دیه شکستگی مهره های کمر در سال 1402 چقدر است؟

ستون فقرات به استخوان‌بندی نیم تنه بالای انسان اشاره دارد که توان خم شدن، راه رفتن، نشستن و … را برای ما فراهم می‌کند. این قسمت از تعدادی مهره تشکیل شده است که به مهره های کمر مشهور هستند.

هرگونه آسیبی که در تصادف، نزاع‌ و … به این مهره‌ها وارد شود، مشمول دریافت دیه می‌شود. به عبارتی دیگر، قانون مجازات‌های اسلامی، برای هرگونه شکستگی، آسیب یا از بین رفتن کامل یک یا چند مهره کمر، دیه مقدر نموده است.

در این مقاله از مجله اینترنتی ایده آل مگ قصد داریم به صورت کامل به دیه شکستگی مهره های کمر و انواع آسیب‌های نخاعی بپردازیم. لطفا تا پایان با ما همراه باشید.

دیه شکستن یک یا چند مهره کمر

ستون فقرات انسان شامل ۲۴ مهره داخلی، ۹ مهره خارجی (فاقد حرکت) و دنبالچه است.  از این تعداد، ۵ مهره در قسمت کمر واقع شده و به مهره های کمر مشهور هستند. بنابراین منظور از دیه مهره کمر، دقیقا همین ۵ مهره است.

بنابراین مهره‌های گردن و دنبالچه شامل دیه شکستگی مهره های کمر نمی‌شوند و باید برای آن‌ها به صورت جداگانه ارش محاسبه شود.

بر اساس قانون مجازات‌های اسلامی، دیه شکستگی ۱ یا چند مهره از مهره‌های کمر، معادل ۱۰ درصد از دیه کامل انسان یعنی ۹۰ میلیون تومان است. البته این دیه در شرایطی محاسبه می‌‎شود که آسیب وارد شده، هیچگونه عوارضی به همراه نداشته باشد.

دیه ستون فقرات در سال 1401

 

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، تفاوتی نمی‌کند یک مهره یا هر ۵ مهره شکسته باشند؛ مقدار دیه معادل ۱۰ درصد (۹۰ میلیون تومان) خواهد بود.

در صورتی که در یک حادثه علاوه بر مهره‌های کمر، مهره‌های گردن هم دچار شکستگی شده باشند، برای مهره‌های گردن به صورت جداگانه ارش محاسبه می‌شود.

دیه شکستگی ستون فقرات در صورت عدم درمان

در قسمت قبل به دیه مهره‌های کمر در صورتی که بدون عارضه جانبی درمان شوند، اشاره کردیم. با این حال گاهی ممکن است آسیب وارد شده، سبب قطعی نخاع، فلج شدن پاها، عدم توانایی کنترل ادرار و … شود.

بر اساس قانون مجازات‌های اسلامی، هرگونه آسیب به مهره‌های کمر که موجب از دست دادن توانایی راه رفتن، توانایی نشستن، توانایی جنسی، کنترل ادرار و … شود، مشمول پرداخت دیه کامل انسان می‌شود.

از آن‌جایی که دیه کامل انسان در سال ۱۴۰۲ برابر با ۹۰۰ میلیون تومان است، دیه شکستگی ستون فقرات که قابل درمان نباشد هم معادل همین مبلغ یعنی ۹۰۰ میلیون تومان خواهد بود.

دیه قطع نخاع و خمیدگی کمر که بر اساس آسیب وارد شده به ستون فقرات رخ دهد هم معادل دیه کامل یعنی ۹۰۰ میلیون تومان است.

دیه فلج شدن پاها بر اساس آسیب به ستون فقرات

در برخی از آسیب‌ها، ممکن است آسیب وارد شده به ستون فقرات، باعث بی‌حس شدن یا فلج کامل یک یا هر دو پا شود. در این صورت، علاوه بر دیه شکستگی مهره های کمر باید ارش فلج شدن پاها هم پرداخت شود.

دیه فلج شدن پاها

بر اساس قانون مجازات‌های اسلامی، در صورت فلج شدن یا بی حس شدن پاها، علاوه بر دیه مهره‌های کمر، باید دو سوم دیه کامل (۶۰۰ میلیون تومان) هم به عنوان ارش پرداخت شود.

در این شرایط، دادگاه ابتدا دیه ستون فقرات (در صورت درمان بدن عیب معادل ۹۰ میلیون تومان) است را محاسبه می‌کند و پس از آن، ارش فلج شدن پاها را هم بر اساس گزارش پزشک قانونی مشخص می‌نماید.

کلام آخر

ستون فقرات و به ویژه مهره‌های کمر یکی از حساس‌ترین اندام‌های بدن انسان محسوب شده و هرگونه آسیب وارد شده به آن‌ها، می‌تواند خطرات و عوارض جبران نشدنی را به همراه داشته باشد.

به همین دلیل در این مقاله به دیه شکستگی مهره های کمر پرداختیم. در صورتی که همچنان در این رابطه سوال یا ابهامی دارید، حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا در اولین فرصت، پاسخ‌گوی شما عزیزان باشیم.

سوالات متداول 

آیا دیه شکستن مهره های کمر و گردن برابر است؟

خیر . برای شکستگی مهره های گردن باید دادگاه بر اساس گزارش پزشکی قانونی رای خود را صادر نموده و ارش مشخص نماید.

دیه شکستن یک مهره با دو مهره کمر چه تفاوتی دارد؟

بر اساس قانون مجازات‌های اسلامی، دیه شکستگی یک یا چند مهره از مهره‌های کمر تفاوتی با هم ندارد و در هر حالت، مقدار دیه برابر با ۱۰ درصد از دیه کامل خواهد بود

۴.۳ | (۱۴)
ممکن است شما دوست داشته باشید
137 نظرات
 1. خالد می گوید

  با سلام آقای خسروی.پزشک قانونی برام ۴درصددیه کامل به عنوان آرش بابت ضربه دیدگاه زانویه پای چپ که منجرب به پارگی ربات صلیبی و۲درصدازدیه کامل به عنوان آرش بابت شکستگی استخوان مچ پای راست نیم درصد از دیه کامل به عنوان آرش بابت ضربه دیدگی ناحیه کمر و۲درصداز دیه کامل به عنوان آرش بابت ضربه دیدگی مچ پای راست که منجر به پارگی رباط مفصلی شده .ممنون میشم دیه ای که برام بریدن رو محاسبه کنید با تشکر .

