سنگ کلیه و راه های درمان آن

واقعیت سنگ کلیه

 سنگ کلیه یک ماده معدنی سخت و کریستالی است که در کلیه یا دستگاه ادراری تشکیل شده است. نفروتیلاسیون واژه پزشکی برای سنگ کلیه است. از هر ۲۰ نفر، ۱ نفر به این بیماری مبتلا می شوند. سنگ کلیه هنگامی تشکیل می شود که حجم ادرار و یا اضافه شدن مواد تشکیل دهنده سنگ در ادرار کاهش می یابد. Dehydration یک عامل خطر برای تشکیل سنگ کلیه است.

علائم سنگ کلیه عبارتند از درد کمر (درد می تواند بسیار شدید باشد) و خون در ادرار (هماتوری). افراد مبتلا به بیماری های خاصی نظیر نقرس و افرادی که داروهای خاصی را مصرف می کنند در معرض خطر سنگ کلیه هستند. رژیم غذایی و عوامل ارثی نیز می توانند به شانس تشکیل سنگ در کلیه بی افزاید.

با استفاده از سونوگرافی، پیلئوگرافی داخل وریدی (IVP) یا CT اسکن شما می توانید پی ببرید که آیا به این بیماری مبتلا هستید یا خیر. اکثر سنگهای کلیه از طریق مثانه منتقل می شوند.

در بعضی مواقع شما می توانید با داروها موجود، یا درده خود را کنترل کنید و یا در برخی موارد از دارو ها برای تسهیل عبور ادرار استفاده کنید. در صورت نیاز، ممکن است لیتوتریپسی یا تکنیک های جراحی برای سنگ هایی که از طریق مثانه به مثانه منتقل نمی شوند استفاده شود.

سنگ کلیه و راه های درمان آن

سنگ کلیه چیست؟

سنگ کلیه یک ماده معدنی سخت و کریستالی است که در کلیه یا دستگاه ادراری تشکیل می شود. سنگ کلیه یک علت شایع خون در ادرار (هماچوری) و اغلب همراه با درد شدید در ناحیه شکم، پانک یا کشاله ران می باشد. داشتن سنگ در هر نقطه از بدن در دستگاه ادراری به عنوان سنگ کلیه شناخته می شود، و واژه یورتله ایزولاسیون برای اشاره به سنگ های واقع در حفره اشاره دارد.

چه کسانی در معرض خطر سنگ کلیه هستند؟

هر کسی می تواند بیماری سنگ کلیه را تجربه کند، اما افراد مبتلا به بیماری ها و شرایط خاص یا افرادی که داروهای خاصی مصرف می کنند، بیشتر به رشد آنها حساس هستند. سنگهای دستگاه ادراری در مردان بیشتر از زنان است. اکثر سنگ های ادراری در افراد ۲۰ تا ۴۹ ساله ایجاد می شود و افرادی که مستعد ابتلا به حملات سنگ کلیه هستند، معمولا در دهه دوم یا سوم زندگی خود سنگ های اولیه را توسعه می دهند. افرادی که بیش از یک سنگ کلیه دارند، مستعد ابتلا به سنگهای بیشتری هستند.

در ساکنان کشورهای صنعتی، سنگ کلیه شایع تر از سنگ های مثانه است. اعتقاد بر این است که این تفاوت با عوامل رژیم غذایی نیز مرتبط است. افرادی که در مناطق جنوب یا جنوب غربی ایالات متحده زندگی می کنند، نسبت به افرادی که در مناطق دیگر زندگی می کنند، دارای میزان بالایی از تشکیل سنگ کلیه برخوردار هستند. در طول چند دهه گذشته، درصد افرادی که به بیماری سنگ کلیه در ایالات متحده مبتلا شده اند، افزایش یافته است، که احتمالا مربوط به شیوع چاقی است.

