همه چیز در مورد قارچ گانودرما

نام دیگر قارچ گانودرما، قارچ ریشی (Reishi) است و از گذشته تا به امروز در کشورهای آسیایی از جمله چین و ژاپن و کره مورد استفاده قرار گرفته است. این قارچ دارای ۶ رنگ سفید، زرد، سبز، سیاه، قرمز و بنفش است. اما از آنجاکه خواص دارویی گانودرمای سیاه و قرمز بیشتر است، این دو رنگ بیشتر مورد توجه قرار گرفته.

قارچ گانودرما بیشتر در طب سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای درمان بیماری‌های کلیه، کبد، بی‌ خوابی، تقویت حافظه، ورم مفاصل و آسم بسیار موثر است.

خواص قارچ گانودرما

مردم چین اولین کسانی بودند که خاصیت دارویی این قارچ را کشف کردند. پیشینیانشان بر این اعتقاد بودند که استفاده از گانودرما باعث طول عمر‌ و سلامتی می‌شود؛ به همین دلیل این قارچ را قارچ جاودانگی نامیدند.

امروزه نیز با تحقیقات و پژوهش‌های فراوان محققان خواص‌ زیادی برای این گیاه دارویی کشف شده.

 جالب تر اینجاست که استفاده از آن هیچ نوع عارضه‌ی جانبی ندارد.

از جمله خواض قارچ گانودرما می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- بهبود و پیشگیری از سرطان

استفاده از قارچ گانودرما‌ از رشد تومورها‌ جلو‌گیری کرده و موجب کاهش التهاب می‌شود که در بهبود و پیشگیری از انواع سرطان‌ها مانند سرطان پروستات و سینه بسیار موثر دیده شده.

۲- درمان آلرژی

بررسی‌های انجام شده نشان داد که استفاده از این قارچ سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و واکنش‌های مربوط به آلرژی را کم و یا به طور کل آنها را مهار می‌کند.

۳- بهبود تیروئید

این قارچ حاوی ویتامین دی و آنتی اکسیدان می‌باشد که به بهبود تیروئید کمک کرده و اختلالاتی که موجب کم کاری و پرکاری آن می‌شود را رفع کند.

۴- کاهش درد آرتروز و رماتیسم

این دارو به دلیل خاصیت ضد التهابی که دارد باعث کاهش درد و تورم ناشی از آرتروز و رماتیسم می‌شود.

۵- کاهش فشار خون

تری‌‌ترپن‌های مو‌جود در این قارچ از التهاب و افزایش فشار در رگ‌های خونی کاسته و باعث کاهش فشار خون می‌شود.

۶- کنترل و درمان دیابت

قارچ گانودرما با داشتن پلی ساکارید و بالا بردن سطح انسولین به تنظیم قند خون کمک می‌کند. همچنین استفاده از این داروی گیاهی به مدت ۳ ماه باعث افزایش هموگلوبین موجود در خون می‌شود. این امر تاثیر زیادی در بهبود دیابت نوع دو دارد.

قارچ گانودرما

قارچ گانودرما و دیابت

فارق از این که قارچ گانودرما فواید بسیاری در طب سنتی دارد؛ درمان بیماری‌های سرطان و دیابت از ویژگی‌های چشمگیر این قارچ به حساب می‌آید.

استفاده از قارچ گانودرما توسط بیماران دیابتی اثرات مثبتی بر سوخت و ساز بدنشان گذاشته و امواج‌ دریافتی انسولین را در آنها ‌تحریک می‌کند.

این قارچ علاوه بر این که خاصیت انسولینی دارد، کمک زیادی به پانکراس می‌کند تا انسولین کاسته شده در بدن را تامین کند.

روش کار پانکراس در بدن فرد غیردیابتی به این صورت است:

۱- قند موجود در غذا بعد از وارد شدن در معده به گلوکز تبدیل شده و گلوکز وارد خون می‌شود.

۲- جزایر لانگرهانس موجود در پانکراس (لوزالمعده) انسولین تولید می‌کنند.

۳- انسولین، سلول های بدن را تحریک می کند که گلوکز خون را جذب کنند؛ در نتیجه گلوکز یا همان قند خون کاهش میابد.

در دیابت نوع ۱

در بدن افراد دارای دیابت نوع۱، جزایر لانگرهانس تخریب شده اند و انسولین تولید نمی شود؛ در نتیجه گلوکز در خون باقی می ماند، سلول ها نمی توانند آن را جذب کنند و قند خون بالا می رود.

در اینجا بدن بیمار به انسولین نیاز دارد تا محرک جذب گلوکز (قند) توسط سلول شده و مقدار آن را در خون کاهش دهد.

در طب جدید این کار با تزریق انسولین انجام می شود. در طب سنتی و گیاهی می توان از گیاهانی استفاده کرد که خاصیت انسولینی دارند، مثل قارچ گانودرما.

در دیابت نوع ۲

در ابتدای بیماری دیابت نوع ۲، سلول ها قادر به جذب انسولین تولید شده نیستند و به نوعی نسبت به انسولین مقاومند؛ در نتیجه‌ی عدم استفاده از انسولین، گلوکز نیز جذب نمی شود و هر دو در خون باقی می مانند. به دلیل اینکه گلوکز به سلول ها نمی رسد، پانکراس انسولین بیشتری تولید می کند تا گلوکز جذب شود، اما این انسولین نیز در خون باقی می ماند. به دنبال این روند، سایر ارگان های بدن که می توانند گلوکز تولید کنند، شروع به تولید گلوکز می کنند تا کمبود گلوکز سلول ها را جبران کنند و به همین ترتیب با این چرخه، همینطور قند خون بالاتر می رود.

