حساسیت یا آلرژی چیست

حساسیت یا آلرژی از نظر میزان مشکلاتی که برای فرد آلرژیک ایجاد می‌کند به سه دسته حاد، متوسط و خفیف تقسیم می‌شود.

آلرژی به‌خاطر حساس، هوشیار یا به عبارتی ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن رخ می‌دهد؛ یعنی سیستم ایمنی فرد آلرژیک به قدری حساس است که حتی به مواد بی‌خطری نظیر گرده گل‌ها هم واکنش نشان می‌دهد و در صورت ورود آن به بدن فعال می‌شود تا از بدن در مقابل گرده گل محافظت کند. این محافظت خود را به‌صورت آبریزش بینی، کهیر، عطسه‌های مکرر و … نشان می‌دهد.

آلرژی چیست

بنابراین، واکنش افراطی سیستم ایمنی بدن نسبت به عوامل مختلف را آلرژی یا حساسیت می‌گویند.

هنگامی که فرد مبتلا به آلرژی با ماده حساسیت‌زا (آلرژن) تماس پیدا می‌کند واکنش آلرژیک در فرد فوراً پدیدار نمی‌شود؛ بلکه درمرحله اول سیستم ایمنی بدن حساسیت نشان داده و سپس واکنش بیش از حد بروز می‌دهد و علائم حساسیت بروز می‌کنند.

گاهی ممکن است علائم واکنش بدن به ماده حساسیت زا تا چند روز و یا چند سال در بدن فرد باقی‌بماند و حتی در برخی موارد تا آخر عمر همراه فرد می‌ماند.

آلرژی‌ موجب التهاب و تحریک اندام‌های مختلفی می‌شود. این علائم بستگی به نوع آلرژن دارد، واکنش های حساسیتی بیشتر در مسیر عبور هوا، سینوس‌ها، چشم و بینی، دستگاه گوارش رخ می‌دهد.

انواع حساسیت

آلرژی‌ها انوع مختلفی دارند مانند؛ آلرژی به لاکتوز لبنیات، آلرژی گلو، آلرژی تنفسی، آلرژی بینی، حساسیت‌های پوستی و آلرژی کودکان که آلرژی پوستی و کودکان از رایج ترین آنها هستند.

از آنجا که علائم و عوارض بیشتر حساسیت‌ها شبیه به هم است برای شناخته شدن نوع آن حتماً باید به پزشک مراجعه کنید.

درمان حساسیت

پزشک باید ابتدا آلرژن را تشخیص دهد و براساس آن درمان مناسب را تجویز نماید.

معمولا برای تشخیص آلرژن فرد باید به علائم آلرژی و اتفاقاتی که پیش از ظهور آن رخ داده توجه کند و سپس از مواجه شدن با شرایطی که باعث بروز علائم آلرژیک می‌شود اجتناب نماید.

اما آلرژی‌هایی که برای مدت طولانی همراه فرد می‌مانند و یا آلرژن آن غیرقابل اجتناب است نیاز به تجویز دارو و آمپول‌های ضدحساسیت دارند. برای دریافت درمان مناسب در این موارد باید به کلینیک های تخصصی آلرژی مراجعه نمایید.

علائم آلرژی

سیستم ایمنی بدن وقتی به آلرژن واکنشی نشان می‌دهد شروع به مقابله و یا حتی مبارزه می‌کند در هنگام این واکنش دچار حساسیت می‌شویم. این واکنش گاهی  آزار دهنده و گاهی ممکن است تهدید کننده حیات فرد باشد. سیستم ایمنی بدن در این هنگام آنتی بادی‌هایی به نام ایمونوگلوبولین تولید می‌کند این آنتی بادی‌ها وظیفه حفاظت از بدن را دارد. آنتی بادی‌ها باعث می‌شود تا برخی از مواد شیمیایی مانند “هیستامین‌” وارد جریان خون شود و از بدن در مقابل آلرژن‌ها دفاع کنند. پخش شدن این مواد باعث بروز علائم آلرژی می‌شود و روی چشم‌ها، دستگاه گوارش، بینی، گلو، ریه‌ها و پوست می‌تواند تاثیر‌گذار باشد.

علائم آلرژی

علائم و نشانه‌های آلرژی حاد

واکنش حاد که از موارد نادر حساسیتی محسوب می شود آنافیلاکسی نام دارد، بسیار خطرناک بوده و در صورت بروز باید فوراً به پزشک مراجعه کرد.

این واکنش آلرژی از خارش چشم آغاز می شود و در عرض چند دقیقه به تمام نقاط بدن منتشر شده و علائم جدی‌تری مانند: درد معده، درد عضلات، اسهال‌ و تهوع را به همراه داشته و التهاب مجاری تنفسی و گوارشی به حدی می‌رسد که تنفس و بلعیدن به سختی صورت می‌گیرد.

نشانه‌های حساسیت متوسط

در واکنش این نوع حساسیت نیز ممکن است علائم در تمام نقاط بدن منتشر شود و از خارش چشم به خارش گلو و تنگی تنفس برسد.

 علائم حساسیت خفیف

این نوع حساسیت یک ناحیه بدن را تحت تاثیر قرار داده و منجر به خارش، التهاب و آب ریزش بینی و چشم شود و این علائم به نقاط دیگر منتشر نخواهد شد.

سایر علائم آلرژی

آشفتگی ذهنی و سرگیجه نیز در برخی موارد در اثر برخورد با آلرژن‌ها دیده شده؛ زیرا آنافیلاکسی موجب افت شدید فشار خون می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code