تاثیر تلفن همراه در دوران بارداری

استفاده از تلفن همراه در دوران بارداری

آیا می دانستید که استفاده از تلفن همراه برای مدت طولانی می تواند اثرات نامطلوبی بر روی نوزاد شما خواهد گذاشت ؟ایا استفاده از اینترنت گوشی برای جنین مضر است؟

محققان دانشگاه مدرسه ییل اخیرا به بررسی اثرات تلفن های همراه بر روی جنین  پرداخته اند. نتیجه تکان دهنده نشان می دهد که زنان باردار با استفاده از تلفن های همراه احتمال بیشتری دارد که فرزندان خود را با امواج آن تحریک کنند. اشعه ماوراء بنفش باعث ایجاد رشد مغزی و در نتیجه آن باعث ایجاد بیش فعالی می شود. در ادامه به دانستن آنچه که علم می گوید برای نگرانی های شما در مورد استفاده از تلفن همراه در دوران بارداری می پردازیم.

در جهان امروز، تنها تلفن های همراه دارای امواج الکترومغناطیسی رادیویی نیستند و بسیاری از دستگاه های اطراف ما از جمله لپ تاپ ها، تبلت ها و سایر اتصالات اینترنت بی سیم بسیاری هستند که بدون توجه به زمان و مکان تاثیر نامطلوب خودش را بر روی شما و کودکتان خواهند گذاشت. هنگامی که بدن شما به میزان بیشتری به این امواج نزدیک می شود، می توانند موجب آسیب DNA شوند و سازگاری مولکول های سلول های زنده را تغییر دهند. این که این امواج و تاثیرات نامطلوبشان تا چه حد در بدن باقی بماند و چقدر اسیب برسانند، بستگی به فرکانس و قدرت امواج دارد.

تاثیر تلفن همراه در دوران بارداری

دستگاه های بی سیم تنها منابع هستند که شما می توانید خود را به امواج رادیویی افشا کنید. آیا می دانستید که خورشید، دستگاه های اشعه ایکس، رادیو، مایکروویو، آشپزخانه گرانیت و هواپیما همه امواج رادیویی را منتشر می کنند اما از سطوح مختلفی برخوردارند؟ بنابراین، توصیه می شود از آنها دور بمانید. به همین دلیل ممکن است پزشک به شما توصیه کند که در طول حاملگی از ایجاد امواج غیر ضروری جلوگیری کنید.

تاثیر تلفن همراه در حین بارداری چیست؟

از آنجایی که انرژی امواج از تلفن همراه جایی در بین اشعه ایکس و گرانیت است، محققان شک دارند که این امواج می توانند بر جنین تاثیر بگذارند. در یک کودک رو به رشد، سلولها بسیار آسیب پذیر نسبت به اختلالات بیرونی هستند. اما، مطالعات تا به حال قادر به پیدا کردن چیزی است که باعث نگرانی با استفاده از تلفن همراه است.

نتیجه یک:

گروهی از دانشمندان که توسط دکتر هیو سیل تیلور در ییل رهبری می شوند، موش های باردار را در معرض تلفن های همراه فعال قرار می دهند. آنها به مدت دو هفته این موش ها را به دو گروه تقسیم کردند، گروهی را در معرض تلفن های فعال و گروهی دیگر را در معرض تلفن های غیر فعال قرار داده اند.

سپس موش های کودک برای رفتار و ظرفیت حافظه مورد آزمایش قرار گرفتند. موشهای متولد شده در مادران که در معرض فعالیت تلفن همراه فعال بودند، مشکلات رفتاری از خود نشان داده اند که مشخصه ADHD در انسان هستند. با این حال، تحقیق در موش ممکن است همیشه در انسانها نتیجه درستی را نشان ندهد. و در این مورد، احتمال زیادی وجود دارد زیرا انسانها ممکن است در طول بارداری ۲۴ ساعته در ۷ روز دائم در معرض این گونه امواج قرار نگیرد.

