تأثیر انداختن پاها بر روی هم برمیزان فشار خون

انداختن پاها بر روی هم

در زندگی روزمره گاها ساعت‌ها مشغول به فعالیت هستیم و یا در زندگی مدرن امروزه چندین ساعت پشت سیستم کامپیوتر می‌نشینیم.

نحوه نشستن با سلامتی استخوان‌ها و دیگر اندام‌ها در ارتباط می‌باشد،اگر از نحوه درست نشستن  آگاه نباشیم  ممکن است آسیب‌های زیادی به بدن خود وارد نماییم.

یکی از شیوه‌های رایج هنگام نشستن، انداختن پاها روی‌هم (حالت ضربدری) است که در این حالت احساس راحتی می‌کنیم اما این شیوه نشستن می‌تواند تأثیر منفی روی سلامتی ما بگذارد.

 انداختن پاها و تحرک زیاد در درازمدت باعث ایجاد اختلال در واریس وریدهای پا، چرخش استخوان لگن، درد در ناحیه شکم، گردن، ستون فقرات و افزایش فشارخون می‌شود و بر روی اعصاب نیز تاثیرنامطلوبی می‌گذارد.

انداختن پاها بر روی هم,واریس

انداختن پاها روی‌هم استخوان‌های مفصل ران را در حالتی چرخشی قرار می‌دهد و چنین وضعیتی باعث چرخش یکی از استخوان‌های لگن نیز می‌شود. ازآنجاکه لگن، پایه‌ای حمایتی برای نخاع محسوب می‌شود، چرخیدن مفصل ران و بی‌ثباتی آن فشار بیش‌ازحدی را روی گردن و قسمت میانی کمر وارد می‌آورد.

پزشکان توصیه می‌کنند از انداختن پاها روی‌هم در درازمدت و بیش از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه خودداری کنید و در فواصل متوالی، پاها را در حالت ۹۰ درجه روی زمین قرار دهید و یا کمی راه بروید.

هر چه زمان نشستن به این شکل طولانی‌تر باشد و پاها مدت‌زمان بیشتری روی‌هم آویزان باشند، فشار بیشتری روی نخاع وارد می‌شود که احتمال درد در این نواحی بیشتر می‌شود.

انداختن پاها به‌صورت ضربدری روی یکدیگر، عصب ناحیه زیر زانو و اطراف آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این فشار وارده باعث بی‌حسی و فلج موقتی برخی ماهیچه‌های اطراف پا می‌شود و به دلیل بی‌حسی و سوزن‌سوزن شدن پا، فرد قادر به بالا آوردن آن نخواهد بود. این احساس موقتی است و با هر بار انداختن پاها روی یکدیگر این احساس تکرار می‌شود و باعث بروز بی‌حسی بلندمدت در ناحیه پاها به دلیل آسیب وارده به اعصاب این ناحیه می‌شود.

انداختن پاها بر روی هم,فشارخون

یکی از آسیب‌هایی که این نحوه نشستن  می تواندبه بدن وارد کند بالا رفتن غیرعادی فشارخون می باشدکه دراین قسمت دقیق‌تر بررسی می‌کنیم.

کنـترل فشارخون یکی از روش‌های عمده سلامتی اسـت و باید از انجام کارها و فعالیت‌هایی که موجب کاهش ویا افزایش غیرعادی آن می‌گردد، دوری کرد.

انداختن یک‌پا روی زانوی پای دیگر یکی از حالات نادرست نشستن است که باعث افزایش فشارخون می‌گردد.
دلیل این افزایش هم به خاطر خونی است که در پاها جریان می‌یابد، باید برخلاف جاذبه به قلب بازگردد. این‌یکی از عملکردهای حیاتی بدن به شمار می‌رود ولی وقتی پاها روی‌هم انداخته می‌شود، مقاومت نسبت به جریان خون بالا می‌رود. درنتیجه، فشارخون بدن بالا می‌رود تا از این طریق بتواند خون را به قلب برگرداند. در این لحظه معمولاً فرد متوجه بالا رفتن فشارخون نمی‌شود، ولی تکرار و تداوم این حالت می‌تواند خطرات بالقوه‌ای را برای بدن به دنبال داشته باشد.

هر بار که برای تست خون به آزمایشگاه یا کلینیک مراجعه می‌کنید و میزان فشارخون خود را آزمایش می‌کنید، از شما درخواست می‌شود تا پاهای خود را به‌صورت راحت روی زمین قرار دهید به‌طوری‌که هر دو کف‌پاها با زمین در تماس باشند. این کار به علت عدم افزایش فشارخون موقتی در اثر نشستن به شکل کراس لگ است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد انداختن پاها روی‌هم خطر بالا رفتن فشار سیستولیک را تا ۷ درصد و فشار دیاستولیک را تا ۲ درصد افزایش می‌دهد.

در یک نمونه مطالعه و بررسی از افـراد خواسته شدحداقل ۳ دقیقه پاهـای خود را بـر روی‌هم بیـاندازند وسپس فشارخون آن‌ها اندازه‌گیری شود.

میزان فشارخون با وضعیت متفاوت پاها /مصرف داروفشار سیستول باپاهای صاففشار سیستول با پاهای روی‌هم انداخته‌شدهفشاردیاستول با پاهای صاففشار دیاستول با پاهای روی‌هم انداخته‌شده
بلی (۱۶ نفر)۱۵۱/۷±۲۵/۷۶ ۱۵۸/۰۱±۲۵/۳۸۳/۶± ۱۲/۹۸۸/۷±۱۲/۷
خیر (۸۴ نفر)۱۴۶/۲۷±۱۶/ ۸۱۵۴/۸۲±۱۸۷۹/۷۹±۱۰/۵۸۳/۴۹±۱۱/۲
جمع۱۴۷/۳±۱۸/ ۲۱۵۶/۲±۱۹/۲۸۱/۲±۱۱/۲۸۵/۰۲±۱۱/۴۲

مقادیر ثبت‌شده فشارخون اندازه‌گیری شده افراد نشان می‌دهد که فشارخون سیستولیک و دیاسـتولیک بـا پاهـای صـاف و پاهای روی‌هم انداخته‌شده در افـرادی که دارو مصرف نکرده بودند، نسبت به افـرادی کـه دارو مصرف کرده بودند، بیشتر بود.

درنتیجه بـنا بـه نـتایج این مطالعه انداختن پاها بر روی‌هم در هـنگام اندازه‌گیری فشارخون به‌طور معنی‌داری فشارخون سیستولیک و دیاستولیک را افزایش می‌دهد.

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *