آشنایی با بیماری های ناشی از آلودگی هوا

بیماری های ناشی از آلودگی هوا

آلودگی هوا یکی از مشکلاتی است که در کلان شهرها با عوارض خطرناکی که به همراه دارد، سلامتی افراد را در سنین مختلف به خطر میاندازد. شاید تا به حال نشنیده باشید که بیماری های ناشی از آلودگی هوا جدی‌ترین آسیب‌ها را به بدن انسان‌ها وارد می‌کند، ولی بهتر است در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا از خطرات و بیماری های ناشی از آلودگی هوا را برای شما بگوییم تا قدری بیشتر در حفظ سلامتی روح و جسم خود بکوشید.

بیمارهای ناشی از آلودگی هوا

سالانه گزارشات زیادی از بیماران آسیب دیده توسط آلودگی هوا به مرکزهای بهداشت و سلامت داده می‌شود که بسیار ناراحت کننده هستند. شاید بسیاری از این بیماران فقط و فقط به خاطر کم توجه بودن به خطرات آلودگی هوا، راه‌ را برای ورود به خطرات جدی باز کرده‌اند. توصیه می‌کنیم که حتما از نکات بهداشتی و ضروری در مقابله با خطرات آلودگی هوا آگاهی پیدا کنید تا در مواجه شدن با آلودگی هوا خود را از خطرات و عوارض خطرناک آن در امان نگه دارید.

در ادامه مطلب به شما خواهیم گفت که آلودگی هوا چگونه می‌تواند بر روی سلامت جسم، روح و روان افراد و همچنین  موقعیت‌ها و مهارت‌های  اجتماعی شما تاثیر گذار باشد.

جسم و روح چه تاثیراتی از آلودگی هوا می‌گیرند؟

افرادی که در بیرون از منزل، به انجام فعالیت‌های مختلفی می‌پردازند در معرض خطرها و بیماری های ناشی از آلودگی هوا هستند؛ حال این افراد اگر از پیش خودشان دچار مشکلات تنفسی و ریوی باشند، خطرات جدی‌تری آن‌ها را تهدید می‌کند. عوارض آلودگی هوا آنچنان زیان بار است که سلامت انسان‌های سالم را نیز به خطر میاندازد. حال شاید فکر کنید که فردی که در معرض خطرات آلودگی هوا قرار میگیرد، فقط از ناراحتی‌هایی همچون سوزش سیستم تنفسی و مشکلات تنفسی رنج می‌برد، اما متاسفانه عوارض و بیماری های ناشی از آلودگی هوا علاوه بر جسم، تاثیرات منفی زیادی بر روی روح انسان‌ها دارد.

بیماری های ناشی از آلودگی هوا

از جمله عوارض آلودگی هوا بر روی روح انسان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • پرخاشگری
  • افسردگی
  • بیش فعالی کودکان
  • خواب آلودگی
  • و بسیاری از اختلالات روانی دیگر

ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که میزان تاثیر پذیری شما از آلودگی هوا بستگی به شرایط سلامت بدن شما و میزان آلودگی هوا دارد که با اندکی توجه کردن به این مسئله در شرایط نابسامان می‌توانید خود را از خطرات ناشی از آلودگی هوا در امان نگه دارید. البته باید دقت داشت که بعضی از اوقات شدت آلودگی هوا به قدری زیاد است که شرایط برای همه‌ی افراد به طور یکسان در نظر گرفته می‌شود و سلامت همه افراد می‌تواند در هوای آلوده فورا مورد تهدید قرار بگیرد.

توصیه ایده آل مگ به شما عزیزان این است که با اقدامات پیشگیرانه و بالا بردن سطح آگاهی خود در این زمینه، تا حد زیادی نگرانی‌های موجود در هنگام آلودگی هوا را کاهش دهید.

زمان آلودگی هوا چه باید کرد؟

تاثیر مستقیم و دائمی آلودگی هوا بر روی سلامت افراد

آلودگی هوا به طور مستقیم با سلامتی افراد در ارتباط است که می‌تواند افراد را در یک لحظه در معرض خطرات بسیار جدی قرار دهد. بیمارهای ریوی، تنفسی، افسردگی، پرخاشگری، افزایش استرس، بیماری‌های قلبی، پیری ریه ها با سرعت بسیار بالا، کاهش عملکرد و ظرفیت ریه‌ها، سرطان، آسم و آمفزیم که یکی از بیماری‌های شایع ریوی است، همه و همه بیماری های ناشی از آلودگی هوا هستند که در نهایت موجب کوتاه شدن دوره زندگی و عمر افراد می‌شوند.

