راهکارهایی موثر برای درمان ترک پا

درمان ترک پا

درمان ترک پا و عوامل آن

ترک پا مشکلی رایج در بین آقایان و بانوان در جهان می‌باشد ولی برای آن هم درمانی وجود دارد و لازم نیست نگران این مشکل باشید. گاهی اوقات خشک شدن پوست در ناحیه‌های مختلف بدن، ناشی از یک بیماری یا یک مشکل است اما ممکن است پاها تحت تاثیر قرار گیرند و باعث ترک خوردن پوست پا و فلسی پا و کف آن نیز ‌شود. پوست خشک امکان مبتلا شدن به جوش‌پوستی ودرد و عفونت‌ را نیز دارد. عواملی که موجب می‌شود تا پوست دچار ترک‌‌خوردگی ‌شود شامل؛ پسوریازیس،‌ خارش پوست و مشکل سیاه‌رگی پا است اما یکی از دلایل مشترک ایجاد ترک پا در بین همه‌ی افراد؛ وضعیت درماتیت آتوپیک است. در جهت بررسی بیشتر این موضوع، در این مقاله به معرفی انواع روش‌های درمان ترک پا  می‌پردازیم و همچنین راه‌های درمان خشکی پوست را برای شما عزیزان همیشه همراه شرح می‌دهیم.

علائم خشکی پوست و ترک پا

خشکی پاشنه اولین و مهم‌ترین نشانه ترک پا می‌باشد، با لمس کردن پاشنه متوجه خشکی و زبری آن نیز می‌شوید؛ علائم دیگر شامل پاشنه‌های ترک خورده، پاشنه‌های خارش دار، دارای التهاب و قرمزی آن نیز است و این علائم زمانی حاد‌تر می‌شود که شما با پای بدون پوشش و برهنه راه بروید.

درمان ترک پا

برای مطالعه: علل های خستگی مفرط

علل‌های معمول ترک پاشنه

بیماری‌ها و سلامتی

کم کاری تیروئید و دیابت و سو‌تغذیه چندین مشکل رایج و معمول بین افراد هستند که باعث خشکی پوست نیز می‌شوند و همچنین کمبود ویتامین (آ)‌ و اسید‌های چرب ضروری مانند اسید آلفا، اسید گاما و لینولییک‌های مختلف نیز عوامل اصلی ترک پوست نیز می‌باشد، درمورد بیماری‌هاهم می‌توانیم به بیماری‌های گوارشی و یا بیماری سلیاک اشاره کنیم که باعث کمبود ویتامین و اسید‌های چرب ضروری در بدن ما می‌شوند.

فشار‌های اطراف

قالب کفشی که پا‌های شما در آن قرار دارد در گرمای تابستان، دمای آن میتواند به ۱۲۰ درجه فارنهایت نیز برسد و خیلی داغ شود،از این رو تغییراتی همچون گرما و رطوبت باعث کم شدن آب پوست شده و درنتیجه  منجر‌ به افزایش ضخامت لایه‌های بالایی پوست می‌شود.

پاکسازی پوست و عوامل آن

صابون، باعث جدا شدن لایه‌های حفاظتی پوست شده و باقی‌مانده‌هایی که باعث ایجاد خشکی پوست می‌شود را نادیده میگیرد.

درمان ترک پا

علل‌های ایجاد ترک پا

پیری و کدورت سن

وقتی فردی دچار کهولت سن نیز می‌شود، تغییراتی در هورمون‌ها و متابولیک‌های آن در طولانی مدت صورت میگیرد که باعث کم شدن بازده سلول‌های پوستی آن فرد می‌شود که باعث ضخیم‌تر شدن لایه بیرونی پوست نیز می‌شود و این موضوع هم ناگفته نماند که با رسیدن به سن میان‌سالی بخش چربی پوست که وظیفه حفاظت از پوست را دارد نیز کاهش می‌یابد.

برای مطالعه: راه های تقویت حافظه

دمای کم و دمای زیاد

در فصل زمستان به دلیل گرمایش داخلی و رطوبت کم، احتمال اینکه پوست ما خشک شود بیشتر است، همچنین مصرف کم آب، حمام با آب داغ و ماندن بیش از حد زیر آب داغ، مرطوب نکردن پا، اسکراب پاهای خشک و مبتلا شدن به بیماری دیابت از دیگر علت‌های خشکی پوست نیز هستند.

