عوارض خوردن نمک

اثرات نمک بر بدن

نمک، مستقیما بر روی کلیه اثر می کند و علت آن هم کمک بیشتر به روند ذخیره سازی آب می باشد. این آب اضافی ذخیره شده، فشار خون شما را افزایش می دهد و باعث فشار روی کلیه ها، شریان ها، قلب و مغز می شود.

عوارض خوردن نمک

خوردن نمک بر روی ۴ قسمت حیاتی بدن تاثیر سوء می گذارد:

 •      کلیه ها
 •      شریان ها
 •      قلب
 •      مغز

کلیه ها

بدن شما با فیلتر کردن خون خود از طریق کلیه ها، مایع اضافی و زائد خود را از بین می برد. در کلیه ها هر مایع اضافی خارج می شود و به مثانه شما منتقل می شود و به عنوان ادرار خارج شود.
برای انجام این کار، کلیه های شما از اسمز برای خارج کردن آب اضافی از خون خود استفاده می کنند. این روند از تعادل ظریف سدیم و پتاسیم برای جلوگیری از آب درون یک دیواره سلولی از جریان خون به یک کانال جمع کننده ای که منجر به مثانه می شود، استفاده می کند.

نمک غذا مقدار سدیم را در جریان خونتان افزایش می دهد و تعادل را از بین می برد و باعث کاهش توانایی کلیه ها برای برداشتن آب می شود.
با گذشت زمان، این فشار اضافی می تواند به کلیه آسیب وارد کند و منجر به بیماری کلیوی می شود. به این نکته دقت داشته باشید که بیماری های کلیوی، باعث می شود که کلیه عمل فیلتر کردن را به خوبی انجام ندهد و سموم در بدن پخش شوند.
اگر بیماری کلیوی درمان نشود و فشار خون پایین نرود، آسیب می تواند منجر به نارسایی کلیه شود. این زمانی است که کلیه ها دیگر قادر به فیلتر کردن خون نیستند و بدن به آرامی با مواد زائد سمی خود مسموم می شود. این نکته را همواره در نظر داشته باشید که کاهش مصرف نمک خود موجب افزایش فشار خون شما می شود.

شریان ها

فشار خون اضافی ناشی از خوردن بیش از حد نمک باعث ایجاد فشار بیش از حد در داخل عروق می شود. برای مقابله با فشار اضافی، عضلات کوچک در دیواره های شرياني قوی تر و ضخيم تر می شوند. با این حال این تنها فضای داخل شریان ها را کوچکتر می کند و فشار خون شما را حتی بالاتر می برد. این چرخه افزایش فشار خون (که به آرامی در طی چند سال اتفاق می افتد) در نهایت منجر به انقباض شریان ها و باریک شدن بیش از حد آن ها است که منجر به نابودی کامل آن می شود.
هنگامی که این اتفاق می افتد، ارگان های بدن که خون از شریان ها دریافت می کنند، اکسیژن و مواد مغزی موردنیازشان کاهش پیدا می کند که ممکن است باعث آسیب اندام ها و با دید بدتری منجر ب مرگ شود.

عوارض خوردن نمک

قلب

فشار خون بالا ناشی از خوردن بیش از حد نمک ممکن است به شریان های منتهی به قلب نیز آسیب برساند. در پی آسیب رساندن به شریان های منتهی به قلب، میزان خونی که در قلب ذخیره می شود کاهش می یابد که در نهایت، بیمار مبتلا به آنژیت می شود.
با این شرایط به وجود آمده، سلول های قلب قادر نخواهند بود که اکسیژن و مواد مغذی مورد نیازشان را تامین کنند، با این حال کاهش فشار خون ممکن است به کاهش برخی از مشکلات کمک کند و خطر آسیب بیشتر را کاهش دهد.

اگر به مصرف زیاد نمک ادامه دهید، عوارض افزایش فشار خون به قدری ممکن است حاد و شدید باشد که شریان ها به طور کامل مسدود شود و نتوان راه درمان مفیدی برای آن پیشنهاد داد. اگر شریان بسته شود و اکسیژن به سلول های قلب نرسد، یک حمله قلبی برای فرد رخ می دهد. به طور کلی بهترین راه برای جلوگیری از سکته قلبی، باز کردن شریان های منتهی به قلب که درنتیجه آن کاهش مصرف نمک را می طلبد، می باشد.

مغز

مشابه اتفاقی که برای قلب اتفاق می افتد، در نتیجه مصرف زیاد نمک، برای مغز نیز اتفاق می افتد. فشار خون بالا ناشی از خوردن بیش از حد نمک ممکن است به مسدود شریان های مغز نیز منجر شود. در ابتدا ممکن است میزان خون در مغز کاهش بیابد که در پی این کاهش، فرد ممکن است زوال عقل بگیرد.
اگر این روند ادامه یابد، بخشی از مغز که اکسیژن و مواد مغذی کافی به آن نرسد، سکته مغزی خواهد کرد لذا برای جلوگیری از این بیماری؛ نمک کمتری مصرف کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
 1. علي مزيناني می گوید

  با تشكر از مطالب خوبتان

 2. محمدرضا می گوید

  باعرض سلام
  ماده موثره در نمک که موجب فشار خون میشه سدیم هست دیگه درسته ؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code