چرا صفحه دسکتاپ سیاه می شود؟

علت سیاه شدن صفحه دسکتاپ

مشکل سیاه شدن صفحه مانیتور از جمله مشکلاتی است که اکثر کاربران ویندوز به خصوص کسانی که به تازگی سیستم خود را به ویندوز ۱۰ ارتقا داده اند، برایشان پیش آمده است. این اتفاق می تواند حاکی از مشکلات زیادی باشد. به عنوان مثال خرابی کابل یا سیمی و یا حتی وجود ویروس در سیستم موجب سیاه شدن صفحه مانیتور می شود.

مواقعی وجود دارد که مانیتور شما به طور کامل به رایانه متصل شده است، اما شما صفحه سیاه با پیغامی مانند No Input یا Cable Not Connected را روی مانیتور مشاهده می کنید. دلایل زیادی وجود دارد که نمایشگر رایانه ممکن است خالی یا سیاه شود و ما سعی خواهیم کرد اکثر مشکلات را در این مطلب مورد بررسی قرار دهیم. بیشتر اوقات، این مشکل به برخی از سخت افزارها مانند کارت ویدیو ، کابل ها ، مانیتور ، رم یا مادربرد مربوط می شود، اما گاهی اوقات ، می تواند یک مسئله مرتبط با نرم افزار نیز باشد. در ابتدا مشکلات راحت تر را بررسی خواهیم کرد زیرا بدترین سناریو این است که یک قطعه سخت افزار در رایانه دچار مشکل شده باشد.

روش ۱ – پاور را بررسی کنید

احتمالاً قبلاً این کار را کرده اید ، اما هنوز هم این مشکل ارزش ذکر کردن را دارد زیرا این اتفاق بیشتر از آنچه فکر می کنید پیش می آید. بررسی کنید که مانیتور روشن شده باشد، که معمولاً با یک نور ضعیف در خود دکمه روشنایی نشان داده می شود. اگر چراغ روشن است، مانیتور روشن است و باید ویندوز بالا بیاید. اگر مانیتور روشن است، اما هیچ چیزی نشان داده نمی شود، سعی کنید دکمه منو را فشار دهید تا کنترل داخلی مانیتور را چک کنید. اگر هنوز صفحه خالی یا سیاه دارید ، این بدان معنی است که در مانیتور شما مشکلی وجود دارد. حتی با اتصال به هیچ چیز ، باید بتوانید از منوی مانیتور استفاده کنید. برای تست کردن این مرحله بهتر است کیس خود را به مانیتور دیگری وصل کنید.

پاور کامپیوتر را بررسی کنید

اگر دستگاه با یک مانیتور دیگر خوب کار کند ، می تواند به این معنی باشد که منبع تغذیه در مانیتور اصلی خوب کار نمی کند. سعی کنید منبع تغذیه را جایگزین کنید و ببینید که آیا این مشکل را برطرف کرده است یا خیر. اکنون بررسی کنید تا مطمئن شوید رایانه به درستی روشن شده است. نکته اصلی در اینجا این است که هنگام روشن کردن رایانه خود ، هرگونه چراغ هشدار یا بوق غیرعادی را بررسی کنید. اگر دکمه روشن یا یکی از چراغ های وضعیت قرمز یا نارنجی است یا اگر کامپیوتر در هنگام روشن کردن چندین بار بوق می زند، این نشانگر یک مشکل داخلی است. بوق ها می توانند به مادربرد ، کارت ویدیو و غیره مربوط باشند. شما باید به کتابچه راهنمای تولید کننده رایانه شخصی مراجعه کنید تا بفهمید که بوق یا چراغ نشان دهنده چیست؟

اگر کامپیوتر روشن باشد و همه چیز خوب به نظر برسد ، اما هنوز چیزی در صفحه نمایش خود مشاهده نمی کنید ، ممکن است رایانه به حالت آماده به کار یا حالت خواب رفته باشد. کلیدها را روی صفحه کلید فشار دهید یا موس را حرکت دهید. اگر هیچ کدام از اینها کار نکرد، با فشار دادن دکمه پاور رایانه را مجدداً راه اندازی کنید.

 

روش ۲ – کابل ها را بررسی کنید

آسانترین کار بعدی این است که تمام کابل ها را بررسی کنید. کاربران عموما از VGA ، DVI ، HDMI یا DisplayPort برای اتصال رایانه به مانیتور خود استفاده می کنند و گاهی اوقات کابل ها جدا می شوند. این امر به ویژه در مورد کابل هایی که به پشت مانیتور نمی پیچند صادق است.

کابل مانیتور

اگر کابل ها به خوبی وصل شده اند، باید کابل مشکل دار را پیدا کنید. برای انجام این کار، شما باید یک مانیتور دیگر پیدا کنید تا کامپیوتر شما به آن متصل شود. اگر صفحه نمایش روی مانیتور دوم نیز خالی باشد، مشکل می تواند از کابل ویدیو باشد. اگر از گزینه های اتصال چندگانه مانند DVI ، HDMI و غیره استفاده کرده اید، کابل ویدیویی را جایگزین کنید یا از کابل ویدیویی دیگری استفاده کنید.

