علائم دوران بارداری

علائم دوران بارداری چیست؟

در حالی که تست های بارداری و اولتراسوند تنها روش برای تعیین اینکه آیا شما باردار هستید، علائم و نشانه های دیگری وجود دارد که می توانید به آنها توجه کنید. اولین نشانه های بارداری بیش از یک دوره قائدگی از دست رفته است. آنها ممکن است شامل بیماری صبحگاهی، حساسیت بویایی و خستگی نیز باشند.

اگر چه ممکن است عجیب و غریب باشد، هفته اول حاملگی شما بر اساس تاریخ آخرین دوره قاعدگی شما است. آخرین دوره قاعدگی شما اولین بار در دوران بارداری محسوب می شود، حتی اگر هنوز حامله نباشید. تاریخ تحویل پیش بینی شده با استفاده از روز اول آخرین دوره شما محاسبه می شود. به همین دلیل، چند هفته اول که ممکن است علائم شما نیز در معرض ابتلا به بارداری ۴۰ هفته ای داشته باشید.

علائم دوران بارداری

جدول زمانی (از زمان از دست رفته) علائم و نشانه ها
هفته ۱ تا ۴ تنگی مفرط و لکه برداری
هفته ۴ دوره از دست رفته
هفته ۴ یا ۵ خستگی
هفته ۴ تا ۶ حالت تهوع
هفته ۴ تا ۶ سوزش سوزن شدن یا درد سینه
هفته ۴ تا ۶ تکرر ادرار
هفته ۴ تا ۶ نفخ
هفته ۵ تا ۶ دریازدگی
هفته ۶ نوسانات خلقی
هفته ۶ تغییرات دما
هفته ۸ فشار خون بالا
هفته ۹ خستگی شدید و سوزش سر دل
هفته ۸ تا ۱۰ ضربان قلب سریعتر
هفته ۱۱ تغییرات سینه و نوک پستان
هفته ۱۱ آکنه
هفته ۱۱ افزایش وزن قابل توجه
هفته ۱۲ تابش حاملگی

گرفتگی و لکه زدن در دوران بارداری اولیه

از هفته ی اول تا چهارم، همه چیز در سطح سلولی اتفاق می افتد. تخم مرغ تخمگذار یک بلستوسیست (یک گروه از سلول های مایع پر شده) را ایجاد می کند که به اندام و قسمت های بدن کودک تبدیل می شود. در حدود ۱۰ تا ۱۴ روز (هفته چهارم) پس از تخمک گذاری، بلواستوسیستون در اندومتر، رحم قرار می گیرد. این می تواند باعث خونریزی از طریق لنفاوی شود که ممکن است برای یک دوره نور اشتباه باشد.

برخی از نشانه های خونریزی لانه گزینی

    رنگ: رنگ هر قسمت ممکن است صورتی، قرمز یا قهوه ای باشد.

    خونریزی: خونریزی معمولا با دوره قاعدگی منظم شما مقایسه می شود.

    درد: درد ممکن است خفیف، متوسط ​​یا شدید باشد. با توجه به بررسی ۴۵۳۹ زن، ۲۸ درصد زنان با خونریزی موضعی و خونریزی ناشی از درد همراه بودند.

خونریزی ایمپلنت به احتمال زیاد کمتر از سه روز طول می کشد و به درمان نیاز ندارد.

اجتناب از سیگار کشیدن، نوشیدن الکل یا استفاده از مواد مخدر غیر مجاز، که با خونریزی شدید همراه است.

دوره غیابی در دوران بارداری اولیه

هنگامی که لانه گزاری کامل است، بدن شما تولید گنادوتروپین کوریونی انسان (hCG) را آغاز خواهد کرد. این هورمون به بدن کمک می کند که حاملگی را حفظ کند. همچنین به تخمدانها می گوید که هر ماه تخم مرغ بالغ را آزاد می کند.

احتمالا چهار هفته پس از تخمک، اگر دوره نامنظم داشته باشید، می توانید آزمایش تایید بارداری را بپذیرید. اکثر آزمایشات خانگی می تواند هورمون تستوسترون را هشت روز پس از یک دوره از دست رفته تشخیص دهد. تست بارداری قادر به تشخیص سطوح hCG در ادرار خواهد بود و نشان می دهد که حامله هستید.

دمای بدن در اوایل بارداری افزایش می یابد.

دمای بدن اگر به مقداری بالاتر از دمای پایه بدن برسد ممکن است نشانه ای از حاملگی باشد. دمای هسته ی بدن شما هنگامی ک در حال ورزش و یا در محیطی گرم هستید افزایش می یابد لذا در طول این مدت، شما باید مطمئن شوید که آب بیشتری بخورید و با احتیاط تمرین کنید.

خستگی در دوران بارداری اولیه

خستگی می تواند هر زمان در طول بارداری بوجود بیاید. این علامت در میان علائم اولیه بارداری رایج است. سطح پروژسترون شما افزایش می یابد، که باعث می شود احساس خواب آلودگی کنید.

افزایش ضربان قلب در دوران بارداری

در حدود هفته ۸ یا ۱۰، قلب شما ممکن است شروع به پمپاژ سریع تر و سخت تر کند. علت این افزایش ضربان قلب به طور معمول به دلیل هورمون است. افزایش جریان خون بعدا به دلیل وجود جنین در بارداری اتفاق می افتد، اما اگر دچار مشکل قلبی هستید، پزشک شما می تواند به کنترل میزان مصرف داروها کمک کند.

تغییرات اولیه در سینه: تنگ شدن، درد، رشد

تغییرات پستان بین هفته چهارم و ششم ممکن است رخ دهد. به علت تغییر هورمون ها، احتمال دارد که سینه های پرمی و تورم ایجاد شود. پس از چند هفته هنگامی که بدن شما به هورمون ها تنظیم شده است، ممکن است از بین برود.

