علائم سرطان پروستات در مردان و روش های درمان

ویرایش شده در by زنگی

کار پروستات چیست؟

در دستگاه تولید مثل مردان، بیضه ها میلیون ها اسپرم می سازند و آن ها را از طریق لوله های منی به پروستات می فرستند. پروستات غده ای کوچک به اندازه یک توپ پینگ پنگ -چسبیده به مثانه- بین مثانه و آلت تناسلی مردان است. این غده حاوی مایع منی است که وظیفه حفاظت از کدهای ژنتیکی اسپرم، زنده نگه داشتن آنها و حرکتشان را بر عهده دارد.

مجرای ادرار درست از وسط غده پروستات می گذرد؛ لذا علاوه بر ادرار، منی نیز توسط همین لوله از بدن خارج می شود.

منی از چند آنزیم و موادی مثل روی، سیترات و فروکتوز تشکیل شده. این مواد که توسط همین غده ساخته می شوند، انرژی لازم برای منتقل کردن اسپرم به سمت تخمک را فراهم می کنند. به علاوه، منی شامل آنتی بادی هایی نیز هست که اسپرم را از ابتلا به عفونت و سایر پاتوژن ها حفظ می کنند.

 

سرطان پروستات

پروستات از چند ناحیه تشکیل شده است. سرطان پروستات که یکی از رایج ترین انواع سرطان در مردان است، از یکی از این نواحی شروع می شود.

در شروع این بیماری معمولا غده به آرامی رشد می کند. البته همیشه بزرگ شدن پروستات نشانه سرطان نیست و نیازی به درمان ندارد.

 

سرطان پروستات یکی از رایج ترین انواع سرطان در مردان است. معمولا سرطان پروستات به آرامی رشد می کند و در ابتدا به غدد پروستات محدود می شود، برخی از انواع سرطان پروستات به آرامی رشد می کنند

هنگامی که در آزمایش نمونه برداری پزشک حضور سرطان را در بدن تایید می کند، مرحله بعدی تعیین سطح پرخاشگری سلول های سرطانی است. یک آسیب شناس آزمایشگاهی یک نمونه از سرطان شما را بررسی می کند تا تعیین کند که سلول های سرطانی از سلول های سالم متفاوت است.

شایع ترین مقیاس مورد استفاده برای ارزیابی درجه سلول های سرطانی پروستات، نمره Gleason نامیده می شود. نمره Gleason ترکیبی از دو عدد است و می تواند از ۲ (سرطان غیر تهاجمی) تا ۱۰ (سرطان بسیار تهاجمی) باشد.

سرطان پروستات در اوایل دوره تشخیص، زمانی که هنوز به غده پروستات محدود می شود، فرصتی مناسب برای درمان موفقیت آمیز است.

علائم

در سرطان پروستات ممکن است در مراحل اولیه علائمی ایجاد نشود. اما در سرطان پروستات پیشرفته تر ممکن است علایم و نشانه هایی مانند:

 • مشکل ادرار کردن
 • کاهش در سرعت ادرار
 • خون در مایع منی
 • ناراحتی در ناحیه لگن
 • درد استخوان
 • اختلال نعوظ

در صورت مشاهده علائم یا نشانه هایی که باعث نگرانی شما می شود، با پزشک خود ملاقات کنید.

بحث در مورد خطرات و مزایای غربالگری سرطان پروستات ادامه دارد. غربالگری سرطان پروستات را با پزشک خود مشورت کنید دکتر معالج می تواند تصمیم بگیرد که چه چیزی برای شما مناسب است.

آزمایشات غربالگری پروستات ممکن است عبارتند از:

 • معاینه رکتوم دیجیتال (DRE).
 • آزمون آنتی ژن اختصاصی پروستات PSA

علل

علائم پروستات در مردان و روش های درمان پروستات

  روشن نیست که علت سرطان پروستات چیست.

پزشکان می دانند که سرطان پروستات زمانی شروع می شود که برخی از سلول های موجود در غدد پروستات شما غیر طبیعی می شوند. جهش در DNA باعث رشد سلول های غیر طبیعی  می شود سلول های غیر طبیعی جهش یافته در کنار سلول های طبیعی زندگی می کنند و زمانی که باعث مرگ سلول های طبیعی می شوند تجمعی تشکیل می دهند که باعث ایجاد تومور می شود  که می تواند برای حمله به بافت های نزدیک رشد کند. برخی از سلولهای غیرطبیعی نیز می توانند به سایر قسمت های بدن پخش شوند و متاستاز شوند.

عوامل خطرناک مبتلا شدن به پروستات

عوامل موثر بر سرطان پروستات شما عبارتند از:

 سن

 خطر ابتلا به سرطان پروستات با افزایش سن شما افزایش می یابد.

به دلایلی که هنوز مشخص نشده است، مردان سیاه پوست خطر ابتلا به سرطان پروستات بیشتری نسبت به مردان نژادهای دیگر دارند. در مردان سیاه پوست، سرطان پروستات نیز بیشتر احتمال دارد که تهاجمی یا پیشرفته باشد.

سابقه خانوادگی

 اگر مردان در خانواده بیمار مبتلا به سرطان پروستات باشند، خطر در بیمار افزایش می یابد. همچنین اگر سابقه خانوادگی سرطان سینه بسیار قوی داشته باشند، احتمال ابتلا به سرطان پروستات بالاتر است.

  چاقی

مردانی که دچار بیماری پروستات می باشند با افزایش بی رویه در وزن دچار بیماری خطرناک تر و نوع پیشرفته تری از سرطان می شوند.

