علائم کمبود ویتامین B12

علائم کمبود ویتامین B12

ویتامین B12

از آنجا که بدن شما ویتامین B12 را نمی تواند تولید کند، باید آن را از محصولات لبنی که از حیوانات درست می شود و یا مکمل های غذایی دریافت کنید، شما باید حتما آن را دریافت کنید زیرا بدن شما ویتامین B12 را برای مدت طولانی ذخیره نمی کند.

چه مقدار ویتامین می توان دریافت کرد؟

چه مقدار ویتامین می توان دریافت کرد؟

پاسخ این سوال این است که بستگی به مواردی از جمله سن شما، عادات غذا خوردن و شرایط پزشکی شما و داروهایی که شما مصرف می کنید، دارد.

جذب ویتامین لام هر بدن در سن های مختلف به این شرح می باشد:

 • نوزادان تا سن ۶ ماه: ۰٫۴ میکروگرم
 • نوزادان سن ۷-۱۲ ماه: ۰٫۵ میکروگرم
 • سن کودکان ۱ تا ۳ سال: ۰٫۹ میکروگرم
 • کودکان سن ۴ تا ۸ سال: ۱٫۲ میکروگرم
 • سن کودکان ۹ تا ۱۳ سال: ۱٫۸ میکروگرم
 • نوجوانان ۱۴-۱۸ سال: ۲٫۴ میکروگرم
 • بزرگسالان: ۲٫۴ میکروگرم

منابع غذایی ویتامین B12

شما می توانید ویتامین B12 را در محصولات حیوانی دریافت کنید، منابع حیوانی شامل محصولات لبنی، تخم مرغ، ماهی، گوشت و مرغ می باشد.

علائم کمبود ویتامین B12

کمبود ویتامین B12

اگر نمی توانید تشخیص دهید کمبود ویتامین دارید یا خیر، می توانید به پزشک مراجعه کنید و با انجام دادن آزمایش خون از آن مطمئن شوید. با بالا رفتن سن جذب این ویتامین کمتر می شود.

شما همچنین ممکن است کمبود ویتامین B12 را افزایش دهید اگر شما:

 • گاستریت اتوفیک، که در آن بر اثر تخریب معده ویتامین شما از بین رفته است
 • کم خونی مادرزادی، که بدن را برای جذب ویتامین B12 دشوار می کند
 • شرایطی که روی روده کوچک شما تاثیر می گذارد، مانند بیماری کرون، بیماری سلیاک، رشد باکتری یا انگل
 • اختلالات سیستم ایمنی مانند بیماری گریوز یا لوپوس

 پوست رنگ پریده و یا زردی

افرادی که دارای کمبود B12 هستند،  در صورت کمبود این ویتامین پوستشان اغلب به رنگ زرد در می آید که معروف به زردی هستند.

ویتامین B12 نقش مهمی در تولید DNA مورد نیاز برای تولید گلبول های قرمز دارد. بدون آن، دستورالعمل های ساخت سلول ها ناقص است و سلول ها قادر به تقسیم نیستند، این باعث یک نوع کم خونی به نام کم خونی مگالابلاستیک می شود که در آن گلبول های قرمز تولید شده در مغز استخوان شما بزرگ و شکننده هستند.شکنندگی این سلول ها همچنین به این معنی است که بسیاری از آنها باعث بروز بیلی روبین می شوند، بیلی روبین یک ماده قرمز یا قهوه ای است که توسط کبد تولید می شود و سلول های قدیمی آن را تجزیه می کنند.

مقدار زیادی بیلی روبین چیزی است که پوست و چشم شما را به رنگ زرد در می آورد.

 ضعف و خستگی

ضعف و خستگی علائم شایع کمبود ویتامین B12 است.

علائم کمبود ویتامین B12

این موارد به این دلیل رخ می دهند که بدن شما ویتامین B12 کافی برای ساخت گلبول های قرمز ندارد، که اکسیژن لازم را در تمام بدن شما حمل کند.

در نتیجه شما قادر به حمل اکسیژن به سلولهای بدن خود نیستید، و شما احساس خستگی و ضعف می کنید.

