EOS در آزمایش خون چیست | Eosinophils چیست ؟

علامت اختصاری EOS یکی از زیرشاخه‌های WBC در آزمایش خون است. فاکتور WBC به شمارش گلبول‌های سفید اشاره دارد و از مهم‌ترین بخش‌های یک آزمایش خون CBC (شمارش کامل سلول‌های خونی) محسوب می‌شود. ۵ نوع گلبول سفید در خون یافت می‌شوند که یکی از آن‌ها، ائوزینوفیل‌ها با علامت EOS است. 

EOS در آزمایش خون زمانی تجویز می‌شود که پزشک بخواهد علاوه بر شمارش کلی گلبول‌های سفید، تعداد هر کدام از این ۵ گلبول‌ را هم به صورت اختصاصی بررسی کند. ائوزینوفیل‌ها زمانی شمارش می‌شوند که پزشک شما برخی بیماری‌های آلرژیک، عفونت‌ها و … را در بدن شما تشخیص دهد. 

در این مقاله از مجله اینترنتی ایده آل مگ قصد داریم به بررسی فاکتور EOS در آزمایش خون و تفسیر نتایج آن بپردازیم. اگر شما هم دوست دارید برگه آزمایش خودتان را شخصا تفسیر کنید، حتما تا انتها با ما همراه باشید. 

Eosinophils چیست ؟

 “EOS” یا “EO” مخفف عبارت “Eosinophils” است. ائوزینوفیل‌ها نوعی از گلبول‌های سفید هستند که حدود ۵ درصد از کل حجم خون را تشکیل می‌دهند.

این سلول‌ها که بخشی از سیستم ایمنی بدن در مهره‌دارن به‌حساب‌می‌آیند، از یک هسته با دو لوب (bilobed) و یک سیتوپلاسم با بیش از ۲۰۰ گرانول بزرگ تشکیل شده‌‌اند.

به طور کلی، ۵ نوع گلبول سفید در خون یافت می‌شوند:  

 • مونوسیت‌ها (Monocytes): آن‌ها نسبت به بسیاری از گلبول‌های سفید عمر طولانی‌تری دارند و به تجزیه باکتری‌ها کمک می‌کنند.
 • لنفوسیت‌ها (Lymphocytes): آن‌ها برای مبارزه با باکتری‌ها، ویروس‌ها و سایر مهاجمان مضر، آنتی بادی ایجاد می‌کنند.
 • نوتروفیل‌ها (Neutrophils): آن‌ها باکتری‌ها و قارچ‌ها را می‌کشند و هضم می‌کنند. نوتروفیل‌ها پرتعدادترین نوع گلبول‌های سفید و اولین خط دفاعی شما در هنگام بروز عفونت هستند.
 • بازوفیل‌ها (Basophils): زمانی که عوامل عفونی به خون شما حمله می‌کنند، این سلول‌های کوچک زنگ خطر را به صدا در می‌آورند. آن‌ها مواد شیمیایی مانند هیستامین (نشان‌گر بیماری آلرژیک) ترشح می‌کنند که به کنترل پاسخ ایمنی بدن، کمک می‌کند.
 • ائوزینوفیل‌ها (Eosinophils): آن‌ها به انگل‌ها و سلول‌های سرطانی حمله کرده و این مهاجم‌ها را از بین می‌برند و به پاسخ‌های آلرژیک کمک می‌کنند.

انواع گلبول‌های سفید

با زبانی ساده‌تر می‌توان گفت که ائوزینوفیل‌ها نقش تعیین کننده‌ای در مبارزه با عفونت و انگل‌ها ایفا می‌کنند.

گلبول‌های سفید خون ۵ نوع هستند که عمر هرکدام از چند ساعت تا چند روز متغیر است. هر پنج نوع سلول سفید توسط مغز استخوان ساخته می‌شوند. در میان انواع گلبول سفید، ائوزینوفیل‌ها به مبارزه با انگل‌ها اختصاص دارند.

مانند تمام گلبول‌های سفید خون، ائوزینوفیل‌ها هم در سیستم ایمنی بدن انسان، نقش بسیار مهمی را ایفا می‌‌کنند. در واقع زمانی که تعداد ائوزینوفیل‌ها و به طور کلی گلبول‌های سفید در بدن بالا می‌رود، نشان می‌دهد که بدن شما با یک مشکل مواجه شده و در حال تولید گلبول‌های سفید است.