  1. خسروی می گوید

   ۵۱ میلیون تومان دوست عزیز

   1. بهار می گوید

    سلام ببخشید میشه اطف کنید شماره تماس بدید و چه طوری باید پیام بدم

 2. خالد می گوید

  آقای خسروی آیا درصدی رو که برام بریدن درسته .یا نه .که اعتراض بزنم .ببخشید بابت وقته گران بهاتون

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز در این مورد باید با یک کارشناس حقوقی و به صورت حضوری مشورت کنید تا پرونده شما به صورت دقیق مورد بررسی قرار بگیره

 3. لیلا قربانی می گوید

  باسلام، جناب خسروی مهره ۴ کمر من شکسته و پزشکی قانونی تایید کرده اما پرونده من که به دادسرا ارجاع داده شد بعد از آن پزشک مجدد در معاینات بعدی ام ار ای و کمربند و… نوشته آیا من در تاریخ معاینه دومم توسط پزشکی قانونی میتوانم این درمانها رو ضمیمه پرونده کنم؟ واینکه آیا پرونده من تا۴ ماهه دیگه که زمانه مراجعه دوم من به پزشک قانونی میباشد باز می‌ماند؟ یعنی نتیجه دادگاه ۴ ماهه دیگه مشخص میشه؟

  1. خسروی می گوید

   بله دوست عزیز تمام مدارک شما در معاینه بعدی قابل بررسی هستند. پزشکی قانونی بعد از ۴ ماه نسبت به وضعیت بهبود یافتگی مهره کمر شما رای نهایی رو صادر میکنه … اگر دچار نقص عضو نشده باشید مبلغ ۶۰ میلیون و در صورت هر نقص عضو حرکتی، ارش تعیین خواهد شد

 4. سامان می گوید

  سلام ببخشید من مهره L1 کمرم خورد شده
  ۳ماه طول درمان زده پزشک قانونی دیه چقدر میشه؟؟!!

  1. خسروی می گوید

   دیه شما در صورتی که دچار نقض عضو نشده باشید معادل ۶۰ میلیون تومان خواهد بود

 5. امیر عظیمی می گوید

  سلام و عرض ادب
  بنده در حادثه سقوط از ارتفاع در حین انجام کار در کارگاه ساختمانی که ساختمان بیمه دارد ، و خودم هم بیمه کارگران ساختمانی در تامین اجتماعی دارم ، مهرهای ۴ و ۵ کمره دچار لغزش و جابجایی شده و دچار تنگی کانال نخاع شدم و الان قادر به ایستادن طولانی نیستم همینطور راه رفتن زیاد . که پزشکی قانونی همگی این موارد تایید کرده .
  البته تمام این موارد قبل از درمان و جراحی هست . حالا سوال بنده این هست .
  _ چقدر طول درمان این موارد هست ؟
  _ چه مقدار دیه در سال ۱۴۰۱ برای اینها بسته میشه ؟
  _ در ضمن اگر بعد از درمان و جراحی بفرض عارضه ای تا آخر عمر باقی بماند ، بطور مثال پرهیز از انجام کارهای سنگین ( مخصوصا که شغل بنده کارگر ساختمان هست ) طبق نظر پزشکی قانونی انموقعه دیه بنده چطوری میشود ؟

  با تشکر و قدردانی از سایت خیلی خوب و اطلاعاتی که میدید .

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز شما باید منتظر بمانید تا طول درمان که باید توسط پزشکی قانونی تعیین شود، تمام شود و بعد از آن، بر حسب از کار افتادگی احتمالی، برایتان ارش تعیین شود

   1. مسعودجمالپور می گوید

    سلام خسته نباشید من از سر ساختمان دچار حادثه سقوط از ارتفاع شدم و بعد از سه ماه رفتم شکایت کردم و بیمه تامین اجتماعی ندارم و ساختمان بیمه حوادث میباشد و جواب پزشک قانونی ۱-شکستگی ستون فقرات در محل تنه مهره چهارم کمری که بدون عیب التیام یافته است ۲-تجمع خون در اهیانه سمت چپ که ارش آن نیم درصد دیه کامل اعلام می شود ۳-تشدید بیماری دیسک بین مهره های گردنی که ارش آن یک درصد دیه کامل اعلام می شود و نیاز به معاینه دوباره ندارد* ببخشید جمع کل دیه چقدر می‌شود با سپاس

    1. خسروی می گوید

     ۶۹ میلیون تومان دوست عزیز

     1. هادی می گوید

      سلام اقا خسروی من دچار حادثه کار مهره اول کمر دچار شکستگی و کاهش ارتفاع ۵ درصدی وطبق بازرس ۲۰ درصد مقصر شدممی خاستم بدانم دیه ام چقد می شود

     2. خسروی می گوید

      ۴۸ میلیون برای شکستگی + ارش برای کاهش ارتفاع

 6. حسین می گوید

  سلام اقای خسروی…من کارگر شرکت هستم . دیسک کمر و گردن گرفتم ..و مهره کمر L1وL2 اسیبش شدید و در حد جراحیه و مهره های C3-C4-C5-C6-C7 برای گردن و مهره های میانی T2-T3 هم اسیب دیده ولی شدید نیست …زانوی چپم اب اورده و زانوی راستم هم اب اورده و هم رباطش کش اومده …میخواستم ببینم دیه من چقدره.. و اینکه من میتونم خودم رو بدون جراحی درمان کنم یا نه..ممنون میشم کمکم کنید

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز قانون فقط برای شکستگی مهره های کمر دیه رو تعیین کرده… متاسفانه برای سایر آسیب ها شما باید منتظر گزارش پزشکی قانونی و رای دادگاه برای تعیین ارش باشید