سابقه خانوادگی سنگ کلیه یکی از عوامل خطر برای ایجاد سنگ کلیه است. سنگ کلیه در آسیا و قفقاز بیشتر از بومیان آمریکایی، آفریقایی یا آفریقایی آمریکایی است. سنگ کلیه اسید اوریک در افراد مبتلا به افزایش سطح اسید اوریک در خونشان (هیپوریکمی) بیشتر است.

تعداد کمی از زنان باردار سنگ های کلیوی را تولید می کنند و شواهدی مبنی بر اینکه تغییرات مربوط به بارداری ممکن است خطر ایجاد سنگ را افزایش دهد وجود دارد. عوامل موثر بر تشکیل سنگ در حین بارداری شامل کاهش میزان عبور ادرار به علت افزایش سطح پروژسترون و کاهش میزان مایع در اثر کاهش ظرفیت مثانه از رحم بزرگ است. زنان باردار سالم نیز میزان دفع کلسیم ادراری خود را کم می کنند. با این وجود هنوز معلوم نیست که آیا تغییرات بارداری مستقیما مسئول تشکیل سنگ کلیه هستند یا اینکه این زنان عامل دیگری را در پی دارند که باعث ایجاد سنگ کلیه می شود.

علت سنگ کلیه

 شایع ترین نوع سنگ کلیه شامل کلسیم در ترکیب با اگزالات یا فسفات است. اکثریت سنگ کلیه سنگ های کلسیم هستند. سایر ترکیبات شیمیایی که می توانند سنگ ها را در دستگاه ادراری تشکیل دهند عبارتند از اسید اوریک، فسفات آمونیوم منیزیم (که سنگ های struvite را تشکیل می دهند) و سیتستین آمینو اسید.

اگر شما بدون جایگزینی، آب بدن خود را از دست دهید ( از طریق کاهش مصرف مایع و یا ورزش شدید)، درصد به وجود آوردن سنگ کلیه در خود را افزایش داده اید. انسداد جریان ادرار نیز می تواند منجر به تشکیل سنگ شود. در این راستا، آب و هوا ممکن است عامل خطر برای توسعه سنگ کلیه باشد، زیرا ساکنان مناطق گرم و خشک احتمالا دچار کم آبی و حساس به تشکیل سنگ می شوند.

سنگ کلیه همچنین می تواند از عفونت در دستگاه ادراری منجر شود که به عنوان struvite یا عفونت سنگ شناخته می شوند. اختلالات متابولیک، از جمله اختلالات ارثی متابولیسم، می تواند ترکیب ادرار را تغییر دهد و خطر ابتلاء به تشکیل سنگ را افزایش دهد.

استفاده از دخانیات و مواد مخدر می تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد.

سنگ کلیه و راه های درمان آن

تعدادی از بیماری های مختلف پزشکی که می تواند به افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه منجر شود:

