علائم روده تحریک پذیر

سندرم روده ملتهب

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یک گروه از علائم، از جمله درد شکمی و تغییرات در الگوی حرکت روده بدون هیچ گونه شواهدی از آسیب های زمینه ای است. این علائم اغلب در طول سال ها رخ می دهد.به عبارت ساده IBS یک اختلال عملکردی دستگاه گوارش است.

IBS بر کیفیت زندگی تاثیر منفی می گذارد و ممکن است منجر به از دست دادن بسیاری از کارها، تفریحات و کلاس های درسی شود. اختلالاتی مانند اضطراب، افسردگی و سندرم خستگی مزمن در افراد مبتلا به IBS شایع است.

علل IBS هنوز برای محققان روشن نیست. نظریه ی ابتلای این سندرم شامل ترکیبی از مشکلات محور روده و مغز، اختلالات حرکتی روده، عفونت هایی از جمله رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک، انتقال دهنده های عصبی، عوامل ژنتیکی و حساسیت غذایی است.

شروع این بیماری ممکن است توسط یک عفونت روده یا در طول زندگی استرس زا ایجاد شود. تشخیص این بیماری بر اساس نشانه ها و علائم در غیاب ویژگی های نگران کننده است. سایر بیماری هایی که ممکن است به طور مشابه همین علائم را داشته باشد عبارتند از: بیماری سلیاک، کولیت میکروسکوپی، بیماری روده التهابی، فروپاشی اسید صفراوی و سرطان کولون.

علائم روده تحریک پذیر

هیچ درمان برای IBS وجود ندارد و صرفا دارو ها برای بهبود علائم تجویز می شود. درمان ممکن است شامل تغذیه، دارو، پروبیوتیک و مشاوره باشد. اقدامات تغذیه ای شامل افزایش فیبر محلول، رژیم غذایی بدون گلوتن یا رژیم غذایی کم الیگوساکارید های قابل تخمیر است.

لوپرامید ممکن است برای کمک به اسهال استفاده شود، در حالی که می توان از مواد معدنی برای کمک به یبوست استفاده کرد. داروهای ضد افسردگی ممکن است نشانه های کلی و درد را بهبود بخشد. آموزش بیمار و یک رابطه خوب دکتر-بیمار بخش مهمی از مراقبت است.

حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از مردم در کشور های توسعه یافته به سندرم روده تحریک پذیر مبتلا هستند. این بیماری معمولا قبل از ۴۵ سالگی رخ می دهد و در زنان دو برابر بیشتر از مردان رخ می دهد. این بیماری منجر به بیماری های خطرناک دیگر نخواهد شد.

IBS را می توان به عنوان اسهال غالب (IBS-D)، یبوست غالب (IBS-C)، یا الگوی مدفوع متناوب (IBS-A) یا درد غالب، طبقه بندی کرد. در بعضی از افراد، IBS ممکن است پس از یک بیماری عفونی، چند دوره تب، استفراغ، اسهال شروع شود. علائم اولیه IBS درد یا ناراحتی شکمی، اسهال مکرر یا یبوست و تغییر در عادات روده است.

علائم معمولا به عنوان حملات حاد، در یک روز از بین می روند، اما احتمال وقوع حملات مجدد وجود دارد. همچنین ممکن است برای حرکات روده ای، احساس تخلیه ناقص، نفخ کردن یا تنگی شکمی وجود داشته باشد. در برخی موارد، علائم از طریق حرکت روده تحریک می شود.

افراد مبتلا به IBS بیشتر از دیگران دارای ریفلاکس معده، سندرم خستگی مزمن، فیبرومیالژیا، سردرد، کمر درد و علائم روانپزشکی مانند افسردگی و اضطراب هستند. خطر ابتلا به IBS پس از عفونت حاد گوارشی شش برابر افزایش می یابد. عوامل روانشناختی، مانند افسردگی و اضطراب، منجر به شروع IBS نمی شوند، اما میتوانند در تداوم و شدت علائم دخیل باشند. به نظر می رسد استفاده از آنتی بیوتیک خطر ابتلا به IBS را افزایش دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code