 7. رضا می گوید

  سلام وقت بخیر من تصادف کردم الان قبلا ک سیاتیک پای راستم داشتم خوب شده بود الان با تصادف دوباره شروع شده مثل قبل باسن ران و اینارو درگیر کرده میخواستم بدونم دیه تعلق میگیره برا سیاتیک

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز قانون برای این مورد دیه تعیین نکرده شما باید توسط پزشکی قانونی معاینه بشید و در صورت احراز آسیب دیدگی، براتون ارش تعیین بشه

 8. رضا می گوید

  و پای چپ من هم فک کنم درگیر شده چون درد داره میزنه به باسنم و رانم و فک کنم امگار رگای پام کوتاه شدن چون نمیتونم مث قبل قدم بردارم سریع برم آیا کلا دیه ای تعلق میگیره به من اگه میگیره چند درصده ممنون میشم جواب بدین

 9. abbasjasemi1870@gmail.com می گوید

  سلام آقای خسروی من تصادف کردم مهره خاجی کمرم شکسته و پزشک قانونی هم تایید کرده و معاینه مجدد برای چهار ماه دیگه زدن به نظرتون تکلیف چی میشه چقدر دیه بهم تعلق میگیره

  1. خسروی می گوید

   ۶۰ میلیون تومان دوست عزیز

 10. حامد محمدی می گوید

  سلام.لطفا”در صورت امکان غرامت بنده را محاسبه نمایید.تشکر.شکستگی مهره گردن که ارش آن ۱۰درصد تعیین میگردد.شکستگی استخوان ترقوه چپ که مطلوب التیام یافته.شکستگی هفتمین دنده سمت راست قفسه صدری،غیر محیط قلب.شکستگی اولین مهره کمری و شکستگی استخوان خاجی درانتهای ستون فقرات که تحت عمل جراحی و فیوژن قرار گرفته و مطلوب التیام یافته اند و ارش نقص عضوی ناشی از محدودیت حرکتی در ناحیه کمر ناشی از فیوژن۱۱درصد و ارش کاهش ارتفاع مهره کمری ۷درصد دیه کامل تعیین میگردد.جرح دامیه بر روی بند انتهایی انگشت سوم و چهارم دست چپ.نیمه دررفتگی انتهای مفصل ترقوه ای کتفی سمت چپ که ارش آن ۱درصد تعیین میگردد.خاشیدگی حارصه خلف آرنج چپ،روی بند انتهایی انگشت دوم و بند میانی انگشت سوم دست چپ،سه عدد خلف ساق چپ،دو عدد مچ دست چپ.کبودی وسیع خلف ران راست که تا پهلوی راست ادامه داشت.کبودی آرنج دست راست.صدمات همگی اثر اصابت برخورد جسم سخت می باشند.از اختلال در کنترل ادرار،مدفوع و قوای جنسی متالم است که حاضر به کارشناسی نگردید.

  1. حامد محمدی می گوید

   سلام.اینا چند درصد میشه.مهره خاجی وL1رو هم محاسبه میشه یا جدا جدا؟

   1. خسروی می گوید

    پاسخ شما داده شد دوست عزیز

 11. فرج می گوید

  سلام من مهر کمر یکی خورد شده و بقیه هم مشکل دار پلاتین گذاشتن وران پام که یه استخوانش به لگن میره خورد شده که کلن پلاتین رو تو مغز استخوان گذاشتند متحرکش کردن وبیضه هام هم آسیب دیده و به سرم هم ضربه خورده کف دستم پوست شده وپشتم پوست شده کل بدنم کبودشده از اینها بگزریم ۴۰روزه از این تصادف گذشته تمام زخم هام خوب شده کم رنگ دیده میشه چطور باید. ثابت کنم بعضی هاشم تو بیمارستان پلیس یاداشت نکرده

 12. حامد محمدی می گوید

  سلام.وقتتون به خیر.میخواستم بدونم شکستگی مهره خاجی جزء ستون فقرات کمری هست یا نشیمنگاهی و درصورت شکستن همزمان مهرهL1و خاجی دیه چگونه محاسبه میشه؟یک ده درصد یا دو ده درصد؟ممنون

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز تعداد مهره ها مهم نیست و برای شکستگی یک یا چند مهره کمر، معادل ۶۰ میلیون تومان دیه در نظر گرفته خواهد شد

 13. صدرا می گوید

  سلام. دوماه هفده روز قبل به عنوان سرنشبن موتورسیکلت با خودرویی تصادف کردبم. ۴مهره کمرم شکسته که یک مهره با کاهش ارتفاع بیش از ۲۵درصد وسه مهره با کاهش ارتفاع ۲۰درصد میباشد و بعلت اسیب نخایی دچار عدم کنترل ادرار و اختلال در دفع مدفوع شده ام و پزشک قانونی تایید کرده است. و تاکید کرده ده ماه دیگه باید مجددا معاینه شود. میزان دیه چه قدر میباشد. تشکر

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز در صورتی که نقص عضو بعد از گذشت طول درمان تعیین شده اثبات بشه، باید متناسب با اون، براتون ارش تعیین بشه. در صورت عدم اثبات نقص عضو، دیه شما معادل ۶۰ میلیون تومان خواهد بود

 14. حسین می گوید

  سلام مهره ۱۲کمرم با گزارش پزشک قانونی نوشته شکستگی وکاهش ارتفاع سی درصد یعنی چی؟وترک خوردگی استخوان زند دست چپ ،دیه اسیب های من چقدر میشه ،

 15. جلال می گوید

  با سلام

  شکستگی مهره چهار و پنج جمعا یک دیه محسوب میشه یا هرکدوم دیه جداگانه داره؟۱

  1. خسروی می گوید

   بله یک دیه محسوب میشه و مقدار اون برابر با ۶۰ میلیون تومان خواهد بود

 16. مسلم می گوید

  سلام اقای خسروی.بنده تو ماه صفر دچار شکستگی مهره L3شدم درصدش چند میشه

 17. مسلم می گوید

  سلام اقای خسروی .بنده در ماه صفر دچار شکستگی مهره سوم شدم . درصد دیش چقد میشه

  1. خسروی می گوید

   ۶۰ میلیون تومان دوست عزیز

 18. Omid می گوید

  سلام وقت بخیر شکستگی در ناحیه l3 و همچنین ۲۰ درصد کوتاهی مهره با ۶ ماه طول درمان چند درصد میشه به چه مبلغی؟

