سرطان خون

سرطان خون یکی از انواع رایج سرطان است. شناسایی و اقدام سریع می‌تواند تا حد زیادی به درمان این بیماری کمک کند. خستگی، خون‌ریزی لثه و بینی، تورم غدد لنفاوی و کاهش وزن غیر طبیعی از علائم این بیماری هستند. برای درمان این بیماری می‌توان از شیمی‌درمانی، داروهای ضد ‌سرطان، پیوند مغزاستخوان و‌ تعدادی از روش های دیگر کمک گرفت.

علائم سرطان خون

متأسفانه این نوع سرطان سالانه جان بسیاری از انسان‌ها را تهدید می‌کند و اگر بتوانیم در زمان مناسب این بیماری را تشخیص بدهیم، می‌توانیم تا حد زیادی از عواقب سخت آن جلوگیری کنیم. شناسایی علائم آن به افراد کمک می‌کند تا پیش از این‌که بیماری وخیم شود آن‌ را تشخیص بدهند و به درمان آن اقدام کنند.  بخشی از این علائم عبارت‌اند از:

 • کاهش گلبول‌های قرمز خون باعث ایجاد خستگی، ضعف عمومی، ضعف عضلات، کمبود انرژی و خواب‌آلودگی می‌شود و یکی از نشانه های مهم است.
 • کبودی و خون‌ریزی بر اثر ضربات کوچک و خون‌ریزی در ادرار، لثه و بینی
 • خون‌ریزی غیر‌طبیعی در عادت ماهیانه زنان
 • عفونت‌های طولانی مدت که همراه با خستگی و ضعف هستند.
 • تورم غدد لنفاوی در نقاطی مانند زیربغل، گردن، و کشاله ران به مدت طولانی
 • تب طولانی مدت و مکرر که نشان‌دهنده ضعف سیستم ایمنی است.
 • کاهش وزن غیرطبیعی و کاهش اشتها
 • تنگی نفس، نفس‌نفس زدن، سریع از نفس افتادن
 • درد شکم در قسمت فوقانی چپ بر‌اثر بزرگ‌شدن طحال
 • تعرق بیش از حد در خواب شبانه

علائم سرطان خون

انواع سرطان خون

سرطان خون دارای سه نوع اصلی است که به این شرح هستند:

سرطان خون لوسمی یا لوکمی (Leukemia)

این نوع از سرطان خون درون مغز استخوان رشد می‌کند و اختلالی در تولید گلبولهای سفید خون است. این بیماری در کودکان شایعتر است. [اطلاعات بیشتر را در پست علائم لوسمی مطالعه کنید]

سرطان خون لنفومی

این نوع از سرطان خون سیستم لنفاوی بدن را تحت تاثیر قرار میدهد و در تعداد گلبولهای سفید خون اختلال ایجاد میشود و سیستم ایمنی بدن ضعیف میشود.

سرطان خون میلوما

این نوع از سرطان خون روی پلاسماسل (سلول‌های پلاسمای خون) تاثیر می‌گذارد و از تولید آنتی بادی جلوگیری می‌کند که باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن ضعیف شود‌.

درمان سرطان خون

پس از آگاهی یافتن در‌مورد علائم و شناسایی به‌موقع، نوبت به درمان این بیماری می‌رسد. امروزه دانشمندان توانسته اند با تولید داروهای ضد‌سرطان تا حد‌ زیادی مانع گسترش و رشد این بیماری در بدن بیماران شوند و آن را کنترل و درمان کنند.

اثربخشی روش‌های درمان سرطان خون به عوامل متعددی بستگی دارد. تشیخص به‌موقع بیماری، سن بیمار، وضعیت جسمی عمومی بیمار، نوع سرطان خون، وضعیت سرطان و میزان حاد‌بودن آن و انتخاب روش مناسب درمان، از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر فرآیند درمان هستند.

مهم‌ترین روش‌های درمان عبارتند از:

 • شیمی‌درمانی
 • پرتو‌درمانی
 • دارو‌درمانی
 • پیوند مغزاستخوان
 • پیوند سلول‌های بنیادی

پرتو درمانی روشی است که در آن تمامی سلول‌های ناحیه ای مشخص ازبین می‌روند (سلول‌های سالم و سرطانی).

شیمی‌درمانی به معنای از بین بردن سلول‌های سرطانی به‌وسیله داروهای شیمیایی است.

 

سلول های خونی در حالت سرطانی

 

روش های تشخیص سرطان خون

تشخیص زودهنگام بیماری برای شروع هر چه سریعتر درمان بسیار اهمیت دارد. برای شناسایی سرطان خون تعدادی آزمایش وجود دارد که با تشخیص پزشک می‌توانید نسبت به انجام آنها اقدام کنید.

اولین مرحله برای تشخیص، توجه به علائم جسمی و ظاهری است. اگر علائمی که بررسی کردیم را در بدن خود مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید تا جهت انجام آزمایش‌های لازم شمارا راهنمایی کند. تورم غده لنفاوی، رنگ‌پریدگی، خون ریزی لثه و بینی، کبودی و خون‌ریزی با ضربات و جراحات کوچک تعدادی از علائمی هستند که در تشخیص به شما کمک می‌کنند.

