زمان آلودگی هوا چه باید کرد

آلودگی هوا در کلانشهرها به ویژه تهران همواره از معضلات این شهرها بوده و هست. شدت این آلودگی در فصول سرما یعنی پاییز و زمستان بیش از هرزمان دیگری است زیرا پدیده وارونگی هوا روی می دهد یعنی لایه ای از هوای گرم بالای هوای سرد مجاورت زمین قرار می گیرد که این معضل را بوجود می آورد.

وجود آلاینده های مضر در هوای محیط، تاثیرات زیانباری در سلامت انسان و هر جنبده دیگری برجا می گذارد که در این زمان کودکان و افراد کهنسال بیش از هرکس دیگری با آسیب های این آلودگی هوا مواجه می شوند.

وزش باد می تواند آلودگی هوا را کاهش دهد اما در فصول سرما کمتر شاهد این پدیده در تهران هستیم به همین دلیل میزان آلاینده ها در هوای پایتخت بیشتر دیده می شود.

آلودگی هوا از چند دهه گذشته به یکی از معضلات بزرگ کلانشهرها از جمله تهران تبدیل شده است و به دنبال آن اقدامات مختلفی از جمله اجرای طرح ترافیک و برنامه هایی از این دست انجام شده اما هیچکدام از آن ها نتوانسته در حد انتظار از میزان این آلودگی ها بکاهد. حالا این مسئله پیش می آید که زمان آلودگی هوا چه باید کرد.

انواع آلودگی ها


گرد و غبار، گازها، دود، بخارات و خاکسترها از جمله آلاینده هاست که فقط برای انسان مضر و خطرناک نیست بلکه برای گیاهان و جانوران نیز می تواند خطرناک باشد. بنابراین باید از این آلاینده ها حتی الامکان بدور ماند تا با عوارض و تبعات آن مواجه نشد.

هنگام صبح روزهای زمستان، میزان آلودگی بیشتر می شود زیرا هوا سردتر است و وقتی که هوا گرم می شود از میزان این آلودگی ها کاسته می شود. در این شرایط استفاده از ماسک می تواند اندکی از اثرات زیانبار آلودگی هوا در انسان بکاهد و توصیه می شود که شهروندان چنین کاری را انجام دهند.

انواع آلودگی ها

چه باید کرد؟


زمان آلودگی هوا چه باید کرد؟ رفع آلودگی هوا هر چند باید همواره در دستور کار قرار گیرد و راه ها و شیوه های مختلفی برای رهایی از آن به اجرا گذاشته شود اما همه ما می توانیم در کاهش آن سهم بسزایی داشته باشیم. برای مثال می توانیم از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنیم و برای تردد کمتر از خودروهای شخصی استفاده نماییم.

حتی در این روزها می توانیم از موتورسیکلت نیز استفاده نکنیم زیرا میزان آلایندگی این وسیله نه تنها کمتر از خودروها نیست بلکه در خیلی از موارد میزان آلایندگی آن ها بیش از یک خودرو برآورده شده است.

راه های حفظ سلامتی


آلودگی هوا می تواند زیان های زیادی به سلامت و تندرستی انسان وارد کند و در شرایطی که نمی توان به طور کامل این معضل را بر طرف کرد باید هرکدام از ما در حفظ سلامت بدن خود بکوشیم.

در زمان آلودگی هوا باید کمتر در سطح شهر و نقاط آلوده حضور پیداکنیم. این توصیه برای کودکان، بیماران و سالخوردگان جدی تر از دیگران است و باید آن را به طور دقیق اجرا کنند.

بیماران قلبی و عروقی، بیماران ریوی و اغلب بیماران در زمان آلودگی هوا آسیب پذیرتر از افراد دیگر نشان می دهند بنابراین باید به توصیه پزشکان و مراکز بهداشتی توجه کنند.