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز در این موارد باید دادگاه بر اساس گزارش پزشکی قانونی ارش صادر کنه

 19. میلاد می گوید

  سلام در تصادف مهره t1 دچار شکستگی جزئی شده و بینیم انحراف پیدا کرده مبلغ دیه چقدر است

  1. خسروی می گوید

   پاسخ شما داده شد دوست عزیز

   1. فاطمه می گوید

    سلام و وقت بخیر چطوری میتونم با شما مشاوره داشته باشم ؟

    1. خسروی می گوید

     دوست عزیز ما مشاوره حضوری و حتی تلفنی هم نداریم با عرض معذرت

 20. امیر می گوید

  سلام اقا خسروی عزیز
  مهره های ۸/۹کمر شکسته و پشت دست چپ زخمی ک جاش مونده حارصه.و کف دست راست هم زخم شده .چقدر تعلق میگیره؟

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز دیه شما معادل ۶۳ میلیون تومان + ارش برای زخم دست راست خواهد بود

  2. هادی می گوید

   سلام آقای خسروی کمر من تو تصادف دچار اسپاسم شده چقدر دیه تعلق میگیره

 21. محمدی می گوید

  سلام دیه شکستگی مهره های t9وt12 چقدر میشه

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز در این مورد باید قاضی بر اساس میزان شکستگی و از کار افتادگی، برای شما ارش تعیین کند

 22. امین می گوید

  باسلام خدمت شما
  ببخشید من درحادثه ای که منجر به شکستگی ۳تامهره کمر شده ام وبه گفته دکتر FX شدم ومن الان بعداز عمل وگذشت ۲/۵سال هنوز کمربند میبندم و نمیتوانم وسیله ای بیشتر ۳ الی ۵ کیلو بلند کنم ، حال از شما بزرگوار خواهش دارم دیه من رو محاسبه بفرمایید
  باکمال تشکر واحترام

 23. حامد محمدی می گوید

  سلام جناب.وقتتون به خیر.لطفا” راهنماییم کنین،بنده شکستگی مهره l1وt12دارم که هر کدوم۴۰درصد کاهش ارتفاع دارن،آیا برا هر دو ارش کاهش ارتفاع باید بزنه پزشکی قانونی؟و اینکه شکستگی فوقانی مهره های t4و۵و۶ هم دارم،آیا ارش بهشون میدن یا دیه مشخص داره؟ممنونم

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز دیه شکستگی مهره ها معادل ۶۰ میلیون تومان خواهد بود و برای از کار افتادگی شما هم در صورت تشخیص قطعی پزشکی قانونی، براتون ارش در نظر گرفته خواهد شد

 24. حمید صادقی می گوید

  سلام خوبی آقای خسروی بنده تصادف کردم بعد مهرهای ۲و۳و۱۲هورد شدن بعد زخم اینا هم داشتم وکاهش ارتفاع مهرهای هم شدم آرش برام بریدن یعنی چی متوجه نمیشم گفتم شاید بهتر باشه از شما کمک بگیرم

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز ۶۰ میلیون برای مهره ها و ارش برای کاهش ارتفاع مهره ها که باید توسط دادگاه پرداخت بشه

 25. شیدا می گوید

  سلام و وقت بخیر من در اثر تصادف و خورد شدگی دنبالیچه و مهره های ۴ و ۵ بعد از عمل و گذاشتن ۸ پروتز دائم الانم با توجه به دستور پزشک و پزشکی قانونی باز هم عمل شدم و عمل دوم پروتز هایی که کار گذاشتن ۱۴ تا شده الان هزینه عمل و دیه با هم محاسبه میشه یا فقط دیه شکستگی مهره تعلق میگیره
  هزینه دیه رو هم میشه بهم بگین؟؟؟
  مچکرم

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز فقط دیه به شما تعلق میگیره که باید بر اساس گزارش نهایی پزشکی قانونی و با رای دادگاه به صورت ارش لحاظ بشه

  2. حمید صادقی می گوید

   آقای خسروی سه تا مهرهای کمرم شکسته شدن بعد کاهش ارتفاع مهره هم داشتم فقط ۶۰ملیون ریختن بحسابم شرکت بیمه به نظر شما چکار کنم چون یک ماه پیش ازتون سوال کردم گفتید ۶۰ملیون برا مهرهای کمرم کاهش ارتفاع دادگاه براتون می‌بره الان چکار کنم میشه راهنماییم کنید ممنون میشم چون پزشکی قانونی ارش دیه برام زده بود

   1. خسروی می گوید

    دوست عزیز متاسفانه پزشکی قانونی برای کاهش ارتفاع تشخیص از کار افتادگی نداده و فقط ۶۰ تومن برای شکستگی مهره های کمر لحاظ کرده … قانونی هست رای و شما جای اعتراض ندارید

 26. Sadegh می گوید

  سلام وقت بخیر.ممنون میشم راهنمایی کنید.طی حادثه ناشی از کار مهرهL1کمرم شکست و پیچ و پلاتین شد.باسنمم زخم شد و مشکلات بی حسی پاها و بی اختیاری و ناتوانی جنسی رو دارم.پزشکی قانونی ۱سال طول درمان زده.الان۴ماهه اینجوری شدم.سوالم اینه که اگر تو این۱سال همه عیب و ایرادات من خوب بشه و بدنم به حالت عادی برگرده و حس داشته باشم فقط همون۶۰میلیون دیه محاسبه میشه؟یا برای این چند وقت که این مشکلات رو هم داشتم ارش در نظر گرفته میشه؟

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز طول درمان برای بررسی وضعیت از کار افتادگی شما خواهد بود. بعد از یک سال دوباره وضعیتتون بررسی میشه و بر اساس اون دیه نهایی محسابه خواهد شد… برای مشکلاتی که در این مدت داشتید دیه محاسبه نخواهد شد

