EOS در آزمایش خون چیست | Eosinophils چیست ؟

eos در آزمایش خون  چیست؟ حتما برای شما هم این سوال پیش آمده است که علائم اختصاری که در آزمایش‌های مختلف می‌بینیم، به چه معنی هستند؟ امروز در مجله اینترنتی ایده‌آل مگ می‌خواهیم به بررسی یکی از علائم مهم در آزمایش خون، یعنی عبارت ” EOS ” بپردازیم. اگر شما هم مثل ما دوست دارید با این عبارات عجیب و غریب پزشکی بیشتر آشنا شوید؛ حتما تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

ابتدا باید با عبارت ” EOS ” آشنا شویم و سپس به بررسی آن در برگه آزمایش خون بپردازیم.

Eosinophils چیست ؟

 ” EOS ” یا ” EO ” مخفف عبارت ” Eosinophils” می‌باشد. ائوزینوفیل‌ها نوعی از سلول‌های سفید خون می‌باشند که حدود ۵ درصد از کل حجم خون را تشکیل می‌دهند. این سلول‌ها بخشی از سیستم ایمنی بدن را در مهره‌دارن تشکیل می‌دهند. این سلول‌های سفید خونی از یک هسته با دو لوب (bilobed) و یک سیتوپلاسم با بیش از ۲۰۰ گرانول بزرگ، تشکیل شده‌‌اند.

بخاطر اینکه بیش از این بحث را وارد حیطه تخصصی پزشکی نکنیم، به طور خلاصه عرض می‌کنیم که این ائوزینوفیل‌ها نقش تعیین کننده‌ای در مبارزه با عفونت و انگل‌ها ایفا می‌کنند. اگر بخواهیم کامل‌تر توضیح دهیم: در واقع سلول‌های سفید خون ۵ نوع هستند که عمر هرکدام از چند ساعت تا چند روز متغیر است. هر پنج نوع سلول سفید توسط مغز استخوان ساخته می‌شوند.

ائوزینفویل ها نوعی از سلول های سفید خون می باشند
Eosinophils یا ائوزینوفیل

مانند تمام گلبول‌های سفید خون، ائوزینوفیل‌ها هم در سیستم ایمنی بدن انسان نقش بسیار مهمی را ایفا می‌‌کنند. در واقع زمانی که تعداد ائوزینوفیل‌ها و به طور کلی گلبول‌های سفید در بدن بالامی‌رود، نشان می‌دهد که بدن شما با یک مشکل مواجه شده و در حال تولید گلبول‌های سفید است.

ائوزینوفیل‌ها در بافت‌های سراسر بدن وجود دارند و قادرند تا چند هفته زنده بمانند. مغز استخوان هم به طور دائم ذخیره آن‌ها را تأمین می‌کند تا بدن با کمبودشان مواجه نشود.

Eos در آزمایش خون چیست ؟

معمولا به دست آوردن مقدار EOS در طی شمارش کامل سلول‌های خونی صورت می‌گیرد. به آزمایشی که در آنT کل سلول‌های خونی شمرده می‌شوند آزمایش CBC می گویند.

هنوز تحقیقات در مورد وظایفی که ائوزینوفیل‌ها یا همان EOS در بدن انجام می دهندt ادامه دارد. تا‌کنون مشخص شده که ائوزینوفیل‌ها به هر نحوی در نزدیکی تمام سیستم‌های بدن حضور دارند و دو کار مهم انجام می‌دهند. اول اینکه اجرام مهاجم مثل ویروس ، باکتری یا انگل‌هایی مانند کرم قلاب‌دار را نابود می کند. کار دوم این گلبول‌ها نقش‌آفرینی در ایجاد التهاب به خصوص التهابات ناشی از آلرژی می‌باشد.

آزمایش eos یا شمارش Eosinophils
eos بخشی از آزمایش شمارش کامل سلول های خونی است

هیچ وقت نمی‌توانیم به طور قطع بگوییم که التهاب بد است یا خوب، در واقع وقتی بخشی از بدن ملتهب می‌شود، یعنی سیستم ایمنی بدن در آن قسمت فعال شده است.  این فعالیت یک عارضه جانبی هم دارد که باعث می‌شود، بافت اطراف آن بخش نیز آسیب ببیند. آلرژی هم در واقع واکنش سیستم ایمنی بدن است که گاهی باعث التهاب مزمن بخشی از بدن می‌شود. مشخص شده که ائوزینوفیل‌ها نقش مهمی در التهابات ناشی از آلرژی، اگزما و آسم دارند.

چرا گاهی لازم است ائوزینوفیل های خون شمرده شوند؟

وقتی آزمایش CBC از فردی گرفته می‌شود، تعداد مشتقات سلول‌های سفید هم در آن آزمایش مشخص می‌گردد. تعداد مشتقات سلول‌های سفید، یعنی تعداد هر یک از انواع سلول‌های سفید که به تفکیک در برگه آزمایش مشخص می‌شوند. این مقادیر معمولا به صورت درصد بیان می شوند.

به طور مثال چند درصد از کل خون فرد را سلول های EOS تشکیل داده‌اند. در بیماری‌های مختلف، تعداد گلبول‌های سفید خون فرق دارد. به طور مثال اگر عامل افزایش، آلرژی باشد؛ تعداد گلبول‌های سفید از حالتی که بدن به یک دارو واکنش نشان داده یا حالتی که عفونتی در بدن باشد؛ متفاوت است.

برخی داروها مثل قرص‌های لاغری، تعدادی از داروهای درمان عفونت، بعضی از آنتی‌بیوتیک‌ها، ملین‌های حاوی پسیلیم و آرام‌بخش‌ها باعث می‌شوند eos در آزمایش خون افزایش یابد. بنابراین اگر از این نوع داروها استفاده می‌کنید، حتما قبل از آزمایش به پزشک خود اطلاع دهید.

تفسیر نتیجه EOS در آزمایش خون چیست

تفسیر نتایج آزمایش eos

Eos در آزمایش خون چیست ؟ تعداد نرمال ائوزینوفیل در خون با افزایش سن تغییر می‌کند. تعداد طبیعی ائوزینوفیل در خون بزرگسالان باید از ۵۰۰ سلول در هر میکرولیتر خون کمتر باشد.

EOS بالا در آزمایش

تعداد بالای سلول های EOS در هر میکرولیتر خون (بیشتر از ۵۰۰ عدد) نشان می‌دهد ائوزینوفیل‌های خون مشکلی را تشخیص داده‌اند و به همین خاطر توسط سیستم ایمنی بدن تکثیر شده‌اند. وقتی تعداد ائوزینوفیل در خون یا بافت ها بیشتر از مقدار طبیعی باشد به آن ائوزینوفیلیا (Eosinophilia) می گویند.

EOS بالا در آزمایش خون خود به سه دسته طبقه‌بندی می شود؛

 • بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ ملایم
 • بین ۱۵۰۰ تا ۵۰۰۰ متوسط
 • بیش از ۵۰۰۰ شدید

هر کدام از موارد زیر می‌توانند باعث افزایش تعداد ائوزینوفیل‌ها در خود شوند:

 • عفونت با کرم های انگلی
 • بیماری های خودایمنی
 • واکنش های شدید آلرژی
 • اگزما
 • آسم
 • آلرژی های فصلی
 • لوسمی و بعضی دیگر از سرطان ها
 • کولیت اولسراتیو (زخم و التهاب مزمن روده بزرگ)
 • مخملک
 • لوپوس
 • بیماری های کرون
 • واکنش به یک داروی خاص
 • پس زدن عضو پیوندی

EOS پایین در آزمایش خون

وقتی تعداد EOS در آزمایش خون به طرز غیر نرمالی پایین باشد نشان از مسمومیت با الکل یا تولید بیش از حد کورتیزول( مانند زمانی که به بیماری کوشینگ مبتلا می‌شویم ) است. کورتیزول هورمونی است که به طور طبیعی در بدن ساخته می شود. تعداد ائوزینوفیل به ساعات شبانه‌روز هم بستگی دارد و در برخی ساعات، تعدادشان کم می‌شود.

در حالت طبیعی، تعداد EOS در صبح به حداقل و در عصر به حداکثر مقدار خود خواهد رسید. لذا اگر مصرف بیش از حد الکل  یا بیماری کوشینگ وجود نداشته باشد، نباید از پایین بودن EOS نگران شد مگر اینکه تعداد سایر سلول های سفید نیز به طور غیر عادی کم شده باشد. اگر تعداد همه گلبول های سفید خون پایین باشد از مشکلات مغز استخوان حکایت دارد.

منبع healthline
ممکن است شما دوست داشته باشید
10 نظرات
 1. ه. عنایتی می گوید

  توضیحاتتون در مورد ازمایش Eos ناقص میباشد مثلا نگفته شده کم یا زیاد شدن ان مربوط به چه مشکلاتی در بدن میباشد…

 2. شپل می گوید

  ی بار میخوندی می‌دیدی توضیح داده

 3. علی می گوید

  بسیار عالی . ممنون از مطالب مفیدتون
  مقدار eos در آزمایش خون من ۲۰۰۰ بود
  در مورد اوره در آزمایش خون هم مطلبی دارید؟
  باتشکر

  1. خسروی می گوید

   ممنون از همراهی شما دوست عزیز .
   ایده آل مگ برای بررسی اوره در آزمایش خون مطلبی تحت عنوان ” Urea در آزمایش خون چیست؟” منتشر کرده است که می‌توانید به آن مراجعه کنید

 4. مهناز می گوید

  در ازمایش من جلوی eos نوشته L و عدد ۴/۰ رو نوشته این ینی کمبود من باید چیکار کنم الان

  1. خسروی می گوید

   سلام دوست عزیز . احتمالا نوشته چهاردهم ضربدر یک عددی در لیتر. در اینصورت در رنج نرمال قرار دارد. اما برای اطمینان بیشتر حتما با یک پزشک متخصص مشورت نمایید

 5. نکی می گوید

  سلام eosخون من صفر چه مشکلاتی که برای بدن اجاد میکنه ؟

 6. علی می گوید

  من آزمایش خون دادم اما eos خونم ۷۸۰۰ هستش. اما دکتر گفت مشکلی نیست. ممکنه ندیده باشه این مقدار رو؟

  1. خسروی می گوید

   سلام دوست عزیز . ممکنه eos خون شما بر اثر یک عفونت موقت بالا رفته باشه و به همین خاطر دکتر اون رو بی خطر تشخیص داده باشه . ولی جهت اطمینان بیشتر برگه آزمایش رو به یک دکتر دیگه هم نشون بدید

 7. Parisa می گوید

  سلام در جواب آزمایش من eosصفر هستش و monocyte هم ۰.۲ بالاست علت چیست؟ آیا خطر داره؟ ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code