درد آپاندیس چگونه رخ می دهد؟

درد آپاندیس و دلایل آپاندیسیت

آپاندیس چیست و کجاست؟
آپاندیس لوله ای است از جنس بافت بدن که در امتداد بخشی از روده بزرگ قرار دارد. اندازه آپاندیس در حدود ۳.۵ اینچ است. نقش آپاندیس در بدن به طور دقیق مشخص نیست اما گفته می شود که در حفظ ایمنی شکم نقش به سزایی دارد.

آماس آپاندیس
گاهی اوقات پیش می آید که، آپاندیس دچار التهاپ می شود که به آن آماس آپاندیس می گویند. آماس آپاندیس وضعیت اورژانسی است که نیازمند جراحی می باشد. در این مشکل، آپاندیس دچار التهاب و ترکیدگی یا پارگی می شود که باعث می شود مواد عفونی وارد حفره شکمی شود. وارد شدن این مواد عفونی به بدن بسیار خطرناک و نگران کننده خواهد بود که در برخی موارد با آنتی بیوتیک های قوی کنترل می شود.

آپاندیس
آپاندیسیت چیست؟
همانطور که گفته شد، آپاندیس زائیده کوچکی است انگشتی شکل که به انتهای روده و در پایین سمت راست شکم قرار دارد. زمانی که آپاندیس ملتهب شود و درون آن پر از چرک شده باشد را آپاندیسیت می گویند. در این مواقع درد ناشی از آپاندیسیت در سمت راست شکم و اطراف ناف شروع می شود. این درد در هر سنی ممکن است رخ بدهد اما بیشترین سنین ابتلا به آپاندیسیت ۱۰ الی ۳۰ سالگی است. درد ناشی از آپاندیسیت بسیار شدید و طولانی است و تنها راه حل معمول و استاندارد برای خلاصی از این درد برداشتن آپاندیس و خارج کردن آن از شکم است.

علت آپاندیسیت
دلیل بروز آپاندیسیت بسته شدن آپاندیس است که ممکن است به وسیله مدفوع موجود در آن ناحیه از روده و یا یک جسم خارجی دیگر و یا حتی سرطان اتفاق بیافتد. البته دلایل دیگری همچون افزایش مواد چرکی در آپاندیس می تواند باعث آپاندیسیت شود.

آپاندیس
علائم و نشانه های اولیه آپاندیس
معمولا از اولین نشانه های آپاندیس دل درد در ناحیه اطراف ناف و قسمت فوقانی شکم است که با حرکت کردن شدیدتر می‌شود. از دیگر علائم اولیه آپاندیس می توان به:

 • اسهال
  تب شدید
  کم شدن اشتها
  استفراغ همراه با شکم درد
  درد خفیف و تیز در شکم
  به سختی ادرار کردن

آپاندیس در کودکان
از آنجایی که کودکان نمی توانند محل دقیق درد را تشریح کنند بهتر است در صورت بروز درد و دل پیچه های شدید به بیمارستان و مراکز درمانی مراجعه کنید. پارگی آپاندیس در کودکان می تواند در موارد نادری منجر به مرگ شود.
آپاندیس
پیشگیری از آپاندیس
تا به امروز راه حل جدی برای جلوگیری از ابتلا به آپاندیسیت پیدا نشده است اما تحقیقات نشان داده که با مصرف سبزیجات و میوه های تازه ابتلا به این مشکل کاهش می یابد. گفته می شود مصرف غذاهایی با فیبر بالا می تواند به کاهش ابتلا به آپاندیسیت کمک کند. فیبر از یبوست و انباشته شدن مدفوع جلوگیری می کند. انباشت مدفوع و تجمع آن در ورودی آپاندیس از مهمترین دلایل آپاندیسیت می باشد. از جمله غذاهایی که فیبر بالایی دارند نخود سبز، گلابی، سیب، تمشک، عدس، بروکلی، دانه های سبوس دار، جو و بلغور جو و… نام برد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code