EOS در آزمایش خون چیست | Eosinophils چیست ؟

EOS در آزمایش خون چیست؟ حتما برای شما هم این سوال پیش آمده است که معنای علائم اختصاری مورد استفاده در جواب آزمایش خون چیست؟

امروز در مجله اینترنتی ایده‌آل مگ می‌خواهیم به بررسی یکی از مهم‌ترین علائم اختصاری آزمایش خون، یعنی EOS بپردازیم. اگر شما هم دوست دارید با این عبارات عجیب و غریب پزشکی بیشتر آشنا شوید، حتما تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

ابتدا باید با معنی و مفهوم EOS آشنا شویم و سپس، به بررسی آن در برگه آزمایش خون بپردازیم.

Eosinophils چیست ؟

 “EOS” یا “EO” مخفف عبارت “Eosinophils” است. ائوزینوفیل‌ها نوعی از گلبول‌های سفید هستند که حدود ۵ درصد از کل حجم خون را تشکیل می‌دهند. این سلول‌ها که بخشی از سیستم ایمنی بدن در مهره‌دارن به‌حساب‌می‌آیند، از یک هسته با دو لوب (bilobed) و یک سیتوپلاسم با بیش از ۲۰۰ گرانول بزرگ تشکیل شده‌‌اند.

با زبانی ساده‌تر می‌توان گفت که ائوزینوفیل‌ها نقش تعیین کننده‌ای در مبارزه با عفونت و انگل‌ها ایفا می‌کنند.

گلبول‌های سفید خون ۵ نوع هستند که عمر هرکدام از چند ساعت تا چند روز متغیر است. هر پنج نوع سلول سفید توسط مغز استخوان ساخته می‌شوند. در میان انواع گلبول سفید، ائوزینوفیل‌ها به مبارزه با انگل‌ها اختصاص دارند.
ائوزینفویل ها نوعی از سلول های سفید خون می باشند
Eosinophils یا ائوزینوفیل

مانند تمام گلبول‌های سفید خون، ائوزینوفیل‌ها هم در سیستم ایمنی بدن انسان، نقش بسیار مهمی را ایفا می‌‌کنند. در واقع زمانی که تعداد ائوزینوفیل‌ها و به طور کلی گلبول‌های سفید در بدن بالامی‌رود، نشان می‌دهد که بدن شما با یک مشکل مواجه شده و در حال تولید گلبول‌های سفید است.

همچنین بخوانید: Lymph در آزمایش خون

سایت مرکز مبارزه با سرطان دانشگاه کلمبیا، بالا رفتن ائوزینوفیل‌ها را اینگونه تفسیر می‌کند:

بالا رفتن میزان ائوزینوفیل در خون، معمولا واکنش بدن به وجود عوامل حساسیت‌زا، انگل‌ها یا موادی است که توسط سلول‌های سرطانی (معمولا سرطان غدد لنفاوی یا سرطان خون) تولید می‌شوند.

ائوزینوفیل‌ها در بافت‌های سراسر بدن وجود دارند و قادرند تا چند هفته زنده بمانند. مغز استخوان هم به طور دائم آن‌ها را ذخیره می‌کند تا بدن با کمبودشان مواجه نشود.

Eos در آزمایش خون چیست؟

معمولا به دست آوردن مقدار EOS از طریق شمارش کامل سلول‌های خونی صورت می‌گیرد. آزمایشی که در آن کل سلول‌های خونی شمرده می‌شوند آزمایش CBC نام دارد.

هنوز تحقیقات در مورد وظایف ائوزینوفیل‌ها (EOS) در بدن ادامه دارد. تا‌کنون مشخص شده که ائوزینوفیل‌ها به هر نحوی در نزدیکی تمام سیستم‌های بدن حضور داشته و دو کار مهم انجام می‌دهند: اول اینکه اجرام مهاجم مثل ویروس ، باکتری یا انگل‌هایی مانند کرم قلاب‌دار را نابود می کند؛ علاوه بر این، در مبارزه با ایجاد التهاب به خصوص التهابات ناشی از آلرژی نقش ویژه‌ای دارند.

آزمایش eos یا شمارش Eosinophils
eos بخشی از آزمایش شمارش کامل سلول های خونی است

هیچ وقت نمی‌توانیم با قطعیت بگوییم که التهاب بد است یا خوب! در واقع زمانی که بخشی از بدن ملتهب می‌شود، این یعنی سیستم ایمنی بدن در آن بخش فعال شده است. این فعالیت یک عارضه جانبی هم دارد که باعث می‌شود بافت اطراف آن بخش نیز آسیب ببیند.

