علائم و عوارض چربی خون

چربی خون

کلسترول یک ماده مومی است که در چربی ها (چربی ها) خون شما یافت می شود. در حالی که بدن شما نیاز به کلسترول دارد تا سلول های سالم را به وجود آورد، داشتن کلسترول بالا می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهد.

هنگامی که شما کلسترول بالا دارید، ممکن است ذخایر چربی خود را در رگ های خونی ایجاد کنید. در نهایت، این رسوب ها برای خونریزی کافی از طریق شریان های شما دشوار است. قلب شما ممکن است به همان اندازه خون غنی از اکسیژن به همان اندازه که نیاز دارد را دریافت کند، که خطر ابتلا به حمله قلبی را افزایش می دهد. کاهش جریان خون به مغز شما می تواند منجر به سکته مغزی شود.

علائم و عوارض چربی خون

کلسترول بالا می تواند یک بیماری ارثی باشد، اما اغلب نتیجه انتخاب شیوه ناسالم است و بنابراین قابل پیشگیری و درمان است. یک رژیم سالم، ورزش منظم و گاهی داروها می تواند راهی طولانی در جهت کاهش کلسترول بالا باشد.

علل

کلسترول از طریق خون به پروتئین متصل می شود. این ترکیب پروتئین و کلسترول، یک لیپوپروتئین نامیده می شود. شما ممکن است از انواع مختلف کلسترول، بر اساس آنچه که کلسترول نوع لیپوپروتئین حمل می کند، شنیده اید. برخی از آن ها عبارتند از:

 •      لیپوپروتئین کم چگالی (LDL). LDL، باعث انتقال ذرات کلسترول در بدن شما می شود. کلسترول LDL در دیواره های شریان های شما ایجاد می شود و آنها را سخت و باریک می کند.
 •      لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL). HDL ، کلسترول بیش از حد را جذب می کند و آن را به کبد شما می رساند.

عوامل دخیل که در کنترل شما می باشد – مانند عدم فعالیت، چاقی و رژیم غذایی نامناسب – به کلسترول LDL بالا و HDL کم کلسترول کمک می کنند. عواملی که فراتر از کنترل شما هستند نیز ممکن است نقش داشته باشند. به عنوان مثال، آرایش ژنتیکی شما ممکن است سلول ها را از حذف کلسترول LDL از خون خود به طور موثر حفظ کند یا باعث شود کبد شما کلسترول را تولید کند.

علائم و عوارض چربی خون

عوامل خطر

عوامل موثر در افزایش خطر ابتلا به کلسترول بالا عبارتند از:

 •     رژیم غذایی نامناسب

خوردن چربی اشباع موجود در محصولات حیوانی و چربی های ترانس، در بعضی از کوکی ها و کراکر های پخته شده تجاری، می تواند سطح کلسترول را افزایش دهد. غذاهایی که دارای کلسترول بالا هستند، مانند گوشت قرمز و فراورده های لبنی فراوان، کلسترول کل را نیز افزایش می دهد.

 •     چاقی

 داشتن شاخص توده بدنی (BMI) 30 یا بیشتر شما را در معرض خطر کلسترول بالا قرار می دهد.

 •     دور کمر بزرگ

 خطر شما افزایش می یابد اگر شما یک مرد با دور کمر حداقل ۴۰ اینچ (۱۰۲ سانتی متر) یا یک زن با دور کمر حداقل ۳۵ اینچ (۸۹ سانتی متر) است.

 •     کمبود ورزش

 ورزش باعث افزایش HDL بدن شما یا “خوب” کلسترول می شود

 •     سیگار کشیدن

 سیگار کشیدن به دیواره های عروق خونی شما آسیب می رساند و باعث می شود که آن ها ذخایر چربی را جمع آوری کنند. سیگار کشیدن نیز ممکن است سطح HDL شما را کاهش دهد و یا کلسترول خوب را کاهش دهد.

 •     دیابت

 قند خون بالا باعث افزایش کلسترول LDL و پایین تر HDL می شود. قند خون بالا همچنین باعث تخریب رحم شما می شود.

2 نظرات
 1. علی مزینانی می گوید

  لطفا یه مقاله هم برای علایم چربی خون بالا بزارید . در مقاله بالا هیچ علامتی ذکر نشده . همچنین بگید hdl خوبه یا ldl ؟

  1. sara hatami می گوید

   با سلام. شما می تونید علائم کامل چربی خون را از این لینک مشاهده کنید.https://idehalmag.com/health/%d8%b4%d8%a7%db%8c%d8%b9-%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d8%b9%d9%84%d8%a7%d8%a6%d9%85-%da%86%d8%b1%d8%a8%db%8c-%d8%ae%d9%88%d9%86/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.