عوارض جانبي بوتاكس چيست؟

عوارض جانبي بوتاكس

عوارض جانبي بوتاكس چيست؟

اينروز ها بسياري از خانم هاي جوان به دنبال عمل هاي جراحي و ديگر خدمات زيبايي صورت جهت زيباتر شدند هستند،يكي از اصطلاحات رايج كه در زمينه زيبايي شنيده ايد،”بوتاكس” مي باشد.واضح است كه انجام هر عمل يا خدمات زيبايي يك سري مزايا و معايب را به دنبال خود خواهد داشت.در اين مقاله قصد داريم شما را مفهوم بوتاكس بيشتر آشنا كرده و سپس به عوارض جانبي آن بپردازيم.اگر به زيبايي خود اهميت مي دهيم تا انتهاي مطلب مارا همراهي كنيد.بيشتر افراد جهت رفع چين وچروك هاي موجود در صورت خود به كلينيك هاي زيبايي مراجعه مي نمايند ،كه پزشكان حوزه زيبايي و پوست ومو به آنها تزريق ژل را توصيه مي نمايند، بوتاکس نوعی تزریق زیبایی است که سم بوتولیوم را وارد پوست کرده و عضلات فعال صورت را فلج می‌کند. سم بوتولیوم توسط نوعی باکتری به نام کلاستیریدیوم بوتولینوم تولید می‌شود که کاربردی پزشکی دارد و اگر در محل مناسبی از صورت تزریق شود با محدود کردن حرکات صورت مانع از ایجاد چین و چروک روی پوست می‌شود.

پيش از آنكه به عوارض بوتاكس بپردازيم،بايد نكاتي را پيش از انجام بوتاكس رعايت فرماييد،اول اينكه پزشك خود را قبل از انجام بوتاكس از داروهاي مصرفي خود در صورت استفاده باخبر سازيد،چرا كه ممكن است مشكلاتي را به وجود آورند، صرف برخی از داروها باید قبل از انجام تزریق قطع شود مانند آسپرین، پروفن، برخی داروهای گیاهی، آنتی بیوتیک‌ها، داروهای مربوط به قلب، داروهای مربوط به بیماری‌های عصبی و آلزایمر . دوم،اينكه پزشك خود را از تعداد دفعات انجام بوتاكس آگاه سازيد،حتي اگر قبلا هم اينكار را انجام نداده ايد.

 

عوارض جانبي بوتاكس

عوارض ناشي از بوتاكس:

در اصطلاح پزشكي،تزریق بوتاکس درواقع وارد کردن نوعی باکتری سمی به پوست است که طبيعي است این ماده توسط بدن عاملی مهاجم و خارجی شناخته می‌شود و سیستم ایمنی با آن مقابله می‌کند و نشانه‌ها و عوارض جانبی مربوط به خود را بروز می‌دهد. در برخی افراد حساس سیستم ایمنی واکنش شدیدتری نشان می‌دهد که به آن هایپرسنسیتیویتی یا آنافلاکسی می‌گویند که به ندرت اتفاق می‌افتد. کبودی هم بیشتر در بیمارانی  که دچار کم خونی یا بیماری‌های خونی دیگر هستند ،رخ مي دهد.بوتاکس عوارض جانبی متعددی دارد که هرچند ممکن است ناراحت کننده باشند اما کاملا طبیعی هستند مانند ورم در ناحیه تزریق، درد و کشیدگی در ناحیه تزریق، کبودی، افتادگی پلک، سردرد و استفراغ، تعریق بدن، دشواری در بلع و نشانه‌هایی مشابه آنفلوآنزا. این نشانه‌ها موقتی هستند و پس از چند روز از بین می‌روند و نباید نگران آن باشید.

شايان ذكر است كه تزريق بوتاكس معمولا در ناحيه كوچكي از پوست صورت مي پذيرد،وقطعا عوارض تنها در همان قسمت رخ مي دهد،ولی گاهی به دلیل فعالیت شدید ممکن است این سم در بدن پخش شده و شاهد عوارض غیرعادی نيز باشیم.پرواضح است كه، این عوارض کم و بیش در اكثر بیماران دیده می‌شود ولی در برخی شدیدتر است. اگر اين عوارض پس از گذشت چندين هفته مجددا ادامه يافت حتما با پزشك خود تماس بگيريد.همچنين در انتهاي مطلب بايد اذعان كرد كه؛به طور کلی بوتاکس درمان بی‌ضرری است و برای اکثر افراد هیچ خطر و مشکلی به وجود نمی‌آورد،به جز افرادي كه در ادامه به آن ميپردازيم،  افراد شامل زنان باردار و مادران شیرده، افرادی که دچار اختلالات عصبی-عضلانی هستند، افراد دچار بیماری‌های قلبی و افرادی که به بوتاکس آلرژی دارند می‌باشد.

مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *