روانشناسی و رفتار شناسی از روی حالات چهره و بدن

درک زبان بدن و حالات چهره

زبان بدن به سیگنال های غیر کلامی اشاره دارد که ما برای برقراری ارتباط استفاده می کنیم. به گفته کارشناسان، این سیگنال های غیروابسته بخش بزرگی از ارتباطات روزانه را تشکیل می دهند. از عبارات چهره ما به جنبش های بدن ما، چیزهایی که ما نمی گوئیم، هنوز می تواند حجم اطلاعات را انتقال دهد.

پیشنهاد شده است که زبان بدن ممکن است بین ۵۰ تا ۷۰ درصد کل ارتباطات را تشکیل دهد. درک زبان بدن مهم است، اما لازم است توجه به نشانه های دیگر مانند زمینه نیز توجه شود. در بسیاری از موارد، شما باید به سیگنال ها به عنوان یک گروه نگاه کنید نه تمرکز بر یک عمل واحد.

روانشناسی و رفتار شناسی از روی حالات چهره و بدن

در اینجا به دنبال چه چیزی هستید وقتی میخواهید زبان بدن را تفسیر کنید.

برای لحظه ای فکر کنید که چقدر یک فرد قادر است با یک عبارت چهره ارتباط برقرار کند. لبخند می تواند تصدیق یا شادی را نشان دهد حتی می تواند مخالفت یا ناامیدی را نشان دهد. در برخی موارد، صورتهای ما ممکن است احساسات واقعی ما را در مورد یک وضعیت خاص نشان دهد

فقط چند نمونه از احساسات که می تواند از طریق عبارات صورت بیان شود عبارتند از:

  • شادی
  • غمگینی
  • خشم
  • تعجب
  • نفرت
  • ترس
  • گیجی
  • هیجان
  • میل
  • تحقیر

چشم ها اغلب به عنوان “پنجره روح” نامیده می شوند، زیرا آنها قادر به نشان دادن آنچه که فرد احساس می کند یا فکر می کند، هستند. همانطور که درحال مکالمه با فردی هستید، توجه به حرکات چشم، بخش مهمی از روند ارتباطات است. برخی از موارد رایج که ممکن است متوجه شوید این است که آیا فرد تماس مستقیم با چشم شما دارد یا چشم خود را بر می گرداند.

روانشناسی و رفتار شناسی از روی حالات چهره و بدن

هنگام ارزیابی زبان بدن، به سیگنال های چشم توجه کنید:

چشم

هنگامی که یک فرد به طور مستقیم به چشم شما در حالی که مشغول گفتگو هستید نگاه می کند، نشان می دهد که به صحبت شما علاقه مند است. با این حال، تماس طولانی مدت چشم می تواند تهدید کننده باشد. از سوی دیگر، برگرداندن چشم و اغلب نگاه کردن ممتدد می توان نشانگر این باشد که شخص پریشان، ناراحت و یا سعی در پنهان کردن احساسات واقعی خود را دارد.

روانشناسی و رفتار شناسی از روی حالات چهره و بدن

پلک زدن

پلک زدن طبیعی است، اما باید توجه داشته باشید که آیا فرد بیش از حد یا خیلی کم پلک می زند. اغلب مردم هنگامی که احساس ناراحتی می کنند، اغلب سریع تر پلک می زنند. پلک زدن ممکن است نشان دهد که یک فرد عمدا سعی در کنترل حرکات چشم خود دارد. به عنوان مثال، یک بازیکن پوکر ممکن است به طور مکرر پلک بزند به دلیل آن است که عمدا سعی می کند ظاهر بی عاطفه نشان دهد.

روانشناسی و رفتار شناسی از روی حالات چهره و بدن

اندازه مردمک

اندازه مردمک می تواند یک سیگنال ارتباطی بسیار غیرمعمول باشد. گاهی اوقات احساسات می توانند تغییرات کوچکی در اندازه مردمک ایجاد کنند. چشم ها برای توصیف نگاه فردی می باشند.

روانشناسی و رفتار شناسی از روی حالات چهره و بدن

دهان

بیانات و حرکات دهان نیز می تواند در خواندن زبان بدن ضروری باشد. به عنوان مثال، جویدن لب پایین ممکن است نشان دهنده این باشد که فرد نگرانی، ترس یا ناامیدی را تجربه می کند.

اگر فرد خمیازه یا سرفه کند، ممکن است تلاش برای مخفی کردن نشانه ای از عدم تایید باشد. لبخند زدن شاید یکی از بزرگترین سیگنال های زبان بدن باشد، اما لبخند نیز می تواند به روش های مختلف تفسیر شود. لبخند ممکن است واقعی، یا برای ابراز شادی کاذب، طعنه زدن، و یا حتی بدبینی باشد.

روانشناسی و رفتار شناسی از روی حالات چهره و بدن

هنگام ارزیابی زبان بدن، به سیگنال دهان و لب زیر توجه کنید:

لب های محکم

محکم کردن لب ها ممکن است نشان دهنده ناراحتی، عدم تایید یا بی اعتمادی باشد.

