از بزرگترین فرودگاه های جهان، فرودگاه بین المللی دکسینگ چین

از میان تمام فرودگاه ها، یکی از بزرگترین فرودگاه های جهان فرودگاه دکسینگ چین است که هنوز در حال ساخت است و به بهره برداری نرسیده.

این فرودگاه بعد از تکمیل، به دومین فرودگاه بزرگ جهان تبدیل خواهد شد.

یکی از نکات مهم و جالب توجه درباره این فرودگاه، معماری خاص و منحصر به فرد و تک ترمینال بودن آن است. با ایده آل مگ همراه باشید تا بیشتر در این مورد توضیح دهیم.

فرودگاه دکسینگ چین

در ۳۰ سال گذشته کشور چین برای گسترش و آسان کردن حمل‌ونقل و مخصوصاً ساخت فرودگاه تلاش زیادی داشته است.

در حال حاضر بیش از ۲۰۰ فرودگاه بین‌المللی در شهرهای مختلف چین ساخته شده که در بین آن‌ها فرودگاه بین‌المللی پکن با مجموع ۱۰۰ میلیون مسافر به یکی از شلوغ‌ترین و پرجمعیت‌ترین فرودگاه‌های جهان شناخته شده است.

اما در سال‌های اخیر چین در حال سرمایه‌گذاری روی احداث یکی از بزرگ‌ترین فرودگاه‌های بین‌المللی جهان بوده است: فرودگاه «دَکسینگ» در پکن. فرودگاه بین‌المللی دکسینگ قرار است دومین فرودگاه بین‌المللی پکن باشد و در جنوب این شهر در منطقه‌ی دکسینگ بنا شده. این فرودگاه بین المللی تا سپتامبر ۲۰۱۹ به طور رسمی افتتاح خواهد شد.

بزرگترین فرودگاه جهان

سازه های فودگاه دکسینگ چین، بزرگترین فرودگاه جهان

در ساختمان این فرودگاه بیش از ۲۲۰ هزار تُن فولاد به‌کار رفته است. بودجه‌ی ساخت این فرودگاه حدود ۱۲ میلیارد دلار برآورد شده که این بودجه صرف ساخت سازه های زیر شده است:

  • ۷ باند فرود
  • ۷۸ گیت
  • یک هتل کپسولی
  • یک مرکز حمل و نقل
  • یک خط ریلی پر سرعت برای انتقال آسان از پکن به تیانجین و هبی

فرودگاه دکسینگ بعد از فرودگاه استانبول ترکیه، بزرگ‌ترین فرودگاه تک‌ترمینال در جهان خواهد بود.

مساحت ترمینال اصلی این فرودگاه  ۷۰۰ هزار متر مربع و به شکل یک شش‌ضلعی است. این فرودگاه دارای ۶۲۰ هزار پرواز و ۷۲ میلیون مسافر تا سال ۲۰۲۵ خواهد بود که آن را به یکی از شلوغ‌ترین فرودگاه‌های جهان تبدیل خواهد کرد.

بزرگترین فرودگاه های جهان

چین پرجمعیت‌ترین کشور دنیاست و سالانه تعداد زیادی مسافر از کشورهای دیگر دارد. تنها فرودگاه بین‌المللی پکن در سال ۲۰۱۷ پذیرای بیش از ۹۵ میلیون مسافر بود که تا مدتها دومین فرودگاه پرجمعیت بعد از فرودگاه هارتسفیلد-جکسون در آتلانتا محسوب می شد.

این مسئله باعث ایجاد مشکلاتی پیرامون مدیریت تراکم جمعیت در این فرودگاه در سال‌های اخیر شد؛ بر اساس برخی برآوردها نزدیک به ۴۰۰ پرواز در روز در فرودگاه بین‌المللی پکن تأخیر داشتند. فرودگاه دکسینگ پس از تکمیل ساخت، با همکاری فرودگاه بین‌المللی پکن به مدیریت و ایجاد تعادل در حمل و نقل هوایی مسافران در شمال و جنوب پکن کمک خواهد کرد و این‌گونه فشار از روی آن فرودگاه برداشته خواهد شد.

طراحی خاص بزرگترین فرودگاه بین المللی جهان

فرودگاه دکسینگ برخلاف اکثر فرودگاه‌های دیگر شامل یک مرکز مسافربری به جای چندین ترمینال است؛ به عبارت دیگر یک فرودگاه تک‌ترمینال است.

معماری سنتی چینی در بزرگترین فرودگاه جهان

این نوع طراحی برگرفته از معماری بناهای سنتی چینی است که متشکل از فضاهای متصل به یک حیاط مرکزی هستند. طرح اولیه برای ساخت فرودگاه دکسینگ در سال ۲۰۱۴ ریخته شد. ساختمان ترمینال این فرودگاه توسط معمار مشهور عراقی-بریتانیایی، زها حدید طراحی شده است.

دسترسی سریع به فرودگاه دکسینگ

طراحی مسیرهای فرودگاه دکسینگ به گونه‌ای است که فاصله‌ی بین بخش بازرسی تا دورترین گیت‌ها حداقل باشد. این فاصله حدود ۶۰۰ متر است و طی کردن آن تنها ۸ دقیقه طول می‌کشد. با قطارهای سریع‌السیر فرودگاه دکسینگ، مسافران می‌توانند از ۲۸ شهر مختلف در چین در طی ۳ ساعت به فرودگاه برسند.

یکی از ویژگی‌های اصلی طراحی این فرودگاه این است که ورودی و خروجی‌ پروازهای داخلی و بین المللی در چهار طبقه‌ی مختلف آن قرار گرفته‌اند. این معماری فوق‌العاده باعث می‌شود که ترمینال‌های پروازهای داخلی و بین‌المللی همه به یک ترمینال بزرگ متصل شوند و فاصله‌ی آن‌ها از همه‌ی گیت‌های فرودگاه کم باشد.

 

انتظار می‌رود تا سال ۲۰۳۰، چین به بزرگ‌ترین بازار صنعت هوانوردی در دنیا تبدیل شود و از ایالت متحده‌ی آمریکا که هم اکنون پیشرو و رهبر این صنعت تا سال ۲۰۳۰ به شمار می‌رود، پیشی بگیرد. امید است که تأسیسات جدید تأثیر مثبتی بر صنعت حمل‌ونقل هوایی چین داشته باشند و ظرفیت اضافی مورد نیاز را برای مسافران تأمین کنند.

امتیاز شما به این پست
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x