Lymph آزمایش خون چیست و بالا بودن آن چه معنی دارد؟
بخوانید

سایت مرکز مبارزه با سرطان دانشگاه کلمبیا، بالا رفتن ائوزینوفیل‌ها را اینگونه تفسیر می‌کند:

بالا رفتن میزان ائوزینوفیل در خون، معمولا واکنش بدن به وجود عوامل حساسیت‌زا، انگل‌ها یا موادی است که توسط سلول‌های سرطانی (معمولا سرطان غدد لنفاوی یا سرطان خون) تولید می‌شوند.

ائوزینوفیل‌ها در بافت‌های سراسر بدن وجود دارند و قادرند تا چند هفته زنده بمانند. مغز استخوان هم به طور دائم آن‌ها را ذخیره می‌کند تا بدن با کمبودشان مواجه نشود.

Eos در آزمایش خون چیست؟

معمولا به دست آوردن مقدار EOS از طریق شمارش کامل سلول‌های خونی صورت می‌گیرد. آزمایشی که در آن کل سلول‌های خونی شمرده می‌شوند، آزمایش CBC نام دارد.

آزمایش eos یا شمارش Eosinophils

هنوز تحقیقات در مورد وظایف ائوزینوفیل‌ها (EOS) در بدن ادامه دارد. تا‌کنون مشخص شده که ائوزینوفیل‌ها به هر نحوی در نزدیکی تمام سیستم‌های بدن حضور داشته و دو کار مهم انجام می‌دهند:

اول اینکه اجرام مهاجم مثل ویروس ، باکتری یا انگل‌هایی مانند کرم قلاب‌دار را نابود می کند؛ علاوه بر این، در مبارزه با ایجاد التهاب به خصوص التهابات ناشی از آلرژی نقش ویژه‌ای دارند.

هیچ وقت نمی‌توانیم با قطعیت بگوییم که التهاب بد است یا خوب! در واقع زمانی که بخشی از بدن ملتهب می‌شود، این یعنی سیستم ایمنی بدن در آن بخش فعال شده است. این فعالیت یک عارضه جانبی هم دارد که باعث می‌شود بافت اطراف آن بخش نیز آسیب ببیند.

آزمایش خون MPV
بخوانید

آلرژی هم در واقع واکنش سیستم ایمنی است که گاهی باعث التهاب مزمن بخشی از بدن می‌شود. مشخص شده که ائوزینوفیل‌ها نقش مهمی در ایجاد التهابات ناشی از آلرژی، اگزما و آسم دارند.

چرا گاهی لازم است ائوزینوفیل‌های خون شمرده شوند؟

وقتی آزمایش CBC از فردی گرفته می‌شود، تعداد مشتقات سلول‌های سفید هم در آن آزمایش مشخص می‌گردد. تعداد مشتقات سلول‌های سفید، یعنی تعداد هر یک از انواع سلول‌های سفید که به تفکیک در برگه آزمایش مشخص می‌شوند. این مقادیر معمولا به صورت درصد بیان می‌شوند. به طور مثال چند درصد از کل خون فرد را سلول‌های EOS تشکیل داده‌اند.

در بیماری‌های مختلف، تعداد گلبول‌های سفید خون فرق دارد. به طور مثال اگر عامل افزایش، آلرژی باشد؛ تعداد گلبول‌های سفید از حالتی که بدن به یک دارو واکنش نشان داده یا حالتی که عفونتی در بدن باشد؛ متفاوت است.

برخی داروها مثل قرص‌های لاغری، تعدادی از داروهای درمان عفونت، بعضی از آنتی‌بیوتیک‌ها، ملین‌های حاوی پسیلیم و آرام‌بخش‌ها باعث می‌شوند eos در آزمایش خون افزایش یابد. بنابراین اگر از این نوع داروها استفاده می‌کنید، حتما قبل از آزمایش به پزشک خود اطلاع دهید.

تفسیر نتیجه EOS در آزمایش خون

تعداد نرمال ائوزینوفیل در خون با افزایش سن تغییر می‌کند. تعداد طبیعی ائوزینوفیل در خون بزرگسالان باید از ۵۰۰ سلول در هر میکرولیتر خون کمتر باشد.

