اختلال وسواس فکری،عملی یا OCD چیست؟

اختلال وسواسی چیست؟

اختلال وسواسی فکری عملی (OCD) یک اختلال رایج، مزمن و طولانی مدت است که در آن فرد دارای افکار غلط ، وسواس و رفتارهای اجباری است که وی تمایل دارد رفتار خود را بیش از حد تکرار کند.اختلال وسواسی اجباری (OCD) یک اختلال روانشناختی است که بر روی افراد در تمام سنین و حوادث زندگی تأثیر می گذارد و زمانی اتفاق می افتد که فرد در یک چرخه وسواس و اجبار قرار گیرد.

وسوسه ها ناخواسته، افکار مزاحم، تصاویر و یا اصرار هایی است که موجب شدت احساس اضطراب می شوند. مجازات، رفتارهایی است که فرد درگیر تلاش برای خلاص شدن از وسواس و / یا کاهش اضطراب خود می کند.
اکثر مردم در بعضی مواقع در زندگی خود افکار وسواسی و / یا اجباری دارند، اما این بدان معنا نیست که همه ما ” OCD ” داشته باشیم. برای تشخیص اختلال وسواسی اجباری، این چرخه وسواس و اجبار چنان شدید می شود که زمان زیادی را برای کنترل آن صرف کنید.

OCD چیست؟

تفکر وسواسی چیست؟

وسواس بودن یک تفکری است که فرد را مجبور می کند بارها به عنوان نمونه دست خود را بشوید. یک انسان عادی اگر دستش به شئ آلوده ای برخورد کند، پس از شستن دست، دیگر نیازی به دوباره شستن نمی بیند اما یک فرد مبتلا به OCD بارها و بارها دست خود را میشوید و هیچ گاه از پاک بودن دست خود احساس رضایت ندارد و همیشه به این فکر می کند که دستش آلوده و کثیف است. این وسواس به قدری می تواند شدید باشد که فرد را حتی بیمار کند. این بیماری به شستن دست اکتفا نمی کند. به عنوان نمونه شما می خواهید از منزل خود خارج شوید، برای این کار بارها و بارها قفل در راچک می کنید. این روند چک کردن بیش از حد نشان دهنده این است که شما مبتلا به این بیماری شده اید.

علائم و نشانه ها

افراد مبتلا به OCD ممکن است علائم وسواس، اجبار یا هر دو را داشته باشند. این علائم می تواند در تمام جنبه های زندگی، مانند کار، مدرسه و روابط شخصی دخالت داشته باشند.

افکار، تمایلات و یا تصاویر ذهنی که موجب اضطراب می شوند.عبارتند از:

 •     ترس از میکروب و کثیفی
 •     اهمّیّت زیاد به نظم، دقّت و درستی
 •     نگرانی از اینکه کاری به خوبی انجام نشده باشد، حتّیٰ وقتی فرد می‌داند که این مسئله صحّت ندارد
 •     ترس از افکار شیطانی و گناهکارانه
 •     فکر کردن تمام مدّت درمورد یک صدا، تصویر، کلمه یا عددی به خصوص
 •     نیاز به اطمینان مجدّد
 •     ترس از صدمه زدن به یکی از اعضای خانواده یا یکی از دوستان

اختلال وسواس فکری،عملی یا OCD چیست؟

اجبار های رایج در افراد مبتلا به OCD عبارتند از:

 • تمیز کردن بیش از حد مثل دست شستن
 • مرتب کردن همه چیز
 • بررسی مکرر رفتار ها مثل آیا درب قفل شده است یا اینکه اجاق گاز خاموش است
 • شمارش اجباری

اختلال وسواس فکری،عملی یا OCD چیست؟

همه ی عادت ها اجبار نیستند. هر کس گاهی یک چیز زا چند بار انجام می دهد اما فردی که به OCD مبتلا است به طور کلی:

 1. نمیتواند افکار یا رفتارهای خود را کنترل کند، حتی زمانی که این افکار یا رفتارها بیش ازحد تکرار شوند.
 2. حداکثر زمان در روز را بر روی این افکار یا رفتارها صرف می کنند.
 3. در انجام فعالیت های خود اضطراب ناشی از کار ها را دارند.

برخی افراد مبتلا به وسواس نیز یک اختلال تیک دارند. حرکت های ناگهانی، کوتاه و تکراری، مانند چشمک زدن و سایر حرکات چشم، پریدن صورت، تکان دادن شانه، و حرکات سر.

علائم ممکن است با گذشت زمان بدتر شوند. افراد مبتلا به OCD ممکن است سعی کنند خودشان را با اجتناب از شرایطی که موجب وسواسشان می شوند کمک کنند با مصرف الکل یا مواد مخدر برای آرام کردن خود استفاده می کنند. بعضی از بزرگسالان و اغلب کودکان ممکن است متوجه شوند که رفتارشان غیر عادی است.

اگر فکر می کنید OCD دارید، با پزشک خود در مورد علائم خود صحبت کنید. در صورت عدم درمان، OCD می تواند در تمام جنبه های زندگی دخالت کند.

عوامل خطرناک وسواس OCD

OCD یک اختلال رایج است که بر بزرگسالان، نوجوانان و کودکان در سراسر جهان تأثیر می گذارد. علل OCD ناشناخته هستند، اما عوامل خطر عبارتند از:

ژنتیک

مطالعات نشان می دهد افرادی که در خانواده خود دارای فردی هستند که دارای علائم OCD است احتمال ابتلا به این بیماری را دارند.

ساختار مغز و عملکرد آن

ساختار مغز و عملکرد آن در مطالعات نشان می دهد که قشر جلویی و ساختارهای زیر ساختی مغز در بیماران مبتلا به OCD متفاوت است. به نظر می رسد بین علائم OCD و اختلالات در برخی از مناطق مغز ارتباط وجود دارد، اما این ارتباط روشن نیست.

محیط

افرادی که در دوران کودکی دچار آسیب های جسمی (فیزیکی یا جنسی) شده اندبیشتر در معرض خطر ابتلا به OCD هستند.

در برخی موارد، کودکان ممکن است علائم OCD پس از عفونت استرپتوکوک ایجاد شود.

روش های درمان

OCD به طور معمول با دارو، روش های روان درمانی یا ترکیبی از این دو درمان می شود.

گاهی اوقات افراد مبتلا به OCD نیز دارای اختلالات روحی دیگرمانند اضطراب، افسردگی و اختلال تناسلی بدن یعنی اختلالی که فرد احساس می کند که بخشی از بدن آن غیرطبیعی است. هنگام تصمیم گیری در مورد درمان مهم است که اختلالات دیگرهم در نظر گرفته شود.

مهار کننده های سروتونین (SRIs) و مهار کننده های سروتونین انتخابی (SSRIs) برای کمک به کاهش علائم OCD مورد استفاده قرار می گیرند. نمونه هایی از داروهایی که در بزرگسالان و کودکان مبتلا به   OCD  استفاده می شودعبارتند از: کلومیفامین، که یک داروی ضد افسردگی است، و چندین مهارکننده سروتونین (SSRI) جدید، از جمله:

 • فلوکستین
 • فلووکسامین
 • سرترالین

اگر با مصرف این نوع دارو ها بیماران درمان نشوند ممکن است به داروهای ضدویروسی مانند ریزپریدون پاسخ دهند.

اختلال وسواس فکری،عملی یا OCD چیست؟

نکاتی که در مصرف دارو وسواس اجباری باید رعایت شود:

با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید تا اطمینان حاصل کنید که خطرات و مزایای داروهایی که مصرف می کنید به چه صورت است.

قبل از صحبت کردن با پزشک خود، دارو را مصرف نکنید. ناگهان متوقف كردن دارو ممكن است منجر به “بازگشت” علائم OCD شود.

روان درمانی

روان درمانی می تواند درمان موثر برای بزرگسالان و کودکان مبتلا به OCD باشد. تحقیقات نشان می دهد که نوع خاصی از روان درمانی، از جمله درمان رفتاری شناختی (CBT) و سایر درمان های مرتبط (مانند آموزش عادت) می تواند برای بسیاری از افراد به عنوان دارو موثر باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.