.

برخی از اختلالات هیجانی و رفتاری که در روانشناسی بالینی قابل کنترل و درمان هستند، عبارتند از:

 • اعتیاد به مواد مخدر
 • تعارض‌های خانوادگی و زناشویی
 • اضطراب
 • افسردگی
 • مشکلات جنسی
 • اختلالات خلقی

۲. روانشناسی اجتماعی

این شاخه از انواع روانشناسی به رفتارهای اجتماعی افراد می پردازد. اینکه هر فردی بتواند در تعامل با دیگران به نحوی صحیح و موثر عمل کند، از اهداف این شاخه است.

در روانشناسی اجتماعی مسائل و مشکلات مربوط به رفتارهای اجتماعی با روش‌های علمی مورد مطالعه قرار می­‌گیرد. شناخت نقطه ضعف‌ها، شیوه‌های تفکر افراد و اصلاح آن‌ها کمک می‌کند تا مجموعه افراد جامعه در سلامت اجتماعی و روانی مطلوب‌تری قرار گیرند.

۳. روانشناسی تربیتی

تعلیم و تربیت کودکان موضوع اصلی در روانشناسی تربیتی است. سیستم تربیتی در هر مرحله از زندگی کودک شکل متفاوتی به خود می‌گیرد.

روانشناسان تربیتی می‌کوشند با تحقیق و پژوهش بهترین روش‌های تربیتی را بکار گیرند تا کودکان در آینده حضوری موثری در جامعه داشته باشند. شناخت استعدادها و مهارت‌های فردی کودکان و پرورش این استعدادها از اهداف ویژه روانشناسی تربیتی است.

۴. روانشناسی کودک

علم روانشناسی کودک به والدین کمک می‌کند تا کودک خود و نیازهای او را به خوبی بشناسند. برای این منظور این شاخه از انواع روانشناسی، به بررسی و ارزیابی تمام رفتارهای خودآگاه و ناخودآگاه کودک می‌پردازد.

روانشناسی کودک

والدین با درک بهتر احساسات و شخصیت کودک، می‌توانند کمک‌ها و راهنمایی‌های موثرتری برای او داشته باشند. یکی از مزیت‌های کمک گرفتن از روانشناس کودک کودک، شناخت استعدادها و مهارت‌های او در این دوران است. این شاخه از علم روانشناسی، سعی در شناخت، کنترل و بهبود رفتارهای غیر‌طبیعی و ناهنجار کودک دارد.

۵. روانشناسی سلامت

این شاخه از انواع روانشناسی، عواملی که به جسم انسان صدمه می‌زنند را بررسی و شناسایی می‌کند. این عوامل، مسائل فرهنگی و رفتارهای اجتماعی هستند که می‌توانند به طور کاملا مستقیم، سلامت جسمی انسان را تحت تاثیر قرار دهند؛ به طور مثال مصرف مشروبات الکلی یا مواد مخدر می‌تواند آسیب جدی برای سلامت انسان باشند. نتیجه این شناخت که با مطالعه فرایندهای روان شناختی صورت می‌گیرد، پیشگیری از بروز مشکلات مرتبط با سلامتی و مراقبت از انسان است.

۶. روانشناسی مثبت‌گرا

دنیای مدرن امروز پر از استرس‌ها، انواع فشارها و درگیری‌های فکری و روحی است. روانشناسی مثبت‌گرا می‌کوشد تا احساس خوش‌بینی، سعادت و شادکامی را در وجود افراد تقویت کند. کمک‌های روانشناسانه در این شاخه به افراد کمک می‌کند تا آسیب‌های روانی و ذهنی ناشی از فشارها و استرس‌ها را کاهش دهند و مدیریت کنند.

این شاخه از علم روانشناسی بر بهبود سبک زندگی و تفکر افراد تمرکز دارد؛ مثلا مثبت‌‌گرا بودن برای زنان باردار بسیار مفید است و به آن‌ها کمک می‌کند تا دوره بارداری آرام‌تری را سپری کنند.