همچنین بخوانید: MPV در آزمایش خون

آلرژی هم در واقع واکنش سیستم ایمنی است که گاهی باعث التهاب مزمن بخشی از بدن می‌شود. مشخص شده که ائوزینوفیل‌ها نقش مهمی در ایجاد التهابات ناشی از آلرژی، اگزما و آسم دارند.

چرا گاهی لازم است ائوزینوفیل‌های خون شمرده شوند؟

وقتی آزمایش CBC از فردی گرفته می‌شود، تعداد مشتقات سلول‌های سفید هم در آن آزمایش مشخص می‌گردد. تعداد مشتقات سلول‌های سفید، یعنی تعداد هر یک از انواع سلول‌های سفید که به تفکیک در برگه آزمایش مشخص می‌شوند. این مقادیر معمولا به صورت درصد بیان می‌شوند. به طور مثال چند درصد از کل خون فرد را سلول‌های EOS تشکیل داده‌اند.

در بیماری‌های مختلف، تعداد گلبول‌های سفید خون فرق دارد. به طور مثال اگر عامل افزایش، آلرژی باشد؛ تعداد گلبول‌های سفید از حالتی که بدن به یک دارو واکنش نشان داده یا حالتی که عفونتی در بدن باشد؛ متفاوت است.

برخی داروها مثل قرص‌های لاغری، تعدادی از داروهای درمان عفونت، بعضی از آنتی‌بیوتیک‌ها، ملین‌های حاوی پسیلیم و آرام‌بخش‌ها باعث می‌شوند eos در آزمایش خون افزایش یابد. بنابراین اگر از این نوع داروها استفاده می‌کنید، حتما قبل از آزمایش به پزشک خود اطلاع دهید.

تفسیر نتیجه EOS در آزمایش خون

تعداد نرمال ائوزینوفیل در خون با افزایش سن تغییر می‌کند. تعداد طبیعی ائوزینوفیل در خون بزرگسالان باید از ۵۰۰ سلول در هر میکرولیتر خون کمتر باشد.

تفسیر EOS در آزمایش خون

وجود چه میزان ائوزینوفیل در خون نرمال است؟

وب سایت WebMD (معتبرترین سایت اطلاعات پزشکی در آمریکا) میزان ائوزینوفیل نرمال را اینگونه تفسیر می‌کند:

ائوزینوفیل بین صفر تا ۶ درصد از خون بدن را می‌سازد. برای محاسبه میزان نرمال ائوزینوفیل درصد آن در خون (در آزمایش بالا ۲ درصد ثبت شده است) را در تعداد گلبول‌های سفید ضرب می‌کنند. بازه جواب‌ها ممکن است در آزمایشگاه‌های مختلف کمی با هم متفاوت باشد؛ اما این حاصل‌ضرب (تعداد ائوزینوفیل‌های موجود در خون) در صورتی که بین ۳۰ تا ۳۵۰ باشد در حالت نرمال قرار دارد.

بالا بودن EOS در خون نشانه چیست؟

تعداد بالای سلول‌های EOS در هر میکرولیتر خون (بیشتر از ۵۰۰ عدد) نشان می‌دهد ائوزینوفیل‌های خون مشکلی را تشخیص داده‌اند و به همین خاطر توسط سیستم ایمنی بدن تکثیر شده‌اند. وقتی تعداد ائوزینوفیل در خون یا بافت‌ها بیشتر از مقدار طبیعی باشد، این یعنی فرد به ائوزینوفیلیا (Eosinophilia) مبتلا شده است.

همچنین بخوانید: ABG در آزمایش خون

EOS بالا در آزمایش خون خود به سه دسته طبقه‌بندی می‌شود؛

 • ملایم: بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰
 • متوسط: بین ۱۵۰۰ تا ۵۰۰۰
 • شدید: بیش از ۵۰۰۰

هر کدام از موارد زیر می‌توانند باعث افزایش تعداد ائوزینوفیل‌ها در خود شوند:

 • عفونت با کرم‌های انگلی
 • بیماری‌های خودایمنی
 • واکنش‌های شدید آلرژی
 • اگزما
 • آسم
 • آلرژی‌های فصلی
 • لوسمی و بعضی دیگر از سرطان‌ها
 • کولیت اولسراتیو (زخم و التهاب مزمن روده بزرگ)
 • مخملک
 • لوپوس
 • بیماری‌های کرون
 • واکنش به یک داروی خاص
 • پس زدن عضو پیوندی

پایین بودن EOS در خون نشانه چیست؟

وقتی تعداد EOS در خون پایین‌تر از حد نرمال (کمتر از ۳۰ عدد) باشد، نشان از مسمومیت با الکل یا تولید بیش از حد کورتیزول (مانند زمانی که به بیماری کوشینگ مبتلا می‌شویم) دارد. کورتیزول هورمونی است که به طور طبیعی در بدن ساخته می‌شود. تعداد ائوزینوفیل همچنین به ساعات شبانه‌روز هم بستگی دارد.