 27. کاظم می گوید

  سلتم جناب خسروی وقت بخیر .یک هفته قبل نزدیکی زنجان تصادف کردیم و متاسفانه مهره اول کمرم شکست و جراحی شدم و پلاتین گذاشتن و قسمت بالای استخوان بازوی چپم هم کامل شکسته و کوفتگی کتف چپ و ۶ عدد بخیه به انگشت شصت پای چپم زدن .
  امکانش هست محبت بفرمایید دیه ای که برام شامل میشه محاسبه فرمایید.از زحماتتون بسیار بسیار سپاسگذارم

  1. خسروی می گوید

   پاسخ شما داده شد دوست عزیز

 28. کاظم می گوید

  سلام جناب خسروی وقت بخیر .یک هفته قبل نزدیکی زنجان تصادف کردیم و متاسفانه مهره اول کمرم شکست و جراحی شدم و پلاتین گذاشتن و قسمت بالای استخوان بازوی چپم هم کامل شکسته و کوفتگی کتف چپ و ۶ عدد بخیه به انگشت شصت پای چپم زدن .
  امکانش هست محبت بفرمایید دیه ای که برام شامل میشه محاسبه فرمایید.از زحماتتون بسیار بسیار سپاسگذارم

  1. خسروی می گوید

   ۱۱۱ میلیون تومان دوست عزیز

 29. محمد می گوید

  سلام وقت بخیر. در سانحه تصادف مهره کمر پدرم
  که راننده بودن شکست و پس از ۴ دوره طول درمان ، بدون عمل جراحی بهبودی کامل حاصل نشد ولی پزشکی قانونی اتمام پرونده را اعلام کرد و به دادسرا ارجاع داد. میزان دیه ای که به پدرم تعلق میگیره چقدر هست؟ و ایا ۴ دوره طول درمان تاثیری در میزان دیه دارد یا خیر؟
  با تشکر

  1. خسروی می گوید

   طول درمان تاثیری در دیه ندارد و مجموع دیه معادل ۶۰ میلیون تومان خواهد بود

 30. فاطمه می گوید

  سلام و عرض ادب سه هفته پیش تصادف کردیم مهره l1 وl2 کمرم شکسته دکتر دوماه استراحت با کمربند داده و نیاز به جراحی نیست پای راستم هم هراز گاهی سنگین میشه(بی حس)چون جراحی نمیشم آیا دیه تعلق میگیرد؟

  1. خسروی می گوید

   ۶۰ میلیون به شما دیه تعلق میگیره بابت شکستگی مهره های کمر … اگر بعد از ۲ ماه پزشک قانونی تشخیص از کار افتادگی بده ارش هم برای اون اضافه خواهد شد

 31. mohammad می گوید

  ماه حرام برای دیه کمر فرق میکنه یا ماه کرام فقط برای فوت است؟

  1. خسروی می گوید

   فقط برای فوت هست دوست عزیز

 32. محسن می گوید

  سلام
  مهره ال ۲ من شکسته و با پلاتین و۸ تا پین فیکس شد
  نخاع هم دچار له شدگی شده که بعد از ۴ ماه کم کن میاونم راه برم
  ایا برا له شدگی نخاع دیه تعلق میگیرد؟

  1. خسروی می گوید

   ۶۰ میلیون برای شکستگی مهره و بر اساس تشخیص پزشکی قانونی ارش برای له شدن نخاع

 33. Reza می گوید

  سلام من تصادف کردم مهره خاجی کمرم شکست که توجراحی پیچ گذاشتن.همچنین کتف وبازوی راستم شکست که پلاتین گذاشتن.مچ دست راستم هم بشدت آسیب دید دکتر پین گذاشت ولی یکی ازعصبای دستم نیمه فلچه(ی انگشتم سخت کار میکنه)جراحی شکمم داشتم بخاطر خونریزی.میشه دیه من رو تقریبی هم که شده بگید ممنون.

  1. خسروی می گوید

   ۶۰ میلیون برای شکسنگی مهره کمر، ۴۸ میلیون برای شکستگی آرنج، ۳۰ میلیون برای شکستگی کتف و ارش برای سایر آسیب ها

 34. لیلا دهقانی می گوید

  سلام جناب خسروی میخواستم از حضورتون بپرسم که آیا تورم قیمت ها در کشور در مبلغ دیه دخیل هست یا نه ؟
  در صورتی که فقط در سال ۱۴۰۱ شاهد تورم چند ده درصدی تو ایران هستیم

  1. خسروی می گوید

   بله دخیل هست چون دیه بر اساس قیمت ۱۰۰ شتر سالم تعیین میشه و تورم هم در قیمت شتر دخیل است

 35. امیر می گوید

  سلام جناب خسروی دوماه پیش ماشین بهم زدتو ستون فقراتم احساس درد میکردم ‌‌مرابا اورژانس به بیمارستان بردن وعکس رادیولوژی گرفتن گفتن چیزیت نیست وپزشگ قانونی هم تایید کرد چیزیم نیست و دیه ای تعلق نمیگیرد.دوروز بعد درد کمرم به قفسه پشتم میزدومهره کمرم صدا میداد.رفتم از مهرهای کمرم ام از ای گرفتن گفتن مهره ۱۲اسیب دیده وبردم پزشک قانونی تایید کرد ه میخواستم بدونم دیه آن چقدر میشه.وخرجو مخارجی که کردم رو حساب نمی‌کنند فقط دیه مهره شکستمو میدن.دکتری که از طرف پزشک قانونی معرفی کرده بودن تاکید کرد تا کمر بند بریس ببندم اگر بعد سه ماه خوب نشد عمل باید بشم .دوروز پیش از شورای حل اختلاف بهم پیام دادن برای گرفتن دیه از بیمه. بهشون گفتم کمرم هنوز خوب نشده بعد سه ماه شاید عمل بشم گفتن چیزی.از پزشک قانونی نگفتن.ودیه من رو۲/۵درصد گفتن چقدر میشه لطفاً راهنماییم کنید ممنون میشم