تغییرات نوک پستان و پستان ممکن است در طول هفته یازدهم رخ دهد. Areola – منطقه اطراف نوک پستان – ممکن است تیره رنگ و بزرگتر شود.

تغییر خلق و خوی در دوران بارداری

سطوح استروژن و پروژسترون در دوران بارداری بالا خواهد بود. این افزایش می تواند خلق و خو شما را تحت تاثیر قرار دهد و شما را بیشتر عادی یا واکنشی کند. نوسانات طبیعی در دوران بارداری رایج است و ممکن است باعث افسردگی، تحریک پذیری، اضطراب و ناامیدی شود.

علائم بارداری

ادرار مکرر و بی اختیاری در دوران بارداری اولیه

در طول بارداری، بدن شما میزان خون آن را افزایش می دهد. این باعث می شود که کلیه بیشتر از حد نرمال مایع تولید کند، که منجر به مایع بیشتری در مثانه شما می شود. هورمون ها همچنین نقش مهمی در سلامت مثانه ایفا می کنند.

پوسیدگی و یبوست در دوران بارداری اولیه

همانند نشانه های یک دوره قاعدگی، ممکن است نفخ در دوران بارداری اولیه رخ دهد. به دلیل تغییرات هورمون ممکن است که سیستم گوارش شما را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد لذا شما ممکن است به عنوان یک مورد، یبوست و مسدود شدن را احساس کنید. یبوست همچنین می تواند احساسات نفخ شکمی را افزایش دهد.

بیماری صبحگاهی، تهوع و استفراغ در دوران بارداری اولیه

تهوع و بیماری صبح معمولا در حدود چهار تا ششم هفته رشد رخ می دهد. هر چند که بیماری صبحگاهی نامیده می شود، می تواند هر زمان در طول روز یا شب رخ دهد. دقیقا مشخص نیست چه چیزی تهوع و بیماری صبح را ایجاد می کند، اما هورمون ها ممکن است نقش داشته باشند.

طبق اعلام انجمن بارداری آمریکا، در طی ۱۲ هفته اول بارداری، بسیاری از زنان از بیماری صبحگاه کمتری برخوردارند.

فشار خون بالا و سرگیجه در اوایل بارداری

در بیشتر موارد، فشار خون بالا یا عادی در مراحل اولیه حاملگی کاهش می یابد. این امر همچنین ممکن است موجب سرگیجه شود، زیرا رگ های خونی شما دچار انقباض می شوند.

فشار خون بالا به عنوان یک نتیجه از حاملگی برای تعیین دقیق تر است. تقریبا تمام موارد فشار خون بالا در ۲۰ هفته اول نشان دهنده مشکلات اساسی است. ممکن است در دوران بارداری پیشرفت کند، اما احتما دارد که پیش از آن نیز وجود داشته باشد.

علائم دوران بارداری

حساسیت بویایی و نگرانی های غذایی در دوران بارداری اولیه

شواهد علمی کمی درباره حساسیت بو در سه ماهه اول وجود دارد. اما ممکن است مهم باشد، زیرا حساسیت بویایی ممکن است موجب تهوع و استفراغ شود. همچنین ممکن است منجر به نگرانی های غذایی شود.

در یک بررسی، گزارشات مربوط به رابطه بین بو و حاملگی در سالهای ۱۹۲۲ تا ۲۰۱۴ بررسی شد. محقق این روند را پیدا کرده است که زنان باردار در طول سه ماهه اول میزان بو آنها را شدیدتر می کنند.

افزایش وزن در دوران بارداری اولیه

افزایش وزن به طور کلی در ۳ ماه اول بارداری شایع تر است. در چند ماه اول ممکن است وزن شما در حدود یک تا چهار پوند افزایش یابد. الزامات کالری برای زود هنگام بارداری از رژیم معمولی شما خیلی تغییر نخواهد کرد، اما به عنوان پیشرفت بارداری افزایش خواهد یافت.

در مراحل بعد، وزن بارداری اغلب بین موارد زیر گسترش می یابد:

  •     سینه (حدود ۱ تا ۳ پوند)
  •     رحم (حدود ۲ پوند)
  •     جفت (۱ و ۱/۲ پوند)
  •     مایع آمنیوتیک (حدود ۲ پوند)
  •     افزایش حجم خون و مایعات (حدود ۵ تا ۷ پوند)
  •     چربی (۶ تا ۸ پوند)

سوزش سر دل در دوران بارداری

هورمون ها می توانند دریچه ای بین معده و مری را به آرامش برسانند. این به اسید معده اجازه می دهد تا نشت کند و باعث سوزش سر دل شود.

تابش بارداری و آکنه در دوران بارداری اولیه

ترکیبی از افزایش حجم خون و افزایش سطح هورمون، خون شما را از طریق عروق خونی شما افزایش می دهد که همچنین باعث می شود غدد چربی اضافه کاری کنند. این، به نوبه خود، به پوست شما ظاهر glushed و براق می دهد. از سوی دیگر، شما همچنین ممکن است آکنه را ایجاد کنید.

علائم در سه ماهه دوم کاهش می یابد

بسیاری از تغییرات بدن و علائم بارداری که در سه ماهه اول شما تجربه می کنید، پس از رسیدن به سه ماهه دوم، شروع به از بین رفتن می کنند. با پزشک خود در مورد هرگونه نشانه ای که با زندگی روزمره تداخل دارید صحبت کنید. با هم، شما می توانید امداد و آسایش را برای بارداری خود پیدا کنید.

1 نظر
  1. منیره بهشتی می گوید

    مرسی واقعا..پستای پزشکی شما رو مرتب دنبال میکنم..خیلی فهمش راحته

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.