علائم کبد چرب در کودکان

کبد چرب

علائم کبد چرب در کودکان

کبد چرب یا همان ( fatty liver) )در پزشکی حالتی برگشت‌پذیر از تجمع واکوئول‌های چربی در سلول‌های کبدی است که با التهاب کبد مشخص می‌شود. وجود چربی در کبد طبیعی است، اما اگر این میزان از چربی بیش از ۵ تا ۱۰ درصد وزن کل کبد شود، فرد به بیماری کبد چرب دچار شده‌است. این بیماری نشانهٔ خاصی ندارد اما بعد از رعایت نکردن و پیشروی این بیماری در کبد باعث سوءهاضمه شود. رسوب چربی در کبد را کبد چرب می‌نامند. امروزه کبد چرب به یک بیماری شایع در بین افراد تبدیل شد،امروز قصد داریم شما را با علائم بیماری کبد چرب در کودکان آشنا سازیم،چرا که کودکان نیز در خطر ابتلا به این بیماری هستند.

“نشانه های اضطراری ابتلای کودکان به کبد چرب”

۱-اگر کودک شما دچار علائم تغییر وضعیت روحی خود شد از جمله گیجی ومنگی،حالت کما و حالت خواب آلودگی شدید ،این تغییرات به دلیل ایجاد سموم است که به طور معمول توسط کبد پردازش می شود.پس علائم بالا نشانه ای از این است که کبد فرزند شما به خوبی کار نمیکند.

۲-استفراغ که همراه با خون باشد،که این خونریزی نشانه ای از خونریزی در دستگاه گوارش فوقانی است، و میتواند خطرناک باشد.

۳-همچنین مدفوع همراه خون نیز از علائم خونریزی در دستگاه گوارش است،شایان ذکر است که خون در مدفوع ممکن است سیاه و نارنجی باشد، رنگ نارنجی یا قرمز روشن.

“نشانه هایی که ممکن است کودک شما مبتلا به کبد چرب باشد”

۱-زردی پوست یا سفید شدن چشم ها:هنگامی که زردی به علت افزایش “بیلی روبین”(ماده ای در بدن) رخ می دهد ،ماده زرد رنگ ساخته می شود زمانی که گلبول های قرمزخون از بین میروند.حال کبد بیلی روبین را از مدفوع خارج می کند،وقتی که چیزی در کبد یا کیسه صفرا اشتباه است، بیلی روبین ممکن است در بدن تولید شود. نشانه های زردی شامل زرد شدن پوست و سفیدشدن چشم ها، ادرار تیره یا مدفوع رنگی است.

۲-درد های شکمی:درد شکمی می تواند نشانه عفونت کبدی یا التهاب باشد.پس توجه داشته باشید در صورت ادامه دار شدن درد خود حتما به پزشک مراجعه کنید.

۳-تب داشتن:اگر تب داشتید ابتدا با یک مرکز پزشکی تماس حاصل نمایید و علائم دیگر خود را بازگو نمایید،ممکن است تب کودک ناشی از کبد وی باشد.

۴-تورم در ناحیه شکم:شایان ذکر است که ،تورم در شکم می تواند به علت کبد بزرگ یا طحال باشد.ابتدا بررسی نمایید که فرزند شما در کدام ناحیه دچار درد شده است؟همچنین این درد می تواند ناشی از “آسسیت” (اجتماع مایع در شکم) باشد،که این مشکل میتواند به علت عفونت یا فشار غیر طبیعی در رگ های خونی که در کبد وجود دارد، ایجاد شود.

کبد چرب

“نشانه های مزمن بیماری های کبدی در کودکان”

۱-نکته قابل توجه اینجاست که ، شکستگی های استخوانی هنگامی که یک کودک مبتلا به بیماری کبد می شود، راحت تر انجام می شود و این به این دلیل است که بیماری کبد می تواند منجر به کاهش تراکم استخوان شود.

۲-خارش پوست بیش از اندازه می تواند ناشی از افزایش صفرا در بدن باشد.

۳-کاهش ناگهانی اشتها می تواند به علت بیماری کبد رخ دهد،که در برخی موارد ممکن است به سوء تغذیه منجر شود.

۴-مدفوع کم رنگ نیز می تواند نشانه ای از این باشد که کبد ماده ” بیلی روبین” آزاد نمی کند.همچینن باید اشاره کرد که مدفوع کم رنگ می تواند علت عفونت کبدی یا التهاب باشد.

۵- خونریزی آسان و کبودی ممکن است به دلیل کمبود ویتامین K رخ دهد اگر کبد قادر به مصرف ویتامین K نباشد.

 

منبع

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *