دیه شکستگی مهره های کمر در سال 1401 چقدر است؟

ستون فقرات به استخوان‌بندی نیم تنه بالای انسان اشاره دارد که توان خم شدن، راه رفتن، نشستن و … را برای ما فراهم می‌کند. این قسمت از تعدادی مهره تشکیل شده است که به مهره های کمر مشهور هستند.

هرگونه آسیبی که در تصادف، نزاع‌ و … به این مهره‌ها وارد شود، مشمول دریافت دیه می‌شود. به عبارتی دیگر، قانون مجازات‌های اسلامی، برای هرگونه شکستگی، آسیب یا از بین رفتن کامل یک یا چند مهره کمر، دیه مقدر نموده است.

در این مقاله از مجله اینترنتی ایده آل مگ قصد داریم به صورت کامل به دیه شکستگی مهره های کمر و انواع آسیب‌های نخاعی بپردازیم. لطفا تا پایان با ما همراه باشید.

دیه شکستن یک یا چند مهره کمر

ستون فقرات انسان شامل ۲۴ مهره داخلی، ۹ مهره خارجی (فاقد حرکت) و دنبالچه است.  از این تعداد، ۵ مهره در قسمت کمر واقع شده و به مهره های کمر مشهور هستند. بنابراین منظور از دیه مهره کمر، دقیقا همین ۵ مهره است.

بنابراین مهره‌های گردن و دنبالچه شامل دیه شکستگی مهره های کمر نمی‌شوند و باید برای آن‌ها به صورت جداگانه ارش محاسبه شود.

بر اساس قانون مجازات‌های اسلامی، دیه شکستگی ۱ یا چند مهره از مهره‌های کمر، معادل ۱۰ درصد از دیه کامل انسان یعنی ۶۰ میلیون تومان است. البته این دیه در شرایطی محاسبه می‌‎شود که آسیب وارد شده، هیچگونه عوارضی به همراه نداشته باشد.

دیه ستون فقرات در سال 1401

 

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، تفاوتی نمی‌کند یک مهره یا هر ۵ مهره شکسته باشند؛ مقدار دیه معادل ۱۰ درصد (۶۰ میلیون تومان) خواهد بود.

در صورتی که در یک حادثه علاوه بر مهره‌های کمر، مهره‌های گردن هم دچار شکستگی شده باشند، برای مهره‌های گردن به صورت جداگانه ارش محاسبه می‌شود.

دیه شکستگی ستون فقرات در صورت عدم درمان

در قسمت قبل به دیه مهره‌های کمر در صورتی که بدون عارضه جانبی درمان شوند، اشاره کردیم. با این حال گاهی ممکن است آسیب وارد شده، سبب قطعی نخاع، فلج شدن پاها، عدم توانایی کنترل ادرار و … شود.

بر اساس قانون مجازات‌های اسلامی، هرگونه آسیب به مهره‌های کمر که موجب از دست دادن توانایی راه رفتن، توانایی نشستن، توانایی جنسی، کنترل ادرار و … شود، مشمول پرداخت دیه کامل انسان می‌شود.

از آن‌جایی که دیه کامل انسان در سال ۱۴۰۱ برابر با ۶۰۰ میلیون تومان است، دیه شکستگی ستون فقرات که قابل درمان نباشد هم معادل همین مبلغ یعنی ۶۰۰ میلیون تومان خواهد بود.

دیه قطع نخاع و خمیدگی کمر که بر اساس آسیب وارد شده به ستون فقرات رخ دهد هم معادل دیه کامل یعنی ۶۰۰ میلیون تومان است.

دیه فلج شدن پاها بر اساس آسیب به ستون فقرات

در برخی از آسیب‌ها، ممکن است آسیب وارد شده به ستون فقرات، باعث بی‌حس شدن یا فلج کامل یک یا هر دو پا شود. در این صورت، علاوه بر دیه شکستگی مهره های کمر باید ارش فلج شدن پاها هم پرداخت شود.

دیه فلج شدن پاها

بر اساس قانون مجازات‌های اسلامی، در صورت فلج شدن یا بی حس شدن پاها، علاوه بر دیه مهره‌های کمر، باید دو سوم دیه کامل (۴۰۰ میلیون تومان) هم به عنوان ارش پرداخت شود.

در این شرایط، دادگاه ابتدا دیه ستون فقرات (در صورت درمان بدن عیب معادل ۶۰ میلیون تومان) است را محاسبه می‌کند و پس از آن، ارش فلج شدن پاها را هم بر اساس گزارش پزشک قانونی مشخص می‌نماید.

کلام آخر

ستون فقرات و به ویژه مهره‌های کمر یکی از حساس‌ترین اندام‌های بدن انسان محسوب شده و هرگونه آسیب وارد شده به آن‌ها، می‌تواند خطرات و عوارض جبران نشدنی را به همراه داشته باشد.

به همین دلیل در این مقاله به دیه شکستگی مهره های کمر پرداختیم. در صورتی که همچنان در این رابطه سوال یا ابهامی دارید، حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا در اولین فرصت، پاسخ‌گوی شما عزیزان باشیم.

سوالات متداول 

آیا دیه شکستن مهره های کمر و گردن برابر است؟

خیر . برای شکستگی مهره های گردن باید دادگاه بر اساس گزارش پزشکی قانونی رای خود را صادر نموده و ارش مشخص نماید.

دیه شکستن یک مهره با دو مهره کمر چه تفاوتی دارد؟

بر اساس قانون مجازات‌های اسلامی، دیه شکستگی یک یا چند مهره از مهره‌های کمر تفاوتی با هم ندارد و در هر حالت، مقدار دیه برابر با ۱۰ درصد از دیه کامل خواهد بود

۴/۵ - (۶ امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
50 نظرات
 1. خالد می گوید

  با سلام آقای خسروی.پزشک قانونی برام ۴درصددیه کامل به عنوان آرش بابت ضربه دیدگاه زانویه پای چپ که منجرب به پارگی ربات صلیبی و۲درصدازدیه کامل به عنوان آرش بابت شکستگی استخوان مچ پای راست نیم درصد از دیه کامل به عنوان آرش بابت ضربه دیدگی ناحیه کمر و۲درصداز دیه کامل به عنوان آرش بابت ضربه دیدگی مچ پای راست که منجر به پارگی رباط مفصلی شده .ممنون میشم دیه ای که برام بریدن رو محاسبه کنید با تشکر .

  1. خسروی می گوید

   ۵۱ میلیون تومان دوست عزیز

 2. خالد می گوید

  آقای خسروی آیا درصدی رو که برام بریدن درسته .یا نه .که اعتراض بزنم .ببخشید بابت وقته گران بهاتون

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز در این مورد باید با یک کارشناس حقوقی و به صورت حضوری مشورت کنید تا پرونده شما به صورت دقیق مورد بررسی قرار بگیره

 3. لیلا قربانی می گوید

  باسلام، جناب خسروی مهره ۴ کمر من شکسته و پزشکی قانونی تایید کرده اما پرونده من که به دادسرا ارجاع داده شد بعد از آن پزشک مجدد در معاینات بعدی ام ار ای و کمربند و… نوشته آیا من در تاریخ معاینه دومم توسط پزشکی قانونی میتوانم این درمانها رو ضمیمه پرونده کنم؟ واینکه آیا پرونده من تا۴ ماهه دیگه که زمانه مراجعه دوم من به پزشک قانونی میباشد باز می‌ماند؟ یعنی نتیجه دادگاه ۴ ماهه دیگه مشخص میشه؟

  1. خسروی می گوید

   بله دوست عزیز تمام مدارک شما در معاینه بعدی قابل بررسی هستند. پزشکی قانونی بعد از ۴ ماه نسبت به وضعیت بهبود یافتگی مهره کمر شما رای نهایی رو صادر میکنه … اگر دچار نقص عضو نشده باشید مبلغ ۶۰ میلیون و در صورت هر نقص عضو حرکتی، ارش تعیین خواهد شد

 4. سامان می گوید

  سلام ببخشید من مهره L1 کمرم خورد شده
  ۳ماه طول درمان زده پزشک قانونی دیه چقدر میشه؟؟!!

  1. خسروی می گوید

   دیه شما در صورتی که دچار نقض عضو نشده باشید معادل ۶۰ میلیون تومان خواهد بود

 5. امیر عظیمی می گوید

  سلام و عرض ادب
  بنده در حادثه سقوط از ارتفاع در حین انجام کار در کارگاه ساختمانی که ساختمان بیمه دارد ، و خودم هم بیمه کارگران ساختمانی در تامین اجتماعی دارم ، مهرهای ۴ و ۵ کمره دچار لغزش و جابجایی شده و دچار تنگی کانال نخاع شدم و الان قادر به ایستادن طولانی نیستم همینطور راه رفتن زیاد . که پزشکی قانونی همگی این موارد تایید کرده .
  البته تمام این موارد قبل از درمان و جراحی هست . حالا سوال بنده این هست .
  _ چقدر طول درمان این موارد هست ؟
  _ چه مقدار دیه در سال ۱۴۰۱ برای اینها بسته میشه ؟
  _ در ضمن اگر بعد از درمان و جراحی بفرض عارضه ای تا آخر عمر باقی بماند ، بطور مثال پرهیز از انجام کارهای سنگین ( مخصوصا که شغل بنده کارگر ساختمان هست ) طبق نظر پزشکی قانونی انموقعه دیه بنده چطوری میشود ؟

  با تشکر و قدردانی از سایت خیلی خوب و اطلاعاتی که میدید .

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز شما باید منتظر بمانید تا طول درمان که باید توسط پزشکی قانونی تعیین شود، تمام شود و بعد از آن، بر حسب از کار افتادگی احتمالی، برایتان ارش تعیین شود

 6. حسین می گوید

  سلام اقای خسروی…من کارگر شرکت هستم . دیسک کمر و گردن گرفتم ..و مهره کمر L1وL2 اسیبش شدید و در حد جراحیه و مهره های C3-C4-C5-C6-C7 برای گردن و مهره های میانی T2-T3 هم اسیب دیده ولی شدید نیست …زانوی چپم اب اورده و زانوی راستم هم اب اورده و هم رباطش کش اومده …میخواستم ببینم دیه من چقدره.. و اینکه من میتونم خودم رو بدون جراحی درمان کنم یا نه..ممنون میشم کمکم کنید

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز قانون فقط برای شکستگی مهره های کمر دیه رو تعیین کرده… متاسفانه برای سایر آسیب ها شما باید منتظر گزارش پزشکی قانونی و رای دادگاه برای تعیین ارش باشید

 7. رضا می گوید

  سلام وقت بخیر من تصادف کردم الان قبلا ک سیاتیک پای راستم داشتم خوب شده بود الان با تصادف دوباره شروع شده مثل قبل باسن ران و اینارو درگیر کرده میخواستم بدونم دیه تعلق میگیره برا سیاتیک

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز قانون برای این مورد دیه تعیین نکرده شما باید توسط پزشکی قانونی معاینه بشید و در صورت احراز آسیب دیدگی، براتون ارش تعیین بشه

 8. رضا می گوید

  و پای چپ من هم فک کنم درگیر شده چون درد داره میزنه به باسنم و رانم و فک کنم امگار رگای پام کوتاه شدن چون نمیتونم مث قبل قدم بردارم سریع برم آیا کلا دیه ای تعلق میگیره به من اگه میگیره چند درصده ممنون میشم جواب بدین

 9. abbasjasemi1870@gmail.com می گوید

  سلام آقای خسروی من تصادف کردم مهره خاجی کمرم شکسته و پزشک قانونی هم تایید کرده و معاینه مجدد برای چهار ماه دیگه زدن به نظرتون تکلیف چی میشه چقدر دیه بهم تعلق میگیره

  1. خسروی می گوید

   ۶۰ میلیون تومان دوست عزیز

 10. حامد محمدی می گوید

  سلام.لطفا”در صورت امکان غرامت بنده را محاسبه نمایید.تشکر.شکستگی مهره گردن که ارش آن ۱۰درصد تعیین میگردد.شکستگی استخوان ترقوه چپ که مطلوب التیام یافته.شکستگی هفتمین دنده سمت راست قفسه صدری،غیر محیط قلب.شکستگی اولین مهره کمری و شکستگی استخوان خاجی درانتهای ستون فقرات که تحت عمل جراحی و فیوژن قرار گرفته و مطلوب التیام یافته اند و ارش نقص عضوی ناشی از محدودیت حرکتی در ناحیه کمر ناشی از فیوژن۱۱درصد و ارش کاهش ارتفاع مهره کمری ۷درصد دیه کامل تعیین میگردد.جرح دامیه بر روی بند انتهایی انگشت سوم و چهارم دست چپ.نیمه دررفتگی انتهای مفصل ترقوه ای کتفی سمت چپ که ارش آن ۱درصد تعیین میگردد.خاشیدگی حارصه خلف آرنج چپ،روی بند انتهایی انگشت دوم و بند میانی انگشت سوم دست چپ،سه عدد خلف ساق چپ،دو عدد مچ دست چپ.کبودی وسیع خلف ران راست که تا پهلوی راست ادامه داشت.کبودی آرنج دست راست.صدمات همگی اثر اصابت برخورد جسم سخت می باشند.از اختلال در کنترل ادرار،مدفوع و قوای جنسی متالم است که حاضر به کارشناسی نگردید.

