راز سلامتی با نوشیدن آب

ویرایش شده در by سهیلی فرد

۹ راز سلامتی با نوشیدن آب

همه ما برای ادامه زندگی و حفظ سلامتی بدنمان باید هر روز آب بنوشیم. با توجه به این‌که بیش از ۶۰ درصد وزن بدن و ۹۰ درصد از خون بدن انسان از آب تشکیل شده است، می‌توان به راز سلامتی با نوشیدن آب پی برد. نوشیدن آب به سم‌زدایی از بدن، عملکرد مناسب مغز و کاهش وزن بسیار کمک می‌کند. تاثیرات نوشیدن آب بر سلامتی بدن خیلی بیشتر از این موارد است.  در ادامه مطلب به مهم‌ترین فواید آن برای بدن اشاره می‌کنیم:

فواید نوشیدن آب برای سلامتی (چرا باید بیشتر آب بنوشیم؟)

۱- نوشیدن آب در تشکیل بزاق بسیار موثر است

بزاق دهان از آب، مخاط، آنزیم‌ها و الکترولیت‌ها تشکیل شده است. البته آب جزء اصلی بزاق به شمار می‌رود. بزاق نقش زیادی در شکستن غذای جامد ایفا می‌کند؛ به همین خاطر تشکیل آن ضروری است. بزاق به حفظ سلامت دهان کمک می‌کند.

۲- نوشیدن آب به تنظیم دمای بدن کمک می‌کند

یکی از مهم‌ترین تاثیرات نوشیدن آب بر سلامتی بدن، تنظیم دمای بدن است. بدن همه ما در هنگام انجام فعالیت‌های بدنی و همچنین در محیط‌های گرم از طریق عرق کردن آب فراوانی از دست می‌دهد. عرق کردن باعث خنگ نگه‌داشتن بدن می‌شود، اما اگر بدن به قدر کافی آب جایگزین دریافت نکند، دمای بدن بالا خواهد رفت. به افرادی که بسیار عرق می‌کنند، توصیه می‌کنیم در طول روز برای جبران آب از دست رفته، مقدار زیادی آب بنوشند.راز سلامتی با نوشیدن آب

۳- نوشیدن آب تاثیر مهمی بر سطح انرژی و عملکر مغز دارد

عملکرد مغز به شدت وابسته به هیدارته نگه‌داشتن بدن است. طبق مطالعات انجام شده کمبود آب بدن می‌تواند باعث مختل شدن فعالیت‌های مغز شود. سردرد، خستگی، احساس اضطراب و عدم تمرکز یکی از تاثیرات کمبود آب بدن است.

۴- آشامیدن آب باعث جلوگیری و درمان سردرد می‌شود

کمبود آب بدن در بعضی از افراد می‌تواند باعث ایجاد سردرد و میگرن شود. گاهی اوقات بعضی از سردردها با نوشیدن آب درمان می‌شوند. طی یک مطالعه ثابت شد که نوشیدن آب تاثیری بر فرکانس سردرد ندارد، اما شدت و طول مدت سردرد را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

۵- نوشیدن آب باعث سلامتی پوست و مو می‌شود

همانطور که در ابتدای متن بیان کردیم، بیش‌ترین وزن بدن از آب تشکیل شده است. پوست یکی از ارگان‌های مهم بدن است که نوشیدن آب کافی مانع از خشک و زبر شدن آن می‌شود. آب به خاطر تاثیری که در دفع سموم بدن، کمک به جذب و هضم غذا، دفع سلول‌های مرده بدن از طریق عرق کردن و بهبود جریان خون دارد، باعث شفاف شدن و طراوت پوست می‌شود.

تاثیر نوشیدن آب بر سلامتی مو را می‌توان این گونه بیان کرد. آب در بدن مانع از خشکی پوست سر و ایجاد شوره می‌شود. بنابراین به طور غیرمستقیم ریزش مو را کاهش می‌دهد. علاوه‌بر این با نوشیدن آب کافی می‌توان از موهای خشک و شکننده خداحافظی کرد.

۶- نوشیدن آب مانع از آسیب‌های کلیوی می‌شود

کلیه‌ها تنظیم کردن مایع بدن را به عهده دارند. کمبود آب در بدن می‌تواند منجر به سنگ کلیه و مشکلات دیگر شود.

۷- آب باعث می‌شود مواد معدنی و مغذی در دسترس باشند

مواد معدنی و مواد مغذی برای این‌که به قسمت‌های مختلف بدن برسند، باید در آب حل شوند. به همین خاطر نوشیدن آب کافی در طول روز بسیار ضروری است.راز سلامتی با نوشیدن آب

۸- نوشیدن آب برای سم‌زدایی بدن ضروری است

سیستم گوارش ما برای داشتن عملکرد مناسب به آب احتیاج دارد. سموم بدن از طریق ادرار و عرق کردن از بدن خارج می‌شوند. چنان‌چه به مقدار کافی آب ننوشید، سموم در بدن باقی می‌مانند و باعث ایجاد مشکلات زیادی همچون یبوست می‌شوند.

۹- نوشیدن آب به کاهش وزن بدن کمک می‌کند

کاهش وزن یکی از فواید مهم نوشیدن آب است. در واقع آشامیدن آب به خاطر افزایش میزان متابولیسم بدن و ایجاد احساس سیری باعث کاهش وزن می‌شود. در بسیار از رژیم‌های لاغری به افراد توصیه می‌کنند که نیم ساعت قبل از خوردن غذا، آب بنوشند. زیرا به خاطر ایجاد احساس سیری بدن کالری کمتری دریافت می‌کند. بهتر است برای کاهش وزن، آب سرد بنوشید، زیرا بدن برای رساندن دمای آب به دمای بدن از کالری اضافه استفاده می‌کند.

بدن ما در طول روز چقدر به نوشیدن آب احتیاج دارد؟

در اکثر نوشته‌ها بیان شده است که هر فرد در طول روز باید ۸ لیوان آب بنوشد. با این حال هیچکس نمی‌تواند دقیقاً به شما بگوید چقدر به آب نیاز دارید. بعضی از افراد در طول روز ممکن است کمتر از ۸ لیوان و برخی هم بیشتر از ۸ لیوان آب بنوشند. زیرا میزان فعالیت‌ بدنی و گرمای محیط در میزان مصرف آب تاثیر دارد. علاوه‌ بر این بعضی از افراد در طول روز به خاطر مصرف زیاد سبزی‌ها، میوه‌ها، شیر و نوشیدنی‌ها کمتر احساس نیاز به آشامیدن آب می‌کنند. البته این نکته را فراموش نکنید که آب بهترین گزینه است.راز سلامتی با نوشیدن آب

سخن آخر

به عنوان یک دستورالعمل پیشنهاد می دهیم برای حفظ سلامتی بدن در هنگام احساس تشنگی حتماً آب بنوشید و در طول گرما و ورزش کردن مطمئن شوید که به اندازه کافی برای جبران آب از دست رفته، آب نوشیده‌اید.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.