۷. روانشناسی رشد

روانشناسی رشد به بررسی تغییر و تحولات بدن انسان از دوره جنینی تا زمان مرگ می‌پردازد. این بررسی فقط مختص جسم نیست. بلکه تحولات شخصیت، رفتارهای اجتماعی، تغییر و تحولاتی روحی و روانی او را هم در نظر دارد. تمرکز بیشتر این شاخه از انواع روانشناسی، بر دوره کودکی و نوجوانی است.

بررسی ساختار و ذهن انسان

بکارگیری رشته‌های زیست‌شناسی‌، جامعه‌شناسی پزشکی‌، تعلیم، تربیت و همچنین تغذیه، بازوهای اجرایی روانشناسی رشد هستند. روانشناسی رشد سعی در شناخت و برآوردن نیازهای افراد در سنین مختلف رشد هم دارد.

۸. روانشناسی شخصیت

این شاخه از انواع روانشناسی، به بررسی و ارزیابی شخصیت انسان‌ها می‌پردازد و سعی در شناخت تفاوت‌های فردی و اختلالات رفتاری افراد دارد. شخصیت، مفهومی پیچیده و گسترده‌ای دارد. این مفهوم گسترده، مجموعه‌ خصوصیات روحی، اعتقادات، هوش، افکار، رفتارهای اجتماعی و احساسات فرد است.

شناخت دقیق شخصیت کمک می‌کند تا مفاهیمی مانند جنبه‌های ارادی بیماران و میزان سازگاری افراد با محیط بهتر شناخته شوند. مجموعه این شناخت‌ها هم به توسعه شخصیت فردی و توانایی بهتر برای جلوگیری از مشکلات و کنترل آن‌ها کمک زیادی می‌کند.

۹. روانشناسی مشاوره‌ای

حوزه کاری این روانشناسان بسیار نزدیک به روانشناسان بالینی است؛ ولی روانشناسان مشاور غالبا با افرادی سر و کار دارند که به روان‌درمانی نیازی ندارند. این دسته از روانشناسان به حل و فصل مواردی می‌پردازند که بیماری شناخته نمی‌شوند.

مسایل تحصیلی دانش‌آموزان و دانشجویان، مشکلات عاطفی، مسایل اجتماعی و حرفه‌ای از این دست مشکلات هستند. اغلب روانشناسان مشاور در سازمان‌های غیرپزشکی مانند مدارس و دانشگاه‌ها فعالیت می‌کنند.

۱۰. روانشناسی کودکان استثنایی

روان‌شناسی کودکان استثنایی ویژگی‌های جسمی، حسی، روانی، حرکتی، شناختی و اجتماعی کودکان عقب‌مانده ذهنی را بررسی می‌کند. کودکان معلول، ناسازگار و کودکانی که دچار اختلالات بینایی یا شنوایی هستند هم در این دسته قرار می‌گیرند. این شاخه از روانشناسی به بررسی علت‌های مختلف معلولیت و راه‌های پیشگیری، اصلاح و ترمیم آن‌ها هم می‌پردازد. باید گفت که رفتارهای کودکان و نوجوانان تیز‌هوش و خلاق هم در همین شاخه بررسی می‌شوند.

۱۱. روانشناسی خانواده

این مورد یکی از مهم‌ترین شاخه‌های روانشناسی است. علمی که می‌تواند روابط میان زوجین را بهتر کند. این علم در زمان بروز معضلات و مشکلات، راه حل‌های عملی و مؤثر ارائه و بهداشت روانی خانواده را افزایش می‌دهد. از فعالیت‌های زیرمجموعه روانشناسی خانواده می‌­توان به مشاوره قبل از ازدواج، مشاوره زناشویی و مشاوره طلاق اشاره کرد.

انواع روانشناسی

۱۲. روانشناسی تحصیلی

این شاخه از روانشناسی به دنبال بررسی مشکلات یادگیری دانش آموزان و دانشجویان است. ابزارهای کار این رشته، استفاده از آزمون هوش و استعدادیابی، مصاحبه با والدین و معلمان و همچنین خود افراد است. در این زمینه پیشرفت تحصیلی افراد، مسایل خانوادگی و عاطفی و اجتماعی افراد هم مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

۱۳. روانشناسی صنعتی-سازمانی

این شاخه از انواع روانشناسی در جهت شناخت کارمندان مناسب برای مشاغل خاص، برای افزایش بهره‌وری آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شناخت از طریق پرسش‌نامه‌هایی است که توسط روان شناس صنعتی و سازمانی، طراحی می‌شوند.

