چگونه با خواب آلودگی مبارزه کنیم؟

مبارزه با خواب آلودگی

در اینجا به توضیح نکاتی که به جلوگیری از خواب آلودگی در طول روز به شما کمک می کند می پردازیم .

تقریبا اکثر افراد در طول روز احساس خواب آلودگی می کنند. اما برخی افراد، خواب آلودگی  بیش از حد را تجربه میکنند.

چگونه با خواب آلودگی مبارزه کنیم؟

به  این نوع از حالت خواب آلودگی Hypersomnia  می گویند که به خواب آلودگی مکرر نیز معروف است که باعث می شود افراد احساس خواب آلودگی کنند ، و حتی در محل کاردر طول فعالیت های روزمره خود دچار این حالت می شوند.

نکته ای که توصیه می شود برای جلوگیری از خواب الودگی انجام شود شامل موارد زیر می شود.

خواب مناسب وکافی در شب

این ممکن است واضح باشد، اما بسیاری از ما یک یا دو ساعت از خواب خود را در صبح و یا شب به انجام کارهای دیگراختصاص می دهیم که این امر باعث می شود که از وقت خواب ما کثر شود . اکثر بزرگسالان نیاز به هفت تا نه ساعت خواب راحت در شب را  دارند، و نوجوانان معمولا به ۹ ساعت کامل نیاز دارند. به طور معمول هر شب هشت یا نه ساعت برای خواب خود در نظر بگیرید.

چگونه با خواب آلودگی مبارزه کنیم؟

حذف موارد اضافی در خواب

شما نباید خواندن، تماشای تلویزیون، بازی کردن یا بازی های ویدئویی با لپ تاپ را به رختخواب خود اختصاص دهید.

مشخص کردن ساعت خاص برای بیداری

افرادی که دچار خواب آلودگی هستند ، پیشنهاد می شود هر روز سر یک ساعت مشخص از خواب بیدار شوند و حتی در روزهای تعطیل هم به این روند ادامه دهند .

رفتن به رختخواب قبل از ساعت خواب

پیشنهاد میشود حد اقل ۱۵ دقیقه قبل از تایم خوابتون به رختخواب خود بروید ،این امر باعث می شود که شما به ریتم منظم برنامه استراحتتان عادت کنید.

غذاهای سالم

جالب است که بدانید داشتن یک برنامه غذایی  منظم، به ریتم برنامه شبانه روزی خواب شما کمک موثری خواهد کرد.به طور مثال خوردن یک صبحانه مفصل ومیل کردن یک ناهار سالم می تواند تاثیر گذار باشد ، همچنین نوشیدن قهوه قبل از ساعت ده صبح به مبارزه با خواب آلودگی به شما کمک به سزایی خواهد کرد. و همچنین برای پایان دادن به برنامه غذایی خود آخرین وعده خود را دو یا سه ساعت قبل خواب میل بفرمائید .

چگونه با خواب آلودگی مبارزه کنیم؟

ورزش

حداقل ۳۰ دقیقه از وقتتون را در روز به ورزش کردن اختصاص دهید (ترجیحا ورزش هوازی انجام دهید ) ، انجام این برنامه مزایای بسیار مناسبی برای خواب دارد . ورزش همچنین انرژی بیشتری را در روز به شما می دهد و باعث بهبود بیشتر تمرکز شما در طول روز می شود

چگونه با خواب آلودگی مبارزه کنیم؟

تغییر در برنامه

اگر فکر میکنید نمیتوانید حد افل ۷ تا هشت ساعت را برای خواب شبانه تان برنامه ریزی کنید و ، وقت کم می آورید برنامه خود را حتما تغییر دهید .به طور مثال برخی از فعالیت هایتان را از تایم شبانه به تایم صبحگاهی منتقل کنید و در صورت لزوم از فعالیت هایی که واقعا ضرورتی برای شما ایجاد نمی کنند پرهیز کنید .

هیچ یک از وعده هایی غذایی خود را حذف نکنید

از حذف کردن وعده ناهار خود اجتناب کنید ، زیرا این امر باعث ضعف و خستگی در شما میشود و به شما احساس خواب آلودگی می دهد .

روش آرام بخش

روال آرامش قبل از خواب می تواند به شما کمک کند تا از فعالیت هایی که بیش از حد تحریک کننده یا استرس زا هستند به خوبی استقبال کنید.یکی از این موارد می توان به انجام دادن مدیتیشن اشاره کرد و یا مثلا در حمام داغ بخوابید و یا حتی گوش دادن به یک موسیقی تسکین دهنده ویا خواندن یک کتاب می تواند اثر مثبت در روند خواب راحت برای شما داشته باشد .و همچنین میل کردن یک فنجان چای گیاهی ویا شیر داغ به شما پیشنهاد میشود .

استفاده نکردن از نوشیدنی الکلی

اغلب مردم فک میکنند مصرف نوشیدنی های الکلی به خواب عمیق کمک می کند در صورتی که این باور اشتباه است ، به این خاطر که در وقتی در طول شب زمانی که اثرات الکل در بدن شما در حال از بین رفتن است احتمال بیدار شدن  مجدد شما وجود دارد .

مراجعه به متخصص

اگر با رعایت کردن این اصول هنوز هم احساس خستگی و خواب آلودگی مفرط در طی روز دارید ،این یک نوع اختلالات خواب به نظر می آید و حتما باید به پزشک مراجعه کنید زیرا این اختلالات در خواب یک نشانه می تواند باشد که وجود علت هایی خاص در بدن شما دارد و با مراجعه به یک متخصص برای شما الزامی می باشد .

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.