عوارض استرس بر بدن

عوارض استرس

استرس یکی از واکنش های طبیعی و ذهنی بدن به اتفاقات زندگی است. شما ممکن است در هر زمانی و هر لحظه ای این فرآیند را تجربه کنید.هر عاملی مانند کار و خانواده و اتفاقات جدی مثل مرگ عزیزان می تواند باعث ایجاد استرس شود. استرس در مدت زمان های کوتاه و جدی می تواند برای سلامتی بدن شما مفید باشد. بدن شما به استرس با انتشار هورمون هایی که میزان قلب و تنفس شما را افزایش می دهد، پاسخ می دهد و ماهیچه ها را برای پاسخ دادن آماده می کند.
با این حال اگر استرس شما متوقف نشود، می تواند به سلامتی شما آسیب برساند، استرس مزمن می تواند علائم مختلفی ایجاد کند و بر سلامت عمومی شما تأثیر بگذارد. علائم استرس مزمن عبارتند از:

۱»تحریک پذیری

۲»اضطراب

۳»افسردگی

۴»سردرد

۵»بیخوابی

عوارض استرس بر بدن

سیستم های عصبی مرکزی و غدد درون ریز

سیستم عصبی مرکزی شما (CNS) مسئول پاسخ “مبارزه یا پرواز” شما است. در مغز شما، هیپوتالاموس توپ را غرق می کند و به غده فوق کلیه خود می گوید که هورمون استرس آدرنالین و کورتیزول را آزاد کند. این هورمون ها ضربان قلب شما را افزایش می دهند و در موارد اضطراری مانند عضلات، قلب و سایر ارگان های مهم، خون شما را به مناطقی می رسانند که به آن نیاز دارند.
هنگامی که ترس درک شده از بین رفته است، هیپوتالاموس باید همه سیستم ها را به عقب بازگرداند. اگر CNS نتواند به حالت عادی برگردد، این عمل مجدد تکرار خواهد شد.یکی از عوامی که باعث ایجاد استرس مزمن می شود، مصرف الکل و مواد مخدر است، لذا می بایست که مصرف این گونه موارد را کنار بگذارید.
سیستم های تنفسی و قلب و عروق

هورمون استرس بر سیستم تنفسی و قلب و عروق شما تأثیر می گذارد. هنگامی که شما دارای حمله استرس هستید، سرعت تنفس شما و در نتیجه ضربان قلب شما بالا می رود و بدن با افزایش فشار خون درصدد رساندن اکسیژن به بدن می باشد با افزایش فشار خون خطر ابتلا به سکته قلبی نیز بالا می رود. اگر دچار مشکل تنفسی مانند آسم یا آمفیزم هستید، استرس می تواند دشوارتر از نفس کشیدن باشد.
در نتیجه، تنش مکرر یا مزمن، قلب شما را بیش از حد سخت می کند. هنگامی که فشار خون شما افزایش می یابد، بنابراین خطر ابتلا به سکته مغزی یا حمله قلبی را دارید.
دستگاه گوارش

هنگام وقوع استرس ، کبد شما قند خون اضافی (گلوکز) تولید می کند تا انرژی شما را افزایش دهد. اگر شما تحت استرس مزمن هستید، بدن شما ممکن است قادر به ادامه این افزایش اضافی گلوکز نباشد. استرس مزمن ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش دهد.
ترشح با شدت هورمون ها، تنفس سریع و افزایش ضربان قلب نیز می تواند سیستم گوارش شما را ناراحت کند. به علت افزایش اسید معده به احتمال زیاد دچار سوزش سر دل و یا ریفلاکس اسید خواهید شد.
استرس همچنین می تواند بر رفتار غذا از طریق بدن شما تاثیر بگذارد، که منجر به اسهال یا یبوست می شود. شما ممکن است تهوع، استفراغ یا گرفتگی شکم را تجربه کنید.

عوارض استرس بر بدن

سیستم عضلانی
در هنگام وقوع استرس؛ عضلات شما خود را سفت نگه می دارند. پس از آرام شدن شما، عضلات خود را شل می کنند و دوباره آزاد می شوند؛ اما اگر به طور مداوم در معرض استرس هستید، عضلات شما فرصت کافی برای باز شدن نخواهند داشت. عضلات گرفته باعث سردرد، درد پشت و شانه و درد های بدن می شوند.

جنسیت و سیستم تولید مثل

استرس برای بدن و ذهن خسته کننده است. هنگامی که شما تحت استرس دائمی هستید، غیر ممکن نیست که میل خود را از دست بدهید. اگرچه استرس کوتاه مدت ممکن است مردان را باعث تولید بیشتر تستوسترون هورمون مردانه کند ، این اثر تا آخر ادامه پیدا نمی کند.
اگر استرس برای مدت طولانی ادامه پیدا کند، سطح تستوسترون انسان کاهش می یابدکه در طی آن باعث کاهش تولید اسپرم شود و باعث اختلال نعوظ یا ناتوانی جنسی شود. استرس مزمن همچنین ممکن است خطر ابتلا به عفونت را برای ارگان های تولید مثل مردان مانند پروستات و بیضه ها افزایش دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.