اختلال اضطراب عمومی یا GAD چیست؟

اختلال اضطراب عمومی

اختلال اضطراب عمومی یا GAD به اضطراب بیش از حد و نگرانی در مورد رویدادهای زندگی روزمره بدون هیچ دلیلی است. افراد مبتلا به اختلال اضطراب عمومی اغلب منتظر وقوع یک فاجعه و نگران مسائل و عواقب فعالیت های روزانه خود هستند. در افرادی که دارای GAD هستند، نگرانی آن ها اغلب غیر واقعی و بدون دلیل است.

اختلال اضطراب عمومی یا GAD چیست؟

علائم GAD چیست؟

GAD روی شخصیت افراد تاثیر می گذارد،علائم GAD عبارتند از:

 • بیش از حد نگرانی
 • دیدگاه غیرواقعی از مشکلات
 • بی اعتقادی
 • تحریک پذیری
 • تنش عضلانی
 • سردرد
 • تعریق
 • مشکل در تمرکز
 • حالت تهوع
 • خستگی
 • مشکل در خواب
 • لرزش
 • حالت مایوس

اختلال اضطراب عمومی یا GAD چیست؟

علاوه بر این، افراد مبتلا به GAD اغلب اختلالات اضطراب دیگری مانند اختلال هراس یا ترس و اختلال وسواس فکری، افسردگی بالینی یا مشکلات اضافی از سوء مصرف مواد مخدر یا الکل دارند.

علل GAD چیست؟

علت دقیق GAD به طور کامل شناخته نشده است، اما تعدادی از عوامل ازجمله ژنتیک، مغز و تنش های محیطی به نظر می رسد به توسعه آن کمک می کند.

ژنتیک

 برخی تحقیقات نشان می دهد که سابقه خانوادگی نقش مهمی در افزایش احتمال GAD ایجاد می کند. این بدان معنی است که GAD ممکن است در خانواده ها به صورت ارثی منتقل شود.

مغز

GAD با عملکرد غیرطبیعی برخی سلولهای عصبی مرتبط است که مناطق خاص مغز را درگیر تفکر و احساسات می کند. این اتصالات سلولی به انتقال دهنده های عصبی بستگی دارد که اطلاعات را از یک سلول عصبی به بعدی منتقل می کنند. اگر مسیرهایی که مناطق خاص مغز را به هم متصل می کنند، کارآیی نداشته باشند، مشکلات مربوط به خلق و خوی یا اضطراب ممکن است به وجود بیاید. داروها، روان درماني می توانندبه بهبود علائم مربوط به اضطراب و افسردگي كمك كنند.

عوامل محیطی

تروما و حوادث استرس زا، مانند سوء استفاده، مرگ یک دوست، طلاق، تغییر شغل یا مدرسه، ممکن است به GAD کمک کنند.ترک مواد اعتیاد آور، از جمله الکل، کافئین و نیکوتین، می تواند اضطراب را بدتر کند.

اختلال اضطراب عمومی یا GAD چیست؟

 GAD چه زمانی رخ می دهد؟

این اختلال اغلب در دوران کودکی یا نوجوانی آغاز می شود، اما می تواند در بزرگسالی نیز شروع شود و این اختلال معمولا درزنان بیشتر از مردان است.

 تشخیص GAD

اگر علائم GAD وجود داشته باشد، دکتر با پرسش سؤالات و علائم بیمار آن را شناسایی می کند زیرا این اختلال آزمایش فزیکی خاصی ندارد. پزشک ممکن است از بیماری های دیگر برای شناسایی این بیماری استفاده کند.

درمان GAD چطور است؟

برای شناسایی این بیماری باید به یک روانپزشک یا روانشناس مراجعه کنید که به طور خاص برای تشخیص و درمان بیماری های روانی مثل GAD آموزش دیده اند. درمان GAD اغلب شامل ترکیبی از دارو و درمان شناختی،رفتاری است.

اختلال اضطراب عمومی یا GAD چیست؟

داروها

داروهایی برای درمان این اختلال در دسترس هستند و ممکن است برای افرادی که اضطراب آنها درعملکرد روزانه تداخل می کند، مفید باشد. داروهایی که اغلب برای درمان GAD در کوتاه مدت استفاده می شوند (از آنجا که می توانند اعتیاد آور باشند، آرام بخش هستند و می توانند در حافظه تداخلاتی ایجاد کنند) داروهایی به نام بنزودیازپین ها استفاده می شود. این داروها گاهی اوقات نیز به عنوان آرام بخش استفاده می شود ، زیرا آنها می توانند احساس شدید اضطراب حاد را از بین ببرند این دارو ها به کاهش علائم فیزیکی مانند اضطراب، تنش عضلانی و بیقراری کمک می کنند. بنزودیازپین های معمول عبارتند از Xanax ،Librium ،Valium و Ativan این داروها در صورت ترکیب با بسیاری از داروهای دیگر، می توانند باعث افزایش اثرات آرام بخش شوند، و همچنین در صورت مخلوط شدن با الکل، خطرناک باشند. بعضی از داروهای ضد افسردگی مانند Paxil ،Effexor ،Prozac ،Lexapro ،Zoloft و Cymbalta نیز برای درمان GAD برای مدت طولانی مورد استفاده قرار می گیرد. این داروهای ضد افسردگی ممکن است چند هفته طول بکشد تا اثر کنند، اما آنها برای درمان طولانی مدت GAD بسیار مناسب هستند.

درمان شناختی رفتاری

افرادی که از اختلالات اضطرابی رنج می برند اغلب از این نوع درمان استفاده می کنند که در این جلسات یاد می گیرید که الگوهای ذهنی و رفتارهایی را که موجب احساسات مضطرب می شوند، شناسایی و تغییر دهند. این نوع درمان کمک می کند تا تفکر تحریف شده را واقع گرایانه تر محدود کنیم.

علاوه بر این، تکنیک های آرام سازی مانند تنفس عمیق و بیوفیدبک ممکن است به کنترل تنش عضلانی که اغلب همراه با GAD است کمک کند.

آیا اثرات جانبی در درمان GAD وجود دارد؟

وابستگی به داروهای آرامبخش (بنزودیازپین ها) یک عارضه بالقوه درمان است اگر این داروها به طور مداوم استفاده شوند باعث وابستگی می شوند. عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی که برای درمان GAD مصرف می شوند، متفاوت با سیستم بدن هر فرد عوارض جانبی دارد و عمده این علائم  شامل خواب آلودگی، افزایش وزن، تهوع و مشکلات جنسی می باشد.

آیا می توان از GAD جلوگیری کرد؟

اختلالات اضطرابی مانند GAD قابل پیشگیری نیست. با این حال، مواردی وجود دارد که می توانید برای کنترل یا کاهش نشانه ها کمک کنید.

این علائم عبارتند از:

 1. مصرف موادی که دارای کافئین هستند از جمله  قهوه، چای، نوشابه و شکلات را کاهش دهید.
 2. قبل از مصرف هر داروی شیمیایی و گیاهی با دکتر خود مشورت کنید. بسیاری از آنها حاوی مواد شیمیایی هستند که می توانند علائم اضطراب را افزایش دهند.
 3.   ورزش روزانه و رژیم سالم و متعادل را داشته باشید.
 4. تمرینات مدیریت استرس مانند یوگا و یا مدیتیشن را انجام دهید.

اختلال اضطراب عمومی یا GAD چیست؟

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.