آزمایش خون ANA چیست؟

آزمایش خون ANA

آزمایش ANA به دنبال آنتی بادی های ضد سرطانی در خون شماست. اگر آزمایش آنتی بادی های ضد انسدادی را در خون خود پیدا کند، ممکن است به این معنی باشد که اختلال autoimmune وجود دارد. اختلال خودایمنی باعث می شود که سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه به سلول ها، بافت ها و یا اندام سالم خود حمله کند. این اختلالات می تواند مشکلات جدی سلامتی را در فرد ایجاد کند.

آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که سیستم ایمنی بدن شما برای مبارزه با مواد خارجی مانند ویروس ها و باکتری ها ایجاد می کند. اما یک آنتی بادی ضد سرطانی که دچار اختلال خود ایمنی شده است به سلول های سالم بدن حمله می کند.

آزمایش ana

آزمایش ANA برای تشخیص چه بیماری هایی است؟

لوپوس سیستمی لووتیروکسین (SLE)

این شایعترین نوع لوپوس است که یک بیماری مزمن است که قسمت های مختلف بدن را شامل می شود، از جمله مفاصل، رگ های خونی، کلیه ها و مغز.

آرتریت روماتوئید

یک بیماری است که موجب درد و تورم مفاصل، بیشتر در دست و پا می شود.

آرتریت روماتوئید

اسکلرودرم

یک بیماری نادر است که بر پوست، مفاصل و رگ های خونی موثر است.

اسکلرودرم

سندرم Sjogren

نوعی اختلال التهابی مزمن و وابسته به دستگاه ایمنی است که با اختلال در عملکرد غدد برون ریز (غدد اگزوکرین) و سایر تظاهرات سیستمیک مشخص می‌شود. این سندروم به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود.

سندروم Sjogren

پلی میوزیت (Polymyositis)

نوعی التهاب بافت همبند که همراه با تغییرات تخریبی در ماهیچه‌ها است. این تغییرات باعث ضعف و تحلیل عضلات می‌شود. بر اثر این بیماری که یک بیماری خودایمنی است ماهیچه‌ها دچار التهاب مزمن شده و در نتیجه آن از بین می‌روند.

بیماری Polymyositis

چرا افراد باید آزمایش ANA را انجام دهند؟

اگر شما علائم لوپوس یا سایر اختلالات خود ایمنی را دارید، پزشک شما ممکن است آزمایش ANA را تجویز کند. این علائم عبارتند از:

  •      تب
  •      بثورات قرمز، پروانه ای (نشانه لوپوس)
  •      خستگی
  •      درد مفاصل و تورم
  •      درد عضلانی

نتایج آزمایش ANA

یک نتیجه مثبت در آزمون ANA بدین معنی است که آنتی بادیهای ضد هسته در خون شما یافت می شود. شما ممکن است نتیجه مثبت بگیرید اگر:

  •      شما SLE (لوپوس) دارید.
  •      شما نوع بیماری های خود ایمنی متفاوت دارید.
  •      شما یک عفونت ویروسی دارید.

یک نتیجه مثبت لزوما به معنی بیماری شما نیست. بعضی از افراد سالم در خون آنتی بادی ضد هسته ای دارند. علاوه بر این، برخی از داروها می توانند نتایج شما را تحت تاثیر قرار دهند.

برخی داروها یک ANA مثبت را ایجاد می کنند. تمام داروهای تجویزی، ضد بارداری که مصرف می کنید قبل از انجام آزمایش به پزشک خود اطلاع دهید.

آیا چیز دیگری هست که باید در مورد تست ANA بدانیم؟

سطوح آنتی بادی ضد انسدادی با سن افزایش می یابد. همانطور که یک سوم بزرگسالان بالغ بالای ۶۵ سال ممکن است نتیجه مثبت ANA داشته باشند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code