  • نقرس نتایج ناشی از افزایش مقدار اسید اوریک در خون و ادرار را افزایش می دهد و می تواند منجر به تشکیل سنگ کلیه اسید اوریک شود.
  •  Hypercalciuria (کلسیم بالا در ادرار)، یکی دیگر از شرایط ارثی، باعث سنگ در بیش از نیمی از موارد است. در این حالت، بیش از حد کلسیم از غذا جذب می شود و به ادرار منتقل می شود، جایی که ممکن است فسفات کلسیم یا سنگ کلیه کلسیم اگزالات ایجاد کند.
  • سایر شرایط مرتبط با افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه عبارتند از: هیپپاراتیروئیدیسم، بیماری های کلیوی مانند اسیدوز کلیوی و سایر شرایط متابولیسم ارثی، از جمله سینیتینوری و هیپرکسالورژی.
  • بیماری های مزمن مانند دیابت و فشار خون بالا (فشار خون بالا) نیز با افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه ارتباط دارد.
  • افراد مبتلا به بیماری التهابی روده نیز بیشتر احتمال دارد که به این بیماری مبتلا شوند.
  • کسانی که تحت عمل جراحی بایپس روده یا جراحی ایستومی قرار گرفته اند در معرض خطر سنگ کلیه هستند.
  •  بعضی از داروها خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می دهند. این داروها شامل برخی از دیورتیک ها، آنتی اسیدهای حاوی کلسیم و مهار کننده پروتئاز (داروئی است که برای درمان عفونت HIV استفاده می شود.) می باشد
  • عوامل و روش های تغذیه ای ممکن است خطر تشکیل سنگ در افراد حساس را افزایش دهد. به طور خاص، دریافت مایع نامناسب مستلزم کم آبی شدن است که یک عامل خطر عمده برای تشکیل سنگ است. سایر شیوه های تغذیه ای که ممکن است خطر ابتلای افراد به سنگ کلیه را افزایش دهد عبارتند از: مصرف پروتئین حیوانی، رژیم غذایی با نمک زیاد، مصرف بیش از حد قند، اضافه وزن و مکمل های ویتامین D و مصرف بیش از حد مواد غذایی حاوی اگزالات مانند اسفناج. جالب توجه است، مصرف کم کالری در رژیم غذایی ممکن است تعادل کلسیم-اگزالات را تغییر دهد و منجر به افزایش دفع اگزالات و تمایل به تشکیل سنگ اگزالات شود.
  • Hyperoxaluria به عنوان یک بیماری ارثی غیر معمول است و به عنوان hyperoxaluria اولیه شناخته می شود. سطح بالای اگزالات در ادرار، باعث افزایش خطر تشکیل سنگ می شود. Hyperoxaluria اولیه بسیار کمتر از Hyperoxaluria به علت عوامل رژیمی است که در بالا ذکر شد.

علائم و نشانه های سنگ کلیه چیست؟

در حالی که برخی از سنگهای کلیه ممکن است علائمی را از خود نشان ندهند (به نام “سنگهای خاموش”)، افرادی که سنگهای کلیه دارند اغلب درد ناگهانی و کمردرد در ناحیه کمر و یا سمت، کشاله ران یا شکم را گزارش می دهند. تغییرات در محل قرارگیری سنگ این درد را تسکین نمی دهد. درد شکمی، کشاله ران و یا درد پشت معمولا به شدت واکسینه می شود و مشخصه درد کولیک می باشد (درد بعضی اوقات به عنوان کولیک کلیوی شناخته می شود).

اگر این بیماری خیلی شدید باشد، علائم با تهوع و استفراغ همراه می باشد. درد توسط بسیاری از افراد به عنوان بدترین درد زندگی آنها توصیف شده است، حتی بدتر از درد زایمان یا استخوان های شکسته. سنگ کلیه نیز به طور خاص باعث ادرار خونریزی می شود. اگر عفونت همراه با سنگ در دستگاه ادراری وجود داشته باشد، ممکن است باعث ایجاد تب و لرز شود. گاهی اوقات علائم مانند اسهال، ادرار، درد سرسال، یا درد بیضه ممکن است حاکی از وجود سنگ کلیه باشد.

سنگ کلیه و راه های درمان آن

آیا سنگ کلیه تشخیص داده می شود؟

تشخیص سنگ های کلیه زمانی که الگوی معمول علائم ذکر شده است و زمانی که سایر علل احتمالی درد شکمی یا فلج از مطالعه حذف می شود مشکوک است. آزمایش های تصویربرداری معمولا برای تأیید تشخیص انجام می شود. بسیاری از بیماران که به اتاق اورژانس مراجعه می کنند، سی تی اسکن بدون کنتراست را انجام می دهند که می تواند به سرعت انجام شود و به جلوگیری از علل دیگر درد و یا شکم شکم کمک می کند.با این حال در این اواخر ICT که همان اسکن بیماران با تابش می باشد، با دقت بالایی به شما گزارش می دهد که آیا شما دارای سنگ کلیه هستید یا خیر و همچنین اولتراسوند در ترکیب با اشعه های X شکم ساده در تشخیص سنگ های کلیه موثر است.

در زنان باردار یا افرادی که باید از اشعه رادیواکتیو جلوگیری کنند، ممکن است برای کمک به تشخیص، یک سونوگرافی انجام شود.