عوارض جانبی

علائم پروستات در مردان و روش های درمان پروستات

عوارض سرطان پروستات و درمان آن عبارتند از:

 گسترش

سرطان پروستات می تواند به اندام های مجاور مانند مثانه شما گسترش یابد یا از طریق جریان خون یا سیستم لنفاوی شما به استخوان ها یا سایر اعضای بدن شما سفر کند. سرطان پروستات که به استخوان می رسد می تواند باعث درد در استخوان شود. هنگامی که سرطان پروستات به سایر نقاط بدن گسترش یافته است، هنوز ممکن است به درمان پاسخ دهد و ممکن است کنترل شود، اما بعید است که درمان شود.

 بی اختیاری ادرار

درمان بی اختیاری ادراربستگی به نوع  سرطان در بیماردارد، گزینه های درمان بی اختیاری ادرار ممکن است شامل دارو، کاتتر و جراحی باشد.

اختلال نعوظ

 اختلال نعوظ می تواند منجر به سرطان پروستات یا درمان آن شود، برای درمان این اختلال جراحی، درمان تابش یا هورمون، داروها، دستگاه های خلاء که در دستیابی به نعوظ و جراحی کمک می کنند برای درمان اختلال نعوظ در دسترس هستند.

جلوگیری از روند سریع سرطان پروستات

رژیم

 یک رژیم سالم پر از میوه ها و سبزیجات را انتخاب کنید. اجتناب از غذاهای پرچرب و به جای آن انتخاب انواع میوه ها، سبزیجات و دانه های جامد. میوه ها و سبزیجات حاوی بسیاری از ویتامین ها و مواد مغذی است که می تواند به سلامت شما کمک کند.

این که آیا شما می توانید از طریق رژیم غذایی سرطان پروستات را جلوگیری کنید هنوز به طور قطعی ثابت نشده است. اما خوردن یک رژیم سالم با انواع میوه ها و سبزیجات می تواند سلامت کلی شما را بهبود بخشد.

غذاهای سالم را بیش از مکمل انتخاب کنید. مطالعات نشان داده اند که مکمل ها در کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات نقش دارند.

ورزش

علائم پروستات در مردان و روش های درمان پروستات

تمرین بیشتر روزهای هفته. ورزش، سلامت کلی شما را بهبود می بخشد، به شما کمک می کند تا وزن خود را حفظ کرده و خلق و خوی خود را بهبود بخشید. برخی شواهد وجود دارد که نشان می دهد مردانی که ورزش نمی کنند سطح PSA بالاتری نسبت به افرادی که ورزش می کنند دارند.

دارو برای کاهش خطر پروستات

با پزشک خود درباره افزایش خطر سرطان پروستات صحبت کنید. مردان مبتلا به سرطان پروستات بالا توسط دکتر معالج داروها یا درمان هایی برای کاهش خطر آن می توانند مصرف کنند. برخی مطالعات نشان می دهد که مهارکننده های ردوکتاز، از جمله فیناستراید (پروپتیا، پیشکار) و دوتاسترید (Avodart)، احتمال خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می دهند. این داروها برای کاهش و کنترل افزایش خطرغده پروستات و ریزش مو در مردان استفاده می شود.

با این حال، برخی شواهد نشان می دهد که مردان مصرف این دارو ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات (سرطان پروستات بالا) را افزایش دهند.

تشخیص سرطان پروستات

اگر یک آزمون DRE یا PSA یک اختلال را تشخیص دهد، پزشک ممکن است آزمایش های بیشتری برای تعیین اینکه آیا شما سرطان پروستات دارید یا خیر انجام دهد، مانند:

سونوگرافی

 سونوگرافی ترانسکتال پروستات شما را مورد ارزیابی قرار می دهد. یک پروب کوچک، در اندازه و شکل یک سیگار، به روده شما وارد می شود. پروب از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از غده پروستات استفاده می کند.

 نمونه برداری

جمع آوری یک نمونه از بافت پروستات اگر نتایج آزمایش اولیه نشان دهنده سرطان پروستات باشد، پزشک ممکن است یک روش برای جمع آوری یک نمونه از پروستات را توصیه کند. نمونه برداری از پروستات اغلب با استفاده از یک سوزن نازکی که به پروستات وارد شده برای جمع آوری بافت انجام می شود. نمونه های بافتی در یک آزمایشگاه برای تعیین اینکه آیا سلول های سرطانی وجود دارند، تجزیه و تحلیل می شود.

MRI

علائم پروستات در مردان و روش های درمان پروستات

برای کمک به نمونه برداری از پروستات و تشخیص آن استفاده می شود.

آزمایشات برای تشخیص میزان پروستات

 • اسکن استخوان
 • سونوگرافی
 • توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
 • توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) اسکن

روش های درمان

پرتو درمانی

پرتودرمانی ب برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می شود.

هورمون درمانی

قطع کردن هورمون های تستوسترون باعث می شود سلول های سرطانی از بین بروند یا به آرامی رشد کنند.

شیمی درمانی

شیمی درمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. شیمی درمانی می تواند از طریق ایجاد شیار در بازو، قرص و یا هر دو استفاده شود.

درمان بیولوژیک

درمان بیولوژیک (ایمونوتراپی) از سیستم ایمنی بدن شما برای مبارزه با سلول های سرطانی استفاده می کند. یک نوع درمان بیولوژیکی به نام سیلپولوسل-تی (پرونژ) برای درمان پیشرفته سرطان پروستات انجام می شود.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]
1 نظر
 1. مهدي آزاد می گوید

  كامل و جامع ، خسته نباشيد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.