روش ۳ – وضوح ، نمایش و منبع را بررسی کنید

گاهی اوقات اگر به طور تصادفی وضوح تصویر را در ویندوز بالاتر از آنچه مانیتور پشتیبانی می کند تنظیم کنید ، به سادگی مانیتور سیاه خواهد شد. برای رفع این مشکل ، ابتدا باید ویندوز را در حالت ایمن safe mode بالا بیاورید.

وضوح صفحه نمایش

هنگامی که رایانه را در حالت ایمن بالا بیاوردید، وضوح را در حالت نرمال قرار دهید. در اکثر نسخه های مدرن ویندوز، سیستم در مدت زمان ۱۵ ثانیه به وضوح صفحه اصلی برمی گردد، مگر اینکه روی دکمه Keep Changes کلیک کنید. همچنین، ویندوز معمولاً بالاترین رزولوشن مانیتور شما را پشتیبانی می کند و فقط آن گزینه ها را نشان می دهد. بنابراین اگر از نسخه قدیمی Windows یا مانیتور قدیمی استفاده می کنید ، ممکن است این روش برای شما جواب دهد.

در آخر نیز باید اطمینان حاصل کنید که منبع ورودی روی مانیتور شما روی ورودی صحیح تنظیم شده است. بیشتر مانیتورها به طور خودکار منبع ورودی را تشخیص می دهند، اما گاهی اوقات این ویژگی غیرفعال می شود. به تنظیمات ورودی بروید تا گزینه ها ظاهر شود و ورودی را اصلاح کنید.

روش ۴ – BIOS و گزینه بازیابی

اگر هنگام روشن کردن رایانه خود می توانید صفحه نمایش بوت اولیه را ببینید ، اما به محض اینکه ویندوز شروع به بارگیری می کند ، صفحه سیاه یا خالی می شود ، این مشکل به ویندوز مربوط می شود. پس تنها گزینه شما بوت شدن به حالت ایمن است. سپس سعی کنید ویندوز را با استفاده از System Restore / Automatic Repair یا با استفاده از ویژگی Reset یا Refresh My PC تعمیر کنید.

در اینجا می خواهیم یکی از علت های بروز این مشکل که همان بروز ویروس regsrv.exe می باشد را به اختصار توضیح دهیم. شاید این مشکل برای شما هم پیش آمده است که هنگام روشن کردن لب تاپ و یا کامپیوترتان، به صفحه سیاه قبل از بالا آمدن ویندوز برخورد کرده باشید. مراحل زیر را طی کنید تا صفحه دسکتاپتان مجدد برگردد.

روش ۵ – حذف ویروس های ویندوزی

اگر مشکل سیاه شدن صفحه به ویروس هایی که به رجیستری ویندوز حمله می کنند مربوط باشد باید این مراحل را طی کنید.

در اولین مرحله شما می بایست دکمه ها Alt+shift+Delet را همزمان با هم فشار دهید تا به صفحه دیگری منتقل شوید. فایل Task manager برای شما باز می شود. در این مرحله شما باید بر روی گزینه processes کلیک کنید و به دنبال گزینه هایی با نام regsrv.exe بگردید. پس از کلیک بر روی آن ها گزینه end task را کلیک کنید تا فایل با این نام بسته شود.

در مرحله بعد باید از منو بار گزینه File انتخاب و از داخل آن گزینه run new task را انتخاب کنید. در اینجا برای شما کادری باز خواهد شد که باید در آن عبارت explorer.exe را تایپ کنید و enter کنید تا وارد ویندوز شوید.

در بیشتر مواقع این ویروس باعث از کار افتادن تنظیمات ریجستری ویندوز می شود و آن را غیر فعال می کند. شما می بایست در مرحله اول ریجستری را فعال کنید و پس از آن مشکل بالا آمدن صفحه دسکتاپ را فعال کنید. لازم به ذکر است که بدانید این مشکل را فقط مدیر سیستم و کاربرانی که حق دسترسی همانند مدیر سیستم را دارند می توانند حل کنند. اگر شما یک کاربر عادی و یا میهمان باشید باید این مشکل را به مدیر سایت گزارش دهید.

روش ۶ – بررسی سخت افزار

قبل از انجام هر کار دیگری ، باید سعی کنید همه دستگاه ها و لوازم جانبی رایانه مانند صفحه کلید ، ماوس ، هارد اکسترنال ، اسپیکرها ، چاپگرها ، اسکنرها و غیره را از آن جدا کنید. اگر از نظر فنی تجربه دارید، می توانید سعی کنید رایانه خود را باز کنید و بررسی کنید تا مطمئن شوید همه چیز به طور صحیح وصل شده است. اگر مشکل از پورت ها باشد به منظور تعمیر پورت های خم شده یا آسیب دیده ، شما گزینه دیگری جز بردن رایانه به تعمیرگاه ندارید. تنها مسئله دیگری که ممکن است این مشکل را ایجاد کند، مادربرد یا هارد دیسک اس که آن هم باید توسط متخصصین سخت افزار مورد بررسی قرار گیرد.

نحوه فرمت فلش و رم ویروسی

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. flappy bird 2 می گوید

    Excellent web site. Lots of useful info here. I am sending it to some buddies
    ans also sharing in delicious. And obviously, thanks on your effort!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code