آموزش کارمندان برای افزایش بهره‌وری و به حداقل رساندن خطاها هم بر عهده‌ی روانشناس صنعتی-سازمانی است. افزایش رضایت‌مندی و ثبات کارمندان، کاهش هزینه‌های سازمانی و تقویت بازدهی نیروها از دیگر وظایف این کارمندان است.

۱۴. روانشناسی زیستی

روانشناس زیستی را تحت عنوان روانشناس بیولوژیک یا فیزیولوژیک هم می‌شناسند. هسته مطالعات روانشناسان زیستی بر مغز و رفتار استوار است.

انواع روانشناسی

روانشناسان زیستی با بررسی منشا عصبی رفتار، عوامل زیستی مختلفی که می‌توانند بر نوع تفکر، احساس و عمل فرد تاثیر بگذارند را شناسایی می‌کنند. 

بررسی میزان تاثیر بیماری و آسیب‌های مغزی روی رفتار هم از دیگر حوزه‌های مطالعاتی این رشته است. به این ترتیب با استفاده از این علم، می‌توان برای بیماری‌ها و آسیب‌های جدی مغزی راه‌های درمانی موثری ارائه داد.

۱۵. روانشناسی تطبیقی

این نوع از انواع روانشناسی، اختلاف رفتار گونه‌های مختلف به‌خصوص تفاوت رفتار انسان و حیوان را بررسی می‌کند. این بررسی به دلیل وجود خصوصیات مشترک رفتاری بین گونه‌های مختلف و شناسایی آن‌ها انجام می‌شود؛ به همین دلیل،مطالعه رفتار حیواناتی مانند موش و سگ، به درک بهتر رفتارهای انسانی کمک می‌کند.

از نمونه‌های این مطالعات تاریخی می‌توان به آزمایش‌های اسکینر روی کبوترها یا بررسی­‌های پاولف روی سگ­‌ها اشاره کرد.

۱۶. روانشناسی قانونی

در این شاخه از انواع روانشناسی، رابطه انسان و قانون مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. برخی از وظایف روانشناسان قانونی عبارتند از:

 • انجام مشاوره پرونده‌های کیفری یا بحث‌های مدنی
 • ارائه­ خدمات روان‌­درمانی به قربانیان جرم
 • بررسی صلاحیت والدین در گرفتن حق حضانت فرزند
 • ارزیابی صلاحیت یک فرد برای شهادت دادن و ارائه­‌ی شهادت حرفه­‌ای
 • بررسی وضعیت مجرمان نوجوان و بزرگسال از لحاظ امکان ارتکاب مجدد به جرم
 • همکاری با شاهدان کودک

۱۷. روانشناسی مصرف‌کننده

بررسی رفتار مصرف‌کننده و ارائه روش‌های بازاریابی برای توسعه کسب و کار موضوع این شاخه است. یک روانشناس بازار به صاحبان کسب و کارها، کمک می‌کند تا بدانند چه عواملی میزان فروش محصولات و خدماتشان را افزایش می‌دهد. در این راستا، شیوه تبلیغات، ارائه محصولات خاص و جذاب، پیدا کردن مخاطبان بالقوه و مواردی از این دست مورد مطالعه قرار می‌گیرند.

در این شاخه با مطالعات روانشناسانه به سوالاتی از این قبیل پاسخ داده می‌شوند:

 • مشتری‌ها چه واکنشی به تبلیغات نشان می‌دهند؟
 • نقش احساسات مصرف‌کننده موقع خرید چیست؟ روش های تصمیم‌گیری در خرید چگونه است؟
 • یک نگرش، نسبت به یک محصول یا برند خاص چطور شکل می‌گیرد؟

برای رسیدن به پاسخ این سوالات از تجربه، نظرسنجی‌ها، مشاهدات طبیعی و بررسی گروه‌های متمرکز مصرف‌کننده استفاده می‌شود.