 36. امیر می گوید

  سلام جناب خسروی مهره۱۲کمرم شکسته ویک انگشت دست راستم نرمی استخوانش از بین رفته دیه این دوتا چجوری حساب میکنن۲/۵درصد زدن درست پزشک قانونی گفته یا اعتراض بکنم

  1. خسروی می گوید

   ۲.۵ درصد برای ارش انگشت دست شما بوده … برای شکستگی مهره کمر ۶۰ میلیون دیه تعیین خواهد شد

 37. محمدحسن بدیع پور می گوید

  سلام خسته نباشید وقت بخیر بنده کمرم توتصادف شکسته وروی ستون فقراتم پروتز گذاشتندکه شامل دو ردیف هفت تایی پیم هست میخواستم بدونم چنددرصد بهم دیه تعلق میگیره ممنون میشم راهنمایی کنید

 38. محمدحسن بدیع پور می گوید

  سلام خسته نباشید وقت بخیر بنده کمرم توتصادف شکسته وروی ستون فقراتم پروتز گذاشتندکه شامل دو ردیف هفت تایی پیم هست میخواستم بدونم چنددرصد بهم دیه تعلق میگیره ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. خسروی می گوید

   ۶۰ میلیون دوست عزیز

 39. امیر می گوید

  سلام آقای خسروی به جز دیه ای که از پزشک قانونی تعیین می‌شود نمیتوانم اون خرجو مخارج ونتوانستم نزدیک یک ماه کار کنم رو بگیرم در شورای حل اختلاف گفتم هنوز مهره کمرم درد داره بعد یک ماه باید ام ارای بگیرم ببینم مهرم جوش خورده یانه اگه نه باید عمل بشم اونا گفتن به ما ربطی ندارد چیزی که دیه میده همون بهت میرسه پزشک قانونی چیزی در نامت ننوشته.موندم چیکار کنم راهنماییم کنید ممنون میشم مهره ۱۲شکسته ونرمی انگشت اشاره ازبین رفته

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز متاسفانه هزینه های بیمارستان و طول درمان شامل دیه نخواهند شد

 40. Fatemeh می گوید

  سلام اقای خسروی بخاطر تصادف مهره t11و t12 کمرم شکست دکتر بعد از طول درمان ۶ ماه درصد شکستگی هردومهره هارو ۱۰درصد زده میشه تخمین زد دیه چقدر میشه؟؟؟

  1. خسروی می گوید

   ۶۰ میلیون تومان دوست عزیز

 41. میلاد می گوید

  سلام خسته نباشید ۳مهره کمر بنده شکسته پزشکی قانونی هم هفت درصد ارش تعیین کرده منتها شرکت بیمه ۸۴میلیون دیه واریز کرده با توضیحاتی که خواندم باید ۱۰۲میلیون واریز می‌کرده لطفاً راهنمایی بفرمایید که ایا مبلغ دیه درست تعیین شده یا خیر اگر مبلغ دیه بیشتر از ۸۴ میلیون هست چطور باید برای اعتراض اقدام کنم

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز دیه شکستگی مهره های کمر معادل ۶۰ میلیون تومان است. ارش صادر شده برای شما هم مبلغ ۴۲ میلیون تومان است… اما شرکت بیمه ۴ درصد از ارش شما رو پرداخت کرده… می توانید از طریق دادگاه پیگیر این موضوع بشید

   1. میلاد می گوید

    سلام ممنون از شما میشه لطفاً بفرمایین دقیقا چطور باید پیگیری کنم دادگاه رفتم جواب سر بالا دادن

 42. مسلم می گوید

  سلام اقای خسروی
  شکستگی مهره سوم ستون فقرات کمری بدون عیب التیام یافته است ودیه مقدار دارد.
  در برسی تخصصی بعمل آمده جابجایی در ناحیه استخوان دنبالچه لگنی محرز شده که ارش آن به میزان یک ونیم درصد از دیه کامل تعیین شده مقدارشن چغد میشه
  …مگه دیه دنبالچه از ۸درصد تا ۱۴ نیست چرا فقط همین مقدار زدن

  1. خسروی می گوید

   پاسخ شما داده شد دوست عزیز

 43. مسلم می گوید

  سلام اقای خسروی
  شکستگی ستون فقرات کمری در ناحیه تنه مهره سوم کمری بدون عیب التیام یافته است ودیه مقدار دارد؟
  جابجای در ناحیه استخوان دنبالچه لگنی محرز شده که ارش ان به میزان یک ونیم درصد از دیه کامل تعیین میگردد؟
  مقدارشن چغدر است

  1. خسروی می گوید

   ۶۰ میلیون برای شکستگی ستون فقرات + ارش هم معادل ۹ میلیون تومان خواهد بود

 44. عقیل می گوید

  سلام وقت بخیر
  ارش ضربدیدگی قدامه قفسی به میزان نیم درصد از دیه کامل .۲ضربه دیدگی خلف لکن به میزان نیم در صد.۳شکستگی ستون فقرات مهره سوم کمری بدون عیب التیام یافته است ودیه مقدار دارد.۴جراحت حارصه پاشنه پای چب دو ناحیه آرنج راست دیه مقدار دارد.۵ جابجای در ناحیه استخوان دنبالچه لگنی محرز شده که ارش آن یک ونیم درصد از دیه کامل .جراحت دامیه مچ پای راست دیه مقدار دارد .
  ختم درمان که امروز به من دادن از طرف پزشک قانونی

  1. خسروی می گوید

   ۹۰ میلیون تومان دوست عزیز

 45. مهدی می گوید

  سلام
  واسه شکستگی دنبالچه نوشتن جابه جای در ناحیه استخوان دنبالچه محرز شده که ارش آن به میزان یک ونیم درصد دیه کامل تعیین شده …
  یعنی چغد تایین شده ممنون میشم