تفسیر EOS در آزمایش خون

میزان نرمال Eosinophil

وب سایت WebMD (معتبرترین سایت اطلاعات پزشکی در آمریکا) میزان ائوزینوفیل نرمال را اینگونه تفسیر می‌کند:

ائوزینوفیل بین صفر تا ۶ درصد از خون بدن را می‌سازد. برای محاسبه میزان نرمال ائوزینوفیل درصد آن در خون (در آزمایش بالا ۲ درصد ثبت شده است) را در تعداد گلبول‌های سفید ضرب می‌کنند. بازه جواب‌ها ممکن است در آزمایشگاه‌های مختلف کمی با هم متفاوت باشد؛ اما این حاصل‌ضرب (تعداد ائوزینوفیل‌های موجود در خون) در صورتی که بین ۳۰ تا ۳۵۰ باشد در حالت نرمال قرار دارد.

بالا بودن EOS در خون نشانه چیست؟

تعداد بالای سلول‌های EOS در هر میکرولیتر خون (بیشتر از ۵۰۰ عدد) نشان می‌دهد ائوزینوفیل‌های خون مشکلی را تشخیص داده‌اند و به همین خاطر توسط سیستم ایمنی بدن تکثیر شده‌اند.

وقتی تعداد ائوزینوفیل در خون یا بافت‌ها بیشتر از مقدار طبیعی باشد، این یعنی فرد به ائوزینوفیلیا (Eosinophilia) مبتلا شده است.

افزایش eos در آزمایش خون

EOS بالا در آزمایش خون خود به سه دسته طبقه‌بندی می‌شود؛

 • ملایم: بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰
 • متوسط: بین ۱۵۰۰ تا ۵۰۰۰
 • شدید: بیش از ۵۰۰۰

هر کدام از موارد زیر می‌توانند باعث افزایش تعداد ائوزینوفیل‌ها در خود شوند:

 • عفونت با کرم‌های انگلی
 • بیماری‌های خودایمنی
 • واکنش‌های شدید آلرژی
 • اگزما
 • آسم
 • آلرژی‌های فصلی
 • لوسمی و بعضی دیگر از سرطان‌ها
 • کولیت اولسراتیو (زخم و التهاب مزمن روده بزرگ)
 • مخملک
 • لوپوس
 • بیماری‌های کرون
 • واکنش به یک داروی خاص
 • پس زدن عضو پیوندی

Eosinophil پایین در آزمایش خون نشانه چیست ؟

وقتی تعداد EOS در خون پایین‌تر از حد نرمال (کمتر از ۳۰ عدد) باشد، نشان از مسمومیت با الکل یا تولید بیش از حد کورتیزول (مانند زمانی که به بیماری کوشینگ مبتلا می‌شویم) دارد. کورتیزول هورمونی است که به طور طبیعی در بدن ساخته می‌شود. تعداد ائوزینوفیل همچنین به ساعات شبانه‌روز هم بستگی دارد.

در حالت طبیعی، تعداد EOS در صبح به حداقل و در عصر به حداکثر مقدار خود خواهد رسید. لذا اگر مصرف بیش از حد الکل یا بیماری کوشینگ وجود نداشته باشد، نباید از پایین بودن EOS نگران شد؛ مگر اینکه تعداد سایر سلول‌های سفید نیز به طور غیر عادی کم شده باشد. کم شدن تعداد همه گلبول‍‌های سفید خون از مشکلات مغز استخوان حکایت دارد.

کلام آخر

EOS یا ائوزینوفیل یکی از پنج نوع گلبول سفید در خون است. این گلبول وظیفه مبارزه با انگل‌ها، عفونت‌ها و بعضی مواد ترشح شده توسط سلول‌های سرطانی را دارد. وجود مقادیر زیاد از حدِ EOS در خون را بیماری ائوزینوفیلیا می‌نامند.

معمولا بدن در واکنش به عفونت‌ها و سلول‌های سرطانی این گلبول را ترشح می‌کند و برای همین زیاد بودن آن ممکن است به‌دلیل وجود بیماری‌های مختلف باشد.

کمتر بودن ائوزینوفیل از حد مجاز هم با اینکه زیادتر بودن آن خطرناک نیست، مخاطرات خاص خود را دارد و معمولا به‌خاطر مسمومیت الکلی اتفاق می‌افتد.