درمان سنگ های کلیه چیست؟ چه مدت طول می کشد تا سنگ کلیه خارج شود؟

اکثر سنگ های کلیه در نهایت از طریق دستگاه ادراری به مدت ۴۸ ساعت به صورت مایع دفع می شوند. Ketorolac (Toradol)، داروهای ضد التهابی تزریقی و مواد مخدر ممکن است برای کنترل درد در هنگام استفاده از داروهای ضد درد موثر باشد. به دلیل افزایش خطر خونریزی، باید توراتولیس، آسپرین و ناتوانی های ضدالتهابی مصرف شود، اما وقتی تهوع و استفراغ وجود دارد، باید از این داروها اجتناب شود و در عوض به جای آن ها داروهای ضد درد مصرف می شود.

اگر چه هیچ راه حل اثبات شده برای درمان سنگ کلیه وجود ندارد، اما از آنجایی که اکثر سنگ های کلیه، با توجه به زمان، از طریق مثانه به خارج منتقل می شوند، درمان به سمت کنترل علائم هدایت می شود. درمان خانگی در این مورد شامل مصرف زیاد مایعات است. استامینوفن (تیلنول) ممکن است به عنوان دارو برای تسکین درد استفاده شود، البته اگر بیمار دارای دستور منع مصرف نباشد.

عوامل متعددی وجود دارد که بر توانایی عبور سنگ ها تأثیر می گذارد که شامل اندازه شخص، پیش از عبور از سنگ، بزرگ شدن پروستات، بارداری و اندازه سنگ است. سنگی ۴ میلیمتری احتمال ۸۰٪عبور را دارد، در حالی که سنگ ۵ میلیمتری احتمال ۲۰٪ دارد. سنگهای بزرگتر از ۹ تا ۱۰ میلی متر به ندرت بدون درمان می توانند منتقل شوند.

سنگ کلیه و راه های درمان آن

برخی از داروها برای افزایش میزان دفع سنگ های کلیه مورد استفاده قرار می گیرند که شامل مسدود کننده های کانال کلسیم مانند nifedipine (Adalat، Procardia، Afeditab، Nifediac) و مسدود کننده های آلفا مانند تامسولوزین (Flomax) می باشد. این داروها ممکن است برای افرادی که دارای سنگ هستند که به سرعت از طریق دستگاه ادراری عبور نمی کنند، تجویز شود.

برای سنگ های کلیه که خودشان از طریق دستگاه ادراری عبور نمی کنند، اغلب از روش لیتوتریپسی استفاده می شود. در این روش، امواج شوک برای تجزیه سنگ بزرگ به قطعات کوچکتر که می توانند از طریق سیستم ادرار عبور کنند استفاده می شود.

تکنیک های جراحی برای حذف سنگ های کلیه در زمانی که سایر روش های درمان موثر نیست، استفاده می شود که ممکن است از طریق یک برش کوچک در پوست (نفرولیتوتومی پوستی) و یا از طریق یک ابزار شناخته شده به عنوان یک اورتروسکوپ عبور از طریق مجرای ادرار و مثانه به داخل حفره رحم انجام می شود.

آیا می توان از سنگ کلیه جلوگیری کرد؟

بسته به علت سنگ کلیه و سابقه پزشکی فرد، تغییرات در رژیم یا داروها گاهی احتمال داده می شود که احتمال ابتلا به سنگ کلیه بیشتر می شود. اگر کسی یک سنگ را دفع کرده و نگه داشته باشد، می تواند در آزمایشگاه به متصدی مربوطه دهد تا از نوع و اندازه سنگ کلیه خود مطلع شود.

افرادی که تمایلی به تشکیل سنگ کلیه کلسیم اگزالات ندارند توصیه می شود که مصرف غذاهای حاوی اگزالات بالا مانند اسفناج، رباب، سوئیس، چغندر، گندم و بادام زمینی محدود شود. همچنین نوشیدن آب لیمو یا لیموناد ممکن است در جلوگیری از سنگ کلیه مفید باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.