قرص ضد بارداری – عوارض جانبی

قرص ضد بارداری خوراکی یک روش مبتنی بر هورمون برای جلوگیری از حاملگی است؛ به این معنی که این قرص‌ها حاوی هورمون‌های خاصی هستند تا با تنظیم و تغییر هورمون‌های بدن بتوانند از بارداری جلوگیری کنند.

هر نوع قرص هورمونی به دلیل تغییراتی که در میزان هورمون های بدن ایجاد می کند می تواند باعث بسیاری از تغییرات دیگر نیز در بدن بشود؛ چراکه بسیاری از عملکردهای بدن مرتبط با میزان و تناسب هورمون ها با یکدیگر است؛ مثل خلق و خو، زمان قاعدگی، رشد و عملکرد مناسب بسیاری از ارگان ها و … لذا یک قرص هورمونی می تواند باعث ترشح بیشتر یک هورمون در بدن شود و از یک سو یک مشکل را برطرف کند ولی از سوی دیگر ترشح بیشتر آن هورمون مشکلی دیگر ایجاد کند.

هورمون قرص های ضد بارداری

قرص های ضد بارداری مختلفی وجود دارد که همه آنها شامل اشکال مصنوعی هورمون استروژن، پروژسترون یا هر دو هستند. «مینی قرص» شامل پروژستین است.

قرص های ضد بارداری با جلوگیری از بالغ شدن تخمک باعث می شوند اسپرم حتی با ورود به واژن هم نتواند باعث بارداری گردد.

عارضه های قرص ضد بارداری

عوارض جانبی رایج قرص ضد بارداری

عوارض جانبی رایج مصرف قرص ضد بارداری خوراکی عبارتند از

 • وقفه بین قاعدگی
 • حالت تهوع
 • حساسیت سینه
 • سردرد و میگرن
 • افزایش وزن
 • تغییرات خلق و خوی
 • دوره های از دست رفته
 • کاهش میل جنسی
 • ترشحات واژن
 • تغییرات در بینایی افراد مبتلا به لنزهای تماسی

که به تشریح در ادامه می خوانید:

۱- خونریزی موقت

طی سه ماه اول مصرف قرص های ضد بارداری به دلیل تشکیل یک پوشش اندومتری نازکتر توسط رحم و یا به دلیل تغییرات هورمونی که در بدن رخ می دهد ممکن است خونریزی هایی رخ بدهد؛ اما بعد از سه ماه بدن خود را با شرایط جدید تطبیق می دهد و خونریزی های بی گاه و بی موقع باید رفع شوند.

اگر قرص را به موقع مصرف کنید و هیچ یک از وعده ها فراموش نشوند، خونریزی به لکه بینی تبدیل شده و مدت آن به کمتر از سه روز کاهش میابد؛ اما چنانچه این روند ادامه داشت و مدت زمان خونریزی بیشتر از ۵ روز شد می بایست به متخصص مراجعه کنید.

۲- تهوع

برخی از افراد در اولین نوبت مصرف قرص ضد بارداری تهوع خفیفی تجربه می کنند. این علائم معمولا بعد از مدتی فروکش می کند. برای کم کردن شدت تهوع می توانید قرص را به همراه غذا و یا هنگام خواب مصرف کنید. اگر حالت تهوع تشدید یافت و یا تا ۳ ماه ادامه داشت می بایست به پزشک مراجعه کنید.

۳- حساسیت پستان

قرص های هورمونی بر روی پستان ها نیز اثر می گذارند و باعث حساسیت آن ها نسبت به لمس شوند. این حساسیت معمولا چند هفته پس از شروع مصرف قرص از بین می رود.

چنانچه در پستان خود ضایعه‌ای مشاهده کردید و یا دچار درد پایدار و یا شدید شدید حتما به پزشک مراجعه کنید.

۴- سردرد و میگرن

هورمون های موجود در قرص های ضد بارداری می توانند احتمال سردرد و میگرن را افزایش دهند. همان‌طور که اطلاع دارید، قرص های ضدبارداری با انواع مختلف و دوزهای متفاوتی که دارند می توانند علائم متفاوتی را از خود بروز دهند.  علائم معمولا با گذر زمان بهبود می یابند. معمولا به افرادی که قبل از مصرف این قرص ها دارای میگرن هستند توصیه می شود از این روش جلوگیری استفاده نکنند و روش دیگری اتخاذ نمایند.