  1. حامد محمدی می گوید

   سلام.اینا چند درصد میشه.مهره خاجی وL1رو هم محاسبه میشه یا جدا جدا؟

   1. خسروی می گوید

    پاسخ شما داده شد دوست عزیز

 11. فرج می گوید

  سلام من مهر کمر یکی خورد شده و بقیه هم مشکل دار پلاتین گذاشتن وران پام که یه استخوانش به لگن میره خورد شده که کلن پلاتین رو تو مغز استخوان گذاشتند متحرکش کردن وبیضه هام هم آسیب دیده و به سرم هم ضربه خورده کف دستم پوست شده وپشتم پوست شده کل بدنم کبودشده از اینها بگزریم ۴۰روزه از این تصادف گذشته تمام زخم هام خوب شده کم رنگ دیده میشه چطور باید. ثابت کنم بعضی هاشم تو بیمارستان پلیس یاداشت نکرده

 12. حامد محمدی می گوید

  سلام.وقتتون به خیر.میخواستم بدونم شکستگی مهره خاجی جزء ستون فقرات کمری هست یا نشیمنگاهی و درصورت شکستن همزمان مهرهL1و خاجی دیه چگونه محاسبه میشه؟یک ده درصد یا دو ده درصد؟ممنون

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز تعداد مهره ها مهم نیست و برای شکستگی یک یا چند مهره کمر، معادل ۶۰ میلیون تومان دیه در نظر گرفته خواهد شد

 13. صدرا می گوید

  سلام. دوماه هفده روز قبل به عنوان سرنشبن موتورسیکلت با خودرویی تصادف کردبم. ۴مهره کمرم شکسته که یک مهره با کاهش ارتفاع بیش از ۲۵درصد وسه مهره با کاهش ارتفاع ۲۰درصد میباشد و بعلت اسیب نخایی دچار عدم کنترل ادرار و اختلال در دفع مدفوع شده ام و پزشک قانونی تایید کرده است. و تاکید کرده ده ماه دیگه باید مجددا معاینه شود. میزان دیه چه قدر میباشد. تشکر

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز در صورتی که نقص عضو بعد از گذشت طول درمان تعیین شده اثبات بشه، باید متناسب با اون، براتون ارش تعیین بشه. در صورت عدم اثبات نقص عضو، دیه شما معادل ۶۰ میلیون تومان خواهد بود

 14. حسین می گوید

  سلام مهره ۱۲کمرم با گزارش پزشک قانونی نوشته شکستگی وکاهش ارتفاع سی درصد یعنی چی؟وترک خوردگی استخوان زند دست چپ ،دیه اسیب های من چقدر میشه ،

 15. جلال می گوید

  با سلام

  شکستگی مهره چهار و پنج جمعا یک دیه محسوب میشه یا هرکدوم دیه جداگانه داره؟۱

  1. خسروی می گوید

   بله یک دیه محسوب میشه و مقدار اون برابر با ۶۰ میلیون تومان خواهد بود

 16. مسلم می گوید

  سلام اقای خسروی.بنده تو ماه صفر دچار شکستگی مهره L3شدم درصدش چند میشه

 17. مسلم می گوید

  سلام اقای خسروی .بنده در ماه صفر دچار شکستگی مهره سوم شدم . درصد دیش چقد میشه

  1. خسروی می گوید

   ۶۰ میلیون تومان دوست عزیز

 18. Omid می گوید

  سلام وقت بخیر شکستگی در ناحیه l3 و همچنین ۲۰ درصد کوتاهی مهره با ۶ ماه طول درمان چند درصد میشه به چه مبلغی؟

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز در این موارد باید دادگاه بر اساس گزارش پزشکی قانونی ارش صادر کنه

 19. میلاد می گوید

  سلام در تصادف مهره t1 دچار شکستگی جزئی شده و بینیم انحراف پیدا کرده مبلغ دیه چقدر است

