تفاوت صدای مونو و استریو

تفاوت صدای مونو و استریو در چیست؟

به طور کلی اصوات به دو دسته مونو و استریو دسته بندی می شود. صدای مونو یک صدای تک کاناله و صدای استریو یک صدای چندکاناله است. در واقع صدای مونو به نسبت اصوات استریو از کیفیت صوت کمتری برخوردار هستند. گوش دادن به صدای استریو این قابلیت را برای شما فراهم می کند که بتوانید تشخیص دهید صدای ضبط شده از کدام جهت تولید شده و منشاء آن کجاست.

این مدل از اصوات را می توان در حوزه موسیقی را به خوبی درک کرد. وقتی که در یک فضایی به نواختن چند آلات موسیقی گوش می کنید به راحتی می توانید بفهمید که به فرض صدای پیانو از کدام جهن انتشار می یابد. یکی از دلایل پخش موسیقی در ایستگاه های رادیویی در حالت استریو نیز همین موضوع می باشد چرا که گوشی دادن به آوای یک موسیقی آن هم به شکل مونو بسیار دلخراش است.

به طور کلی زمانی که صوت دارای منابع متعددی باشد، بارزترین کاربرد صدای استریو را می توانید حس کنید. فایل های بسیار زیادی در فضای مجازی قابل دسترسی است که شما با گوش دادن به آن ها، حسی به شما القا می شود که گویی خود در آن مکان حظور دارید.

صدای مونو و استریو

دستگاه هایی که با آن ها قادر به ضبط یک صدای استریو هستیم بسیار گران تر از دستگاه های مربوط به یک صدای مونو است چرا که برای ضبط صدای مونو شما کافی است که فقط یک میکروفون در دسترس داشته باشید. اطلاعات حاصله نیز به طور خودکار روی نوار مغناطیسی ذخیره می شود و یا به حالت دیجیتال تبدیل می گردد اما حالت استریو نیازمند تعدادی  میکروفن به صورت موازی و تجهیزاتی برای ترکیب کانال های موجود با یکدیگر می باشد. در واقع این سیستم ها باید صوت بدست آمده را طوری ترکیب کنند که پخش کننده های موجود و در دسترس، قابل تفکیک به کانال های اصلی باشد.

مونو کاربرد وسیعی در گفتگوی رادیویی و موبایل دارد، در حالی که حالت استریو در این نوع موارد برتری خاصی ندارد. ضبط صدای مونو پیچیدگی کمتری نسبت به استریو دارد. اکثر ضبط کننده های دستی فقط در حالت مونو عمل می کنند. تبدیل صدای مونو به استریو نیازمند دستگاه ها و سیستم هایی در این رابطه می باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

sister cheating.xxx2
fapfapfaphub.com