  1. خسروی می گوید

   ۹ میلیون تومان دوست عزیز

 46. امین می گوید

  سلام اقای خسروی تو تصادفی که داشتم مهره شماره یک کمرم شکسته البته یک ماه استراحت کامل با کمربند و سه ماه نباید برم سرکار و کتف دست راستم ترک برداشته که فقط دستمو پانسمان کردن تا یه هفته تکون نخوره؟ بعد اینکه این حادثه در حین انجام ماموریت واسه شرکتی که اونجا بیمه هستم افتاده ایا شامل از کار افتادگی میشه و‌چن درصد تعلق میگیره؟

  1. خسروی می گوید

   به شما ۶۰ میلیون برای شکتگی مهره کمر و ارش برای ترک کف دست تعلق خواهد گرفت

 47. محمد تقی می گوید

  سلام جناب آقای خسروی من تصادف کردم و مهره گردنم شکسته
  و پشت دست چپم ۳تا بخیه خورده خواستم بدونم دیه این دو آسیبی که دیدم چقدر میشه ممنون

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز باید بر اساس گزارش پزشکی قانونی براتون ارش تعیین بشه

 48. امیر می گوید

  سلام آقای خسروی میتونم تماسی با شما صحبت کنم ممنون میشم وقت گرامیتان رو گرفتم

 49. مریم می گوید

  مادرم تصادف کرده دکتر مغزواعصاب تایید کرده که دوتا از مهره های کمرش شکسته با شکستگی لگن
  دیه چه مقدار و چطور محاسبه میشه؟ ممنونم از راهنمایی تون

  1. خسروی می گوید

   ۶۰ میلیون برای شکستگی مهره های کمر + ارش برای شکستگی لگن

 50. بهار می گوید

  سلام ببخشید دیه چهار مهره که پلاتین گزاشته شده چقد میشه

  1. خسروی می گوید

   ۶۰ میلیون تومان دوست عزیز

 51. نگین می گوید

  سلام شوهر من تصادف کرده پای راست از کف شکسته پای چپ قوزک شکسته پلاتین گذاشتن کبود هم شده. کمرش دو تا ترک برداشته کمربند تجویز کرده دکتر و سرش هم بخیه خورده چقدر دیه تعلق میگیره

 52. رضا می گوید

  باعرض سلام
  دیه شکستگی ستون فقرات در ناحیه زائده ی عرضی مهره اول کمر چند درصد است؟
  باتشکر

  1. خسروی می گوید

   این مورد باید بر اساس تشخیص پزشکی قانونی مشمول ارش شود دوست عزیز

 53. رضا می گوید

  با عرض سلام
  طبق اضهارات پزشک ، مهره اول کمرم دچار شگستگی شده ، اما در نامه پزشکی قانونی نوشته شده زائده عرضی مهره اول کمر، میخواستم بدونم این دو از نظر مقدار دیه فرق دارند ؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

 54. فاطمه می گوید

  سلام وقت بخیر.شوهرمن از ارتفاع افتادن وبیمه حوادث بودن سه مهره کمرش شکستگی وترک داره.
  ۴ماه دکتر استراحت داده وکمربند میبندن ودارو استفاده کردن
  بعد ۴ماه بیمه گفته دیه ۳۰ میلیون میخواستم بدونم آیا دیه کمتر بریده نشده وما میتونیم اعتراض بزنیم
  ایا دستمون به جایی میرسه
  ممنون میشم زودتر جواب منو بدین

 55. علی می گوید

  سلام وقت بخیر
  بنده چند ماه پیش تصادف کردم ودنبالچم شکست پزشک قانونی نوشته جا بجای وارش آن یک ونیم درصد زدن .وقراره تا چند روز دیگه بیمه مبلغ دیه رو بهم بده ولی من هنوز درد دارم وبه دکتر مراجعه کردم وگفت باید عمل کنی .خواهش میکنم بنده رو راهنمایی کنید چکار کنم

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز شما باید در زمان مقرر به رای دادگاه و گزارش پزشکی قانونی اعتراض می‌کردید که دوباره مورد بررسی قرار بگیره آسیب دیدگی شما… اگر زمان زیادی از صدور رای گذشته باشه متاسفانه قابل اعتراض نیست

 56. ظفری می گوید

  سلام
  من مهره L1کمر شکسته و تو عمل جراحی با دومهره از بالا و دو مهره از پایین پلاتین ش کردن
  سه ماه هم طول درمان بهم دادن کنترلی رو ادرار و مدفوع ندارم کل لگنم بی حس است
  الان دوماهه استراحت میکنم
  بیمه حوادث هم دارم
  لطف کنید راهنمایی کنید که چه کاری با بیمه بکنم و دیه ش چقدره

 57. ظفری فر می گوید

  سلام
  من مهره L1کمر شکسته و تو عمل جراحی با دومهره از بالا و دو مهره از پایین پلاتین ش کردن
  سه ماه هم طول درمان بهم دادن کنترلی رو ادرار و مدفوع ندارم کل لگن من بی حس است
  الان دوماهه استراحت میکنم
  بیمه حوادث هم دارم
  لطفا راهنمایی کنید که چه کاری بکنم و دیه ش چقدره

  1. خسروی می گوید

   ۶۰ میلیون برای شکتگی مهره کمر + ارش نقص عضو برای سایر موارد

 58. شاهد می گوید

  با سلام و وقت بخیر خدمت اقای خسروی عزیز که وقت گرانبهاتونو در اختیار ماها میزارین
  عذر خواهم
  قسمت بالای گوشم قطع شده به ابعاد ۲سانت به طول و حدودا یک الی نیم سانت ارتفاع
  میخواستم ببینم دیه این چقد میشه
  با تشکر از لطف و محبتتون

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز شما باید منتظر باشید تا بر اساس گزارش پزشکی قانونی براتون ارش تعیین بشه… ولی احتمالا بین ۱۸ تا ۳۰ میلیون تعیین خواهد شد براتون

 59. فرشته می گوید

  سلام خسته نباشید براثرتصادف ۳مهره کمری ام شکسته ولی پزشک قانونی زده یه مهره کمری دیه من چقدر میشه

