هلیکوباکتر پیلوری چیست؟

هلیکوباکتر پیلوری

هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori) نوعی باکتری است. این میکروب ها می توانند وارد بدن شما شوند و در دستگاه گوارش رشد کنند پس از گذشت مدت زمانی این باکتری ها باعث ایجاد زخم ها، زخم های معده در قسمت معده یا قسمت فوقانی روده کوچک می شوند که در بعضی افراد منجر به سرطان معده می شود.

باکتری هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori)  یک علت شایع در بیماری های گوارشی است که شامل گاستریت (التهاب معده)، زخم معده (زخم های داخل معده، روده کوچک و یا مری) و حتی سرطان می شود.

عفونت با H. pylori یک بیماری عادی است که حدود دو سوم جمعیت جهان دچار آن می شوند. این بیماری همیشه با زخم و علائم بالا همراه نیست و تنها با مصرف چند قرص از بین می رود.

میکروب Helicobacter pylori

چگونه H. pylori باعث درد می شود؟

پزشکان طی چند دهه متوجه شدند که زخم ها از استرس، غذاهای تند، سیگار کشیدن و یا سایر عادات نامناسب زندگی سبب می شوند. اما زمانی که دانشمندان H. pylori را در سال ۱۹۸۲ کشف کردند، آنها دریافتند که میکروب ها عامل بیشتر زخم معده هستند.

سایر علائم زخم عبارتند از:

 • نفخ
 • لرزیدن
 • احساس گرسنگی نکردن
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • کاهش وزن بدون علت

علائم نفخ

علائم و نشانه ها

هر کسی می تواند یک عفونت H. pylori بدون دانستن آن داشته باشد اکثر عفونت های H. pylori ” هیچ نشانه ای ندارند. هنگامی که باکتری باعث نشانه ها می شود، معمولا علائم گاستریت یا بیماری زخم پپتیک است.

در کودکان علائم گاستریت ممکن است شامل تهوع، استفراغ و درد شکمی باشد، اگر چه این علائم در بسیاری از بیماری های دوران کودکی دیده می شود.

H. pylori که قبلا Campylobacter pylori نامیده می شد، همچنین می تواند باعث زخم های گوارشی (که معمولا به عنوان زخم معده شناخته می شود) در کودکان و بزرگسالان نشا داده شود، این درد اغلب در معده خالی بدتر می شود و به محض اینکه فرد چیزی می خورد یا می نوشد بهبود می یابد.

کودکان مبتلا به زخم معده می توانند زخم هایی داشته باشند که خونریزی می کنند و موجب خونریزی می شوند (استفراغ خونریزی یا استفراغ که به نظر می رسد مانند محل قهوه) یا melena (مدفوع سیاه، خونین یا به نظر می رسد قارچ). کودکان جوانتر مبتلا به زخم معده ممکن است علائم واضحی نداشته باشند، بنابراین ممکن است بیماری آنها دشوارتر باشد.

مسری

دانشمندان معتقدند که عفونت H. pylori ممکن است مسری باشد و عفونت از فرد به فرد دیگر منتقل می شود و دقیقا چگونه این اتفاق می افتد واقعا شناخته شده نیست.

تشخیص

پزشکان می توانند با استفاده از انواع مختلف آزمایشات، عفونت H. pylori را تشخیص دهند. یک پزشک ممکن است:

آندوسکوپ یک لوله کوچک و انعطاف پذیر با یک دوربین کوچک است که وارد معده می شود. پس از آن پزشک ممکن است نمونه هایی از پوشش را در آزمایشگاه برای علائم میکروسکوپی و باکتری های H. pylori بررسی کند.

انجام آزمایش خون، که می تواند وجود آنتی بادی های H. pylori را تشخیص دهد.

 

آزمایشات تنفسی انجام دهید که می تواند کربن را که توسط H. pylori تخلیه شده است شناسایی کند. آزمایشات تنفس وقت گیر هستند، هیچ گونه اطلاعاتی درباره شدت عفونت ارائه نمی دهند و ممکن است در بچه های کوچک انجام شود.

آزمایش های مدفوع انجام دهید که می تواند پروتئین های H. pylori را در مدفوع تشخیص دهد. همانند تست نفس، آزمایش مدفوع نشان دهنده وجود H. pylori است، اما هیچ گونه اطلاعاتی درباره شدت عفونت ارائه نمی دهد.

درمان

پزشکان با استفاده از آنتی بیوتیک عفونت H. pylori را درمان می کنند. از آنجا که یک آنتی بیوتیک نمی تواند تمام باکتری ها را بکشد، دکتر به بیماربه طورمعمول ترکیبی از آنتی بیوتیک ها را می دهد. معمولا، پزشک داروهای ضد آلودگی یا داروهای مهارکننده اسید را برای خنثی کردن یا جلوگیری از تولید اسیدهای معده تجویز می کند.

پس از صرف این دارو از مصرف آسپرین، داروهای حاوی آسپیرین، ایبوپروفن یا داروهای ضد التهاب جلوگیری کنید زیرا ممکن است موجب تحریک معده یا خونریزی معده شوند.

با مصرف آنتی بیوتیک، گاستریت هلیکوباکتر پیلوری و بیماری زخم معده در طولانی مدت می توانند درمان شوند.

جلوگیری

در حال حاضر هیچ واکسن علیه H. pylori وجود ندارد. و چون انتقال به وضوح درک نشده است، دستورالعمل های پیشگیری در دسترس نیست. با این حال، همیشه لازم است که نکات زیر رعایت شود:

 • شستشوی کامل دست ها
 • خوردن مواد غذایی که به درستی آماده شده است.
 • نوشیدن آب از یک منبع سالم.

شستشوی کامل دست ها

اگر دچار علائم زیر شدید بلافاصله به دکتر مراجعه کنید:

 • درد شدید شکم
 • استفراغ خونین
 • مدفوع خونین
 • درد طولانی مدت یا سوزش در ناحیه معده که پس از خوردن غذا، نوشیدن شیر یا مصرف آنتی اسیدها بهبود می یابد
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code