درمان ترک پا، کاملا خانگی

در ادامه این مقاله،‌ به معرفی چندین روش خانگی درمان ترک پا نیز میپردازیم پس با ما همراه باشید

اسکراب پاشنه‌پا

ابتدا وان یا ظرفی بزرگ را پر از آب گرم کرده و مقداری صابون به آن اضافه می‌کنیم، این کار برای نرم کردن پاشنه‌پا می‌باشد و اسکراب را ساده‌تر می‌کند، پاها را  به مدت زمان ۲۰ دقیقه داخل وان گذاشته و با سنگ‌پا آن را نیز تمیز کنید، که با این کار تمامی سلول‌های مرده پوست از بین می‌رود.

پاها را با آب تمیز شسته و با یک دستمال تمیز خشک کنید، پس از شستشوی پاها،‌ برای نرم کردن پاشنه‌پا، چندین نوع کرم پا را به پاشنه‌پا بمالید و جوراب یا پاپوش پوشیده تا کرمی که استفاده کردید به مدت یک شب ماندگاری داشته باشد، برای نتیجه گرفتن هرروز این درمان ترک پا را تکرار کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

اسکراپ پاشنه پا

درمان ترک با آرد برنج

۲ قاشق غذا‌خوری آرد برنج به همراه ۲ قاشق چای‌خوری عسل را درون یک ظرف ریخته سپس مقدار کمی سرکه سیب را به آن اضافه کنید و باهم مخلوط کنید تا به شکل خمیری سفت درآید، همچنین برای نتیجه بهتر میتوانید مقداری روغن زیتون هم به آن اضافه کنید. وان یا ظرف بزرگی را پر از آب گرم کرده و پاها را به مدت زمان ۱۵ الی ۲۰ دقیقه با خمیری که مخلوط کرده‌اید تمیز کنید، این روش را چندین روز در هفته انجام داده تا از نتیجه مطلوبی برخوردار شوید.

روغن گیاهی،درمانی سریع

وان یا ظرف بزرگی را پر از آب و آب صابون کرده و پاها را طوری در وان قرار دهید که تمامی پا را آب بپوشاند، پا و پاشنه‌پا را با سنگ‌پا نیز اسکراب کنید و مجدد پاهای خود را با آب تمیز کنید و از یک پارچه تمیز برای خشک کردن پاها استفاده کنید و

از روغن گیاهی برای پاها و پاشنه‌پا استفاده کنید و جوراب یا پاپوشی را بپوشید ولی شب هنگام خواب جوراب را دراورده تا روغن به پاشنه‌های پا نیز برسد، این درمان را چندین روز در هفته تکرار کنید تا ترک‌های پا درمان شوند.

لیمو، درمانی عالی برای ترک پاشنه

برای لیمو درمانی شما می‌توانید از سه روشی که به شما معرفی میکنیم استفاده کنید که جز بهترین روش های درمان ترک پا محسوب می‌ شوند.

آب لیمو با سنگ‌پا

یک وان را پر از آب گرم کرده و کمی آب‌لیمو به آن اضافه کنید و پاهایتان را به مدت زمان ۱۵ الی ۲۰ دقیقه در آب قرار دهید و نکته مهم این است که آب باید گرم باشد، اگر آب داغ باشد خشکی پای شما بیشتر می‌شود. برای تمیز کردن شکاف‌های ایجاد شده روی کف‌پا و پاشنه‌پا از سنگ‌پا استفاده کنید وسپس پای خود را شسته و با پارچه‌ای تمیز آن را خشک کنید.

آب‌لیمو با وازلین

کمی آب‌لیمو را به همراه وازلین داخل ظرفی ریخته و آن را مخلوط کنید، پاهای خود را شسته و با پارچه‌ای تمیز خشک کنید، سپس مخلوطی از آب‌لیمو و وازلین را که درست کرده‌اید روی پاشنه‌پا که ترک خورده است بمالید و این روش را روزانه ۲ بار تکرار کنید تا ترک پاشنه‌پا رفع شود.

