دیه دندان در سال 1401 چقدر است ؟

دیه شکستگی دندان یکی از مواردی است که در قانون مجازات‌های اسلامی به آن اشاره شده است. با این‌حال بد نیست بدانید که مبلغ دیه‌ای که باید برای شکستن دندان‌های عقب یا جلو پرداخت شود، با هم‌دیگر متفاوت است.

معمولا یکی از اولین اجزای بدن که در دعواهای خیابانی یا تصادف‌ها آسیب می‌بیند، دندان است. این عضو آسیب‌پذیر به سادگی بر اثر ضربه‌های محکم می‌شکند و هزینه درمان و ترمیم آن هم ممکن است سر به فلک بکشد.

در این مقاله از مجله اینترنتی ایده آل مگ با ما همراه باشید تا به بررسی شکستگی دندان در سال ۱۴۰۱ بپردازیم. برای آشنایی بیشتر با صفر تا صد دیه شکستگی دندان، تا انتها با ما همراه باشید.

دیه شکستگی دندان های جلو چقدر است؟

دندان‌های جلو علاوه بر اهمیتی که در سیستم گوارش انسان دارند، در زیبایی هم نقش بسیار مهمی دارند. به همین دلیل، کاملا طبیعی است دیه آن‌ها نسبت به دیه دندان‌های عقب بیشتر باشد.

دیه شکستگی دندان های جلو

در تبصره الف ماده ۶۱۶ قانون مجازات اسلامی به دیه شکستگی و از بین رفتن دندان‌های جلو اشاره شده است. بر این اساس، دیه از بین رفتن هر کدام از دندان‌های جلو، معادل یک بیستم دیه کامل انسان خواهد بود.

با توجه به این‌که مبلغ دیه کامل انسان در سال ۱۴۰۱ معادل ۶۰۰ میلیون تومان است، دیه از بین بردن هر کدام از دندان‌های جلو، برابر با ۳۰ میلیون تومان خواهد شد.

دندان‌های جلویی عبارتند از: پیش، چهارتایی و نیش که از هر کدام، دو عدد در بالا و دو عدد در پایین می روید و جمعا، دوازده عدد است.

هر آنچه باید درباره دیه بخیه بدانید
بخوانید

دیه دندان های عقب در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

دندان‌های عقب به دندان‌های آسیاب و دندان ضاحک که به دندان خنده هم معروف است، گفته می‌شوند. در هر سمت دهان ۶ دندان آسیاب (۳ عدد در بالا و ۳ عدد در پایین) و ۲ عدد دندان ضاحک قرار دارند. بنابراین تعداد دندان‌های عقب انسان برابر با ۱۶ عدد است.

مطابق قانون مجازات‌های اسلامی، دیه از بین بردن هر کدام از دندان‌های عقب انسان، برابر با یک چهلم دیه کامل است. به این ترتیب، برای هر کدام از این دندان‌ها، معدل ۱۵ میلیون تومان دیه تعیین شده است.

دیه از بین بردن تمام دندان‌ها چقدر است؟

در صورتی که همه دندان‌های یک فرد در حین تصادف یا دعوا از بین بروند، دیه چگونه محاسبه می‌شود؟ قانون مجازات‌های اسلامی به خوبی به این سوال پاسخ داده است.

بر این اساس، دیه از بین رفتن همه دندان‌ها معادل دیه کامل انسان خواهد بود. به این ترتیب، در صورتی که تمام دندان‌های یک فرد از بین بروند، معادل ۶۰۰ میلیون تومان دیه دریافت خواهد کرد.

دیه کامل زن چیست و آیا با دیه مرد برابر است؟
بخوانید

جدول دیه ا عضای بدن در سال ۱۴۰۱

علاوه بر دندان، آسیب زدن، شکستن یا از بین بردن اعضای دیگر بدن انسان هم مشمول پرداخت دیه می‌شود. در جدول زیر، می‌توانید نرخ دیه سال ۱۴۰۱ و همچنین دیه شکستگی اعضای بدن را مشاهده نمایید:

نوع دیهمبلغ در سال ۱۴۰۱
دیه کامل در ماه های غیر حرام۶۰۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه کامل در ماه های حرام۸۰۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه شکستگی استخوان دست که مطلوب التیام یابد۴۸/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه شکستگی نازک نی و درشت نی استخوان پا هر کدام۴۸/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه شکستگی بینی۶۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه شکستگی ترقوه۲۸/۸۰۰/۰۰۰ تومان
دیه شکستگی جمجمه سر در حد هاشمه۶۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه زخم شدگی در حد حارصه۳/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه زخم شدگی در حد دامیه۱۲/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه دندان‌ های پیشین که کامل ساقط شوند۳۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه دندان‌ های پشتی که کامل ساقط شوند۱۵/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه یک دست۳۰۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه یک پا۳۰۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه شکستگی دنده‌های محیط بر قلب۱۸/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه خرد شدگی استخوان مطلوب التیام یافته۱۰۸/۰۰۰/۰۰۰ تومان

 کلام آخر

دیه یکی از انواع محازات‌های اسلامی است و در مواردی در نظر گرفته می‌شود که امکان قصاص به هر دلیلی وجود نداشته باشد. نرخ دیه هر ساله توسط قوه قضائیه با توجه به تورم تعین می شود، یکی از جرائمی که مشمول پرداخت دیه می‌شود، از بین بردن یا شکستن دندان‌ها است.

در این مقاله به بررسی کامل دیه دندان پرداختیم. در صورتی که همچنان در این رابطه سوال یا ابهامی دارید، حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا در اولین فرصت، پاسخ‌گوی شما عزیزان باشیم.

سوالات متداول 

دیه از بین بردن دندان‌های جلو در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

بر اساس قانون مجازات‌های اسلامی، دیه از بین بردن هر کدام از دندان‌های جلو در سال ۱۴۰۱ معادل یک بیستم از دیه کامل خواهد بود.

دیه از بین بردن دندان‌های عقب در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

بر اساس قانون مجازات‌های اسلامی، مقدار دیه از بین بردن هر کدام از دندان‌های عقب در سال ۱۴۰۱، معادل یک چهلم از دیه کامل انسان خواهد بود.

۴.۵ | (۲)
ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
  1. پریا حیدری می گوید

    سلام ایا برای کامپوزیت هم میشه شکایت کرد و دیه تعلق میگیرد در قصور پزشکی یا خیر. اگر بله دیه به چه میزان هست ممنون

    1. خسروی می گوید

      دوست عزیز در این مورد باید با یک کارشناس حقوقی مشورت کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۴.۵ | (۲)