انواع سلول خونی

خون و سلول های حاوی آن

خون موجود در بدن انسان، خود از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام از این اجزا وظیفه و ویژگی های خاص خود را دارد. سلول های خونی برخی از اجزای تشکیل دهنده خون می باشند.

خون بدن انسان ترکیبی از دو چیز است: سلول و پلاسما. قلب، خون را از طریق شریان ها، مویرگ ها و رگ های خونی وارد می کند تا اکسیژن و مواد مغذی را در هر سلول بدن فراهم کند. خون نیز مواد زائد را حمل می کند. بدن انسان بالغ حدود ۵ لیتر خون دارد. این حجم از خون،۷ تا ۸ درصد وزن بدن یک فرد را تشکیل می دهد. تقریبا ۲.۷۵ تا ۳ لیتر خون پلاسما است و بقیه آن را بخش سلولی تشکیل می دهد. پلاسما قسمت مایع خون است. سلولهای خون مانند سلول های قرمز خون در پلاسما شناور می شوند. همچنین در پلاسما، الکترولیت ها، مواد مغذی و ویتامین ها (جذب شده از روده یا تولید شده توسط بدن)، هورمون ها، عوامل لخته شدن و پروتئین هایی مانند آلبومین و ایمونوگلوبولین ها (آنتی بادی برای مبارزه با عفونت) حل شده است. پلاسما مواد موجود در خود را در سراسر بدن پخش می کند.

انواع سلول خونی

سلول خونی چیست؟

قسمت سلولی خون شامل گلبول های قرمز (RBCs)، گلبول های سفید خون (WBCs) و پلاکت ها است. RBC ها اکسیژن را از ریه ها حمل می کنند. WBC ها برای مبارزه با عفونت کمک می کنند و پلاکت ها بخشی از سلول هایی هستند که بدن برای لخته شدن استفاده می کند. تمام سلول های خونی در مغز استخوان تولید می شوند. به عنوان کودکان، اکثر استخوان های ما خون تولید می کنند. همانطور که سن ما این کاهش می یابد به تدریج به فقط استخوان های ستون فقرات، سینه، رباط، لگن و قطعات کوچک دست و پا. مغز استخوان که مولکول های فعال را تولید می کند، مغز قرمز نامیده می شود و مغز استخوان که دیگر سلول های خونی تولید نمی کند، مغز زرد نامیده می شود. فرایندی که بدن بدن را خون تولید می کند، خونریزی نامیده می شود. تمام سلولهای خونی (RBCs، WBCs و پلاکتها) از سلولهای مشابهی به نام سلول بنيادي خونساز پلورپوپوژن تشکیل شده است. این گروه از سلول ها دارای توانایی تشکیل هر نوع از سلول های خونی مختلف و همچنین تکثیر خود می باشد. این سلول سپس سلول های بنیادی متضاد ایجاد می کند که انواع خاصی از سلول های خونی را تشکیل می دهند.

سلولهای گلبول قرمز (RBCs)

سلولهای گلبول قرمز (RBCs)، به عنوان erythrocytes شناخته می شوندکه حجم زیادی از سلول های موجود در خون ( تقریبا ۴۰ تا ۴۵ درصد خون ) را تشکیل می دهد. RBCs ها خون را به رنگ قرمز نشان می دهند. خصوصیات متعددی در مورد RBC ها وجود دارد که آنها را غیرعادی می کند.

اول، یک RBC دارای یک شکل عجیب و غریب است ، همانند یک دیسک دو طرفه است که دور و صاف است، مانند یک کاسه کم عمق.

دوم، RBC دارای هسته نیست.

سوم، RBC می تواند شکل خود را را به اندازه شگفت انگیز، بدون شکستن، تغییر دهد، زیرا فایلی را از طریق مویرگ ها فشرده می کند.

مهمتر از همه، عملکرد اولیه گلبول های قرمز، انتقال اکسیژن از ریه ها به سلول های بدن است. RBC حاوی هموگلوبین است که یک مولکول مخصوص برای اکسیژن نگه داشته شده و آن را به سلول هایی که به آن نیاز دارند انتقال می دهد.

هموگلوبین به راحتی با اکسیژن در ریه ها انتقال می یابد. هر مولکول هموگلوبین دارای چهار اتم آهن است و هر اتم آهن می تواند با یک مولکول اکسیژن برای مجموع چهار مولکول اکسیژن ارتباط برقرار کند. آهن در هموگلوبین سبب رنگ قرمز خون می شود.

سلول های سفید خون (WBCs)

سلول های سفید خون (WBCs) یا لکوسیت ها بخشی از سیستم ایمنی بدن را تشکیل می دهند و به بدن ما کمک می کند تا با عفونت مبارزه کند. آنها در خون جریان می یابند تا بتوانند به یک منطقه که در آن عفونت رشد کرده است، منتقل شود. هنگامی که تعداد WBC ها در خون شما افزایش می یابد، این علامت عفونت در جایی است که در بدن شما وجود دارد.