۱۸. روانشناسی بین فرهنگی

تاثیر تشابهات فرهنگی روی رفتار افراد و همچنین تفاوت انسان‌ها در فرهنگ‌های مختلف از زمینه‌های مطالعاتی این شاخه هستند؛ مثلا شیوه تربیت در یک فرهنگ مذهبی و دینی متفاوت با یک فرهنگ غیردینی است. یک روانشناس میان‌فرهنگی با سنجش این تفاوت‌ها، توضیح می‌دهد که این تفاوت‌ها چگونه بر رفتارهای افراد در بزرگسالی تاثیر می‌گذارند.

۱۹. روان‌شناسی مهندسی

تمرکز یک روان‌شناس مهندسی روی کشف روش‌­هایی است که توانایی انسان را به واسطه‌­ توسعه‌­ تجهیزات و تکنولوژی در محیط کار افزایش می‌دهد.

این حوزه از روانشناسی بسیار کاربردی است. یک روانشناس مهندسی می‌تواند با ارائه نوعی از تکنولوژی در صنعت پزشکی، روند بهبود بیماران را افزایش دهد. طراحی و اصلاح محصولاتی مانند گوشی همراه و وسایل نقلیه برای راحتی بیشتر انشان‌ها هم از دیگر وظایف متخصصان این شاخه‌ی روانشناسی هستند.

۲۰. روانشناسی نظامی

متخصصان این شاخه روی دو دسته از فعالیت‌ها تمرکز دارند. فعالیت اول ارائه‌ خدمات روان‌درمانی در شاخه‌های مختلف نظامی است. در این مورد می‌توان به درمان سربازانی که دچار بیماری‌های روحی و پریشانی‌های عاطفی هستند، اشاره کرد.

فعالیت دوم، مطالعه‌ی ذهن و رفتار انسان در حوزه‌ی امور نظامی است. این امور عبارتند از:

 • جذب سربازان جدید
 • بررسی استرس جنگ
 • تصمیم‌گیری آموزش و رهبری

فرق روانشناس و روانپزشک

روانشناس فردی است که پس از تحصیل در یکی از شاخه‌های علوم انسانی، وارد شاخه‌های گوناگون روانشناسی می‌شود. باید دانست که تنها یکی از این شاخه‌های انواع روانشناسی با درمان بیماران در ارتباط است و آن روانشناسی بالینی است. این در حالی است که روانپزشک، پس از فارغ‌التحصیلی در پزشکی عمومی، وارد رشته تخصصی روانپزشکی می‌شود. در نهایت این فرد را به عنوان متخصص اعصاب و روان یا همان متخصص روانپزشک می‌شناسند.

درمان بیماری های روانی

تفاوت دیگر در این است که یک روانپزشک صلاحیت تجویز دارو دارد؛ ولی یک روانشناس چنین اختیاری ندارد. روانشناسان فقط از روش‌های روان‌درمانی و رفتاردرمانی برای درمان بیماران استفاده می‌کنند و در صورت نیاز به دارو باید بیمار را به یک روانپزشک معرفی کنند.

استفاده از تشخیص‌های آزمایشگاهی و همچنین ابزارهای درمانی مانند الکتروشوک هم در حیطه کاری روانپزشکان است.

روانپزشکان به جنبه‌های فیزیولوژیکی توجه می‌کنند؛ در حالی که روانشناسان، با بررسی مجموعه عوامل محیطی و خانوادگی به سراغ درمان‌های غیر دارویی می‌روند. در مجموع در بعضی اختلالات حاد نیاز به مراجعه همزمان به یک رونپزشک و روانشناس است.

برای روانشناس شدن چه باید کرد؟

ابتدا باید علایق و توانمندی‌های خود را به خوبی بشناسید. یک روانشناس خوب باید مهارت‌های قابل قبولی در زمینه ارتباط  و تصمیم‌گیری داشته باشد. به علاوه علاقمندی نسبت به حل مشکلات دیگران و داشتن یک شخصیت منعطف هم در این مورد لازم است.

روانشناسی

از لحاظ تحصیلی برای این منظور ابتدا فرد باید وارد رشته روانشناسی در دانشگاه شود. امکان ادامه تحصیل تا مقاطع بالاتر از دکتری هم در این رشته وجود دارد.