آب‌لیمو با نمک دریایی

۵ قاشق سوپ‌خوری نمک دریایی به همراه یک قاشق غذا‌خوری روغن زیتون و آب یک لیمو را درون یک ظرف ریخته و مخلوط کنید. مخلوط را به ناحیه‌های ترک خورده مالیده و ۱۰ الی ۱۵ دقیقه استراحت بدهید، سپس با آب گرم پاها را شسته و با دستمالی تمیز آن‌ها را خشک کنید، این روش درمانی را ۲ بار در هفته انجام دهید تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

آب لیمو

تاثیر بی‌نظیر گلاب به همراه گلیسرین

مقداری گلاب و گلیسرین را درون یک ظرف ریخته و باهم مخلوط کنید و هر شب قبل از خواب آن را روی پاشنه‌‌های پاهایتان بمالید، این روش هم از بهترین روش‌های درمان ترک پا می‌باشد.

روش وکس پارافین

مقداری از وکس پارافین را در دیگ بخار آب کرده و ۲ قاشق غذا‌خوری روغن نارگیل یا روغن کرچک به آن اضافه کنید و آن را استراحت دهید تا خنک شود، پس از اینکه مخلوط تقریبا خنک شد پاهایتان را در داخل مخلوط بگذارید و بیرون بیاورید، این عمل باید ۱۰ دقیقه طول بکشد و این عمل را چندین بار تکرار کنید تا زمانی که یک یا چند لایه ایجاد شود، برای پوشش پاهای خود میتوانید از کیسه پلاستیکی استفاده کنید، پس از یک ساعت، پوشش کیسه پلاستیکی را از پا دراورده و موم را از روی پوست بردارید، این روش را دو الی سه بار در هفته انجام دهید تا نتیجه مطلوبی بدست آورید.

نکاتی که در این روش باید رعایت شوند عبارت‌اند از:

  • مخلوط گرم باشد و داغ نباشد
  • افرادی که به قند‌خون یا دیابت مبتلا هستند از این روش درمانی دوری کنند
  • افرادی که گردش خون ضعیف دارند از این روش دوری کنند
  • لایه ای نازک از مخلوط وکس پارافین برای روش درمان شما کافیست
  • بیش از حد مجاز از آن استفاده نکنید؛ هفته‌ای دو الی سه بار کافیست

وکس پارافین

موز درمانی، روشی جالب

در این درمان ترک پا شما دو روش را یاد میگیرید که بسته به نیازتان هرکدام را که مایل بودید می‌‌توانید انجام دهید

موز له‌شده

موز بدون پوست را له کرده تا به حالت خمیر‌مانند تبدیل شود، پاهای خود را شسته و این خمیر را روی نواحی ترک خورده پا و پاشنه‌‌پا مالیده و ۱۵ الی ۲۰ دقیقه صبر کنید تا خمیر به خورد پوست برود، پس از مدت زمان مشخص، پاهایتان را با آب ولرم تمیز کنید، پس از تمیز کردن پاها، آن‌ها را درون وان پر از آب سرد گذاشته و ۱۰ دقیقه صبر کنید، این درمان باید روزانه به مدت چند هفته تکرار شود تا زمانی که پاشنه‌هایتان به حالت نرم مانند تبدیل شوند.

موز به همراه آووکادو

یک موز رسیده را با مخلوط‌کن، مخلوط کرده و کمی آووکادو به آن اضافه کنید، این مخلوط خمیر‌مانند را روی پاشنه‌هایتان بمالید و بگذارید ۲۰ الی ۳۰ دقیقه استراحت کند، سپس میتوانید از آب گرم برای شستن پاهایتان استفاده کنید.

موز و آووکادو

حرف آخر

برای درمان ترک پا روش‌های مختلفی وجود دارد همچون روش‌های شیمیایی که با دارو‌ها رفع می‌شود و همچنین روش‌های گیاهی که به تعدادی از آن‌ها در این مقاله اشاره کردیم و نتیجه‌گیری ما از این مقاله این بود که روش‌های گیاهی بهتر از روش‌های شیمیایی هستند زیرا با روش‌های گیاهی آسیبی نمیبینید ولی ممکن است با برخی از روش‌های شیمیایی به سایر اعضای بدن خود آسیب برسانید، پس در انتخاب روش درمان ترک پا تحقیقات لازم را انجام دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.