در افراد سالخورده، این نوع کمبود ویتامین باعث ایجاد کم خونی می شود که اغلب ناشی از یک وضعیت autoimmune شناخته شده به عنوان کم خونی pernicious است.

احساس سوزن سوزن

یکی از عوارض جانبی جدی کمبود B12 دردرازمدت آسیب عصبی است.

این امر می تواند در طول زمان اتفاق بیفتد، زیرا ویتامین B12 نقش مهمی در مسیر متابولیسم دارد که مولکول چربی را تولید می کند. میلین های موجود در عصب ها اعصاب شما را حفاظت و عایق می کنند اگر ویتامین به بدن نرسد میلین ها تولید نمی شود و یکی از علامت های معمول این رخداد، احساس خستگی در دست و پا است.

تغییرات در تحرک

در صورت عدم درمان، آسیب به سیستم عصبی ناشی از کمبود B12 می تواند تغییرات در راه رفتن و حرکت شود.

حتی ممکن است تعادل و هماهنگی شما را تحت تاثیر قرار دهد، و شما را درمعرض افتادن وخطر در حرکت قرار دهد.

گلسيت و زخم دهان

علائم کمبود ویتامین B12

Glossitis  واژه ای است که برای توصیف زبان ملتهب استفاده می شود.اگر گلسيت داشته باشيد، زبان شما رنگ و شکلش تغیر می یابد و باعث درد، قرمزی و تورم مي شود.

مطالعات نشان داده اند که زبان متورم و ملتهب که دارای ضایعات طولانی است می تواند نشانه زود هنگام کمبود ویتامین B12 باشد .علاوه بر این، بعضی از افراد مبتلا به کمبود B12 ممکن است علائم دهانی دیگری مانند زخم دهان، احساس پین و سوزن در زبان یا احساس سوزش و خارش در دهان داشته باشند.

 تنفس و سرگیجه

اگر به علت کمبود B12 دچار کم خونی شوید، ممکن است دچار تنفس و سرگیجه بشوید، این به این دلیل است که بدن شما گلبول های قرمز خون را که نیاز به دریافت اکسیژن کافی برای سلول هستند را ندارد.

علائم کمبود ویتامین B12

با این حال، این علائم می تواند علل بسیاری داشته باشد، بنابراین اگر متوجه شوید که شما غیرعادی نفس می کشید، باید با پزشک خود صحبت کنید تا علت را بررسی کنید.

 اختلال دید

یکی از علائم کمبود ویتامین B12، تاری دید یا اختلال است.

این اختلال زمانی رخ می دهد که یک کمبود ویتامین B12  درمان نشود و موجب آسیب عصبی به عصب بینایی شود که منجر به مشکل در دید چشم شما شود.

آسیب می تواند سیگنال عصبی را که از چشم شما به مغز شما منتقل می شود، مختل کند. این وضعیت به عنوان نوروپاتی اپتیکی شناخته می شود.

علائم کمبود ویتامین B12

تغییرات خلق و خوی

افراد مبتلا به کمبود B12 اغلب تغییرات در خلق و خوی را گزارش می دهند.

در واقع، سطح پایین B12 موجب اختلالات خلقی درمغز مانند افسردگی می شود مثل افسردگی هوموسیستئین ، این نظریه نشان می دهد که سطح بالای هموسیستئین ناشی از سطوح پایین B12 می تواند موجب آسیب به بافت مغزی شود و به سیگنالهای مغز و مغز شما آسیب برساند و منجر به تغییرات خلق و خوی شما شود و با دریافت ویتامین و یا مکمل های غذایی مرتبط می توان از آن جلوگیری کرد.

درجه حرارت بالا

علائم بسیار کمیاب کمبود B12 دمای بالا است.

روشن نیست که چرا این اتفاق می افتد، اما بعضی از پزشکان موارد تب را گزارش کرده اند که با تامین ویتامین B12 درمان شده است. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که درجه حرارت بالا به علت بیماری های زیادی  است و صرفا برای کمبود B12 نمی باشد.

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *