رژیم مدیترانه ای

همان‌طور که در قرآن از انسان خواسته شده به آنچه می‌خورد توجه بیشتری داشته باشد [سوره عبس، آیه ۲۴]، پزشکان نیز تأیید می‌کنند آن‌چه می‌خوریم بی‌شک بیشترین تأثیر را در سلامت روح و جسم ما دارد. ازهمین‌رو، بررسی و آزمایشات زیادی برای یافتن بهترین رژیم غذایی انجام شده‌است.

در همین راستا پزشکان متوجه شدند مردم کشورهای یونان و ایتالیا سالم‌تر از سایر مردم جهانند؛ بیماری‌های کم‌تری در میان آن‌ها مشاهده شده، افراد چاق کم‌ترند و بیشتر عمر می‌کنند و همه این‌ها به سبک رژیم غذایی ایشان برمی‌گردد.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این رژیم غذایی استفاده از غذاها و روغن های گیاهی است که باعث می شود چربی کمتری جذب بدن شود. متخصصان سبک غذای سنتی مردم این منطقه را به عنوان برترین و سالم‌ترین رژیم غذایی در دنیا ثبت کرده‌ و آن را رژیم مدیترانه‌ای نامیده‌اند.

رژیم مدیترانه‌ای سالهاست که مورد استقبال قرار گرفته و نتیجه‌ رضایت بخشی داشته است. در سال ۲۰۱۹ نیز روش مدیترانه‌ای همچنان در صدر برترین رژیم‌ها قرار گرفت.

 

رژیم مدیترانه ای

 

رژیم غذایی مدیترانه ای

سبک غذاهای سنتی مردم اطراف مدیترانه از یک سری اصول ساده و خاص پیروی می‌کند که به‌راحتی می‌توان با رعایت آن‌ها هم وزن خود را کاهش دهید، هم سلامتی روح و جسمتان را تضمین کنید:

استفاده از زیتون

برای پیروی از این رژیم زیتون و روغن زیتون سیاه را در غذاهای خود افزایش دهید.

استفاده از مغزها

مغز پسته، مغز گردو، بادام، فندق و تخمه‌ها را در لیست میان وعده‌ها قرار دهید.

سبزیجات

استفاده زیاد از سبزیجاتی مانند کلم بروکلی و کلم بروکسل، اسفناج، خیار، گوجه، هویج و … یکی از ویژگی‌های این رژیم غذایی است. متأسفانه امروزه توجه کمتری به استفاده از سیزیجات در وعده‌های غذایی می‌شود.

غذای تازه

سعی کنید غذا‌ها را به اندازه درست کنید؛ غذای مانده از مضرات این رژیم است.

تخم پرندگان

تخم پرندگانی مانند بلدرچین، تخم مرغ و اردک را به وعده‌های غذایی‌تان اضافه نمائید.

غذاهای دریایی

غذاهی دریایی و انواع ماهی‌ها را در منوی غذایی بیشتر و گوشت قرمز را تا حد امکان کم کنید.

غذای دریایی

سه ویژگی خاص و برتر رژیم مدیترانه ای

آرام خوردن

آرام خوردن غذا یکی از ویژگی‌های سبک تغذیه مردم اطراف مدیترانه است که باعث می‌شود شما زودتر احساس سیری کنید. این مساله در کاهش وزن تاثیر زیادی دارد.

سبزیجات زیاد

در این رژیم با استفاده از سبزیجاتی که استفاده می‌کنیم بدن آنتی اکسیدان بیشتری تولید می‌کند.

کار این آنتی اکسیدان‌ها تخریب مولکولی به نام رادیکالهای آزاد است. رادیکال‌های آزاد باعث سریع شدن روند پیری، بروز بیماری‌های قلبی و سر‌‌طان می‌شوند. نا گفته نماند که با افزایش سن مولکول‌های رادیکال آزاد در بدن بیشتر می‌شوند.

مناسب قلب

دیگر ویژگی منحصر به فرد این رژیم داشتن قلب سالم است. مواد گیاهی موجود در مغز‌ها و روغن زیتونی که در این رژیم استفاده می‌شود باعث کم شدن کلسترل‌های مضر می‌گردد.

هم‌چنین میوه‌ها و سبزیجاتی که در این رژیم به صورت خاص توصیه شده باعث حفظ سلامت عروق می‌شود.

ماهی‌ها به تنظیم فشار خون و کم شدن تری‌گلیسرید کمک می‌کنند.

در نهایت همه مواد غذایی موجود در رژیم مدیترانه ای در کنار هم دست به دست شده‌اند تا شما قلب سالمی داشته باشید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code