فوائد و خواص مس در بدن

فوائد و خواص مس در بدن

مس از عناصر مفید و مهم در و برای سلامتی و رشد مناسب بدن بسیار مفید است. همچنین این ماده معدنی دارای خواص فوق العاده ای برای سلامت چشم و مو در انسان است. از دیگر خاصیت های مس در بدن می توان به التیام سریع زخم ها، بهبود عملکرد تیروئید، تنظیم ضربان قلب، افزایش مقدار گلبول های خون و… می توان اشاره کرد. از نکات مهم در رابطه با این عنصر مفید باید به این مسئله اشاره کرد که این ماده به خودی خود در بدن انسان تولید نمی شود و باید از منابع خارجی وارد بدن شود که ظروف مسی را می توان یکی از بهترین ابزار تولید عنصر مس مورد نیاز بدن نامید.

ایرانیان از هزاران سال پیش توانسته بودند فلز مس را استخراج و با آن ابزار آلاتی را بسازند. یکی از مهمترین ساخته های مسی دست بشر در دوران کهن ظروف پخت و پز ساخته شده از مس بود که امروزه کمتر در آشپز خانه های ما ایرانیان دیده می شود. این ظروف از بهترین و غنی ترین منابع تولید مس در وعده های غذایی انسان ها می باشد.
البته این ماده در منابع غذایی همچون غذاهای دریایی، گوشت و جگر، آجیل ها و حبوبات و در برخی غلات و نیز و جود دارد و می تواند منبع کافی و مناسبی برای تامین این عنصر فوق العاده برای بدن بشود.

‍مفید برای کلسترول خون

تحقیقات در رابطه با وجود مس در بدن نشان داده که این ماده برای کاهش کلسترول بد در بدن و افزایش کلسترول مفید خون مناسب است.

تاثیر مس بر عملکرد تیروئید

مس می تواند تنظیم ترشحات تیروئیدی را برعهده بگیرد. ضمن اینکه زیاد بودن سطح مس در خون باعث عملکرد نامناسب تیروئید و کم کاری یا پرکاری تیروئید می شود و از این حیث باید مراقب مصرف منابع مس بود.

کمک مس به جذب آهن

مس می تواند به جذب آهن از طریق دستگاه گوارش و انتقال آن به کبد و خون کمک کند و از این طریق کم خونی به دلیل فقر آن را کاهش دهد.

تاثیر مس در سوخت و ساز بدن

مس می تواند در تولید آدنوزین تری فسفات که از ماده ای موثر در سوخت انرژی در بدن است کمک کند و تاثیر خوبی در سرحال بودن و سوخت و ساز مناسب ما دارد.

رنگ پوست،  چشم و مو

مس در نگهداری و تولید ملانین (رنگ طبیعی تیره بدن) کمک بسیاری می کند. ملانین در رنگدانه های پوست و مو وچشم دیده می شود و اگر می خواهید دیرتر رنگ موهایتان خاکستری و به مرور سفید شود باید منبع مناسبی از مس را در بدن داشته باشید.

پیشگیری و درمان آرتروز

مس میتواند ماده موثری در درمان و پیشگیری از آرتروز باشد و به عنوان یک داروی خانگی جهت در مان آرتروز استفاده شود. با نوشیدن مقداری آب که قبلا در ظرف مسی نگهداری نموده اید میتوانید سوخت و ساز و متابولیسم بدنتان را تنظیم کنید و روز پر انرژی داشته باشید.

و در پایان کمبود این ماده مفید در بدن باعث کاهش استحکام استخوان، کمبود گلبول های سفید، مقاومت سیستم ایمنی بدن در برابر عفونت ها، کم خونی، افزایش کلسترول بد در خون، اختلالات تیروئیدی و بسیاری دیگر از بیماری ها شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code