پس از فارغ‌التحصیلی هم فرد می‌تواند متناسب با شاخه تحصیلی خود در شرکت‌های دولتی و خصوصی مختلفی مانند مدرسه، دانشگاه و مراکز درمانی فعالیت کند.

بهترین دانشگاه روانشناسی ایران (معرفی ۹ دانشگاه برتر)

برای داشتن یک رزومه قوی چه برای ادامه‌ی تحصیلات و چه برای داشتن شغل مناسب، دانشگاه محل تحصیل اهمیت زیادی دارد. برای این منظور سعی کردیم در این بخش، بهترین دانشگاه­‌های ایران در رشته روانشناسی را طبق آمار وزارت علوم معرفی کنیم.

بهترین دانشگاه‌های ایران در رشته‌ی روانشناسی عبارتند از: (به ترتیب بالاترین امتیاز)

 1. دانشگاه تهران
 2. دانشگاه شهید بهشتی تهران
 3. دانشگاه علامه طباطبایی تهران
 4. دانشگاه فردوسی مشهد
 5. دانشگاه اصفهان
 6. دانشگاه شیراز
 7. دانشگاه تبریز
 8. دانشگاه الزهرا
 9. دانشگاه خوارزمی
لازم به ذکر است که این رتبه‌بندی بر مبنای کیفیت آموزش و پژوهش، قابلیت جذب در بازار کار و بین­ الملل‌سازی انجام شده است.

سخن آخر

روانشناسی یکی از علوم کاربردی در زندگی انسان است. شناخت شاخه‌های مختلف و انواع روانشناسی کمک می‌کند که هر کسی که قصد تحصیل در این رشته را دارد، با توجه به علاقه و توانایی‌های خود، شاخه روانشناسی مناسبش را انتخاب کند.

اگر در مورد انواع روانشناسی و کاربردهای آن در زندگی ما سوالی دارید، می‌توانید آن را از ایده‌آل مگ بپرسید.

سوالات متداول در مورد علم روانشناسی

بهترین گرایش روانشناسی چیست؟

بهترین گرایش روانشناسی، گرایشی است که هر کس به آن بیشترین علاقه را دارد. هر کسی با تلاش و کسب مهارت‌های مورد نیاز گرایشی که می‌خواند، می‌تواند درآمد خوبی داشته باشد. بعد از در نظر گرفتن علاقه باید گفت که بازار کار روانشناسی بالینی در ایران بهتر است و فارغ‌التحصیلان این رشته راحت‌تر وارد بازار کار می‌شوند.

بهترین کشور برای مهاجرت روانشناسان کدام است؟

بهترین کشورها برای مهاجرت یک روانشناس، کشورهای اسکاندیناوی مثل فنلاند، دانمارک و سوئد هستند. در این کشورها به دلیل سبک زندگی با کیفیت و توجه به سلامت روان، روانشناسان جایگاه شغلی و درآمد خوبی دارند. بعد از این کشورها، مهاجرت به کانادا و استرالیا برای یک روانشناس مناسب است.

چه مهارت‌هایی برای روانشناس شدن نیاز است؟

برای این که یک شخص بتواند روانشناس خوبی شود بهتر است در ۶ مهارت فردی توانایی زیادی داشته باشد. اولین مهارت، ارتباطات است. مهارت‌های بعدی علم حساب، توانایی انجام پژوهش، اخلاق، صبر و توانایی حل مسئله هستند.

آیا بازار کار رشته روانشناسی در ایران خوب است؟

درآمد رشته‌ی روانشناسی در ایران بستگی به میزان علاقه و پشتکار شما برای انجام کارهای روانشناسی دارد. فارغ‌التحصیلان کارشناسی اجازه انجام کار روان‌درمانی را ندارند؛ به همین دلیل بهتر است در ادارات دولتی مثل بهزیستی یا خانه‌های سالمندان و مهدکودک‌ها مشغول به کار شوند. کارشناسان ارشد این رشته می‌توانند مجوز مطب بگیرند و کارهای درمانی انجام دهند.

منبع: verywellmind

منبع verywellmind medicalnewstoday
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code