خواص خاکشیر

ویرایش شده در by زنگی

خواص درمانی خاکشیر

خاکشیر گیاهی است خودرو که در باغ ها و صحراها رشد می کند. این گیاه دارای برگ هایی ریشه ریشه و معمولا به رنگ سبز مایل به زرد هستند. خاکشیر به طور کلی به دو نوع تقسیم می شود که این دو نوع علاوه بر تفاوت سایز و رنگ از تفاوت مزه نیز برخوردار می باشند. یکی از این دو نوع دارای دانه های ریز ، رنگ متمایل به سرخ و با مزه تلخی همراه است و نوع دیگر شیرین مزه، دانه های به نسبت بزرگتر و رنگ سرخ تیره می باشد.

خواص خاکشیر

این گیاه در تمامی مناطق ایران به خصوص در دامنه های البرز فراوان یافت می شود و دارای خواص دارویی بسیاری می باشد که اصولا مردم در فصل های گرم، نوشیدنی آن را میخورند. طبع این گیاه سرد و خشک می باشد و برای پایین آوردن دمای بدن نیز عملکر بسیار عالی دارد. این گیاه را می توان به روش های مختلفی مصرف کرد و شایع ترین آن ها درست کردن شربت با دانه های خاکشیر می باشد.

شما می توانید در ابتدا خاکشیر را بشویید و پس از آن به مدت ۱ ساعت در آب خیس کنید. پس از ۱ ساعت می توانید با اضافه کردن کمی گلاب و شکر یا عسل شربت خاکشیر را درست کرده و پس از خنک شدن، آن را میل بفرمایید. همانطور که در بالا اشاره شد، خاکشیر دارای خواص گیاهی و درمانی بسیاری نیز می باشد که عبارتند از:

۱» ادرار آور است.

۲» تب بر است.

۳» برطرف کننده التهاب کلیه.

۴» دوای سرخک و مخملک.

۵» مفید در از بین بردن کهیر و التهابات پوستی.

۶» رفع گرفتگی صدا.

۷» دفع کرم.

۸» زخم و جراحات را التیام می بخشد.

۹» دل ضعفه را از بین می برد.

۱۰» رفع بیماری های ورم گوش، نقرس و دستگاه تناسلی مفید است.

۱۱» در صورت ناشتا خوردن، باعث افزایش وزن می شود.

۱۲» درمان فشارخون.

۱۳» در صورتی که دانه های خاک شیر با شربت آبلیمو و یا آب هندوانه مصرف شود برای درمان صفرا مفید واقع خواهد شد.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.