۵- افزایش وزن

مطالعات بالینی هیچ ارتباطی بین افزایش وزن و استفاده از قرص های ضد بارداری نشان نمی دهند. با این حال مصرف این قرص ها ممکن است باعث احتباس مایعات به خصوص در اطراف سینه ها و باسن شود.

البته برخی محققین اثر قرص ضدبارداری یاسمین را برعکس دانسته و معتقدند یاسمین یک سال بعد از مصرف مداوم حتی باعث کاهش وزن می گردد.

۶- تغییر خلق و خو

مطالعات نشان می دهد که قرص های ضد بارداری خوراکی ممکن است بر خلق و خوی مصرف کننده تأثیر بگذارد و خطر افسردگی، بدخلقی، تنهایی یا سایر تغییرات احساسی را افزایش دهد. از این رو توصیه می شود افرادی که سابقه افسردگی و یا بیماری های اعصاب و روان را داشتند از سایر روش های جلوگیری استفاده نمایند.

۷- دوره های از دست رفته

با اینکه در مورد اول گفتیم مصرف قرص های پیشگیری از بارداری ممکن است باعث خونریزی های بی گاه شوند، گاها مشاهده شده که باعث پریود نشدن مصرف کننده شده اند. در صورتی که در بسیاری از موارد این قرص ها برای تنظیم پریود خانم ها تجویز می شوند. برخی عوامل مانند استرس، بيماري، سفر، اختلالات هورمونی يا تيروئيد می توانند باعث بروز این مشکل شوند.

۸- کاهش میل جنسی

هورمون یا هورمونهای قرص ضد بارداری ممکن است در بعضی از افراد باعث بروز اختلال جنسی یا تغییر میزان میل جنسی شوند. اگر کاهش میل جنسی به مقدار ناراحت کننده ای برسد باید به پزشک مراجعه کنید.

در بعضی موارد، قرصهای جلوگیری از بارداری میل جنسی را افزایش می دهند، از بین بردن نگرانی در مورد حاملگی و کاهش علائم دردناک در قاعدگی، سندرم پیش از قاعدگی، اندومتریوز و فیبروئیدهای رحمی می توانند در بروز چنین موردی مؤثر باشند.

۹- ترشحات واژن

طی مدت زمان مصرف قرص ممکن است تغییراتی در میزان ترشحات واژن رخ دهد که معمولا به صورت کاهش میزان ترشحات خود را نشان می دهد. در صورت بروز این عامل می توانید با استفاده از روان کننده ها مشکل را برطرف کنید.

این تغییرات معمولا مضر نیست، اما چنانچه تغییری در رنگ یا بوی ترشحات مشاهده کردید می تواند از علائم عفونت واژن باشد. قرص لاکتوفم در بهبود عفونت واژن مؤثر است اما مصرف خودسرانه آن به هیچ وجه توصیه نمی شود. حتما بعد از مراجعه به پزشک درمان را شروع نمایید.

۱۰- تغییرات چشم

تغییرات هورمونی ناشی از قرصهای کنترل قاعدگی با ضخیم شدن قرنیه در چشم ارتباط دارد. البته این مسئله باعث بیماریهای چشمی نخواهد شد ولی می تواند منجر به عدم توانایی فرد به استفاده از لنزهای تماسی شود.

جدیدترین قرص ضد بارداری که گفته میشود به نسبت دارای عوارض کمتری است، قرص یاسمین است که در مطلب «قرص یاسمین، طریقه مصرف و عوارض» می توانید با آن آشنا شوید.

