علت تیر کشیدن قلب و قفسه سینه

در ابتدا باید بدانیم که هر دردی که در قلب اتفاق بیفتد، نشانه حمله قلبی نیست اما بهتر است که به این درد ها توجه داشته باشیم تا در صورت بروز مشکل در عملکرد قلب، بتوانیم به موقع اقدام لازم را برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی انجام دهیم. علت تیر کشیدن قلب و قفسه سینه به شرایط مختلفی بستگی دارد که به آنها خواهیم پرداخت.

علت درد در ناحیه قفسه سینه و قلب

هر چند وقت یکبار برای همه ما پیش می آید که قلبمان ناگهانی تیر می کشد و دچار درد عمیقی می شود. این درد معمولا یکی دو ثانیه بیشتر طول نمی کشد اما شدت و عمق آن می تواند آزار دهنده باشد. در اینگونه موارد جای نگرانی نیست اما اگر این درد پر تکرار باشد و زود به زود به سراغتان بیاید لازم است به متخصص مراجعه کنید.

اگر این درد با تنگی نفس یا سرگیجه و حالت تهوع و عرق سرد همراه باشد احتمالا فرد به التهاب پرده قلب دچار شده است که در اینصورت باید تحت معاینه و مراقبت پزشکی قرار بگیرد. اما در حملات قلبی درد و سوزش طولانی تر بوده و ممکن است تا چند دقیقه طول بکشد ضمن اینکه فرد در سینه خود احساس فشار و سنگینی بسیاری می کند.

علت درد در قفسه سینه
آنژین صدری

همانگونه که ذکر شد علت تیر کشیدن قلب و قفسه سینه ممکن است به شرایط محیطی و بدنی نیز مرتبط باشد. مثلا در حال فعالیت روزانه و یا پیاده روی باشید و ناگهان قلب شما تیر بکشد. اگر این تیر کشیدن و درد بیشتر از ۳ یا ۴ دقیقه طول کشید، احتمالا به بیماری که پزشکان آن را آنژین صدری می نامند مبتلا شده اید. آنژین صدری یک حمله قلبی نیست اما در صورت داشتن این علائم باید به پزشک مراجعه کنید. این درد از زیر قفسه سینه شروع می شود و به سمت بالا و همچنین بازوها و پشت گردن و چانه کشیده می شود.

آنژین معمولا در هنگام فعالیت های بدنی و بالا رفتن ضربان قلب اتفاق می افتد و یکی از دلایل بروز آن کمبود اکسیژن در خون است. در زمان هایی که فعالیت بدن بالا رفته و گردش خون نیز بیشتر می شود قلب به اکسیژن بیشتری نیاز دارد و در صورت کمبود اکسیژن در خون ممکن است به آنژین مبتلا شویم. آنژین را می توان به منزله هشدار در رابطه با باریک شدن و یا لخته شدن خون در رگ ها که ممکن است موجب قطع شدن جریان خون شود و در نتیجه سکته قلبی شود، دانست.

علت درد در قفسه سینه
درد قفسه سینه

پاره شدن سرخرگها به دلایل مختلف و گرفتگی دریچه قلب یکی از دلایل شایع درد قفسه سینه می باشد. همه دردهای قفسه سینه به قلب مربوط نمی شوند و دلایل همچون اضطراب و فشارهای روحی و روانی می تواند باعث بی نظمی در ضربان قلب و فشار به عضلات قلب شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code