 آن ها حدود ۴.۵ تا ۱۰.۵ سلول در هر لیتر از خون را تشکیل می دهد. این سلول ها بر خلاف RBC دارای هسته برجسته و دیگر سلول های اندام هستند. ۶ نوع از سلول های سفید خون مانند نوتروفیل های چند هسته ای، ائوزینوفیل های پلی مورفونیک، بازوفیل های پلی مورفونیک، مونوسیت ها، لنفوسیت ها و چند سلول پلاسما وجود دارد. ۳ نوع اول به عنوان گرانولوسیت ها طبقه بندی می شوند و موردهای بعد به عنوان آگارنولوسیت ها طبقه بندی می شوند.

سلول های سفید خون

نوع گرانولوسیت لکوسیت ها به عنوان بازوفیل، اسیدوفیل، نوتروفیل ها به دلیل طبیعت آنها نامگذاری می شوند تا به رنگ های اساسی، اسیدی و بی رنگ، رنگ آمیزی شوند و با یک میکروسکوپ قابل مشاهده می شوند. آنها دارای هسته ای هستند که از اشکال مختلف پویو مورفو هستند. در زیر میکروسکوپ، برخی از دانه ها در بدن سلول ظاهر می شوند. از این رو نام گرانولوسیت ها است.

آنها عبارتند از:

  •  Neutrophils
  •  Eosinophils
  •  Basophils
  •  Lymphocytes
  •   Monocytes

سلول های بالا به ترتیب نوتروفیل ها، ائوزینوفیل ها و بازوفیل ها نیز گرانولوسیت ها نامیده می شوند. لازم به ذکر است که سلول هایی که حاوی آنزیم های گوارش هستند، حاوی گرانول نیز هستند.

از طریق سیستم گردش خون، خون سازگار با نیازهای بدن است. وقتی ورزش میکنید، قلب شما سخت تر و سریع تر می شود تا خون بیشتری به دست آورد و از این رو اکسیژن به عضلات شما برسد. در طی یک عفونت، خون سلول های ایمنی بیشتری را به محل عفونت منتقل می کند، جایی که آنها برای جلوگیری از مهاجمین مضر انباشته می شوند. تمام این توابع، خون را تبدیل به یک مایع گران بها می کنند.

خون شامل سلول ها، پروتئین ها و قندها است

اگر یک لوله آزمایش خون را به مدت نیم ساعت ایستاده نگه دارید، خون به سه لایه تقسیم می شود، چون اجزای چسبنده به پایین لوله فرو می روند و مایع در بالای آن قرار می گیرد.

لوله آزمایش خون

سیال نوری رنگی که لایه بالایی را تشکیل می دهد پلاسما نامیده می شود و حدود ۶۰ درصد از خون را تشکیل می دهد. لایه میانی سفید از گلبول های سفید (WBCs) و پلاکت ها تشکیل شده و لایه قرمز (گلبول قرمز) (RBCs) است. این دو لایه پایین از سلول ها حدود ۴۰٪ از خون را تشکیل می دهند.

پلاسما عمدتا آب است اما همچنین شامل بسیاری از مواد مهم مانند پروتئین (آلبومین، عوامل لخته شدن، آنتی بادی، آنزیم ها و هورمون ها)، قندها (گلوکز) و ذرات چربی است.

تمام سلول های موجود در خون از مغز استخوان تشکیل می شوند. آنها زندگی خود را به عنوان سلول های بنیادی آغاز می کنند و به سه نوع سلول اصلی – RBC ها، WBCs و پلاکت ها تقسیم بندی می شوند. به نوبه خود، سه نوع لنفوسیت های WBC، مونوسیت ها و گرانولوسیت ها وجود دارد و سه نوع اصلی از گرانولوسیت ها (نوتروفیل ها، ائوزینوفیل ها و بازوفیل ها)

یک نمونه از خون را می توان با استفاده از چرخاندن نمونه در یک سانتریفیوژ به اجزای جداگانه آن تقسیم کرد. نیروی چرخش باعث می شود که عناصر چگال تر غوطه ور شوند و پردازش بیشتر باعث انزوا پروتئین خاص یا انزوای خاصی از سلول های خونی می شود. با استفاده از این روش، آنتی بادی ها و فاکتورهای لخته شدن می توانند از پلاسما برای برآورده شدن اختلالات ایمنی و اختلالات خونریزی گرفته شوند. به همین ترتیب، RBC ها می توانند برای انتقال خون مورد استفاده قرار گیرند

سلول های قرمز خون اکسیژن را حمل می کنند

هر ثانیه ۲-۳ میلیون سلول های سرطانی در مغز استخوان تولید می شوند و در گردش خون آزاد می شوند. ، RBCs شایع ترین نوع سلول در خون است که قطری در حدود ۶ میکرومتر دارند، RBC ها به اندازه کافی کوچک هستند که بتوانند از طریق کوچکترین عروق خونی فشار بیفتند. آنها حدود ۱۲۰ روز در اطراف بدن گردش می کنند و در آن زمان RBC های قدیمی یا آسیب دیده از طریق سلول های مخصوص (ماکروفاژ) در طحال و کبد از بدن خارج می شوند.