  1. خسروی می گوید

   پاسخ شما داده شد دوست عزیز

   1. فاطمه می گوید

    سلام و وقت بخیر چطوری میتونم با شما مشاوره داشته باشم ؟

    1. خسروی می گوید

     دوست عزیز ما مشاوره حضوری و حتی تلفنی هم نداریم با عرض معذرت

 20. امیر می گوید

  سلام اقا خسروی عزیز
  مهره های ۸/۹کمر شکسته و پشت دست چپ زخمی ک جاش مونده حارصه.و کف دست راست هم زخم شده .چقدر تعلق میگیره؟

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز دیه شما معادل ۶۳ میلیون تومان + ارش برای زخم دست راست خواهد بود

 21. محمدی می گوید

  سلام دیه شکستگی مهره های t9وt12 چقدر میشه

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز در این مورد باید قاضی بر اساس میزان شکستگی و از کار افتادگی، برای شما ارش تعیین کند

 22. امین می گوید

  باسلام خدمت شما
  ببخشید من درحادثه ای که منجر به شکستگی ۳تامهره کمر شده ام وبه گفته دکتر FX شدم ومن الان بعداز عمل وگذشت ۲/۵سال هنوز کمربند میبندم و نمیتوانم وسیله ای بیشتر ۳ الی ۵ کیلو بلند کنم ، حال از شما بزرگوار خواهش دارم دیه من رو محاسبه بفرمایید
  باکمال تشکر واحترام

 23. حامد محمدی می گوید

  سلام جناب.وقتتون به خیر.لطفا” راهنماییم کنین،بنده شکستگی مهره l1وt12دارم که هر کدوم۴۰درصد کاهش ارتفاع دارن،آیا برا هر دو ارش کاهش ارتفاع باید بزنه پزشکی قانونی؟و اینکه شکستگی فوقانی مهره های t4و۵و۶ هم دارم،آیا ارش بهشون میدن یا دیه مشخص داره؟ممنونم

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز دیه شکستگی مهره ها معادل ۶۰ میلیون تومان خواهد بود و برای از کار افتادگی شما هم در صورت تشخیص قطعی پزشکی قانونی، براتون ارش در نظر گرفته خواهد شد

 24. حمید صادقی می گوید

  سلام خوبی آقای خسروی بنده تصادف کردم بعد مهرهای ۲و۳و۱۲هورد شدن بعد زخم اینا هم داشتم وکاهش ارتفاع مهرهای هم شدم آرش برام بریدن یعنی چی متوجه نمیشم گفتم شاید بهتر باشه از شما کمک بگیرم

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز ۶۰ میلیون برای مهره ها و ارش برای کاهش ارتفاع مهره ها که باید توسط دادگاه پرداخت بشه

 25. شیدا می گوید

  سلام و وقت بخیر من در اثر تصادف و خورد شدگی دنبالیچه و مهره های ۴ و ۵ بعد از عمل و گذاشتن ۸ پروتز دائم الانم با توجه به دستور پزشک و پزشکی قانونی باز هم عمل شدم و عمل دوم پروتز هایی که کار گذاشتن ۱۴ تا شده الان هزینه عمل و دیه با هم محاسبه میشه یا فقط دیه شکستگی مهره تعلق میگیره
  هزینه دیه رو هم میشه بهم بگین؟؟؟
  مچکرم

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز فقط دیه به شما تعلق میگیره که باید بر اساس گزارش نهایی پزشکی قانونی و با رای دادگاه به صورت ارش لحاظ بشه

 26. Sadegh می گوید

  سلام وقت بخیر.ممنون میشم راهنمایی کنید.طی حادثه ناشی از کار مهرهL1کمرم شکست و پیچ و پلاتین شد.باسنمم زخم شد و مشکلات بی حسی پاها و بی اختیاری و ناتوانی جنسی رو دارم.پزشکی قانونی ۱سال طول درمان زده.الان۴ماهه اینجوری شدم.سوالم اینه که اگر تو این۱سال همه عیب و ایرادات من خوب بشه و بدنم به حالت عادی برگرده و حس داشته باشم فقط همون۶۰میلیون دیه محاسبه میشه؟یا برای این چند وقت که این مشکلات رو هم داشتم ارش در نظر گرفته میشه؟

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز طول درمان برای بررسی وضعیت از کار افتادگی شما خواهد بود. بعد از یک سال دوباره وضعیتتون بررسی میشه و بر اساس اون دیه نهایی محسابه خواهد شد… برای مشکلاتی که در این مدت داشتید دیه محاسبه نخواهد شد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.