  1. خسروی می گوید

   ۶۰ میلیون تومان دوست عزیز

 60. رضا می گوید

  سلام ممنون از پاسخگوییتون اقای خسروی سوالی داشتم
  بنده از ساختمان حین کار افتادم و متاسفانه مهره ۱۲کمرم شکسته. پزشکی قانونی تایید کرده و گفته که بعد سه ماه برم معاینه مجدد.. رفتم سی تی اسکن دکتر گفته در حال ترمیم هستش. دیه همون مقدار ۶٠میلیون تعلق میگیرد یا در حال ترمیم باشد کمتر میشود؟ با تشکر

  1. خسروی می گوید

   همون ۶۰ میلیون خواهد بود دوست عزیز

 61. امیر می گوید

  سلام آقای خسروی مهره ۱۲شکسته ونسجنرم دست راستم آسیب دیده آرش آن را دو دهم درصد دیه کامل انسان تعیین کردن .ولی بیمه ۶۱میلیون تعیین کرده درست حساب کردن.دیه کامل هر کدوم چقدر میشه ممنون میشم

 62. رضا می گوید

  سلام آقای خسروی دیه مهرهt12 که شکسته ونسج نرمی انگشت دست راستم آسیب دیده وارش آن را دودهم انسان کامل حساب کردن .بیمه ۶۱نیلیون داده آیا درست بوده یا اعتراض بکنم ممنون و تشکر

  1. خسروی می گوید

   ۶۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان میشه دیه شما دوست عزیز

 63. Majed می گوید

  سلام شبتون بخیر، بنده حین کار مهره ۴ و ۵ کمرم آسیب( فاصله ) دیده طوری که نه میتونم زیاد راه برم و نه میتونم بشینم و کارفرما میگه شکایت نکن بیا و توافقی حلش کنیم.
  بنظرتون چقدر باید پرداخت کنه؟ و آیا قبول کنم یا شکایت کنم؟
  ممنون میشم زود جواب بنده رو بدین

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز شما باید توسط پزشکی قانونی مورد معاینه قرار بگیرید چون احتمال از کار افتادگی در طولانی مدت وجود داره … بنابراین به صورت قانونی پیگیری کنید بهتره

 64. M می گوید

  سلام آقای خسروی بنده در کارگاه خدماتی MDF کار میکردم و در حین کار مهره های ۴ و ۵ کمرم آسیب دیدن ( در اومدگی ) پیدا کردن و الان ۵ ماهه که خونه نشین شدم و کارفرما برای بنده بیمه ای رد نکرده اند و اصلا پیگیر حال بنده نشدند.
  حالا سوال بنده این هست.

  سوال ۱ آیا در این پنج ماهی که بیکار شدم و نمیتونم کار کنم حقوق بهم تعلق میگیرد یا خیر ؟

  سوال ۲ حقوق کارگر در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

  با تشکر از لطف و محبتتون

 65. M می گوید

  سلام آقای خسروی ممنون میشم اگر جواب سوال بنده رو بدهید.

  1. خسروی می گوید

   لطفا سوال خودتون رو دوباره مطرح کنید

 66. M می گوید

  سلام آقای خسروی وقتتون بخیر

  بنده در کارگاه خدماتی MDF کار میکردم و در حین کار مهره های ۴ و ۵ کمرم آسیب دیدن ( در اومدگی ) پیدا کردن و الان ۵ ماهه که خونه نشین شدم و کارفرما برای بنده بیمه ای رد نکرده اند و اصلا پیگیر حال بنده نشدند.
  حالا سوال بنده این هست..

  سوال ۱ آیا در این پنج ماهی که بیکار شدم و نمیتونم کار کنم حقوق بهم تعلق میگیرد یا خیر ؟

  سوال ۲ حقوق کارگر در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

  با تشکر از لطف و محبتتون.

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز اولین قدم شما باید ثبت شکایت رسمی باشد… اون ۵ ماه که کار نکردید اگر بیمه نباشید امکان پیگیری سخت خواهد بود ولی حتما برای آسیب هایی که دیدید پیگیر دیه باشید… حقوق کارگر در سال ۱۴۰۱ معادل ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

 67. مجید می گوید

  با سلام طول درمان در میزان دیه تاثیر گذار هست یا نه؟

  1. خسروی می گوید

   خیر دوست عزیز تاثیری ندارد

 68. مجید می گوید

  با عرض سلام مجدد
  حین رفتن به محل کار سرویسون دچار تصادف شده سه ماه استراحت پزشکی و جمعا حدود ۷ ماه طول درمان داشتم علاوه بر دیه شخص ثالث میشه جهت خسارت مالی ( هزینه های درمان، مرخصی و سه ماه استراحت پزشکی) از راننده شکایت کرد.

  1. R.F.3400 می گوید

   سلام جناب خسروی وقتتون بخیرقربان
   بنده درماه محرم که گذشت یعنی حدود۶ماه پیش چپ کردم باخودروم و شانه دست راستم و ساق پای چپم شکست، وگوش چپم هم از رو ۶تابخیه خورد و از پشت هم ۱۳تابخیه خورد که خیلی وضع گوشم خراب بود، و از فرق سرم تا پلک چشم راستم ضربه بدی خورده بود و بخیه شده بود و ابروی راستم کلا کنده شده بود ،همراه با پوست پیشانیم که جراحی پلاستیک کردن برام که حدود۱۷سانتی متر بود طول بخیه ها که از وسط سرم بود تا ابروهام، ولی جای ابروم رفته بالاتر از قبلش و پیشانیم تکه تکه بخیه دیگه ای هم بازم خورده بود که جمعش ۱۷cmمتاسفانه وضع قسمت بالای زیبایی صورتم خیلی بد شده،که بازم جای شکرداره صدهزارمرتبه که فوت نکردم، ((بی زحمت راهنمایی کنید بنده که چقده دیه تعلق میگیره به بنده؟))
   تشکر از شما وراهنمایی هاتون.

   1. خسروی می گوید

    دوست عزیز برای شکستگی ساق پا و شانه دست هر کدام ۴۸ میلیون تومان دیه تعیین می‌شود. اما برای آسیب های صورت باید بر اساس تشخیص شدت و نوع آسیب دیدگی، ارش تعیین شود که این کار فقط باید توسط دادگاه و بر اساس گزارش پزشکی قانونی انجام شود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.