راه های حفظ سلامتی

تحرک داشته باشید

نباید در زمان آلودگی هوا در نقاط آلوده شهر تردد کرد و انجام فعالیت های ورزشی در این نقاط نیز توصیه نمی شود اما باید این حرکات ورزشی را در نقاط پاکیزه شهر انجام داد.این حرکات را می توان در مکان های بسته انجام داد. پیاده روی و دوچرخه سواری نیز برای حفظ سلامتی توصیه می شود.

آلودگی هوا و آداب صرف غذا


در پاسخ به این سوال که زمان آلودگی هوا چه باید کرد، شایان ذکر است که نوع مصرف غذا برای مقابله با اثرات آلودگی هوا تاثیر مثبتی در انسان برجا می گذارد. مصرف سیزیجات و میوه های تازه از جمله خوردنی هایی است که باید در این زمان مصرف شود. صرف این اقلام در زمان آلودگی هوا باعث می شود که ذخایر آنتی اکسیدان بدن انسان حفظ شود.

آنتی اکسیدان اثرات آلودگی هوا را در بدن انسان کاهش می دهد. بنابر این خوردن منظم سبزیجات و انواع میوه تازه در همه مواقع زندگی به ویژه در زمان آلودگی هوا توصیه می شود.

در این زمان نیز بیشتر از راه های خلوت تر که معمولا آلودگی کمتری دارند عبور و مرور کنید تا از آلودگی بیشتر در نقطه خاصی پیشگیری نمایید. همچنین برای جلوگیری از ورود آلودگی به اتاق و حتی خودروی خود، پنجره ها را بسته نگه دارید.

سعی کنید هنگام آشپزی از فن های کمتری برای خروج دودها و گازها استفاده کنید و همچنین برای پیشگیری از آلودگی زیاد سوختن شمع ها، از شمع های معطر استفاده کنید.

تغذیه مناسب می تواند رشد بیماری ها از جمله سرطان را با کاهش روبرو کند بنابراین رعایت تغذیه درست در همه زمان ها به ویژه در موقع آلودگی هوا یک ضرورت محسوب می شود.

مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان اعم از ویتامین C ، ویتامین A و بالاخص بتاکاروتن‌ها، ویتامین E و سلنیوم برای کاهش اثرات منفی آلودگی هوا تاثیرات زیادی دارد. جگر، هویج، سیب زمینی شیرین، کره و مارگارین منبع غنی ویتامین­ A هستند.

مواد غذایی مانند کدو تنبل، انبه، طالبی، هویج و زرد آلو نیز حاوی بتاکاروتن هستند. بروکلی، پیاز، پرتقال، گریپ‌ فروت، انبه و توت ‌فرنگی حاوی ویتامین C هستند. غلات، سبزیجات برگ ‌پهن، گندم، زرده تخم‌ مرغ و کره ویتامین E دارند.

آلودگی هوا و آداب صرف غذا

مصرف شیر با چای و دوری از چربی ها


مصرف شیر در کاهش جذب سرب تاثیرگذار است. چای نیز حاوی آنتی‌ اکسیدان، ویتامین و سایر ترکیبات است که برای سیستم ایمنی بدن مفید می باشد. بنابراین مصرف این نوشیدنی ها واکنشی است برای اینکه زمان آلودگی هوا چه باید کرد؟

سعی کنید چربی و غذاهای سرخ کردنی کمتر مصرف کنید.مصرف زیاد چربی علاوه بر چاقی، عملکرد سلول ها را مختل می کند بنابر این در زمان آلودگی هوا از مصرف چربی و غذاهای سرخ کردنی پرهیز کنید.

وظیفه نهادها و مراکز بهداشتی و درمانی

نهادهای درمانی و بهداشتی درطول سال به ویژه فصول آلودگی زیاد هوا، باید با اطلاع رسانی کامل مردم را آگاه کنند.

مردم و بیماران نیز باید از پزشکان و مراکز درمانی و بهداشتی بخواهند که شیوه مراقبت از سلامتی  را به آنان آموزش دهند و پزشکان و کادر درمانی نیز بی دریغ این اطلاعات را در اختیار آنان قراردهند.

شیوه برخورد با محل کار و همکاران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.