پکن؛ یکی از جالب ترین شهرهای جهان

پکن از آن دسته شهرهایی است که با وجود برخورداری از تاریخ کهن، به تکنولوژی روز دنیا نیز دسترسی دارد و بر روی هوش مصنوعی سرمایه گذاری کرده. تضاد بین آثار باستانی و تاریخی و حضور تکنولوژی، جمع بین سنت و مدرنیته، شهر پکن را به یکی از جالب ترین شهرهای جهان به خصوص برای گردشگری تبدیل کرده است.

تاریخ شهر پکن به ۳۰۰۰ سال می رسد، با این حال به خوبی توانسته خود را به دنیای مدرن برساند. اینترنت پرسرعت و دسترسی به تکنولوژی روز دنیا مانند نرم افزارهای تشخیص چهره، پایتخت چین را به یکی از هیجان انگیزترین شهرهای جهان تبدیل کرده است.

یکی از جهانگردان مشهور ، زندگی در پکن را مانند زندگی در عصر جدید می داند و معتقد است اکثر افرادی که در این شهر هستند حس می کنند در مرکز چیز بزرگی قرار گرفته اند. همین حس باعث می شود مهاجران سالهای زیادی را در پکن بمانند و از مدت اقامتشان لذت ببرند.

چه چیزی پکن را جالب ترین شهر جهان کرده؟

اینترنت سریع و باکیفیت و دسترسی به تکنولوژی روز دنیا زندگی در پکن را بسیار آسان کرده است.

کیف پول الکترونیکی

سرعت پکن در کنار گذاشتن پول نقد نسبت به سایر شهرهای جهان بسیار زیاد است. اینترنت پرسرعت به خوبی از پس نقل و انتقالات مالی برمی آید و گوشی های هوشمند را به کیف پول تبدیل کرده است. همین مسئله انجام معاملات را تسهیل کرده.

تشخیص چهره

اما استفاده از گوشی هوشمند به عنوان کیف پول تازه شروع ماجراست. اکنون در پکن اکثر مردم برای ورود به حساب های بانکی خود، ورود به آپارتمان و اداراتشان از نرم افزارهای تشخیص چهره استفاده می کنند. حتی روشن کردن ماشین نیز نیاز به تشخیص چهره دارد و فقط چهره های معرفی شده به اتومبیل قادر به راندن ماشین هستند.

پارک های مجهز به هوش مصنوعی

پکن هم چنین به تازگی اعلام کرده تصمیم دارد حدود ۱۴ میلیارد یوآن برای ساخت یک پارک مجهر به هوش مصنوعی سرمایه گذاری کند. قرار است بیش از ۴۰۰ شرکت فعال در حوزه هوش مصنوعی -از بیومتریک گرفته تا ماشین ها اتوپایلت- در این پارک مستقر شوند.

پارک های پکن

غذاهای سنتی

غذاهای سنتی چینی برای توریست ها و مهاجرانی که تازه به این کشور وارد شده اند یکی از جذابیت های پکن محسوب می شود. به علاوه رستوران ها و غذاخوری ها محل مناسبی برای پیدا کردن دوست های چینی به شمار می روند.

فستیوال های غذای زیادی در سرتاسر سال برگزار می شوند؛ فستیوال بهاره، یا سال نوی چینی که هر سال در ماه فوریه برپا می شوند خودشان یک جشن مفصل اند که پکن را به یکی از جالب ترین شهرهای جهان برای گردشگری و حتی اقامت تبدیل کرده اند.

غذاهای پکن

عصر قبل از تحویل سال در چین، کل خانواده دور هم جمع می شوند و جشنی پرشکوه و مجلل با تزئینات قرمز و آتش بازی به راه می اندازند. این جشن تا نیمه شب که سال تحویل می شود ادامه میابد.

زندگی در چین چگونه است؟

جمعیت مهاجر پکن زیاد و رو به افزایش است؛ همین امر می تواند یکی از مشکلات مهاجرت به چین که زبان سخت چینی و مشکل در برقراری ارتباط با دیگران است را از بین ببرد.

خیلی از مهاجران سالهاست که در چین زندگی می کنند اما به ندرت مجبور شده اند از زبان چینی استفاده کنند. اگر برقراری ارتباط با چینیان برایتان مشکل بود به راحتی می توانید به سراغ سایر مهاجران بروید.

مهاجران گاها همه در یک محله و در همسایگی هم زندگی می کنند، در رستوران های غربی و اروپایی غذا می خورند  وقتشان را با سایر مهاجران می گذرانند؛ به این ترتیب نیازی به برخورد با زبان و فرهنگ چینی ندارند.

حتی اگر علاقه مند به فرهنگ محلی چین باشید می توانید با یادگرفتن سطحی زبان مندرین (Mandarin) با مردم محلی ارتباط برقرار کنید. مندرین خیلی راحتتر از چینی است؛ به طوری که با یکی دو ساعت کلاس خصوصی در هفته می توانید آن را یاد بگیرید. حتی با یادگیری چند اصطلاح مشخص برای خرید، سفارش غذا در رستوران یا تاکسی گرفتن می توانید کار خود را راه بیندازید.

 

فرهنگ مردم چین

نیکنامی

اما اگر قصد دارید با مردم چین ارتباط برقرار کنید باید فرهنگ اجتماعی این مردم را بشناسید. چینیان به نیکنامی بسیار اهمیت می دهند؛ بنابراین در روابطتان با مردم پکن باید مواظب باشید که نیکنامی مردم این شهر را خدشه دار نکنید.

چانه زدن

اگر می خواهید با فرهنگ چینی منطبق شوید نباید از خشن بودن بترسید. حتی اگر چنین روحیه ای ندارید بهتر است اینطور بشوید. به خصوص هنگام خرید برای هر چیزی چانه بزنید، مگر اینکه قیمت آن قانونی و مصوب است. در واقع قیمت هایی که به شما می دهند هرگز قیمت های واقعی نیستند. حتی باید بگوییم وضعیت از ایران هم بدتر است، ۷۰ درصد اوقات حقه ای در کار است و باید در خود جنس هم شک کنید.

آلودگی هوا

آلودگی وحشتناک هوا هم حقیقت تلخ دیگری از زندگی در پکن است. با وجود تلاش های دولت طی سالهای اخیر، مردم اکثرا کارهای خود را در ماههای گرم سال که آلودگی کمتر است انجام می دهند. برای بازدید از اماکن تاریخی، پارک ها و قدم زدن زیر آسمان آبی فرصت را در ماههای گرم سال غنیمت بشمارید.

پکن شهری است که باید عمق آن را کشف کرد؛ هنرهای زیبا، موسیقی اصیل، زندگی شبانه، شگفتی های تاریخی، محله های فوق مدرن در کنار محله های قدیمی با کوچه های باریک.

تاریخچه اکسپو

منبع: BBC

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code