سوالات متداول در ارتباط با EOS در آمایش خون

Eosinophil چیست؟

گاهی در آزمایش خون سلول‌ها (گلبول‌ها) را می‌شمارند تا از طبیعی بودن تعداد آن‌ها اطمینان حاصل کنند. ائوزینوفیل یکی از حیاتی‌ترین گلبول‌های سفید در مبارزه با بیماری‌های مختلف است. EOS یا Eosinophil زمانی رخ می‌دهد که میران این گلبول سفید در خون از حد مجاز بیشتر شود.

پایین بودن Eosinophil در آزمایش خون نشانه چیست؟

پایین بوند ائوزینوفیل در خون گاهی طبیعی بوده و گاهی نشان از مصرف الکل دارد.

بالا بودن Eos در آزمایش خون نشانه چیست؟

اینکه بدن از وجود یک‌‎سری عوامل احساس خطر کرده و در حال افزایش نیروی دفاعی است. این موارد ممکن است بیماری‌های مختلفی باشند.

میزان نرمال ائوزینوفیل چقدر است؟

ائوزینوفیل خون زمانی طبیعی است که بین ۰ تا ۶ درصد خون را تشکیل داده و تعداد آن از ۳۰ کمتر و از ۵۰۰ بیشتر نباشد.

۳.۳ | (۶۱)
منبع healthline
ممکن است شما دوست داشته باشید
48 نظرات
 1. ه. عنایتی می گوید

  توضیحاتتون در مورد ازمایش Eos ناقص میباشد مثلا نگفته شده کم یا زیاد شدن ان مربوط به چه مشکلاتی در بدن میباشد…

 2. شپل می گوید

  ی بار میخوندی می‌دیدی توضیح داده

 3. علی می گوید

  بسیار عالی . ممنون از مطالب مفیدتون
  مقدار eos در آزمایش خون من ۲۰۰۰ بود
  در مورد اوره در آزمایش خون هم مطلبی دارید؟
  باتشکر

  1. خسروی می گوید

   ممنون از همراهی شما دوست عزیز .
   ایده آل مگ برای بررسی اوره در آزمایش خون مطلبی تحت عنوان ” Urea در آزمایش خون چیست؟” منتشر کرده است که می‌توانید به آن مراجعه کنید

  2. Hosin می گوید

   سلام در آزمایش من نوشته eos 0/01 این چه معنی داره

   1. خسروی می گوید

    دوست عزیز آزمایش شما نرمال بوده ولی برای اطمینان بیشتر حتما به یک پزشک متخصص مراجعه کنید

 4. مهناز می گوید

  در ازمایش من جلوی eos نوشته L و عدد ۴/۰ رو نوشته این ینی کمبود من باید چیکار کنم الان

  1. خسروی می گوید

   سلام دوست عزیز . احتمالا نوشته چهاردهم ضربدر یک عددی در لیتر. در اینصورت در رنج نرمال قرار دارد. اما برای اطمینان بیشتر حتما با یک پزشک متخصص مشورت نمایید

 5. نکی می گوید

  سلام eosخون من صفر چه مشکلاتی که برای بدن اجاد میکنه ؟

 6. علی می گوید

  من آزمایش خون دادم اما eos خونم ۷۸۰۰ هستش. اما دکتر گفت مشکلی نیست. ممکنه ندیده باشه این مقدار رو؟

  1. خسروی می گوید

   سلام دوست عزیز . ممکنه eos خون شما بر اثر یک عفونت موقت بالا رفته باشه و به همین خاطر دکتر اون رو بی خطر تشخیص داده باشه . ولی جهت اطمینان بیشتر برگه آزمایش رو به یک دکتر دیگه هم نشون بدید

 7. Parisa می گوید

  سلام در جواب آزمایش من eosصفر هستش و monocyte هم ۰.۲ بالاست علت چیست؟ آیا خطر داره؟ ممنون

 8. حمید می گوید

  سلام
  ممنون از مطالب مفیدتون .
  اگر eos اشکال داشته باشه پیش چه متخصصی باید مراجعه کنیم ؟

 9. مهرگان می گوید

  سلام،وقت بخير
  آزمايش خون من eos رو ١ زده ميشه بهم بگين لطفا چه چيزي ميتونه باشه؟!

