تبدیل تاریخ شمسی به میلادی

همانطور که می دانید در کشور ما سه نوع تقویم مورد استفاده قرار می گیرد. تقویم شمسی که روزشمار رسمی کشور است و عموم مردم از آن استفاده می کنند. تقویم قمری که برای تعیین مناسبت های مذهبی مورد استفاده قرار می گیرد و در نهایت تقویم میلادی که تقویم رسمی اکثر کشور های جهان است و برای مراوده با کشور های دیگر باید آن را مورد استفاده قرار داد.

برای استفاده از تقویم های دیگر باید بتوانیم تاریخ ها را به هم تبدیل کنیم. اما قبل از آموزش تبدیل تاریخ بهتر است توضیحاتی مختصر در مورد این تقویم ها را بخوانیم تا تفاوت بین آن ها و دلایل اختلاف تقویم ها را متوجه شویم:

تقویم شمسی

تقویم شمسی

سال شمسی به مدت زمانی اطلاق می شود که لازم است تا زمین یک دور به دور خورشید بچرخد. این سال شامل ۱۲ ماه است که اگر بخواهیم تعداد ۳۶۵ روز سال را بین ۱۲ ماه سال تقسیم کنیم ۵ روز باقی می ماند که دلیل ۳۱ روزه بودن ۵ ماه نخست سال همین است. تقویم هجری شمسی یکی از دقیق‌ترین تقویم ‌های رسمی دنیا است و مبنایی نجومی و طبیعی دارد. آغاز سال همزمان با شروع بهار و انقلاب طبیعت است. جشن نوروز و پدیده نو شدن طبیعت نزد ایرانیان باستان بسیار مقدس بوده است. زمان آغاز سال که همان نقطه اعتدال بهاری است طبق محاسبات نجومی و براساس زمان نصف النهار استاندارد ایران تعیین می ‌شود و بسیار دقیق تر از سایر تقویم های جهان است.

با توجه به اینکه تقویم شمسی با طبیعت پیش می رود و تمامی جنبه های آن مانند طولانی ترین شب سال، طولانی ترین روز سال، و تغییرات فصلی را پوشش می دهد استفاده از آن در بسیاری مناطق دنیا یک لزوم است. مناطق استوایی با توجه به اینکه هیچ کدام از تغییرات مربوط به چرخش خورشید را در پیرامون خود مشاهده نمی کنند، تقویم شمسی برایشان اهمیتی نخواهد داشت. قدیمی ‌ترین شواهد طراحی تقویم در ایران به حدود ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، یعنی به قبل از دوره هخامنشیان باز می ‌گردد.

در سیستم های کامپیوتری تا سال ۲۰۱۰ و با پدید آمدن ویندوز ۱۰ استفاده از تقویم شمسی امکان پر شد اما، زیرساختهای این تقویم با نام PersianCalendar توسط شرکت مایکروسافت از سال ۲۰۰۵ به صورت رسمی در چارچوب برنامه‌نویسی ویندوز(.Net Framework) وجود داشت.

تقویم میلادی

تقویم میلادی، روز شمار رسمی تمام کشور های جهان بجز کشورهای ایران، افغانستان، عربستان سعودی، اتیوپی و نپال است. تقويم ميلادي، در نتیجه ی نزاعی كه مدت های زیاد در مورد محاسبه صحيح روزهای تولد حضرت مسيح(ع) و عيد پاك، بين كليساها وجود داشت، به وجود آمد.

راهبی رومی به نام ديونی سيوس اكزيگيوس پيشنهاد كرد كه تاريخ تولد حضرت مسيح به عنوان مبداء تقويم مسيحيان قرار گیرد. او به دلايل نامعلومي، روز تولد حضرت مسيح (ع) را ۲۵ دسامبر حساب كرد. اما پژوهشگران با توجه به شواهد و اسناد مختلف تولد مسيح را حدود ۴ تا ۱۲ سال قبل از تاريخ محاسبه شده توسط او می دانند. . این گاه‌ شمار بر اساس تقویم ژولینی بنا گذاشته شد. در تقویم ژولینی هر سال ۳۶۵ روز است که هر چهار سال یکبار یک روز به عنوان کبیسه اضافه می ‌شد. با این روش طول سال ۳۶۵.۲۵ روز در مقابل طول سال شمسی حقیقی ۳۶۵.۲۴۲۱۹۸۷۹ روز بود. بعد از گذشت حدود ۱۶ قرن متوجه شدند که عید پاک با گذشت زمان، بیشتر به داخل زمستان کشیده می ‌شود در صورتی که تاریخ اصلی آن در ابتدای بهار بوده است. از سال ۱۵۸۲ تقویم گرگوری یا همان میلادی به وجود آمد تا سال ۱۹۲۹ که آخرین کشور تقویم ژولینی را به تقویم گرگوری تغییر داد.

 تقویم میلادی دارای عیب هایی است که اصلی ترین آن عدم ارتباط با پدیده های طبیعی است که باعث می شود تقویم میلادی تنها یک روز شمار قراردادی محسوب شود. عیب دوم طول سال آن است که با وجود تصحیح های زیاد، باز هم باز هم اختلاف دارد. از دیگر موارد نقص این تقویم می توان به نامنظم بودن تعداد روزهای ماه‌ ها اشاره کرد.

تفاوت تقویم شمسی و میلادی

سال میلادی در ساعت ۱۲ نیمه شب تحویل می شود، اما سال های شمسی دقیق تر محاسبه می شود و دلیل تحویل سال در ساعت های مختلف نیز همین دقت بسیار بالای تقویم شمسی است. در پاین سال شمسی، یک روز هم می تواند روز ۳۰ اسفند باشد و هم یکم فروردین.

تبدیل تاریخ شمسی به میلادی

برای تبدیل سال شمسی به میلادی کافی است سال مورد نظر از تاریخ شمسی را با عدد ۶۲۱ جمع کنید. به طور مثال ۱۳۷۲+۶۲۱=۱۹۹۳ باید توجه داشت که ممکن است یک سال اختلاف بین این محاسبه رخ دهد وکه به دلیل مبدا مختلف این دو تاریخ است و تاریخ شروع سال جدید در میلادی و شمسی یکسان نیست. (برای سه ما آخر سال بهتر است از عدد ۶۲۲ استفاده کنید)

برای تبدیل ماه و روز باید به تقویم مراجعه کنید و یک محاسبه ی تقریبا پیچیده دارد ولی این را بهتر است بدانید که

تبدیل میلادی به شمسی

برای تبدیل این تاریخ باید این راه را برعکس راه بالایی بروید یعنی از سال میلادی عدد ۶۲۱ یا ۶۲۲ را کم کنید

۳.۷ | (۳)
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

6 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
6
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x