انواع حملات پانیک و یا اختلال هراس و علائم آن

انواع حملات هراس و  علائم آن

حملات هراس توسط حس های متفاوت از جمله حس ترس، نگرانی و علائم فیزیکی ناراحت کننده مشخص می شود. حملات هراس به دو نوع طبقه بندی می شوند حملاتی که افراد منتظر آن هستند و حملاتی که به صورت غیر منتظره رخ می دهد.

اختلال هراس

ترس و نگرانی دو ویژگی اصلی اختلال هراس هستند. حتی با دانستن  خطر واقعی، افراد در اختلال دچار واکنش های فیزیکی نظیر تهوع و نفس کشیدن به سختی می شوند. این افراد بعد از حمله اول دچار نگرانی ناشی از حملات بعدی می شوند.

با توجه به معیارهای تشخیصی ذکر شده در DSM-5 حملات هراس به عنوان یک حس ناگهانی از ترس و اضطراب همراه با چهار یا چند مورد از علائم ذهنی، عاطفی و فیزیکی ذیل تجربه می شود:

 • تپش قلب و یا ضربان قلب شدید
 • عرق کردن بیش از حد
 • لرزش
 • احساس خستگی
 • احساس خفگی
 • درد قفسه سینه یا ناراحتی
 • حالت تهوع و یا درد شکم
 • احساس سرگیجه، ناپایداری یا ضعف
 • لرز یا گرگرفتگی
 • غربالگری و یا شخصی سازی
 • ترس از دست دادن کنترل
 • ترس از مرگ
 • احساس سوزش یا احساس سوزن شدن (پارستزی)

انواع حملات پانیک و یا اختلال هراس و علائم آن

علائم عاطفی اضطراب و حملات هراس

رنج کشیدن از حملات مکرر وحشتناک قطعا بر سلامت عاطفی فرد تاثیر می گذارد. علاوه بر ترس و اضطراب غیر قابل توضیح، نشانه های عاطفی عادی اضطراب و حملات هراس عبارتند از:

 • ناتوانی در تمرکز
 • عدم استراحت
 • انتظار خطر
 • متمایز بودن
 • رفتار آزار دهنده
 • احساس تنش

انواع حملات پانیک و یا اختلال هراس و علائم آن

علائم حملات هراس معمولا به سرعت در طی چند دقیقه افزایش مییابد. هنگامی که یک حمله شدید فروکش می کند، علائم می توانند بازهم در فرد باقی بمانند.

انواع حملات هراس

حملات هراس نه تنها ممکن است در شدت و مدت زمان متفاوت باشد، بلکه می توانند بر اساس آنچه که باعث حمله می شود، متفاوت باشند. DSM-5 دو نوع جداگانه و متمایز از حملات هراس را معرفی می کند:

حملات هراسی که فرد منتظر آن است: این حملات پیش بینی می شود زمانی که یک فرد به نشانه های مشخصی واکنش نشان می دهد. به عنوان مثال، کسی که از فضاهای محصور شده (claustrophobia) ترس دارد، باید انتظار این را داشته باشد که هنگام حمل با آسانسور یا دیگر مناطق تنگ، حملات هراس داشته باشد. فردی که ترس از پرواز (هوافبایی) را دارد، ممکن است به طور پیش بینی شده، هنگام استفاده از هواپیما، در زمان برخاستن یا در برخی موارد در طول پرواز، یک حمله تهاجمی داشته باشد.

حملات هراس غیر منتظره: این حملات هراس ناگهان بدون هیچ علتی یا نشانه آشکاری رخ می دهد. هنگامی که یک حمله هراس غیرمنتظره اتفاق می افتد، قبل از اینکه علائم ایجاد شود، فرد میتواند کاملا در حالت آرامی قرار داشته باشد. این نوع حمله هراس با نشانه های داخلی آگاهانه مانند افکار ترسناک، احساس هراس شدید و اضطراب یا احساسات جسمانی ناخوشایند همراه نیست. حملات غیرمنتظره نیز با نشانه های خارجی مانند ترس های خاص یا در معرض یک رویداد یا وضعیت ترسناک رخ می دهد.