 10. مهران شرافت می گوید

  آزمایشگاه‌های مختلف اندازه‌گیری‌های متفاوتی را برای eos ارائه می‌دهند و بازه مقادیر متوسط بین آزمایشگا‌ه‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد. تعداد نرمال eos برای افراد بالغ کمتر از ۵۰۰ سلول در میکرولیتر است که این مقدار گزارش مطلق eos است. مقدار نسبی eos در افراد بالغ صفر تا هشت درصد است. در هر دو گزارش، مقدار ۱ بازه نرمال را نشان می‌دهد.

  1. حمید می گوید

   سلام و روز بخیر
   من آزمایش خون دادم همه چیز نرمال هست فاکتورهای آزمایش کبد و کلیه و چربی و قند و crp و esr ویتامین ها
   ولی eos من رو زده ۴.۱ درصد H
   ممکن هست بیماری خاص باشه
   ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

   1. زواره زادگان می گوید

    سلام و روزبخیر، فاکتور EOS با توجه به سایر فاکتورهای خونی بخش CBC تفسیر می‌شود. برای تعیین نوع مشکل‌، بهتر است جواب آزمایش خون‌تان را به پزشک نشان دهید.

 11. سعید می گوید

  سلام خسته نباشید این ازمایش برا من عدد ۸.۷ نشان میده میشه بگید خطر داره یانه ؟

  1. زواره زادگان می گوید

   با سلام، مقدار EOS خون باید کمتر از ۶ باشد؛ پس مقدار این فاکتور خونی شما بالاتر از حد طبیعی است. برای تعیین دلیل بالا بودن EOS باید سایر فاکتورهای خونی هم مشخص باشد. واکنش آلرژیک، بیماری خودایمنی، واکنش به یک داروی خاص می‌توانند از دلایل این افزایش باشند.

 12. سونا می گوید

  آیا ‌eos 0.47 بالاست؟و همچنین ‌eosinophil 6.6

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام و وقت بخیر، مقدار EOS در آزمایش خون با عدد ۰.۴۷ طبیعی است. در مورد eosinophil که مقدار آن ۶.۶، کمی بالاتر از حد طبیعی است. این موضوع می‌تواند به دلیل حساسیت فصلی، عفونت یا واکنش آلرژیک باشد. بهتر است برگه آزمایش خون خود را به یک پزشک نشان دهید.

 13. MAJID می گوید

  سلام میزان CBC-Eos در خون من صفر هست!
  این نگران کننده است؟

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام و روزبخیر، با توجه به استانداردهای پزشکی، مشکلی در آزمایش خون شما وجود ندارد؛ در صورتی که نگران سلامتی خودتان هستید بهتر است نتایج آزمایش خونتان را به یک پزشک نشان دهید.

 14. علیرضا می گوید

  سلام آیا پس از تزریق واکسن کوید این مقدار افزایش پیدا میکند ؟ پس از تزریق واکسن دو هفته بعد تست خون دادم که مقدار EOS% 12.2 نشون داده آیا به علت تزریق واکسن کوید هستش یا باید برم برا بررسی بیشتر

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام و روزبخیر، این موضوع به نوع واکسنی که زده‌اید بستگی دارد. واکسن‌هایی که ویروس کشته شده یا ضعیف شده دارند، ممکن است باعث افزایش این عامل خونی شوند. بیماری‌های خودایمنی، آلرژی و آسم هم می‌توانند باعث این افزایش باشند؛ به همین دلیل بهتر است قبل از تزریق دوز دوم حتما برگه آزمایش خونتان را به پزشک نشان دهید.

 15. محمد می گوید

  احتمالا به واکسن مرتبط باشه چون مقالاتی جدیدا در همین باره منتشر شده. مثلا گفته شده واکسن سارس که ازهمین خانواده کوید هست باعث حمله سندرم ائوزینوفیل یعنی همین EOS شده در برخی موارد. یا مثلا واکسن های فایزر و مردنا هم باعث تورم غدد لنفاوی به همین علت شدن. اما بررسی بیشتر کنید ضرر نداره

  1. خسروی می گوید

   ممنون دوست عزیز چشم حتما این مورد رو بررسی می کنم

 16. مونا می گوید

  سلام برای من EOS رو زده ۶.۱ درصد. یکم نگرانم کرده چون حدودش رو زده باید حداکثر ۵ درصد باشه. البته یکماه پیش دوز دوم سینوفارم رو زدم و ۵۴ سال دارم. هیچ عفونت خاصی نداشتم.