گزیدن لب

گاهی اوقات افراد هنگام نگرانی، اضطراب، و یا تأکید لب های خود را گاز می گیرند.

 پوشش دهان

هنگامی که مردم می خواهند یک واکنش احساسی را پنهان کنند، ممکن است دهان خود را پوشش دهند تا از لبخند یا عصبانیت جلوگیری کنند.

چرخش به بالا یا پایین

تغییرات جزئی در دهان همچنین می تواند شاخص های ظریف از احساسات فرد باشد. هنگامی که دهان کمی تغییر می کند این بدان معنا است که فرد احساس خوشحالی یا خوش بینی می کند. از سوی دیگر، یک دهان اندکی به سمت پایین می تواند نشانه ای از غم و اندوه، عدم تایید باشد.

حرکات می توانند سیگنال های زبان مستقیم و واضح زبان بدن باشند. تکان دادن، اشاره دادن و استفاده از انگشتان برای نشان دادن مقادیر عددی، بسیار شایع است. با این حال، برخی حرکات ممکن است فرهنگی باشند، به این ترتیب دادن انگشت شست نشان دان در یک کشور به معنی صلح و در کشور دیگر می تواند متفاوت باشد.

 حرکات رایج و معانی احتمالی آنها هستند:

مشت کردن

می تواند در بعضی موقعیت ها خشم و یا در دیگران همبستگی نشان دهد.

انگشت شست و شست پایین

اغلب به عنوان حرکات تایید و عدم تایید استفاده می شود.

شکل دایره ای

ژست «خوب» که با لمس کردن انگشت شست و انگشت اشاره در یک دایره و ایجاد سه انگشت دیگر می تواند به معنای «خوب» یا «درست» باشد. در برخی از کشورهای آمریکای جنوبی، این نماد در واقع یک ژست عامیانه است.

روانشناسی و رفتار شناسی از روی حالات چهره و بدن

علامت V

علامت V به معنی صلح یا پیروزی در برخی کشورها است. در انگلستان و استرالیا، نماد توهین آمیز است.

بازوها و ساق پاها نیز می تواند در انتقال اطلاعات غیر کلامی مفید باشد.

هنگام ارزیابی زبان بدن، به برخی از سیگنال های زیر توجه کنید که ممکن است دست و پاها را تحریک کند:

ایستادن با دست هایی که بر روی کمر قرار گرفته اند، می تواند نشانه ای از این باشد که فرد پرخاشگر است.

کشیدن دستها پشت هم ممکن است نشان دهنده آن باشد که فرد احساس خستگی، اضطراب، یا حتی خشمگین است.

سریعا ضربه زدن به انگشتان دست می تواند نشان دهنده این باشد که  شخص بی حوصله، بی صبر یا نا امید است.

برای مثال، نشستن مستقیم ممکن است نشان دهد که یک فرد متمرکز است و با توجه به آنچه در حال وقوع است متمرکز می شود. از سوی دیگر، نشستن بدن به جلو ، می تواند به این معنی است که فرد خسته و یا بی تفاوت است.

روانشناسی و رفتار شناسی از روی حالات چهره و بدن

حرکات بدن و میزان فاصله

فاصله شخصی – ۶ تا ۱۸ اینچ: این سطح از فاصله فیزیکی اغلب نشان دهنده یک رابطه نزدیک تر و یا راحتی بیشتر بین افراد است. معمولا در تماس های صمیمانه مانند آغوش گرفتن اتفاق می افتد.

فاصله شخصی ۱.۵ تا ۴ فوت: فاصله فیزیکی در این سطح معمولا بین افرادی که از اعضای خانواده یا دوستان نزدیک هستند رخ می دهد.

فاصله اجتماعي ۴ تا ۱۲ پا: اين سطح فيزيكي دور با اغلب افرادي كه آشنايي دارند استفاده مي شود. با کسی که شما نسبتا خوب می شناسید، مانند یک همکار که چند بار در هفته می بینید، ممکن است احساس راحتی بیشتری در فاصله ای نزدیک تر داشته باشید. د

فاصله عمومی از ۱۲ تا ۲۵ فوت: فاصله فیزیکی در این سطح اغلب در شرایط عمومی صحبت می شود. صحبت کردن در مقابل یک کلاس پر از دانشجویان و یا ارائه یک سخنرانی در محل کار، نمونه خوبی از چنین شرایطی است.

همچنین مهم است که توجه داشته باشیم که سطح فاصله شخصی که افراد نیاز به راحتی دارند می توانند از فرهنگ به فرهنگ متفاوت باشند. یکی از نمونه های ذکر شده، تفاوت بین مردم از فرهنگ های لاتین و کسانی از آمریکای شمالی است. افرادی که از کشورهای لاتین هستند، احساس راحتی بیشتری نسبت به یکدیگر برقرار می کنند، در حالی که آنها در تعامل هستند، در حالیکه کسانی که از آمریکای شمالی نیاز به فاصله بیشتری دارند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code