در انسان، مانند همه پستانداران، RBC بالغ دارای هسته نیست. عدم وجود هسته در این نوع از سلول ها این اجازه را می دهد تا سلول اتاق بیشتری برای ذخیره هموگلوبین، پروتئین اتصال دهنده اکسیژن، که RBC را قادر به حمل اکسیژن بیشتری می کند، داشته باشد. RBC ها نیز دارای شکل دوقطبی هستند؛ این شکل سطح خود را برای انتشار اکسیژن در سطوح خود افزایش می دهد. در برخی از مهره داران غیر پستاندار مانند پرندگان و ماهی، RBC های بالغ دارای یک هسته هستند.

اگر یک بیمار سطح هموگلوبین کمی داشته باشد، وضعیتی به نام کمخونی در وی تشکیل می شود، آنها همچنین می توانند به آسانی تایر شوند و به دلیل نقش اساسی هموگلوبین در حمل اکسیژن از ریه ها و هر جا که در اطراف بدن مورد نیاز است، احساس تنفس کنند.

سلول های سفید خون بخشی از پاسخ ایمنی هستند

WBCs می تواند در بسیاری از اشکال و اندازه های مختلف تشکیل شود. برخی از سلول ها دارای هسته ای با لوب های متعدد هستند، در حالی که دیگران دارای یک هسته دور و بزرگ هستند. برخی از آنها حاوی بسته های گرانول در سیتوپلاسم هستند و به همین ترتیب به عنوان گرانولوسیت شناخته می شوند.

علی رغم تفاوت های ظاهری، انواع مختلف WBC ها در پاسخ ایمنی نقش دارند. آنها خون را می گیرند تا سیگنالی که نشان می دهد یک قسمت از بدن آسیب دیده است را دریافت کنند. سیگنال ها شامل اینترلوکین ۱ (IL-1)می باشند، مولکولی است که توسط ماکروفاژ های ترشح می شود که به تب عفونت ها کمک می کند و هیستامین که توسط سلول های بوزوفیل و سلول های بافت بافت منتشر می شود و باعث واکنش های آلرژیک می شود. در پاسخ به این سیگنالها، WBC ها را با فشار دادن حفره ها در دیواره رگ خونی، رگ خونی را ترک می کنند. آنها به منبع سیگنال مهاجرت می کنند و به شروع روند بهبودی کمک می کنند.

سلول سفید خون

افرادی که سطوح پایین WBC دارند ممکن است عفونت های بیشتری و بدتر داشته باشند. بسته به اینکه WBC ها از دست رفته اند، بیمار در معرض انواع مختلف عفونت قرار دارد. به عنوان مثال، ماكروفاژها به خصوص در بلع كردن باكتري ها بسيار خوب هستند و كمبود ماكروفاژها باعث عفونت هاي باكتريايي مكرر مي شود. در مقابل، سلول های T به خصوص در مبارزه با عفونت های ویروسی ماهر هستند، و از دست دادن عملکرد آنها منجر به افزایش حساسیت به عفونت های ویروسی می شود.

نوتروفیل ها نیز به عنوان سلول های چند هسته ای شناخته می شوند، زیرا آنها حاوی هسته ای هستند که شکل (مورف) نامنظم است و حاوی بسیاری از لوب های (poly) است. آنها همچنین به گروهی از WBCs معروف به گرانولوسیت ها تعلق دارند؛ زیرا سیتوپلاسم آنها با گرانول هایی که حاوی آنزیم هایی است که به آنها پاتوژن های هضم کمک می کند.

خون یک مایع ویژه بدن است. خون شامل چهار عامل اصلی است که عبارتند از: پلاسما، گلبول قرمز، گلبول سفید و پلاکتها. خون دارای بسیاری از توابع مختلف، از جمله:

  • حمل اکسیژن و مواد مغذی به ریه ها و بافت ها
  • ایجاد لخته های خون برای جلوگیری از خونریزی بیش از حد
  • حمل سلول ها و آنتی بادی هایی که با عفونت مبارزه می کنند
  • آوردن مواد زائد به کلیه ها و کبد، که مکان های فیلتر کردن و تمیز کردن خون است.
  • تنظیم دمای بدن
ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments