قرص اورژانسی

چنانچه یک رابطه محافظت نشده داشته اید و یا به هر دلیلی به روش پیشگیری از بارداریتان شک دارید (مثلا کاندوم در طول رابطه پاره شده یا مجبور به داشتن یک رابطه شده اید)، باید از قرص اورژانسی که به قرص‌های صبح روز بعد معروف‌اند برای پیشگیری از بارداری استفاده کنید. این قرص‌ها تا ۵ روز بعد از یک رابطه محافظت نشده قابلیت استفاده دارند. امروز در ایده‌آل مگ به معرفی انواع قرص‌های اورژانسی خواهیم پرداخت و عوارض مصرف آن‌ها را نیز بررسی خواهیم کرد.

نحوه عملکرد قرص اورژانسی

برای توضیح بهتر عملکرد این قرص‌ها باید بدانید اسپرم بعد از وارد شدن به بدن ‌می‌تواند تا چند روز زنده بماند. تخمک همیشه در بدن زنان آماده نیست. لذا اگر در این مدت تخمک گذاری انجام شود و تخمک آماده بارور شدن باشد، اسپرم به سمت آن حرکت کرده و لقاح انجام ‌می‌شود. بعد از انجام لقاح، تخمک بارور باید خود را به دیواره رحم بچسباند تا از بدن خارج نشود و جنین شکل بگیرد. اگر تا قبل از مصرف قرص اورژانسی، جنین تشکیل شده باشد، مصرف قرص نمی‌تواند باعث سقط جنین شود؛ اما قرص اورژانسی از آزادسازی تخمک جلوگیری ‌می‌کند و به این ترتیب مانع از رسیدن اسپرم و تخمک به هم ‌می‌شوند. بنابراین هرچه زودتر مصرف شود بهتر است.

چون قرص‌های اورژانسی ضدبارداری مانع از رهاسازی تخمک ‌می‌شوند، طبیعتا روی موعد پریود بعدیتان تأثیر خواهند گذاشت و نباید توقع داشته باشید طبق برنامه قبلی پریود شوید.

تذکر : چنانچه تا دو ساعت بعد از مصرف قرص، دچار تهوع شدید باید قرص را مجددا مصرف نمایید.

طرز مصرف قرص اورژانسی

انواع قرص اورژانسی

به طور کلی ۳ نوع قرص اورژانسی در بازار موجود هستند که نحوه و میزان مصرف آن‌ها با هم متفاوت است.

  • قرص اچ دی
  • قرص لونژیل
  • قرص ال دی

قرص اچ دی

قرص اچ دی

قرص ” Contraceptive HD ” که به اختصار قرص اچ دی یا ” HD ” خوانده می‌شود، یک قرص خوراکی است که برای جلوگیری از بارداری مصرف می‌شود. مکانیزم قرص اچ دی به این صورت است که مانع رها شدن تخمک و وارد شدن اسپرم به رحم می‌شود. طریقه مصرف آن به این صورت است که اگر رابطه جنسی کنترل نشده داشته‌اید باید در اسرع وقت ۲ عدد از آن را بخورید؛ سپس و بعد از گذشت ۱۲ ساعت دوباره ۲ عدد دیگر مصرف کنید . اما اگر می‌خواهید در  یک دوره عادی آن را مصرف کنید بهتر است ار روز پنجم عادت ماهانه تا ۲۱ روز، هر روز یک عدد از آن‌ها را مصرف کنید. فراموش نکنید اگر یک روز فراموش کردید قرص را مصرف کنید، حتما در روز بعد ۲ عدد مصرف کنید.

تذکر: مصرف طولانی مدت این قرص می‌تواند منجر به سرطان پستان شود.

قرص ال دی

قرص ال دی

قرص ” Contraceptive LD ” یا همان قرص ” LD ” یک قرص ضدبارداری است که البته مصارف دیگری نیز دارد. در سنین کمتر از ۲۰ سال و همچنین برای خانم‌هایی که می‌خواهند بعد از اولین تجربه جنسی تا مدتی دارو مصرف کنند، قرص ال دی یک گزینه مناسب به نظر می‌رسد. مکانیزم این دارو تا حد بسیار زیادی شبیه به قرص اچ دی می‌باشد. البته به دلیل هورمون‌های کمتری که در این قرص وود دارند، عوارض مصرف آن هم کمتر از قرص اچ دی می‌باشند.

طریقه مصرف این قرص‌ها هم دقیقا مانند قرص های اچ دی می باشد.

قرص لونژیل

قرص لونژیل

این قرص در ردیف داروهای پروژستونی قرار می‌گیرد و معمولا در موارد اورژانسی و ناگهانی مصرف می‌شود. اگر به دنبال یک دارو هستید که در یک سیکل طولانی به مصرف آن بپردازید، لونژیل گزینه مناسبی برای شما نخواهد بود. اگر هنوز ۲۴ ساعت از رابطه جنسی کنترل نشده شما نگذشته است، می‌توانید روی این قرص حساب کنید. لونژیل در دو نسخه ۱.۵ میلی‌گرم و ۰.۷۵ میلی گرمی در داروخانه‌ها موجود است و برای خرید آن نیازی به نسخه پزشک ندارید.

تذکر : اگر تا بعد از ۲ ساعت بعد از مصرف این قرص دچار استفراغ شدید، باید یک قرص دیگر مصرف کنید. 


آیا بعد از خوردن قرص اورژانسی پریود میشویم؟

بعد از مصرف قرص اورژانسی، زمان پریود و مقدار خونریزی ممکن است تغییر کند. چنانچه پریودتان بیشتر از ۷ روز طول کشید فورا به پزشک مراجعه کنید؛ چرا که احتمال بارداری یا سقط جنین وجود دارد.

مضرات قرص اورژانسی

حتما دقت داشته باشید که قرص اورژانسی فقط باید در شرایط اورژانسی به کار رود و نباید به عنوان یک روش پیشگیری از بارداری به صورت دائمی مورد استفاده قرار گیرد. حتی الامکان توصیه ‌می‌شود از مصرف این قرص‌ها بپرهیزید و در صورت اجبار حداکثر یک یا دو بار در سال بیشتر مصرف نکنید؛ چرا که به دلیل ایجاد تغییرات هورمونی سریع در بدن بسیار مضرند.

توجه

از روش‌های اورژانسی در حین بارداری استفاده نکنید. این روش‌ها فقط برای پیشگیری از بارداری کاربرد دارند. چنانچه جنین تشکیل شده باشد با این روشها نمی‌توانید رشد آن را متوقف کنید و فقط ممکن است به جنین آسیب برسانید و نوزاد با بیماری یا نقص متولد شود.

قرص یاسمین یک روش پیشگیری از بارداری مطمئن و دائمی

نکته دوم اینکه حتما ترکیبات قرص را که روی جعبه نوشته بخوانید. گاهی شرکت سازنده تغییراتی در ترکیبات دارو بوجود ‌می‌آورد یا ممکن است محصولاتی با اسامی مشابه ترکیبات متفاوتی داشته باشند در حالی که کاربردهای مختلفی داشته باشند. استفاده از داروی اشتباه قطعا به بدن شما آسیب ‌می‌رساند.

امتیاز شما به این پست
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x