در حالت طبیعی، تعداد EOS در صبح به حداقل و در عصر به حداکثر مقدار خود خواهد رسید. لذا اگر مصرف بیش از حد الکل یا بیماری کوشینگ وجود نداشته باشد، نباید از پایین بودن EOS نگران شد؛ مگر اینکه تعداد سایر سلول‌های سفید نیز به طور غیر عادی کم شده باشد. کم شدن تعداد همه گلبول‍‌های سفید خون از مشکلات مغز استخوان حکایت دارد.

کلام آخر

EOS یا ائوزینوفیل یکی از پنج نوع گلبول سفید در خون است. این گلبول وظیفه مبارزه با انگل‌ها، عفونت‌ها و بعضی مواد ترشح شده توسط سلول‌های سرطانی را دارد. وجود مقادیر زیاد از حدِ EOS در خون را بیماری ائوزینوفیلیا می‌نامند.

معمولا بدن در واکنش به عفونت‌ها و سلول‌های سرطانی این گلبول را ترشح می‌کند و برای همین زیاد بودن آن ممکن است به‌دلیل وجود بیماری‌های مختلف باشد.

کمتر بودن ائوزینوفیل از حد مجاز هم با اینکه زیادتر بودن آن خطرناک نیست، مخاطرات خاص خود را دارد و معمولا به‌خاطر مسمومیت الکلی اتفاق می‌افتد.

سوالات متداول در ارتباط با EOS در آمایش خون

eosinophil در آزمایش خون چیست؟

گاهی در آزمایش خون سلول‌ها (گلبول‌ها) را می‌شمارند تا از طبیعی بودن تعداد آن‌ها اطمینان حاصل کنند. ائوزینوفیل یکی از حیاتی‌ترین گلبول‌های سفید در مبارزه با بیماری‌های مختلف است. EOS یا Eosinophil زمانی رخ می‌دهد که میران این گلبول سفید در خون از حد مجاز بیشتر شود.

پایین بودن eosinophil در آزمایش خون نشانه چیست؟

پایین بوند ائوزینوفیل در خون گاهی طبیعی بوده و گاهی نشان از مصرف الکل دارد.

بالا بودن eos در آزمایش خون نشانه چیست؟

اینکه بدن از وجود یک‌‎سری عوامل احساس خطر کرده و در حال افزایش نیروی دفاعی است. این موارد ممکن است بیماری‌های مختلفی باشند.

میزان نرمال ائوزینوفیل چقدر است؟

ائوزینوفیل خون زمانی طبیعی است که بین ۰ تا ۶ درصد خون را تشکیل داده و تعداد آن از ۳۰ کمتر و از ۵۰۰ بیشتر نباشد.

منبع healthline
ممکن است شما دوست داشته باشید
23 نظرات
 1. ه. عنایتی می گوید

  توضیحاتتون در مورد ازمایش Eos ناقص میباشد مثلا نگفته شده کم یا زیاد شدن ان مربوط به چه مشکلاتی در بدن میباشد…

 2. شپل می گوید

  ی بار میخوندی می‌دیدی توضیح داده

 3. علی می گوید

  بسیار عالی . ممنون از مطالب مفیدتون
  مقدار eos در آزمایش خون من ۲۰۰۰ بود
  در مورد اوره در آزمایش خون هم مطلبی دارید؟
  باتشکر

  1. خسروی می گوید

   ممنون از همراهی شما دوست عزیز .
   ایده آل مگ برای بررسی اوره در آزمایش خون مطلبی تحت عنوان ” Urea در آزمایش خون چیست؟” منتشر کرده است که می‌توانید به آن مراجعه کنید

 4. مهناز می گوید

  در ازمایش من جلوی eos نوشته L و عدد ۴/۰ رو نوشته این ینی کمبود من باید چیکار کنم الان

  1. خسروی می گوید

   سلام دوست عزیز . احتمالا نوشته چهاردهم ضربدر یک عددی در لیتر. در اینصورت در رنج نرمال قرار دارد. اما برای اطمینان بیشتر حتما با یک پزشک متخصص مشورت نمایید

 5. نکی می گوید

  سلام eosخون من صفر چه مشکلاتی که برای بدن اجاد میکنه ؟

 6. علی می گوید

  من آزمایش خون دادم اما eos خونم ۷۸۰۰ هستش. اما دکتر گفت مشکلی نیست. ممکنه ندیده باشه این مقدار رو؟