آزمایش خون

آزمایش خون یکی از آزمایش های مهم برای تشخیص سرطان خون است. در این آزمایش تعداد گلبول‌های سفید یا پلاکت ها شمارش می‌شوند. افت تعداد پلاکت‌ها و‌ گلبول‌های سفید باعث می‌شود روند مداوای جراحت‌ها و بیماری‌ها به کندی انجام شود با به کلی انجام نشود.

آزمایش سیتوژنتیک

آزمایش سیتوژنتیک یکی دیگر از آزمایش‌هایی است که برای تشخیص این بیماری انجام می‌شود. این آزمایش به بررسی کروموزوم‌ها می‌پردازد. در این آزمایش با بررسی تغییرات به‌ وجود آمده در کروموزم ها، ابتلا به این نوع سرطان را بررسی می‌کنند.

نمونه برداری از مغزاستخوان

نمونه برداری مغزاستخوان هم یکی دیگر از روش های تشخیصی است. در این نمونه‌برداری وجود سلول های سرطانی در نمونه بررسی می‌شود و در صورت وجود سلول های سرطانی، سرعت تکثیر آنها نیز تعیین می‌گردد.

غدد لنفاوی

اگر غدد لنفاوی بیمار متورم‌ شده باشد پزشک می‌تواند از طریق آزمایش و نمونه برداری از غده لنفاوی، بیماری را تشخیص دهد.

انواع عکس برداری پزشکی

عکس برداری هم یکی از روش‌های تشخیص سرطان می‌باشد. رادیوگرافی، ام‌آر‌آی، سی‌تی‌اسکن و سونوگرافی از روش‌هایی هستند که می‌توان از طریق آنها اندام‌ها و بافت‌ها را بهتر بررسی کرد و امکان ابتلا به سرطان را بررسی نمود.

 

آیا عفونت خون همان سرطان خون است؟

اگرچه برخی از علائم بیماری‌های عفونت خون و سرطان خون مشترک هستند اما این دو بیماری با یکدیگر متفاوت هستند و علائم، نوع بیماری و روش های درمان متفاوتی دارند. با مشاهده علائم مشکوک به پزشک متخصص مراجعه نمایید تا نسبت به تشخیص بیماری و درمان آن اقدام کند.

 

آیا پایین بودن پلاکت خون نشانه سرطان خون است؟

وظیفه پلاکت‌ها در بدن، لخته کردن خون در هنگام خون‌ریزی و جلوگیری از ادامه پیدا‌کردن خون‌ریزی است. اگر بدن با افت پلاکت‌های خون مواجه شود در هنگام خون‌ریزی نمی‌تواند از آن جلوگیری کند که ممکن است باعث ایجاد خطرهای جدی در فرد شود.

در صورت کمبود پلاکت ها در خون ممکن است با علائمی مانند: خون‌ریزی در لثه، بینی، ادرار، مدفوع، روده یا ریه رو‌به‌رو شوید که از علائم سرطان خون حاد هستند.

نسبت سلول های خونی

پیشگیری از کمبود پلاکت خون

افت پلاکت خون دلایلی دارد که باید به کمک پزشک از آنها جلوگیری کنید تا به آن مبتلا نشوید. کمبود آهن، کمبود ویتامین ب‌۱۲، مصرف زیاد الکل، ایدز، آبله مرغان، شیمی درمانی و مواجهه با مواد شیمیایی و تعدادی از عوامل دیگر از مهم‌ترین دلایلی هستند که موجب افت پلاکت خون و در نتیجه احتمال ابتلا به این نوع سرطان می‌شوند. برای پیش گیری از ابتلا به کمبود پلاکت بهتر است از برخورد هایی که موجب خون‌ریزی می‌شوند، مصرف الکل و مصرف داروهایی که باعث افت پلاکت می‌شوند، خودداری کنید.

سرطان خون بدخیم چیست؟

این بیماری از نظر وضعیت و‌ گسترش بیماری به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می شود که میزان وخامت بیماری را نشان می‌دهند.

سرطان خون حاد بی شک خطرناک تر بوده و به‌صورت ناگهانی آشکار می‌شود. در این وضعیت سرطان به سرعت پیشرفت می‌کند و در طول چند روز یا هفته تعداد سلول های سرطانی به سرعت گسترش می‌یابند. به دلیل افزایش بیش از حد تعداد سلول های سرطانی، خون توانایی انجام وظایف خود را از دست می‌دهد.

حال بیمارانی که مبتلا به سرطان خون بدخیم هستند روزبه‌روز رو به وخامت می‌رود. آن‌چه که در درمان این نوع اهمیت فراوانی دارد، تشخیص سریع بیماری و شروع هرچه سریع‌تر فرایند درمان می‌باشد.

علائم سرطان خون حاد

علائم آن گاهی مانند بیماری آنفولانزا است و در طول چند روز یا هفته آشکار می شود.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]
1 نظر
 1. صبوری می گوید

  مرسی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.