خطرات قرص ضد بارداری

همه انواع این قرص ها خطر مشکلات قلبی عروقی مانند لخته شدن خون، ترومبوز ورید عمقی (DVT)، لخته شدن خون در ریه و سکته مغزی یا حمله قلبی را افزایش می‌دهند؛ لذا توصیه می‌شود افرادی که یکی از موارد زیر را دارند از مصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری خودداری کنند:

 • زنان باردار
 • افراد سیگاری بالای ۳۵ سال یا هر کسی که در سال گذشته سیگار کشید و بیش از ۳۵ سال دارد
 • افراد چاق
 • هر کسی که ترومبوز، سکته مغزی، یا مشکل قلب داشته باشد
 • فردی که قبل از سن ۴۵ سالگی لخته خون داشته باشد
 • افرادی که دارای میگرن شدید هستند، به ویژه با علائم هورمونی
 • هر کسی که سرطان سینه یا بیماری داشته باشد یا بیماری کبد یا کیسه صفرا باشد
 • هر فردی که حداقل ۲۰ ساله مبتلا به دیابت بوده و یا عوارض دیابت داشته باشد

در ضمن در صورتی که داروی خاصی مصرف می کنید حتما در مورد استفاده از قرص های ضد بارداری با پزشک متخصص مشورت کنید.

در صورت بروز هریک از موارد زیر فورا به پزشک مراجعه نمایید تا از خطرات احتمالی مصرف این قرص پیشگیری شود:

 • درد شکم یا معده
 • درد قفسه سینه، تنگی نفس یا هر دو
 • سردرد شدید
 • مشکلات چشم مانند تاری دید و یا از دست دادن بینایی
 • تورم یا درد در پاها و ران
 • قرمزی، تورم یا درد در ران

 

عوارض شایع قرص ضد بارداری

 

اثرات بلند مدت مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری

استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری ممکن است خطراتی برای سلامتی زنان داشته باشد که این مشکلات خود را در درازمدت نشان خواهند داد و بلافاصله ظهور نمی کنند. از جمله این مشکلات می توان به مشکلات قلبی عروقی و احتمال سرطان اشاره کرد.

 • مشکلات قلبی عروقی

قرص های ترکیبی می تواند کمی از عوارض جانبی قلبی عروقی مانند حمله قلبی، سکته مغزی و لخته های خون را افزایش دهند. با توجه به انواع مختلف قرص ضد بارداری که در بازار موجودند شما می توانید با یک پزشک متخصص مشورت کرده و با توجه به داروهایی که مصرف می کنید و شرایط بدنی و ارثی خود بهترین گزینه ممکن را انتخاب کنید.

به خصوص افرادی با فشار خون بالا یا سابقه خانوادگی لخته های خون، حمله قلبی یا سکته مغزی حتما باید در مورد روش پیشگیریشان با پزشک مشورت نمایند.

 • سرطان

میزان ترشح هورمون های زنانه – مانند استروژن – بر احتمال بروز سرطان در فرد تأثیرگذار است. این هورمون ها به طور طبیعی در بدن همه زنان و حتی مردان ترشح می شوند؛ اما خوردن قرص های هورمونی میزان آن را در بدن تغییر خواهد داد. احتمال بروز سرطان با تغییرات هورمون استروژن می تواند کمتر یا بیشتر شود. مثلا:

 1. احتمال بروز سرطان تخمدان و اندومتر در میان زنانی که از قرص استفاده می کنند کمتر می شود.
 2. افردی که از دوران جوانی شروع به مصرف قرص های ضد بارداری کرده اند ممکن است به نسبت افرادی که از این نوع قرص استفاده نکرده اند و یا کمتر استفاده کرده باشند، بیشتر به سرطان سینه دچار شوند. عامل دیگری که ممکن است این عارضه را تحت تاثیر خودش قرار دهد، سن زن در شروع بلوغ و یائسگی و سن او در اولین بارداری است.
 3. استفاده طولانی مدت از قرص با خطر سرطان گردن رحم مرتبط بوده و احتمال بروز آن با استفاده از قرص جلوگیری افزایش میابد. با این حال، اکثر انواع سرطان دهانه رحم ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است.
 4. ه عقیده برخی محققان و پزشکان پیشگیری از بارداری با استفاده از قرص با افزایش احتمال تومور خوش خیم کبدی مرتبط است اما به ندرت باعث به وجود آمدن سرطان می شود. برخی مطالعات حاکی از آن است که خطر ابتلا به سرطان کبد بعد از استفاده از قرص های ضد بارداری حداقل ۵ برابر بیشتر است، اما مطالعات دیگر نتایج مشابهی ندارند و در این زمینه در میان پزشکان و محققان اختلاف نظر وجود دارد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code