خطرات آلودگی هوا

سقط جنین بر اثر آلودگی هوا

از بین بیماری های ناشی از آلودگی هوا می‌توان به سقط جنین و بیماری سرطان اشاره کرد که شوخی بردار نیست و عوارض آن حتی اگر موجب سقط جنین نشود، حتما مشکلاتی همچون نقص عضو، بیماری اوتیسم، اختلالات ذهنی، فراموشی دائم، کندی ذهن، بیش فعالی برای کودکان  به همراه دارد که نه تنها موجب آزار و اذیت کودک تا پایان عمر می‌شود، بلکه خانواده و اطرافیان او نیز از این مسئله رنج می‌برند و مانند افراد معمولی و سالم برای زندگی‌شان نمی‌توانند برنامه‌ریزی دقیق و درستی داشته باشند.

آلودگی هوا معمولا در کلان شهرها با درصد بالای تردد خودروها اتفاق میافتد که سرب ناشی از سوخت خودروها موجب آلودگی هوا می‌شود و همین سرب باعث بروز بیماری‌های خطرناکی همچون سرطان، جنون و لرزش بدن می‌شود.

آلودگی هوا و تاثیر جدی آن بر روی اعصاب و روان

در پی آلودگی هوا افراد به طور جدی با کمبود اکسیژن مواجه می‌شوند که همین موضوع باعث می‌شود تا افراد در چنین شرایطی با مشکلاتی همچون پرخاشگری و عدم کنترل خشم روبرو شوند. پرخاشگری یکی از شایع‌ترین بیماری های ناشی از آلودگی هوا است که موجب می‌شود تا انرژی افراد پایین بیاید و بی حوصله و خواب آلودگی را تجربه کنند.

در پی آلودگی هوا و تاثیرات منفی آن بر روی سلامت افراد، موقعیت‌های شغلی و جایگاه اجتماعی افراد نیز به خطر خواهد افتاد، چرا که عوارضی همچون کاهش اکسیژن، کاهش عملکرد ذهنی، اختلال در تمرکز، پرخاشگری و تمرکز به فرد اجازه نمی‌دهد تا مثل قبل به کارهای روزانه و شغل خود توجه و رسیدگی لازم را داشته باشند.

خطرات آلودگی هوا

آیا آلودگی هوا بر روی تغییر شخصیت افراد تاثیر گذار است؟

آلودگی هوا تقریبا تاثیرات منفی بسیاری بر روی سلامت جسم، روح و حتی تغییر شخصیت افراد دارد، به نحوی که ممکن است یک فرد برون گرا شخصیتش به درون گرایی تغییر پیدا کند. از این رو می‌توان گفت که یکی از بیماری های ناشی از آلودگی هوا افسردگی است که باعث تضعیف حالات روحی فرد و کمرنگ شدن نقش او در فعالیت‌های اجتماعی می‌شود، فرد در این حالت بر اثر کمبود اکسیژن دچار فراموشی و از دست دادن مهارت‌های اجتماعی خواهد شد که موجب می‌شود تا در سنین بزرگسالی به بیماری آلزایمر مبتلا شود، همه این‌ها نشان از این است که آلودگی هوا به طور مستقیم بر روی مغز انسان نیز تاثیرات منفی و جبران ناپذیری بر جای میگذارد.

افرادی که پیش از اینکه در معرض خطرات آلودگی هوا قرار بگیرند، خود به بیماری افسردگی دچار بوده باشند، در چنین شرایطی افسردگی آن‌ها تشدید و حتی بیشتر نیز می‌شود. انسان‌های افسرده در مواجه شدن با آلودگی هوا قدرت تصمیم‌گیری را تا حد زیادی از دست می‌دهند و همیشه خستگی و بی حوصلگی مانع می‌شود تا آن‌ها نتوانند فعالیت‌های مفید را انجام دهند. ضرر و زیان آلودگی هوا برای افراد افسرده به اندازه‌ای زیاد است که پس از تشدید و بیشتر شدن شدت افسردگی دچار تنگی نفس و تپش قلب نیز می‌شوند.

در این مطلب جا دارد که به افرادی که دچار وسواس هستند، نیز اشاره‌ای داشته باشیم؛ افراد وسواس در مواجهه با آلودگی هوا، بسیار نگران می‌شوند و با حس اینکه آلودگی هوا به آن‌ها زیانی رسانده باشد، فکر می‌کنند به یک بیماری جدید مبتلا شده‌اند.

بیماری های ناشی از آلودگی هوا

چه افرادی در معرض خطرات و بیماری های ناشی از آلودگی هستند؟

اینکه چه گروهی از افراد در معرض مبتلا شدن به بیماری های ناشی از آلودگی هوا هستند به یکسری از شرایط محیطی و بدنی بستگی دارد. اولین گروه کسانی هستند که بیرون از منزل کار می‌کنند، زنان باردار، ورزشکاران، کودکان زیر ۱۴ سال، سالمندان و بزرگسالان و کارگران مشغول به کار در محیط های باز، همه‌ی این گروه‌ها هر چند که قدرت بدنی بالایی نیز داشته باشند باز هم از آلودگی هوا تاثیر میپذیرند و متاسفانه بر روح و جسم آن‌ها اختلالات جدی وارد می‌شود. حال اگر هر کدام از افراد گفته شده خود از پیش به بیماری‌های قلبی و ریوی و همچنین افسردگی دچار باشند، شدت تاثیر پذیری از آلودگی هوا به نسبت نیز بیشتر خواهد شد.

بیماری های ناشی از آلودگی هوا بر اثر پدیده وارونگی هوا

در زمان‌هایی که اشعه‌های فرابنفش خورشید با ترکیبات اکسید نیتروژن و آلی فرار واکنش نشان می‌دهند، وارونگی هوا رخ می‌دهد که موجب تنگ شدن راه‌های تنفسی در افراد می‌شود تا آن‌ها برای دریافت اکسیژن بیشتر از سیستم تنفسی خود بیشتر کار بکشند. کامیون‌ها، تجهیزات کشاورزی، تجهیزات ساختمانی و ماشین‌ها و اتوبوس‌ها منابع اصلی ترکیبات اکسید نیتروژن و آلی فرار هستند. این  امر معمولا در ماه‌های تابستان، ساعات ابتدایی شب و بعداظهرها شدت بیشتری پیدا می‌کند.

از دیگر عوارض وارونگی هوا می‌توان به بیماری‌هایی همچون: آسم، سرفه، گلودرد، حالت تهوع، درد قفسه سینه، آمفزیم و دیگر بیماری‌های تنفسی اشاره کرد که فرد با تاثیر پذیری از وارونگی هوا، خستگی زیاد و پایین آمدن قدرت بدنی خود مواجه می‌شود.

پدیده وارونگی هوا چیست؟

و در آخر…

هر آنچه که در این مطالب برای شما عزیزان همراه بیان شد، گوشه‌ای از عوارض و بیماری های ناشی از آلودگی هوا بود تا شما دوست عزیزی که در مناطق با حجم و میزان آلودگی هوا بالا زندگی می‌کنید، بیشتر حواستان را جمع کنید و قدری بیشتر به سلامت خود اهمیت بدهید.

همانطور که میدانید، آلودگی هوا علاوه بر جسم انسان بر روی روح و روان انسان‌ها تاثیرات مخرب و بدی را به جای میگذارد که جبران کردن و برگرداندن سلامت جسم و روح را به کاری دشوار تبدیل می‌کند. نه تنها آلودگی هوا، بلکه شرایط مختلفی وجود دارند که می‌توانند سلامت شما را تضعیف و به خطر بیندازند. قطعا هیچ کسی دوست ندارد که حتی یک بیماری جزئی را تجربه کند چه برسد به اینکه بخواهد با مشکلات تنفسی و ریوی و حتی سرطان روبرو شود و با آن‌ها تا پایان عمر دست و پنجه نرم کند.

قدری به فکر سلامتی خود باشید تا در زیر سایه سلامتی همیشه در کنار عزیزان‌تان، خوش و خرم زندگی کنید و همچنین موفقیت‌های بسیاری نیز کسب نمایید.

آلودگی هوا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.