شایع ترین علائم چربی خون

ویرایش شده در by سارا حاتمی

 علائم چربی خون

لیپید چیست؟

چربی های خون ليپيدها هستند. لیپید با پروتئین در خون شما ترکیب شده و لیپوپروتئین ها را تشکیل می دهند. لیپوپروتئین ها برای بدن شما انرژی تولید می کنند، لذا برای سلول های بدن شما مهم هستند.

سه نوع لیپوپروتئین (که کلسترول نیز نامیده می شود) در خون شما موجود است:

 ۱) HDL

۲) LDL

۳) VLDL (این نوع از کلسترول مولکول های چربی را از کبد به دیگر قسمت های بدن حمل می کند و بعد از انتقال چربی به بافت ها تبدیل به کلسترولLDLمی گردد. )

شایع ترین علائم چربی خون

سطح LDL طبیعی چیست؟

سطح طبیعی LDL، ۱۳۰ میلی گرم در دسی لیتر یا کمتر است.  هنگامی که سطح LDL بالاتر از ۱۳۰ است، چربی می تواند در دیواره عروق خونی ایجاد شود. این چربی می تواند شریان های شما را مسدود کند و روند جریان خون در بدن را کند کند.  اگر یک شریان به قلب شما مسدود شود، ممکن است یک حمله قلبی داشته باشید. اگر یک عروق به مغز شما مسدود شود، ممکن است سکته مغزی داشته باشید. سطح LDL بالا باعث بیماری قلبی، سکته مغزی، گردش خون ضعیف و بیماری کلیوی می شود.

سطح HDL مناسب چیست؟

به طور طبیعی سطح HDL زنان در مردان بیشتر است و مقدار طبیعی HDL در بدن از ۳۰ تا ۸۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر است. اگر مقدار آن از ۳۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر پایین‌تر برود، امکان بروز مشکلات قلبی افزایش می‌یابد. در زنان بهتر است که سطح میزان چربی خون در زنان از ۵۰ میلی گرم در دسی لیتر کمتر باشد و در مردان نرمال ترین میزان HDL، ۴۵ میلی گرم در دسی لیتر باشد. بر خلاف LDL که سبب تجمع و رسوب چربی در دیواره رگ‌ها می‌شود، HDL رگ‌های بدن را از چربی‌های مضر پاکسازی می‌کند.

شایع ترین علائم چربی خون

چه چیزی سبب افزایش چربی خون می شود؟

اکثر افرادی که غذاهای بسیار چرب مصرف می کنند دارای سطح بالای چربی در خون خود هستند اما به این نکته توجه داشته باشید که داشتن چربی خون ممکن است یک بیماری ارثی باشد. سطوح چربی بالا ممکن است در اثر ایجاد شرایط پزشکی مانند دیابت، کم کاری تیروئید، الکل، بیماری کلیوی، بیماری کبد و استرس باشد. در بعضی افراد، داروهای خاصی نظیر قرصهای کنترل تولد، استروئید ها و داروهای فشار خون می توانند سطح بالای چربی را افزایش دهند. لذا به طور کلی چربی خون ممکن است در اثر شرایطی نظیر موارد زیر رخ دهد:

۱» دیابت

۲» کم کاری تیروئید

۳» مصرف الکل

۴» مصرف غذاهای چرب

۵»برخی از بیماری های کلیوی

۶» بیماری کبد

۷» فشار روحی و استرس

۸» قرص های ضد بارداری

۹» مصرف داروهای فشار خون

۱۰»قرص کنترل استروئید

شایع ترین علائم چربی خون
بهترین زمان برای بررسی سطح چربی خون

اگر شما بیش از ۲۰ سال سن دارید، باید یک آزمایش خون برای اندازه گیری کلسترول خود داشته باشید. اگر سطح کلسترول بالا باشد، پزشک شما درمان را توصیه خواهد کرد .این نکته را در نظر داشته باشید که برای تشخیص چربی خون شما می بایست حتما آزمایش خون دهید و هیچ علائم ظاهری در خود مشاهده نخواهید کرد، البته معدودی از افراد که دارای سطح چربی بالا می باشند ممکن است در پوست خود دارای زردی باشند.

 راه های درمانی برای سطوح چربی بالا چیست؟

۱) کم چربی مصرف کنید

۲) ورزش منظم

۳) کاهش وزن در صورت اضافه وزن داشتن

۴) اگر سیگار می کشید، سیگار را ترک کنید

اگر این مراحل سطح LDL را به اندازه کافی کاهش ندهد، ممکن است دکتر شما برای درمان داروهایی را تجویز کنید.

توصیه هایی در خصوص رژیم غذایی افرادی که دارای سطح بالای چربی در خون خود هستند:

۱» خرید گوشت بدون چربی

۲» حذف پوست مرغ در غذا

۳» حذف ذاهای سرخ شده از وعده های غذایی

۴» به جای سرخ کردن گوشت، آن را کباب کنید

۵» مصرف سفیده تخم مرغ و حذف زده آن از وعده های غذایی

۶» استفاده از محصولات لبنیاتی کم چرب

۷»حذف خامه ترش، شکلات شیر و موادی از این قبیل از وعده های غذایی

۸» فیبر بیشتری را در رژیم خود قرار دهید. میوه ها و سبزیجات منابع خوب فیبر هستند. خوردن سه تا پنج وعده سبزی در روز و دو تا چهار وعده میوه در روز بسیار عالی است

شایع ترین علائم چربی خون

تاثیر ورزش در چربی خون

تمرینات هوازی مانند راه رفتن، دوچرخه سواری و شنا، راه خوبی برای کاهش کلسترول خون شما هستند.  ورزش همچنین فشار خون، سطح قند خون و میزان استرس را کاهش می دهد. اگر وزن شما بیش از حد باشد، تمرین هوازی به شما کمک می کند تا کالری بیشتری را بسوزانید. تمرین هوازی باید به صورت منظم انجام شود: به مدت ۳۰ دقیقه در یک زمان چهار یا پنج بار در هفته تمرین کنید.

داروهای کاهش کلسترول
داروهای مختلفی وجود دارند که کلسترول را پایین می آورند، بسته به میزان چربی کلسترولتان ممکن است لازم باشد فقط یک دارو مصرف کنید یا ممکن است نیاز به مصرف بیش از یک دارو داشته باشید. داروهای کاهش کلسترول و چربی خون را به صورت سرخود مصرف نکنید و حتما برای درمان می بایست به پزشک مراجعه کرده و آزمایش ها مربوط را انجام دهید.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.