حساسیت‌ فصلی

حساسیت‌ (آلرژی) فصلی و ابتلا به آن دلایل بسیاری می‌تواند داشته باشد؛ شایعترین حساسیت‌ها همین حساسیت فصلی است. این نوع حساسیت‌ یا به عبارتی آلرژی فصلی در تابستان و بهار به دلیل گرده افشانی گل‌ها و گرده علف‌های هرز بیشتر پدیدار می‌شود. فرد مبتلا به آلرژی اگر در معرض آلرژن‌هایی (مواد حساسیت زا) که نام برده شد قرار گیرد، دچار نشانه‌هایی مانند عطسه، سرفه، خارش، آبریزش بینی و چشم می‌شود. البته اغلب این حساسیت‌ها با واکسن یا داروهای گیاهی در منزل و گاهی با تجویز آنتی هیستامین‌ها از سوی پزشک قابل کنترل‌اند.

حساسیت فصلی چیست؟

آلرژی (Allergy) فصلی بیشترین آمار ابتلا در میان حساسیت‌ ها را به خود اختصاص داده است. این آمار در فصول بهار و تابستان به اوج خود می‌رسد. ‌درختانی مانند؛ افرا، بلوط و نارون در فصل بهار و گیاهانی مانند؛ لوئیچه چمنی و علف‌های دوروا در فصل تابستان گرده افشانی می‌کنند که این امر باعث بروز و یا تشدید آلرژی در میان افراد می‌شود.

این نوع آلرژی از استنشاق گرده‌های منتشر شده گل‌ها‌ در محیط و همچنین گرده افشانی برخی گیاهان و علف‌های هرز و یا ورود آنها به چشم بوجود می‌آید. شایان ذکر است حساسیتی را که معمولا در یک فصل خاص و به دلیل انتشار گرده علف‌های هرز و ورود آنها به چشم یا گلو و بینی پدیدار می‌شود تب یونجه نیز می‌گویند.

از جمله افرادی که ممکن است در برابر آلرژن‌ها دچار واکنش‌های آزار دهنده‌ای شوند افرادی هستند که به بیماری آسم مبتلا هستند. در اینگونه مواقع ممکن است حمله آسمی در فرد اتفاق بیفتد.

حساسیت‌ فصلی و دلایل ابتلا به آلرژی

حساسیت‌‌های فصلی به شیوه های مختلفی نمایان می‌شوند. از جمله آنها؛ حساسیت پوستی (اگزما)، سرفه، سرخی چشم، آبریزش بینی، تورم و درد سینوس‌ها و… را می‌توان نام برد.

با توجه به گونه‌های مختلف آلرژی نباید وقتی شخصی دچار حساسیت فصلی می‌شود خود درمانی کند و حتما باید به پزشک مراجعه و از نوع آلرژی خود مطلع شود تا بتواند بهتر این حساسیت را کنترل کند.

علت بروز آلرژی فصلی

وقتی شخصی که دارای آلرژی است در معرض آلرژن مانند؛ گرده گیاهان، گرد و غبار، قرار می‌گیرد بدن او واکنش نشان می‌دهد و موجب به وجود آمدن سلولی به نام ماستوسیت می‌شود. این سلول از خود هیستامین ترشح می‌کند و با ترشح هیستامین در بدن، آبریزش بینی، خارش، سرفه، عطسه تشدید می‌شود.

حساسیت‌ فصلی و دلایل ابتلا به آلرژی

هرچه تماس فرد با عوامل آلرژی‌زا بیشتر باشد امکان تشدید آلرژی در وی بیشتر است. کرم‌های آنتی بیوتیک، ناخن مصنوعی، خالکوبی، موی حیوانات و عروسک‌های فانتزی از عوامل آلرژی‌زا هستند. مصرف ادویه‌ها، خوراکی‌هایی با بوی تند، مواد فرآوری شده، سرخ کردنی‌ها و همچنین انواع سس‌ها هم می‌توانند به تشدید حساسیت‌ کمک کنند.

علائم آلرژی فصلی

  • عطسه و سرفه
  • خارش در سقف دهان و پشت گلو
  • آبریزش بینی
  • خس خس سینه و تنگی نفس
  • و همچنین به دلیل گرفتگی سینوس‌ها ممکن است فرد دچار سردرد نیز شود.

گاهی ممکن است افراد سرماخوردگی و آلرژی فصلی را اشتباه بگیرند اما در آلرژی فصلی نشانه‌هایی وجود دارد که می‌توان آن را از سرما خوردگی جدا کرد.

 

حساسیت‌ فصلی و دلایل ابتلا به آلرژی

 

درمان آلرژی

گاهی با تزریق واکسن، می توان از ابتلا به آلرژی فصلی پیشگیری کرد.

درمان حساسیت فصلی می‌تواند با تجویز آنتی هیستامین، داروهای ضد احتقان و ایمونوتراپی صورت گیرد.

برخی افراد نیز ترجیح می دهند از طب سنتی (مثلا درمان حساسیت فصلی با طب سوزنی و فشاری یا استفاده از داروهای گیاهی) استفاده کرده و تمایلی به راهکارهای شیمیایی نوین ندارند.

 بهترین راه درمان برای هر نوع حساسیت، دوری از آلرژن‌ها است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code