  1. خسروی می گوید

   سلام دوست عزیز جای نگرانی نیست ولی توصیه می کنیم با یک پزشک متخصص در این باره صحبت کنید

 17. طاهره میم پرور می گوید

  بسیار ممنون از مطالب آموزنده ومفیدتون من مکرر دچار گلودرد چرکی میشم وسینوزیت مزمن هم دارم درآزمایش من eosبا مقدار۰/۶۲وبادرصد۷.۶نشان داده شده این مقدار بالا باتوجه به توضیحاتتون خیلی نگرانم میکنه لطفاراهنماییم کنید. متشکرم

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز جای نگرانی نیست. فقط در اولین فرصت، به یک پزشک متخصص مراجعه کنید تا به صورت دقیق مورد معاینه قرار بگیرید

 18. ابراهیم می گوید

  سلام eos. من روی ۷.۱ هست توی برگه آزمایشگاه هم حداکثر ۴.۱ مشخص کرده . درد در سمت راست ناحیه تروئید هم دارم ولی ازمایش تیروئدم نورمال بود . آیا زیاد خطرناکه . ۱۰ روز قبل دوز دوم واکسن سینوفارم زدم و کلا ورم معده هم دارم همراه با میکروب معده . احتمال که برای این موارد باشه چقدر هست

  1. خسروی می گوید

   به احتمال زیاد به میکروب معده شما مربوطه. ولی حتما در اولین فرصت نتیجه آزمایش خودتون رو به یک پزشک متخصص نشون بدید

 19. ستره می گوید

  سلام خسته نباشید
  EOازمایش من ۱۲/۹هستش خیلی نگرانم. میکروب معده هم دارم… میشه راهنماییم. کنید

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز در اولین فرصت به یک پزشک متخصص مراجعه کنید

 20. مهتاب می گوید

  سلام من همسرم eos آزمایش ۷.۸ زده مزخواستم ببینم خطر داره چون بین ۱ تا ۳ زده نرمال

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز همسر شما باید در اولین فرصت به یک پزشک متخصص مراجعه کنند تا به صورت دقیق مورد معاینه قرار بگیرن

 21. مهتاب می گوید

  البته اگزما روی پوست شدید دارن و زخم روده هم دارن

 22. فاطمه می گوید

  سلام
  خانمی ۷۲ ساله هستم آزمایش Eos رو صفر زده L مشکلی وجود داره؟

 23. بهناز می گوید

  سلام و وقت بخیر
  میشه لطف کنید بفرمایید که EOS از چه مقدار که بالا بره خطرناک هست؟

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز از ۵ هزار به بالا خطرناک محسوب میشه

 24. کرمانی می گوید

  سلام.وقت بخیر.eosخون من ۱۴.۴نشون داده شده.و دل دردمیشم مدام.ایا خطرناکه این تعداد…نگرانم

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز این مقدار تقریبا متوسط محسوب میشه و بهتره در اولین فرصت با یک پزشک متخصص مشورت نمایید.

 25. پری می گوید

  سلام… ببخشید eos من ۵/۱ هست… و کنارش H نوشته شده… ایا خطرناکه یا نه؟

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز eos شما در محدوده بالاتر از حد طبیعی قرار داره. در اولین فرصت برگه آزمایش خودتون رو به یک پزشک متخصص نشون بدید

 26. رضا صفی یاری می گوید

  سلام خسته نباشید. من ۶۸ سال دارم در آزمایش من Eos را از ۰.۵۰-۰.۰۲ نتیجه اش را ۰.۰۰ L نشان داده است آیا خطر دارد چه کار کنم؟

 27. فرشاد می گوید

  سلام در ازمایش من EOS
  اولش زده۷.۶
  بعدش زده ۰.۶۶h
  ایا خطرناکه..ممنون

 28. ندا می گوید

  سلام من ۱۲ روزه سرم ivig زدم و ۵ روزه انتقال جنین دادم و امروز آزمایشeos من ۱۰.۹۰ هست و رنج آزمایشگاه ۰_۷ هست
  همه بدنم هم خارش داره
  میشه راهنمایی کنین
  ایا برای جنین ضرر داره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.