حملات هراس و تشخیص

حملات هراس اغلب با تشخیص همراه است، اما می تواند با سایر اختلالات روانی روبرو شود. حملات هراس اغلب با اختلالات خلقی و اضطرابی مانند اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)، اختلال اضطراب اجتماعی (SAD)، ترس های خاص، اختلال وسواسی،اجباری (OCD)، اختلال اضطراب عمومی (GAD)، اختلالات دو قطبی و و اختلال افسردگی همراه است. این حملات همچنین ممکن است در ارتباط با انواع اختلالات روانشناختی، از جمله اختلالات شخصیت، اختلالات خوردن و اختلالات مرتبط با مواد غذایی رخ دهد.

اختلال اضطراب عمومی (GAD)

هنگامی که از چیزهای بد ناراحت می شوید، ممکن است اختلال اضطراب عمومی یا GAD را داشته باشید. در چنین شرایطی، شما ممکن است به راحتی هر زمان بدون هیچ توجیهی نگران باشید. این اضطراب ها غیر طبیعی است و مانع انجام فعالیت های روزانه شما می شود.

انواع حملات پانیک و یا اختلال هراس و علائم آن

اختلال وسواسی-اجباری (OCD)

مثال دیگری از اختلال هراس اختلال وسواسی، اجباری است. ویژگی های این اختلال شامل رفتارهای ناخواسته و افکاری است که کنترل می شود. به عنوان مثال نگران هستید که قبل از خروج از خانه اجاق را خاموش کرده اید یا خیر. شما همچنین ممکن است مجبور باشید بیش از حد یک کار را تکرار کنید مانند یک شستشوی ساده دست.

انواع حملات پانیک و یا اختلال هراس و علائم آن

اختلال استرس پس از ضربه  (PTSD)

حوادث و تجربیات تلخ نظیر تصادف و یا جنگ ممکن است سبب شود افراد احساس ناراحتی، ترسیدن و جدا شدن از دیگران را داشته باشند. با اختلال استرس پس از ضربه PTSD، چنین اثرات منفی برای مدت طولانی ادامه دارد و منجر به ناتوانی در زندگی عادی می شود.

انواع حملات پانیک و یا اختلال هراس و علائم آن

اگر شما در معرض حملات هراس هستید، پزشک شما می تواند تعیین کند که علائم هراس شما نشانه ای از اختلال هراس یا شرایط دیگر است. پزشک شما می تواند به شما یک تشخیص دقیق و یک برنامه درمان مناسب ارائه دهد. هر چه زودتراقدام به درمان خود کنید، زودتر می توانید حملات هراس خود را مدیریت کنید.

اختلال هراس معمولا در اواخر نوجوانی و یا گاهی اوقات ممکن است در دوران کودکی شروع شود. تحقیقات پیوندهای خانوادگی قوی نشان داده است که اگر یک عضو خانواده بیولوژیکی با اختلال هراس باشند امکان ایجاد این بیماری در افراد دیگر نیز درخانواده وجود دارد. اختلال هراس تقریبا در زنان  دو برابربیشتر نسبت به مردان است. علل اختلال هراس در حال حاضر شناخته شده نیست. نظریه های مختلف تاثیرات زیست محیطی، بیولوژیکی و روانی را برای ایجاد شدن این حملات مورد بررسی قرار می دهد. اکثر متخصصان بر این باورند که اختلال هراس نتیجه این عوامل است.

فرد مبتلا به اختلال هراس ممکن است به علت حملات هراس از محدودیت های زیادی برخوردار باشد. به عنوان مثال، آنها ممکن است مقدار قابل توجهی از زمان خود را نگران این باشند در محیطی قرار نگیرند که دچار حملات شوند. خواهد کرد علاوه بر این، بسیاری از افراد مبتلا به اختلال هراس از تنهایی و انزوا برخوردارند.

انواع حملات پانیک و یا اختلال هراس و علائم آن

درمان اختلال هراس، گزینه های درمان متعددی برای کمک به افرادی که علائم خود را مدیریت می کنند وجود دارد. رایج ترین گزینه ها عبارتند از داروهای تجویزی و یا روان درمانی. اکثر افراد مبتلا به اختلال هراس هر دو گزینه را همراه با تکنیک های پزشکی انجام می دهند.

داروهای اختلال هراس مانند داروهای ضد افسردگی و بنزودیازپین ها می توانند شدت حملات هراس و سایر علائم اضطراب را کاهش دهند.صرف نظر از گزینه هایی که انتخاب می کنید، مهم است که برای وحشت و اضطراب کمک کنید. هرچه زودتر تشخیص داده شود و درمان شروع شود، فرد سریعتر می تواند انتظار داشته باشد که با علائم کنار بیاید و زندگی را با اختلال هراس مدیریت کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code