نتیجه دو:

گروهی دیگر از دانشمندان دانمارکی، قرار گرفتن در معرض تلفن همراه و مشکلات رفتاری قبل از زایمان و پس از زایمان در کودکان را مورد بررسی قرار دادند. مادران هفت ساله پرسشنامه ای پیرامون سلامت و رفتار فرزندان خود و تاریخچه تماس با تلفن گذشته گزارش دادند. پس از بررسی، آنها دریافتند که قرار گرفتن در معرض تلفن همراه قبل و بعد از زایمان، به میزان کم با بیش فعالی و سایر مشکلات رفتاری در کودکان همراه بود .

محققان تفسیر می کنند که این نتیجه ها ممکن است به علت غلط بودن و غیرعلمی بودن ناشی از آن باشد. همچنین در واشنگتن، سرویس بهداشت ملی انگلیس اعلام کرد که: “این مطالعه نمی تواند رابطه مناسب بین مشاغل باردار با تلفن همراه و مشکلات رفتاری را اثبات کند.”

بنابراین، توجه داشته باشیم که مطالعات انجام شده دقیقا نمی تواند ارتباط بین استفاده از تلفن همراه در دوران بارداری و اختلالات رشدی در کودکان را اثبات کند.

تاثیر تلفن همراه در دوران بارداری

اثرات استفاده بیش از حد تلفن همراه در طول بارداری:

استفاده از تلفن های همراه در دهه گذشته افزایش چشمگیری داشته است. اگر چه محققان هنوز به طور کامل اثرات تابش سطح پایین بر روی DNA و سلول ها را درک نمی کنند. اما یک رابطه همبستگی بین اشعه و اختلالات فیزیولوژیکی و / یا عصبی در یک کودک وجود دارد.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) چنین خطراتی را به عنوان “احتمالا سرطان زایی” تعریف می کند .به طور کلی، مطالعات در زمینه آزمایشهای الکتریکی ELF (فرکانس بسیار پایین) میدان مغناطیسی برخی شواهد محدود را برای افزایش خطر سرایت حوادث مرتبط با میدان مغناطیسی ارائه کرده است. “

نتیجه:

تحقیقات فوق نتایج نامشخصی را ارائه داده است و شما نمی توانید بر طبق این استدلال ها، زنان باردار را به استفاده کمتر از تلفن همراه توصیه کنید و لازم به ذکر است که سازمان بهداشت جهانی بیان می کند که زنان باردار هیچ گونه نگرانی در مورد استفاده از تلفن همراه نداشته باشند.

تاثیر تلفن همراه در دوران بارداری

برای کاهش نگرانی ها باید اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهید. در اینجا چند نکته وجود دارد که شما و کودک شما را ایمن از امواج خواهد کرد:

  • اگر شما در زمانی نیاز به استفاده از تلفن همراه ندارید، آن را حداقل چند متر از خود دور کنید.
  • شما می توانید به جای نزدیک کردن گوشی تلفن همراه به سر خود از وسیله هایی مانند بلندگو یا هدست استفاده کنید
  • به جای صحبت کردن، پیام کوتاه را انتخاب کنید و هنگام ارسال متن، قبل از فشار دادن دکمه ارسال، تلفن را تا آنجا که ممکن است دور نگه دارید.
  • در صورتی که تماس فوری باشد، آن را تا حد امکان کوتاه نگه دارید.
  • هر زمان که امکان دارد، از یک سیم کشی استفاده کنید.
  • کاهش زمان روی صفحه شما در تمام مراحل زندگی، مخصوصا در دوران بارداری توصیه می شود، چرا که تاثیر مستقیمی بر سلامت نوزاد شما دارد.
  • تلفن همراه خود را در جیب خود حمل نکنید زیرا ممکن است نزدیک به شکم شما باشد
  • در هنگام خواب تلفن همراه خود را زیر بالش خود نگه ندارید.
  • کاهش استرس شما و سالم نگه داشتن خودتات مهمتر از هر چیزی برای سالم نگه داشتن کودک شماست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.