  1. خسروی می گوید

   سلام دوست عزیز . ممکنه eos خون شما بر اثر یک عفونت موقت بالا رفته باشه و به همین خاطر دکتر اون رو بی خطر تشخیص داده باشه . ولی جهت اطمینان بیشتر برگه آزمایش رو به یک دکتر دیگه هم نشون بدید

 7. Parisa می گوید

  سلام در جواب آزمایش من eosصفر هستش و monocyte هم ۰.۲ بالاست علت چیست؟ آیا خطر داره؟ ممنون

 8. حمید می گوید

  سلام
  ممنون از مطالب مفیدتون .
  اگر eos اشکال داشته باشه پیش چه متخصصی باید مراجعه کنیم ؟

 9. مهرگان می گوید

  سلام،وقت بخير
  آزمايش خون من eos رو ١ زده ميشه بهم بگين لطفا چه چيزي ميتونه باشه؟!

 10. مهران شرافت می گوید

  آزمایشگاه‌های مختلف اندازه‌گیری‌های متفاوتی را برای eos ارائه می‌دهند و بازه مقادیر متوسط بین آزمایشگا‌ه‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد. تعداد نرمال eos برای افراد بالغ کمتر از ۵۰۰ سلول در میکرولیتر است که این مقدار گزارش مطلق eos است. مقدار نسبی eos در افراد بالغ صفر تا هشت درصد است. در هر دو گزارش، مقدار ۱ بازه نرمال را نشان می‌دهد.

  1. حمید می گوید

   سلام و روز بخیر
   من آزمایش خون دادم همه چیز نرمال هست فاکتورهای آزمایش کبد و کلیه و چربی و قند و crp و esr ویتامین ها
   ولی eos من رو زده ۴.۱ درصد H
   ممکن هست بیماری خاص باشه
   ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

   1. زواره زادگان می گوید

    سلام و روزبخیر، فاکتور EOS با توجه به سایر فاکتورهای خونی بخش CBC تفسیر می‌شود. برای تعیین نوع مشکل‌، بهتر است جواب آزمایش خون‌تان را به پزشک نشان دهید.

 11. سعید می گوید

  سلام خسته نباشید این ازمایش برا من عدد ۸.۷ نشان میده میشه بگید خطر داره یانه ؟

  1. زواره زادگان می گوید

   با سلام، مقدار EOS خون باید کمتر از ۶ باشد؛ پس مقدار این فاکتور خونی شما بالاتر از حد طبیعی است. برای تعیین دلیل بالا بودن EOS باید سایر فاکتورهای خونی هم مشخص باشد. واکنش آلرژیک، بیماری خودایمنی، واکنش به یک داروی خاص می‌توانند از دلایل این افزایش باشند.

 12. سونا می گوید

  آیا ‌eos 0.47 بالاست؟و همچنین ‌eosinophil 6.6

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام و وقت بخیر، مقدار EOS در آزمایش خون با عدد ۰.۴۷ طبیعی است. در مورد eosinophil که مقدار آن ۶.۶، کمی بالاتر از حد طبیعی است. این موضوع می‌تواند به دلیل حساسیت فصلی، عفونت یا واکنش آلرژیک باشد. بهتر است برگه آزمایش خون خود را به یک پزشک نشان دهید.

 13. MAJID می گوید

  سلام میزان CBC-Eos در خون من صفر هست!
  این نگران کننده است؟

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام و روزبخیر، با توجه به استانداردهای پزشکی، مشکلی در آزمایش خون شما وجود ندارد؛ در صورتی که نگران سلامتی خودتان هستید بهتر است نتایج آزمایش خونتان را به یک پزشک نشان دهید.

 14. علیرضا می گوید

  سلام آیا پس از تزریق واکسن کوید این مقدار افزایش پیدا میکند ؟ پس از تزریق واکسن دو هفته بعد تست خون دادم که مقدار EOS% 12.2 نشون داده آیا به علت تزریق واکسن کوید هستش یا باید برم برا بررسی بیشتر

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام و روزبخیر، این موضوع به نوع واکسنی که زده‌اید بستگی دارد. واکسن‌هایی که ویروس کشته شده یا ضعیف شده دارند، ممکن است باعث افزایش این عامل خونی شوند. بیماری‌های خودایمنی، آلرژی و آسم هم می‌توانند باعث این افزایش باشند؛ به همین دلیل بهتر است قبل از تزریق دوز دوم حتما برگه آزمایش خونتان را به پزشک نشان دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code