به مرور زمان، پانکراس از کار می افتد و دیگر قادر به تولید انسولین نیست. به همین دلیل بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ نیز نیازمند تزریق انسولین می شوند.

در اینجا هم قارچ گانودرما علاوه بر اینکه با خاصیت انسولینی خود می تواند تا حدی کمبود انسولین بدن را جبران نماید، حتی سلول های پانکراس را نیز تحریک می کند تا مجددا شروع به تولید انسولین نمایند.

تأثیر قارچ گانودرما بر درمان دیابت (جمع بندی)

محققان استفاده از این قارچ را به صورت مکمل دارویی ‌در کنار دیگر درمان‌ها و در غذ‌اها و همچنین به صورت دمنوش به شدت توصیه می‎کنند. البته ناگفته نماند این دارو به دلیل گیاهی بودن ممکن است به مدت زمان بیشتر برای تاثیر گذاری ا‌حتیاج داشته باشد اما بعد از‌ استفاده شاهد نتیجه رضایت بخشی خواهید بود.

 

نحوه پرورش قارچ گانودرما

به دلیل کمیاب بودن این نوع قارچ‌ شما هرگز موفق به خرید‌ آن مانند قارچ‌های خوراکی دیگر در فروشگاه‌های محلتان نخواهید شد. در این مطلب نحوه پرورش این قارچ پرخاصیت را به شما آموزش می‌دهیم.

قبل از هر چیز بهتر است بدانید برای پرورش این نوع قارچ مانند پرورش گل و گیاه نیازی به داشتن جای بزرگ نیست. شما می‌توانید با در نظر گرفتن محوطه‌ای کوچک به تکثیر این قارچ کمک کنید و هم از این طریق به کسب و کار پر در آمدی برسید .

قارچ گانودرما

مرحله اول: این قارچ بیشتر بر روی چوب‌های خشک رشد می‌کند به همین دلیل برای کاشت ابتدا کیسه‌هایی را پر از کاه تمیز و بهداشتی کرده و توجه کنید کاه حتما تمیز و بهداشتی باشد تا از نفوذ سم‌های بیماری‌زا جلوگیری شود. گاهی می‌توان خاک اره را که رطوبت بالایی دارد و به آن کلسیم فسفات، سبوس گندم و کلسیم کربنات افزوده اید جایگزین کاه کرد.

مرحله دوم: بعد از پر کردن کیسه‌ها از محتوایی که گفته شد‌ دهانه کیسه را با نخ بدوزید و برای استریل شدن، کیسه‌ها را در‌فشار ‌۲۲ اتمسفر ‌حدود ‌۱۲۰ ‌دقیقه در اتوکلاو (دستگاه فولادی خودکار که دارای فشار‌ و دمای بالا است) ‌بگذارید.

مرحله سوم: بعد از استریل و خنک شدن، بذرهای استاندارد را روی کیسه ها بریزید و در جای تاریک که دارای دی‌اکسیدکربن بالا و دمای ۲۸ الی ۳۵ درجه سانتیگراد است قرار دهید. بعد از گذشت چند روز شاهد رشد قارچ‌های زیادی خواهید بود.

مرحله چهارم: به محض رشد قارچ‌ها قسمت بالایی کیسه را برش دهید تا به رشد بیشتر آنها کمک کنید. با دیدن رنگ زرد کلاهک قارچ رطوبت محل را کاهش دهید و منتظر بمانید تا  قارچ قرمز شود؛ این یعنی زمان برداشت رسیده است.

به طور کل زمان کاشت تا برداشت این قارچ‌ها حدود ۳۰ روز است.

قارچ گانودرما در ایران

ایران از آن دسته کشورهایی است که به دلیل داشتن آب و‌ هوای مناسب و سازگار با این نوع قارچ‌ها از رشد و کشت آن به طور طبیعی بهره می‌گیرد. این نوع قارچ در ایران به صورت لوسیون‌ها برای جوان سازی پوست و همچنین در طب سنتی برای درمان انواع بیماری‌ها به کار گرفته می‌شود.

قیمت قارچ گانودرما

از این قارچ در مکمل‌های دارویی و نوشیدنی‌ها و انواع دمنوش‌ها استفاد می‌شود. قیمت حدود صد گرم قارچ گانودرما به صورت پودر ۱۰۰ هزار تومان می‌باشد.

قارچ گانودرما

هشدارهای لازم برای استفاده از گانودرما

خاصیت این نوع قارچ کاهش فشارخون و رقیق کردن خون است. در صورتی که دارو‌های رقیق کننده و کاهش فشار خون مصرف می‌کنید باید مصرف آن‌ها را آرام آرام قطع کنید.

آنزیم‌ها و آنتی اکسیدان‌های این دارو به دمای بالا حساس است و از بین می‌رود. به این خاطر به هیچ وجه آن را با آب داغ مخلوط نکنید. همچنین از شروع مصرف این دارو با دز بالا خودداری کنید و مصرف روزانه را کم کم افزایش دهید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code