گرین کارت آمریکا (GREEN CARD)

گرین کارت آمریکا همان طور که از نامش پیداست کارت سبز‌ رنگی است که در واقع به‌عنوان یک مجوز برای اقامت دائم در امریکا استفاده می‌شود. دولت آمریکا این کارت را با سیستم امنیت بالایی طراحی کرده است. بهتر است بدانید این کارت مختص کشور آمریکا نیست‌، بلکه کشورهای دیگر‌ی مانند آلمان و کانادا هم گرین کارت دارند. قاره اروپا نیز یک گرین کارت مانند امریکا دارد؛ اما از میان همه اینها گرین کارت آمریکا معتبرتر است؛ چراکه با این کارت می‌توانید به تمام دنیا سفر کنید.

گرین کارت آمریکا چیست؟

این کارت با برخورداری از چیپ، بارکد، سیستم ضد جعل و چندین کد دیجیتال از امنیت بالایی برخوردار است.

دریافت آن از راه قانونی طی مدت زمان کوتاهی امکان پذیر است. دارنده این کارت همانند یک شهروند آمریکایی از تمام حقوق شهروندی از جمله؛ کار، تحصیل و زندگی بجز حق رای برخوردار است. دولت آمریکا وقتی به کسی این مجوز را بدهد به هیچ عنوان آن را پس نمی‌گیرد، مگر اینکه فرد را برای امنیت ملی خطرناک بداند.

دانستنی‌های گرین کارت آمریکا

نحوه دریافت گرین کارت آمریکا

برای دریافت این مجوز راه‌های متعددی وجود دارد. یکی از روش‌هایی که افراد زیادی انتخاب می‌کنند ازدواج است؛ به صورتی که اگر فردی با یک تبعه آمریکایی ‌و یا فردی که دارای گرین کارت آمریکا است ازدواج کند به راحتی می‌تواند مجوز را بگیرد.

از طریق خانواده

اگر همسر، فرزند، خواهر، برادر، مادر یا پدر شما شهروند آمریکاست و یا گرین کارت امریکا را دارد می‌توانید شما هم از طریق ایشان گرین کارت بگیرید.

اخذ این کارت برای همسر و فرزند زیر ۲۱ سال کمتر طول می‌کشد. پدر و مادر نیز بعد از گذشت ۲ سال و خواهر و برادر طی حدود ۸ سال می توانند برای اخذ گرین کارت اقدام کنند.

ازطریق برنامه EB3

یکی از ساده‌ترین روش‌های‌ مهاجرت به آمریکا‌ از طریق کار است. گرفتن ویزا یکی دیگر از برنامه های وزارت مهاجرت آمریکا می‌باشد. برای این منظور کافی است رزومه خود را برای شرکت‌های امریکایی مورد تأیید وزارت مهاجرت ایران بفرستید.

این روش از ساده‌ترین روش‌هاست؛ به طوری که افراد بدون نیاز به مدرک زبان (تافل) و شرط سرمایه گذاری می‌توانند گرین کارت بگیرند.

از طریق سرمایه گذاری EB5

یکی دیگر از راه‌های ‌اقامت ‌‌در آمریکا از طریق سرمایه گذاری ای بی ۵ است. تراز مالی اقتصاد آمریکا در میان کشورهای جهان همواره جزء رتبه‌های نخست بوده و سرمایه‌گذاری در آن بازدهی بالایی دارد. مدت زمان گرفتن اقامت از این طریق حدود ۱۲ تا ۱۸ ماه است.

در این روش شرایط برای اخذ کارت چندان دشوار نیست اگر فردی ۱ میلیون دلار یا ۵۰۰ هزار دلار در یک شرکت معتبر تجاری یا عمرانی در آمریکا سرمایه‌گذاری کند این سرمایه گذاری بعد از ۵ سال بازدهی خواهد داشت و شخص سرمایه‌گذار به راحتی می‌تواند برای اخذ گرین کارت اقدام کند.

دانستنی‌های گرین کارت آمریکا

از طریق مهارت‌های علمی یا ورزشی

افراد دارای رتبه‌های نخست ورزشی و بین المللی مانند مقام‌های جهانی، آسیایی و المپیک و همچنین افرادی که دارای مقام و رتبه‌های برتر علمی مانند المپیاد‌های، فیزیک، شیمی و ریاضی هستند از واجدین شرایط دریافت گرین کارت آمریکا می‌باشند. همچنین مخترعینی که اختراع آنها به ثبت رسیده باشد در اولویت دریافت کنندگان‌اند.

از طریق ثبت نام لاتاری

همه ساله دولت آمریکا قرعه کشی را تحت عنوان لاتاری برگزار می کند تا کسانی که قصد گرفتن گرین کارت آمریکا را دارند با شرایط ساده‌تر و کم هزینه‌تری شانس خود را برای ورود به آمریکا و اخذ مجوز ورود امتحان کنند.

آیا برای اقامت در آمریکا داشتن گرین کارت الزامی است؟

اکثر مواقع در تبلیغات برای مهاجرت به آمریکا اسم گرین کارت آمریکا برده می‌شود. بیشتر افراد بر این گمانند که برای اقامت در این کشور حتماً باید این مجوز را داشته باشند در حالی که این مسئله صحت ندارد. در‌یافت این مجوز ارتباطی به اقامت در این کشور ندارد. این مجوز فقط یک مدرک و سند معتبر و اضافه‌‌ است و با اینکه ارزش بالایی دارد اما برای زندگی و اقامت در آمریکا الزامی نیست.

بهتر است بدانید افراد زیادی سالهاست بدون داشتن این مجوز در امریکا مشغول به کار و زندگی هستند و از تمام حقوق یک شهروند مهاجر برخوردارند.

باطل شدن گرین کارت آمریکا

همان‌گونه که در مطالب بالا خواندید ‌با دریافت گرین کارت آمریکا شما به راحتی می‌توانید در این کشور اقامت داشته باشید. تا زمانیکه طبق قوانین شرایط‌‌تان ‌عوض نشده می‌توانید گرین کارتتان را حفظ کنید مگر اینکه دولت آمریکا شما را خطر‌ناک بداند. در این صورت شما را از کشور اخراج و بدون اطلاع مجوزتان را باطل می‌کند.

به علاوه، دولت آمریکا چند شرط دیگر نیز برای باطل نشدن این مجوز دارد که عبارتند از:

  • به هیچ عنوان به مدت طولانی آمریکا را ترک نکنید؛ مگر اینکه شرایط خاصی (ادامه تحصیل در خارج از آمریکا، کار موقت و نگهداری از یکی از اعضای خانواده) برای شما پیش بیاید. چنانچه غیبت شما از آمریکا به مدت ۱۲ ماه یا بیشتر شد شما دیگر از گرین کارت آمریکا برای ورود به آمریکا نمی‌توانید استفاده کنید. در این صورت تنها راه برای بازگشت به آمریکا استفاده از پاس سفید یا Reentry Permit است. اگر اتفاقی پیش آمد و مدت برگشت شما به عقب افتاد باید برای غیبت طولانی و تاخیر دلایل قانع کننده‌ای داشته باشید. در ضمن پرداخت مالیات فدرال و ایالتی در مدت غیبت را فراموش نکنید.
  • ثبت نام در صورتی که ۱۸ تا ۲۶ سال دارید داوطلبانه‌ در سیستم‌ خدمت نظام وظیفه ثبت نام کنید.
  • در صورت تغییر محل زندگی و یا آدرس ثبت شده حتما در مدت ۱۰ روز به اداره مهاجرت اطلاع دهید.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code