علائم، علل و درمان برای تبخال

تب خال چیست؟

تبخال یک بیماری به شدت مسری است که ویروس آن حتما باید از فردی به فرد دیگری انتقال یابد. با این که این بیماری مسری است ولی چندان خطرناک نیست و پس از گذشتن دوره خود بدون به جا گذاشتن رد و یا لکی از بین خواهد رفت.

لازم به ذکر است که بدانید شما زمانی ویروس تب خال به بدن شما ورود کرده است و در مواقعی که علائمی نظیر استرس، اضطراب، درد قائدگی و یا تب دارید، ویروس شما روشن می شود و در نواحی نظیر اطراف لب، چانه، بینی و اطراف ناحیه تناسلی می تواند منجر زدن تب خال شود. دوره درمان تب خال معمولا حداکثر ۲ هفته طول می کشد، اگر بیشتر از این زمان طول کشید، شما می بایست به پزشک خود مراجعه کنید.

علائم، علل و درمان برای تبخال

نام ویروس تبخال، HSV می باشد و به دو نوع تقسیم بندی می شود:

  • سیمیلکس۱: سیمیلکس نوع ۱ باعث بروز زخم های سرطانی می شود.
  • سیمیلکس۲: فقط به زدن تب خال در نواحی ذکر شده در بالا کفایت می کند.

برای جلوگیری از آلوده نشدن به این ویروس شما می بایست از لوازم شخصی فرد مبتلا به این ویروس نظیر حوله، مسواک، ظروف غذایی و… هرگز استفاده نکنید. زخم تب خال معمولا به صورت تاول های کوچک پر از مایع هستند که پس از گذشت چند روز تاول ها بزرگتر ، حجم مایع درون آن ها بیشتر می شود و لایه محافظ آن بسیار نازک می شود.

مایع درون این تاول ها سراسر ویروس HSV می باشد و بسیار مسری است. در این دوران شما می بایست مواظب باشید که مایع درونی آن به بیرون از غشاء انتقال نیابد چرا که اگر این مایع به بیرون درز کند و به نواحی اطراف تب خال بریزد بی شک آن نواحی هم تاول های تب خال را می زند و روند درمان شما را کند تر می کند.

علائم، علل و درمان برای تبخال

در واقع بقه زخم تب خال، زخم سرد گفته می شود که پس از ایجاد علائمی، به شدت اوج می گیرد. به طور کلی توصیه ما به شما، اگر فردی هستید که تب خال میزنید، ضروری است که در این دوران از اطرافیان خود کمی فاصله بگیرید و با زدن پماد ها و داروهای مخصوصی و یا در صورت نبود امکانات پزشکی، یک تکه یخ را بر روی اون ناحیه بگذارید تا ویروس تب خال منجمد شود و به اصطلاح بمیرد.

پماد آسیکلوویر یکی از پماد هایی است که به شما در درمان سریع این بیماری کمک می کند. این دارو به دو نوع چشمی و پوستی موجود می باشد که نوع چشمی آن دوز پایین تری نسبت به پوستی آن دارد. برای درمان تبخال در نواحی لب و چانه شما می بایست از نوع پوستی آن استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.