علت درد رحم چیست؟

درد در ناحبه رحم در خانم ها دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. این درد در دوران بلوغ و یائسگی و مسائل مربوط با عادت ماهیانه می تواند اتفاق بیفتد؛ اما در صورتی که این درد در خارج از این دوران پیش بیاید و یا به مدت طولانی طول بکشد، باید توسط پزشک متخصص مورد بررسی قرار گیرد.

اگر درد رحم بیش از پنج یا شش ماه به طول انجامد و یا اینکه زندگی شخص را دچار اختلال کند باید توسط پزشک مورد معاینه دقیق قرار گیرد و در صورت نیاز توسط پاپ اسمیر و یا سونوگرافی نمونه برداری و مورد آزمایش قرار گیرد.

درد رحم نشانه چیست؟

درد رحم در هر حال نشانه وجود عارضه ای در رحم است، از آنجا که رحم در پایین ترین قسمت شکم قرار دارد؛ بنابراین در دردهای زیر شکمی باید به وجود یک بیماری رحمی مشکوک شده و به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

از علائمی که همراه با درد زیر شکم رخ می دهند می توان به نوع بیماری پی برد؛ مثلا درد زیر شکم می تواند همراه با سوزش، خارش، قرمزی یا درد حین مقاربت باشد که هریک از این ها می تواند پزشک را به سمت وجود بیماری خاصی راهنمایی کند. از جمله بیماری های رحمی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

عفونت های رحمی

از مهم ترین دلایل درد رحم وجود بیماری های عفونی و التهابات رحم است.

عفونت های مکرر یا درمان نشده در خانم ها گاهی به لوله های رحمی در قسمت فوقانی رحم می رسد و ایجاد درد می کند و این درد در دوران قاعدگی بیشتر می شود. از سایر علائم عفونت واژن می توان به قرمزی و یا بوی واژن اشاره کرد.

برای درمان این بیماری -بنابر تشخیص پزشک- از آنتی بیوتیک هایی مانند مترونیدازول یا برخی پروبیوتیک ها مانند لاکتوفم استفاده می شود؛ اما در صورت ایجاد تب باید بیمار بستری شود.

بخوانید:

درمان عفونت رحم

سرویسیت (التهاب دهانه رحم)

به التهاب سرویکس (دهانه رحم) سرویسیت می‌گویند، در این بیماری زخم های سطحی و قرمز رنگی در دهانه رحم ایجاد می شود.

دلیل آن بیشتر عفونت های واژن است و گاهاً همراه با درد در ناحیه شکم و انتهای کمر همراه است. برای درمان سرویسیت حتما باید نمونه پاپ اسمیر بگیرید. چنانچه این بیماری درمان نشود ممکن است عفونت در سراسر شکم پخش شود و زندگی بیمار را به خطر اندازد.

پاپ اسمیر روشی برای تشخیص و شناسایی باکتری ها و سلول های بدخیم دهانه رحم است.

پرولاس (افتادگی رحم)

پرولاس همان افتادگی رحم بوده و در بین زنان شایع است. این مشکل در زنانی که تعداد زایمان طبیعی زیادتری داشته اند بیشتر است. البته با بعضی حرکات و ورزش های بعد از زایمان به نام کگل می توان از بروز این مشکل پیشگیری کرد.

در واقع رحم توسط لیگمان ها در جای اصلی خود حفظ می شود؛ اما چنانچه به هر دلیلی جابه‌جا شده و به سمت پایین بیفتد افتادگی رحم رخ می دهد. در این صورت بیماران در ناحیه پائین شکم و لگن خود احساس درد و سنگینی می کنند که در موارد شدید به عمل جراحی نیاز است.

درد رحم

کیست تخمدان

ممکن است کیست یا توده های تخمدانی بعد یا قبل از بلوغ و یا حتی در دوران باروری پدیدار شوند.

این توده ها می توانند خوش خیم و یا بدخیم باشند و در هر دو حالت احتمال بروز درد وجود دارد.

تشخیص کیست تخمدان با سونوگرافی براحتی امکان پذیر است و درمان آن با قرص های ضدبارداری انجام می شود؛ اما در نوع بدخیم نیاز به عمل جراحی است.

یکی از بیماری هایی که در اثر وجود کیست های زیاد و به نسبت بزرگ به وجود می آید بیماری تخمدان پلی کیستیک است.

عفونت سیستم ادراری

عفونت ادراری در دستگاه ادراری می تواند باعث سوزش، درد و فشار در ناحیه لگن شود. گاهی ممکن است به دلیل نزدیک بودن دستگاه ادراری با رحم، عفونت ادراری با عفونت رحم اشتباه گرفته شود.

یکی از داروهایی که می تواند برای درمان عفونت ادراری مؤثر واقع شود، قرص مترونیدازول است. البته مصرف بدون تجویز پزشک به هیچ عنوان توصیه نمی شود؛ چراکه عوارض مترونیدازول می تواند شدید باشد و شما را با بیماری های بیشتری درگیر کند.

درمان های خانگی برای درد واژن

همان طور که مشاهده کردید، درد واژن ممکن است خبر از بیماری های مهمی بدهد؛ لذا نادیده گرفتن آن قطعا به ضرر شماست. با این حال می توانید تا زمانی که به پزشک مراجعه می کنید از طریق یکسری روش های خانگی درد آن را تسکین دهید.

مثلا می توانید یک حوله گرم روی رحمتان بگذارید؛

یا در مواردی که سوزش ادراری دارید، بعد از دستشویی، آب ولرم تمیز بر روی خود بگیرید؛

هم چنین در مواردی که درد بعد از مقاربت به وجود آمده است می توانید قبل از آن از لوبریکانت یا نرم کننده های مخصوص استفاده کنید؛

برای بهبود خارش نیز مصرف آنتی هیستامین می تواند کمک کننده باشد.

چنانچه درد رحم از عفونت مزمن مجاری ادراری ناشی می شود، استفاده از مکمل های کلسیم سیترات می تواند نشانه های عفونت ادراری را کاهش دهد و درد واژن تسکین پیدا کند. به علاوه پرهیز از مصرف غذاهایی که اگزالات بالایی دارند [مانند پیاز، بامیه، سبوس، جو دوسر، بادام، بادام زمینی، پسته، تخمه آفتابگردان، لیمو، انگور یاقوتی، نارنگی، توت، ریواس، چای، کاکائو، فلفل سیاه، دارچین،سودا و موارد مشابه] نیز مفید خواهد بود.

آیا شما نیز به درد واژن مبتلا بوده اید؟ تشخیص پزشک خود و داروهایی که تجویز کرده است را برایمان در بخش نظرات بنویسید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code